Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Interiér

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek.

Interiér

Vnútro skrinky sa naplno otvorí po odobratí prídavného bočného panela. Ten má svoju primárnu funkciu vo variante skrinky Mesh, kde je na neho možné uchytiť bočný držiak ventilátorov. Bez prídavného panela je vnútro skrinky plne otvorené a dá sa v ňom efektívnejšie manipulovať.

Legenda pre úchyt základných dosiek je vyrazená priamo na podnose, pričom novinka podporuje už aj formát E-ATX do šírky 330 mm. Pre tieto väčšie základné dosky sú tu prispôsobené aj priechodky kabeláže, kde je vpredu na podnose pridaná ďalšia dvojica. Väčšia verzia „XL“ prináša aj väčšiu kompatibilitu pre grafické karty. Tá sa zväčšila o 58 mm – na 413 mm. Pri nainštalovanom radiátore kvapalinového chladiča sa síce priestor zmenší ale v prípade novinky je k dispozícii stále úctyhodných 380 mm. Taktiež priestor pre vežovité chladiče procesora nabral na veľkosti, zo 170 na 185 mm.

   

Všetky priechodky na podnose majú gumené kryty pre ucelený vzhľad. V otvoroch držia pevne – nemajú tendenciu sa vysunúť pri prevliekaní kabeláže. Šírka horizontálnych a vertikálnych priechodiek je 25 mm, čo je dostatočne veľký priestor aj na prestrčenie hrubých zväzkov káblov.

Plocha perforovanej časti tunela sa oproti menšej variante výrazne zvýšila. Kvôli vzdušnému stropu je táto časť aj pomerne labilná. Na druhú stranu sa na tunel oficiálne nič neukladá a slúži skôr pre jeho lepšie odvetrávanie. Je mi záhadou, prečo Fractal neoznačil strop tunela ako alternatívnu pozíciu pre dva 120 mm ventilátor. Nakoľko sa jedná o rovnako tvarovanú perforáciu ako tomu je na zadnej strane skrinky, tak táto možnosť tu je. Blízko podnosu sú tu tri otvory slúžiace pre kabeláž. Tie už nemajú žiadne gumené krytky, čo celistvosť skrinky ale nenarúša. Zaujímavé je, že prvé dva otvory majú šírku 20 mm a zadný iba 17. To môže sťažiť zapájanie väčších konektorov akým je napríklad ten, pre vyvedenie zvuku priamo na vrchný panel I/O skrinky.

Vpredu je výrez v strope tunela o veľkosti 85 mm pre radiátor kvapalinového chladiča. Vďaka veľkému priestoru je možné umiestniť dopredu aj najhrubšie radiátory.

   

Na opačnej strane podnosu nájdete pre správu kabeláže až šesť predpripravených sťahovacích pások. Rozdelenie hlavného zväzku káblov do dvoch miest je skvelý spôsob, ako uľahčiť kompletizáciu správy kabeláže. Ak by vám ale nestačili už prichystané pásky, tak máte možnosť využiť ešte ďalších deväť pozícií na uchytenie kabeláže. Priestor sa v novinke za podnosom o niečo málo zmenšil. Po novom je to 29 mm z pôvodných 30.

Podnos a okolité plechy sú nadštandardne hrubé, 0,90–0,95 mm. Hrúbka sa v danom intervale mení od miesta merania.

   

Navrchu podnosu je umiestnený rozbočovač pre štyri ventilátory. Aj keď je možné všetky tri dodávané ventilátory nadpájať na seba, tak by bolo vhodnejšie použiť rozbočovač s viacerými konektormi. Aj s malým 80 mm ventilátorom pod grafickou kartou sa ich do skrinky zmestí až osem. A to nepíšem ešte o tých dvoch na strope tunela, ktoré skrinka nemá oficiálne v podpore.

Priamo za základnou doskou je držiak pre dve 2,5″ úložiská. Držiak je zaháknutý do podnosu a zaistený jednou skrutkou. Úchyt úložiska je pritom úplne štandardný, pomocou štyroch skrutiek.

Zaujímavejšie sú pozície úložísk v tuneli. Dva hybridné držiaky pre úložiská formátu 2,5/3,5″ sa dajú na podlahe polohovať podľa potreby, čo následne ovplyvňuje aj kompatibilitu napájacieho zdroja. S držiakom v pozícii najbližšej ku zdroju je jeho maximálna možná dĺžka 140 mm, pričom s oboma držiakmi v najvzdialenejšej polohe to je 175 mm. Pri odobratí jedného alebo oboch držiakov sa táto vzdialenosť dá zvýšiť až na 420 mm. Výhodou otvorených pozícií je voľnosť pre káble zapojené v zdroji. Ak ich máte dlhšie než by ste potrebovali, tak ich jednoducho a bez prekážok v tuneli schováte.

   

V menšej verzii skrinky sme odhalili nedostatok priestoru priamo pod stropom. Konkrétne pri osadení ventilátora/radiátora kvapalinového chladiča pod strop nebol priestor pre EPS kábel napájania procesora. Fractal tento problém v novom variante XL odstránil a tak kábel už nekoliduje s ventilátorom ani radiátorom.

   

Inštalácia komponentov dovnútra skrinky išla bez najmenších ťažkostí. Správa kabeláže je za podnosom dômyselne vymyslená a šesť sťahovacích pások si s káblami hravo poradí. Vnútro je objemné a vďaka tomu sa ľahko zapájali káble do základnej dosky ale aj osádzali samotné komponenty.

   


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie

Ventilátory Venturi majú jedny z najmäkších montážnych rohov. Prenos vibrácií z pohyblivých častí ďalej na čokoľvek (plechy skrinky, rebrá pasívu, …) je tak veľmi výrazne tlmený. Oproti iným (aj modernejším modelom Fractal Design) tieto ventilátory majú robustnejšie lopatky, tie sú hrubšie i širšie a vo výsledku je pri porovnateľnej rýchlosti dosahovaný takisto vyšší statický tlak. Čo by na tieto ventilátory povedal fyzik Venturi, po ktorom sú pomenované? Celý článok „Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie“ »

  •  
  •  
  •  

Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy

Vzhľadom na to, že pre držiaky Flex 2 z nedávnej recenzie nemáme žiadne redakčné využitie a zároveň Fractal Design ich nechce naspäť, sme sa rozhodli, že ich podarujeme. Tým čitateľom, ktorí využijú vertikálnu montáž grafickej karty. K dispozícii sú iba dva (čierny a biely), takže rozhodujúca je tu rýchlosť. Prvý, kto na túto výzvu zareaguje, si môže vybrať farbu, druhému v prípade záujmu pošleme tú, čo zostala a tretí v poradí už píše neskoro. Celý článok „Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy“ »

  •  
  •  
  •  

Grafická karta vertikálne. Vyskúšali sme Fractal Design Flex 2

Možno ste už premýšľali o vertikálnej montáži grafickej karty, ktorú umožňuje veľa moderných skriniek. Nepohnete sa ale bez správneho adaptéra. Ten je nutné obvykle dokúpiť ako voliteľné príslušenstvo. Jeden taký adaptér/riser PCI Express ×16 sme preverili s troma rôzne výkonnými grafickými kartami. Má alebo nemá vplyv na ich chod? Základ s vnorením takýchto medzičlánkov vždy je, aby „to“ vôbec fungovalo. Celý článok „Grafická karta vertikálne. Vyskúšali sme Fractal Design Flex 2“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. Tak, toto je minimálne na nejaký čas posledný Martinov test skrinky.

    Ďakujem za všetko to odhodlanie a hlavne trpezlivosť, ktorá je pri nočnom testovaní pred každodenným vstávaním do hlavnej práce naozaj obdivuhodná. Verím, že nekončíš na furt a raz sa k týmto veciam ešte vrátiš. 🙂

    1. Ja ďakujem za príležitosť a skvelú skúsenosť, ktorú si mi (HWCooling) dal.
      Keď malá vyrastie a budem mať trochu viac času, tak sa k „týmto veciam“ veľmi rád ešte vrátim. 🙂

  2. Tabulka by mohla obsahovat informaci, zda nabídka modelu obsahuje více variant bočnic (tady perforovaný plech, stejně jako na víku).

  3. Montáž disků s perforacemi ve dně je příšerně laciné, dost otřesné řešení. Kdyby bylo dno hladké, bez těch perforací, mohl být tunel ještě uvnitř na boční stěně opatřen nějakou tlumivou textilií. Ventilátor umístěný v záslepkách pod grafikou taky nepůsobí dobře. Mohli dodat pro ten účel přizpůsobenou záslepku i s prachovým filtrem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *