Noctua NF-A14 PWM: V kurze aj dekádu po vydaní

Detaily Noctua NF-A14 PWM

Neexistuje veľa 140-milimetrových ventilátorov, ktoré by sa tešili väčšej popularite ako NF-A14 (PWM). Tú si drží tento model Noctuy dlhodobo, už viac ako desať rokov. Medzičasom prirodzene pribudol zástup novších konkurenčných riešení a otázka je, ako zatiaľ stále vlajková loď 140 mm ventilátorov Noctua oproti nim obstojí v súčasnosti. Rozborom NF-A14 si trochu skrátime aj to nekonečné čakanie na ich nástupcov.

Rotor ventilátora Noctua NF-A14 PWM je postavený na dizajne širších lopatiek s relatívne menším zakrivením nábežných hrán. Na väčšine súčasných ventilátorov je rádius zakrivenia väčší, pretože je možné vďaka nemu možné teoreticky dosahovať vyšší prietok na jednotku hlučnosti. Do konfrontácie s modernejšími špičkovými ventilátormi tak NF-A14 prichádza už s určitý hendikepom, ktorý je daný tým, že sa skrátka jedná o staršiu konštrukciu, ale vybavenú aerodynamickými vylepšeniami, z ktorých niektoré má iba Noctua.

Jednou z exkluzívnych úprav sú malé trojuholníky na vnútornej stene rámčeka. Do nej sú zapustené a ich úloha je v škáre medzi lopatkami a rámčekom vytvoriť turbulentnú vrstvu, ktorá spätnému tlaku odoláva lepšie ako u typicky laminárnejších (alebo menej turbulentných) návrhoch iných ventilátorov s hladkými stenami. V súvislosti s touto úpravou Noctua hovorí o „Inner Surface Microstructures“ a v prípade NF-A14 je prehĺbenie trojuholníkových vzorov väčšie ako napríklad u NF-A12x25. Je totiž optimalizovaný vzhľadom na veľkosť medzery medzi špičkami lopatiek a rámčekom, ktorú má NF-A14 širšiu (približne 2,5 mm) a s jej nárastom sa zväčšuje aj potreba na väčší vplyv ISM. Inými slovami, s narastajúcou hĺbkou sa zväčšuje aj dosah turbulentnej vrstvy, čo má byť užitočné práve u ventilátorov s výraznejšou medzerou okolo rotora.

Schodíky na vstupnej strane ventilátora (Stepped Inlet Design), čo je tiež prakticky exkluzívny prvok Noctua, majú zvyšovať prietok pri súčasnom znižovaní hlučnosti. Prospešné majú byť pre plynulejší prechod laminárnejšieho prúdenia (požadované na vstupe ventilátora) na turbulentné (na výstupe), a to súčasne pri potláčaní tónových špičiek, ktoré vplyvom rezonancií z prúdenia vzduchu vznikajú.

Na odtokových hranách lopatiek stoja za pozornosť aj vystúpené kanáliky (Flow Acceleration Channels), ktoré redukujú mikroturbulencie, čím sa zvyšuje tlak a teda dochádza k rýchlejšiemu pohybu prúdnic vzduchu. Znova, vec, ktorá zvyšuje prietok a znižuje hlučnosť. Menej turbulentné prúdenie tu znamená aj tichšie prúdenie.

Rotor ventilátora NF-A14 (PWM) inak pozostáva zo siedmich lopatiek s medzi ktorými sú stredne veľké medzery. Vzhľadom na ne v kombinácii s ostrejším sklonom (lopatiek) možno očakávať priemerný až nadpriemerný statický tlak. A nadpriemerný prietok, keďže plocha rotora je pomerne veľká, približne 13700 mm2. „Výrazne“ väčšia je iba u LCP ventilátorov, ktorých je však v tomto formáte iba zopár.

   

Relatívne kratšie lopatky (v porovnaní napríklad so Silent Wings Pro 4) sú menej náchylné na vibrácie, hoci treba poznamenať, že na ne má vplyv aj hrúbka. Tá je u NF-A14 menšia (v najhrubšom mieste, na špičkách lopatiek je to iba 1,8 mm) ako na konkurenčných ventilátoroch Silent Wings. Dokonca aj v porovnaní so staršími SW3, ktoré s týmito ventilátormi Noctua niekoľko rokov súperili. S ohľadom na rôzne konštrukcie je však na dosahovanie optimálnych výsledkov vhodná rôzna hrúbka a Noctua vedela, čo robí. Vidieť to aj v testoch vibrácií, ktoré sú aj pri vyšších rýchlostiach pomerne nízke.

Pri ventilátoroch NF-A14 je takisto fér poznamenať, že sa dodávajú s nadštandardným príslušenstvom. To zahŕňa napríklad silikónové úchyty na montáž do skrinky. V rohoch ventilátora síce sú antivibračné podložky, ale pri tradičnej inštalácii ventilátorov sa vibrácie stále prenášajú cez oceľové skrutky (tie sú tiež v balení). A potom je tu zopár káblikov. Predlžovací (z 20 na 50 cm), „Y“ rozdvojka a spomaľovací LNA adaptér NA-RC7. Ten maximálnu rýchlosť ventilátora obmedzí na približne 1000 ot./min.

Okrem variantu „PWM“ je potom NF-A14 ešte aj vo variantoch s DC napájaním (rýchlejší „FLX“ s rýchlosťou do 1200 ot./min a pomalší „ULN“ s max. 800 ot./min) a ešte aj 5-voltový, ktorý si však stále zachováva vyššiu rýchlosť (1500 ot./min). S rovnakými rýchlostnými parametrami je potom aj variant s podporou impulznej regulácie s prívlastkom „5V PWM“.

Poznámka: Tabuľka parametrov, ktorá bývala v týchto miestach, je už na druhej strane článku. Samostatnú kapitolu sme jej vyhradili pre narastajúce rozmery a už pomerne veľkú výšku. Toto oddelenie by tak malo prispieť k lepšej používateľskej kontrole, obzvlášť na mobilných zariadeniach s menšími displejmi.

A ešte jedna vec: Na čo najpohodlnejšiu orientáciu vo výsledkových grafoch (cez tlačidlo vľavo dole) si môžete pruhy zoskupiť podľa rôznych kritérií. Podľa (ne)prítomnosti osvetlenia, hrúbky profilu, značky, ložísk, ceny či hodnoty (s možnosťou zmeny radenia na zostupné alebo vzostupné). Vo východiskových nastaveniach je prednastavené kritérium „formát“, na základe ktorého sa oddeľujú 120 mm ventilátory od 140 mm.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Noctua NH-D15 G2 – Naplnění všech našich očekávání?

Tak jsme se letos konečně dočkali, protože před pár týdny představila společnost Noctua dlouho očekávaný chladič NH-D15 G2, který má za sebou roky vývoje, optimalizací, ale také odkladů. Očekávání jsou tak extrémně vysoká a jsem sám zvědavý, zda se dočkáme nového krále mezi chladiči. Čeká na nás skutečně zajímavý souboj, protože na trhu se mezitím objevilo hned několik špičkových chladičů, které bude muset NH-D15 G2 porazit. Celý článok „Noctua NH-D15 G2 – Naplnění všech našich očekávání?“ »

  •  
  •  
  •  

Detaily ventilátora Noctua NF-A14x25r G2 PWM + minitest

Zblízka nafotený nový ventilátor Noctua NF-A14x25r G2 PWM a jeho prvé testy. Tie však považujte ako materiál pre „hrubú predstavu“, keďže ako už viete, tak pilotné 140-milimetrové LCP ventilátory majú vzhľadom k svojmu formátu atypické montážne otvory a nevyhnutné tak bolo ich neštandardné uchytenie k veternému tunelu. Niečo málo je možné ale konštatovať aj z týchto čiastkových meraní. Celý článok „Detaily ventilátora Noctua NF-A14x25r G2 PWM + minitest“ »

  •  
  •  
  •  

Čo čakať od nových top-end chladičov (a ventilátorov) Noctua?

Tak predsa! Chladič NH-D15 G2 sa už v roadmapách Noctuy posúvať nebude. Rovnako tak ani samostatné balenie 140-milimetrových ventilátorov NF-A14x25r G2 PWM, ktoré používa. Tak nový vlajkový chladič Noctuy ako aj prvé ventilátory z novej generácie idú do predaja. To po rokoch vývoja a detailných ladení. My sa teraz môžeme pozrieť na kľúčové prvky, ktoré sa týchto chladiacich komponentov týkajú. Celý článok „Čo čakať od nových top-end chladičov (a ventilátorov) Noctua?“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (7) Pridať komentár

  1. Měl jsem jich několik jako case fan. V podstatě ještě jeden jako hlavní fan na chladiči D15s mám. Není to ono. Všechny vykazují takové vrnění na nižší frekvenci. Do “inaudible“ sestav ho nemůžu doporučit. Takový 140mm BQ4 ano, stejně tak 120mm LCP noctuu. To ale jen pro ty, kteří slyší všecky ty motýle a netopýre 🙂
    Už aby dorazila tolik očekávaná 140 verze.

    1. Predpokladám, že to by mohlo byť to, čo vidíte vo zvukových spektografoch – tie špičky v pásme 80 až 130 Hz. Eliminovať sa nedajú nikdy, pri žiadnej rýchlosti (mimo tie extrémne nízke, ale už nevýkonné otáčky), je ich možné iba posúvať v spomínanom rozsahu. Čím nižšia rýchlosť, tým nižší tón.

      1. Ano, je to možné. Provoz byl 400-600 na sací straně. Šlo to jen přehlušit více (nebo méně) RPM, řekněme 750rpm, tam už to bylo překryté/smíchané s větrem.

    2. Takhle černé na bílém je to brouk do hlavy, i když mi na těch cca 700 slouží všechny ty roky skvěle.

      1. Spokojní majitelia by tieto testy asi študovať nemali. Zbytočne je tam potom snaha zameriavať na sa nedostatky, ktoré nevadia. 🙂

        1. Koukám na graf dominantní frekvence:
          Notua NF-A14 PWM Lo. 130,7 -72,8 Mid. 391,7 -81,8 Hi. 4832,6 -91,0
          Neměla by tam být spíš frekvence 80Hz pro Lows namísto 130? A to jak u No obstacle, tak i dust filter?

          1. Čítate to dobre. V režimoch bez prekážky s prachovým filtrom v tabuľkách (a v interaktívnych grafoch) k dominantným frekvenciám zvuku došlo pri spracovávaní k zámene hodnôt medzi hladinami hluku 33 a 45 dBA. Už je to ale v poriadku, opravené. Za mystifikáciu sa ospravedlňujem a za upozornenie na ňu ďakujem! Asi by som si to skôr či neskôr všimol, ale to by bolo potom mordovačka s opravami v novších testoch… 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *