Vydanie 140 mm next-gen ventilátorov Noctua sa drží plánu

Sterroxové 140 mm ventilátory Noctua už o tri mesiace?

Do nadpisu sa už nezmestil dovetok „aj napriek komplikáciám s rámčekom“. Hoci v pokročilejšej fáze prototypov Noctua prišla na to, že lopatky ventilátorov môžu za nepriaznivých okolností vplyvom deformácie rámčeka kolidovať, zdá sa, že opravy tejto nepríjemnosti neboli na dlho. Znovu sme v bode, keď to vyzerá, že 140-milimetrové LCP ventilátory Noctua sú za dverami maloobchodného trhu.

V najnovšej roadmape Noctuy (informácia k marcu 2024) „sterroxové“ ventilátory Noctua vo formáte 140 mm (teda nová generácia 140-milimetrových ventilátorov Noctua a nástupcovia modelov NF-A14) figurujú stále v druhom kvartáli 2024. Teda tak, ako to bolo aj v roadmape z decembra 2023.

Medzičasom Noctua ešte oznámila, že narazila na situácie, v ktorých sa tieto ventilátory nemusia fungovať vždy korektne. A to síce pri určitých situáciách na radiátoroch, kde montážny systém môže spôsobovať prílišný vysoký tlak a tým deformáciu rámčeka. Ten v kombinácii s príliš malou (0,7 mm) medzerou medzi špičkami lopatiek a samotným rámčekom, respektíve vnútornou stenou jeho tunela, bude eventuálne prichádzať do kolízie. Inými slovami, lopatky sa môžu šuchať o rámček, čo je, samozrejme, nežiaduce. Pri výraznejšej deformácii rámčeka hrozí aj kolízia, pri ktorej by mohlo byť úplne znemožnené otáčanie rotora (sila rámčeka pôsobiaceho na lopatky by bola vyššia ako výkon motora).

Podrobnosti k tejto téme sme nezverejňovali, hoci informácii od Noctuy mám pomerne dosť. Možno až príliš a nakoniec sme sa dohodli, že na veľmi konkrétne otázky Noctua zodpovie až počas Computexu 2024. To by časovo mohlo približne aj zodpovedať samotnému vydaniu týchto ventilátorov. Ilúzie o tom, že druhý kvartál 2024 odkazuje aj na prípadné vydanie začiatkom apríla, sú zbytočné. To sa takmer určite neuskutoční a súčasné snaženie Noctuy smeruje ku koncu júna. Samozrejme, ani to nemusí byť definitívne a nedá sa vylúčiť, že s blížiacim sa koncom druhého kvartálu dôjde k ďalšiemu posunu. Zatiaľ to ale Noctua vidí takto (ku koncu júna) a či sa všetko podarí, sa dozviete zrejme až v priebehu Computexu.

Nič by sa nemalo meniť ani v prípade nástupcu procesorového chladiča NH-D15. Ten by teoreticky mohol vyjsť súbežne so novými 140 mm ventilátormi (alebo tesne po nich), na ktoré je viazaný (pretože ich používa). Teda znovu koncom júna.

Do okienka Q2/2024 oproti staršej roadmape Noctuy pribudol „undisclosed project“, takže pravdepodobne výhľadovo bude nejaké prekvapenie. Noctua okrem iného pripravuje aj nové 60 mm ventilátory s 15 mm nízkym profilom. Tie sa presunuli (z Q1/2024) do Q3/2024. V tomto kvartáli, teda do konca marca, má vyjsť iba čierny variant chladiča NH-D12L.

Biele ventilátory chýbali už aj v predošlej roadmape, vtedy ale ešte s trochu iným odôvodnením. To je aj teraz podobné v tom, že Noctua priorizuje kľúčové projekty (akými sú 140 mm LCP ventilátory a nový high-endový chladič CPU s dvoma vežami) a nedokáže odhadnúť, kedy by mohli byť biele ventilátory reálne. Z toho dôvodu ich ani nedáva na roadmapu. Teraz sa ale interpretácia Noctuy oproti tej poslednej mení a podľa príspevku na sociálnej sieti X sa oficiálne pripúšťa i možnosť, že by biele ventilátory nemuseli nikdy dokončiť a dostať do predaja.

Ale snáď je toto stanovisko iba výsledkom nadmerného stresu a časovej tiesne, ktorú Noctua zažíva asi hlavne v súvislosti s finalizáciou novej generácie 140-milimetrových ventilátorov. Tie sú pre rakúsku firmu dôležité aj z toho pohľadu, aby dokázala držať krok s konkurenciou, respektíve ju zase prevyšovať. To sa už ventilátorom NF-A14 po rokoch nedarí pokiaľ ide napríklad o porovnanie s ventilátormi Thermaltake 14 Pro a mnoho ďalších, s modernejšou geometriou rotora.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU

Dlho očakávané next-gen ventilátory Noctua v 140 mm formáte nabrali aj nenabrali sklz v plánovanom vydaní. V rámci samostatného predaja sa síce posunuli z druhého do tretieho štvrťroka 2024, ale spolu s chladičom, ktorý na vrchole ponuky vymení model NH-D15, by mali vyjsť už čoskoro. Okrem toho sa trochu odtajnilo aj to, ktorý zo „starších“ projektov má tesne pred dokončením. Celý článok „Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU“ »

 •  
 •  
 •  

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

 •  
 •  
 •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *