Detaily ventilátora Noctua NF-A14x25r G2 PWM + minitest

Noctua NF-A14x25r G2 PWM

Zblízka nafotený nový ventilátor Noctua NF-A14x25r G2 PWM a jeho prvé testy. Tie však považujte ako materiál pre „hrubú predstavu“, keďže ako už viete, tak pilotné 140-milimetrové LCP ventilátory majú vzhľadom k svojmu formátu atypické montážne otvory a nevyhnutné tak bolo ich neštandardné uchytenie k veternému tunelu. Niečo málo je možné ale konštatovať aj z týchto čiastkových meraní.

Nový 140-milimetrový ventilátor Noctua NF-A14x25r G2 PWM mieri predovšetkým na chladiče CPU, primárne na ochladzovanie nových procesorových chladičov Noctua NH-D15 G2 (LBC/HBC). Vhodný môže byť aj ako náhrada starších, menej efektívnych ventilátorov, napríklad na pasíve chladiča NH-D15 G1 (namiesto ventilátorov NF-A15 PWM), ale aj iných, ktoré nie sú z dielne Noctua a zároveň ich spony podporujú pre 140 mm ventilátory rozteč 105 × 105 mm (štandardne určenej pre 120 mm ventilátory). To je hlavný dôvod, prečo sú prakticky nekompatibilné s radiátormi kvapalinových chladičov a takisto s mnohými skrinkami.

Tie skrinky, čo podporujú 140 mm ventilátory nemusia mať požadovanú rozteč montážnych dier pre Noctua NF-A14x25r G2 PWM a zase pre modely, ktorú ju majú, bude rotor týchto ventilátorov príliš veľký a ak by sa aj zmestil, môže pred neho zasahovať nejaká časť konštrukcie držiaka skrinky, od ktorého možno očakávať negatívny vplyv na akustické vlastnosti. Naopak vhodné sú ventilátory Noctua NF-A14x25r G2 PWM na pasívy vežovitých chladičov, vrátane staršieho chladiča Noctua NH-D15 (G1). S tým sú tieto ventilátory z pohľadu montáže kompatibilné. Zvukový profil však nemusí byť taký príjemný ako na novom pasíve, pretože psychoakustickými optimalizáciami nových ventilátorov na staré pasívy sa Noctua prirodzene nezameriavala.

A teraz už pomaly ku konštrukčným detailom, ktoré sú v mnohých ohľadoch rovnaké, ako budú neskôr u ventilátorov (Noctua NF-A14x25 G2 PWM) so štvorcovým rámčekom.

Modely s kruhovým rámčekom (Noctua NF-A14x25r G2 PWM), ktoré už vyšli, sa na radiátory nehodia aj pre netesné rohy. Aj v tom prípade, že by sa vám ich podarilo provizórne nainštalovať, tak kvôli netesnostiam medzi rámčekom ventilátora a rámčekom radiátora, bude klesať tlak/prietok vzduchu a tým prirodzene aj chladiaci výkon. Ten asi nebude vyložene zlý, ale očakávania o špičkových výsledkov sa môžu rýchlo rozplynúť. Aký môže byť rozdiel medzi tesnými a netesnými rohami v aplikácii na radiátore, sme zaznamenávali pri ventilátoroch BeQuiet! Silent Wings Pro 4, ktoré sa dodávajú s rôznymi typmi rohov. A podobná konštrukcia tej na Noctua NF-A14x25r G2 PWM, s najväčšou mierou netesnosti, dosahuje na radiátoroch prirodzene najhoršie výsledky.

Ventilátory NF-A14x25r G2 PWM, tak ako všetky LCP modely „druhej generácie“ majú hrbaté lopatky (rotor Progresive-Bend), vďaka čomu má byť dosahovaný vyšší rozdiel tlakov v miestach blízko rotorového rozbočovača.

Na dosahovanie čo najlepších výsledkov je potom členitý, s výstupkami do výšky 0,5 mm. Tie majú dostávať prúdnice vzduchu pred lopatky rotora, čím sa má dosahovať vyšší prietok. Samozrejme iba kozmeticky. Centrifugal Turbulator, ako Noctua túto novinku nazýva, je jednou z nových mikrooptimalizácií.

„Staré“ mikrooptimalizácie pritom zostávajú, hoci napríklad ISM (Inner Surface Microstructures) majú zase trochu iný tvar aj hĺbku. Podoba tejto štruktúry na vnútornej strane ventilátorového rámčeka sa odvíja od veľkosti medzery, ktorá je medzi lopatkami a tunelom. Čim menšia je, tým plytšie je aj ISM, pretože sa na dosahovanie optimálnych výsledkov nevyžaduje taká veľká mikroturbulentná vrstva.

U predošlej generácie ventilátorov NF-A14 PWM je ISM pomerne hlboké z dôvodu násobne väčšej medzery medzi rámčekom a špičkami lopatiek. V prípade NF-A14x25r G2 PWM je táto medzera iba okolo 0,7 mm.

Veľmi malé nastavenie tejto medzery je síce prospešné pre dosahovanie čo najvyššieho statického tlaku (a tým pádom prietoku cez prekážku), ale kvôli nemu došlo aj k poslednému oneskoreniu vo vydaní týchto ventilátorov. Na túto tému máme aj samostatný článok – Noctua o deformáciách rámčeka NF-A14x25 G2 (rozhovor).

K „starým“ aerodynamickým mikrooptimalizáciám (Stepped Inlet Design či Flow Acceleration Channels) pribudli winglety na zníženie nežiaducich mikroturbulencií na špičkách lopatiek.

Noctua v súvislosti s wingletmi hovorí o veľmi dobrej súhre so svojimi rámčekmi AAO (Advanced Acoustic Optimization) a celkovým dizajnom rotora Progresive-Bend. Ten je mimochodom v tomto prípade 9-lopatkový.

Medzery medzi jednotlivými lopatkami sa zdajú byť pomerne veľké, ale na vysoký prietok aj cez prekážky sa musí jednať o súhru viacerých prvkov. Tomuto sa budeme venovať ale už v rámci podrobnej analýzy ventilátorov so štvorcovým rámčekom. Teraz len k tomu základnému, medzi čo patria aj informácie o výške statického tlaku (do 2,56 mm H2O) a prietoku vzduchu (do 155,6 m3/h). Hodnoty uvádzané v zátvorke sa vzťahujú k maximálnej rýchlosti, ktorá je špecifikovaná a dosahovaná pri 100 % intenzite PWM, respektíve pri lineárnych (DC) 12 V, čo je cca 1500 ot./min. So spomaľovacím adaptérom na cca 1250 ot./min má byť statický tlak 1,3 mm H2O a prietok vzduchu zase 127,1 m3/h.

A krátky test na záver

Poznámka: Odhliadnuc od určitých montážnych odlišností uvedených v texte nižšie, merania prebiehali podľa našej štandardnej metodiky na testy ventilátorov.

Hoci je ventilátor NF-A14x25r G2 PWM s držiakmi nášho veterného tunela nekompatibilný, tak sme sa predsa len pokúsili o nejaké „provizórium“ s atypickým prichytením. A síce pomocou lepidla z tavnej pištole.

Uvedený postup montáže je samozrejme úplne mimo naše prísne kritéria, v rámci ktorých pri testoch ventilátorov dbáme aj na konštantný montážny tlak, ale je to aspoň „niečo“, dokým v septembri nepríde čas na plnohodnotné testy modelov so štvorcovým rámčekom (NF-A14x25 G2 PWM) so štandardnou roztečou pre 140 mm ventilátory. Merania modelu NF-A14x25r G2 PWM v testoch nižšie vychádzajú navyše iba s jednej vzorky (namiesto troch štandardných), takže aj preto ich berte s rezervou.

Na ukážku sme vybrali režim „36 dBA“ bez prekážky, ktorému pri nulovom statickom tlaku zodpovedá rýchlosť cca 810 ot./min. Jedná sa tretie najtichšie a zároveň štvrté najhlučnejšie nastavenie, v ktorom podľa normalizovaného hluku ventilátory testujeme. Smerom nadol, ale i nahor môže byť relatívne poradie iné, respektíve pomery medzi porovnávanými ventilátormi môžu byť väčšie. Umiestnenie ventilátora NF-A14x25r G2 PWM na úplnej špičke nemusí pre vašu konkrétnu situáciu ešte nič znamenať. Obzvlášť v režime, keď ventilátor nečelí žiadnej prekážke.

Relatívne nižší statický tlak NF-A14x25r G2 PWM takisto nepoukazuje na to, že prietok cez prekážky, napríklad cez radiátory, musí byť oproti konkurenčným ventilátorom s vyšším statickým tlakom nižší (spomeňte na Thermaltake Toughfan 14 Pro…). Dôležité je tu si totiž uvedomiť, že statický tlak sa meria pri nulovom prietoku, teda pri výrazne vyššom odpore, ako je v praxi na radiátore. A určitú úlohu na prekážkach potom zohráva aj akustická reakcia. Takže zatiaľ žiadne unáhlené závery, treba počkať na kompletnú všestrannú analýzu modelu so štvorcovým rámčekom, NF-A14x25 G2 PWM.

Upozornenie: „Vyšší je lepší“ (výsledok statického tlaku v grafoch) platí len pre porovnávanie ventilátorov rovnakých plošných formátov. Čo veličina „statický tlak“ vyjadruje a ako jej rozumieť sme rozoberali v tomto článku.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Noctua o meraniach hlučnosti ventilátorov: Iné uhly, iné výsledky

Merania hlučnosti sú mimoriadne zložitá téma. Predstavte, že máte desať rôznych zdrojov zvuku. Hluk každého sa bude priestorom šíriť iných spôsobom a odmerať, „čo je najhlučnejšie“ a vyniesť k tomuto jasný verdikt, je poriadny oriešok. Aby ste mali o tejto problematike lepšiu predstavu, tak sme pre vás pripravili rozhovor s Noctua. Rôzne techniky merania prinášajú podklady potenciálne odlišné a niekedy aj protichodné závery. Celý článok „Noctua o meraniach hlučnosti ventilátorov: Iné uhly, iné výsledky“ »

  •  
  •  
  •  

Noctua NF-A14x25r na radiátore. Otestované s DIY rámčekom

Pre svoj formát atypickej rozteč montážnych dier sa nové ventilátory Noctua NF-A14x25r G2 PWM štandardne nedajú nainštalovať do 140-milimetrových pozícií. Na to musíte mať konverzný rámček a jeden taký navrhol, vyrobil a poslal nám do redakcie čitateľ HWCooling. Jeden z najočakávanejších ventilátorov ostatných rokov (NF-A14x25 G2 PWM) sme tak mohli nasimulovať a otestovať už teraz. Celý článok „Noctua NF-A14x25r na radiátore. Otestované s DIY rámčekom“ »

  •  
  •  
  •  

„Rattlegate“ je krivda. Začína expertíza Noctua NH-D15 G2

Dlho očakávaný chladič Noctua NH-D15 G2 prakticky hneď po vydaní získal nálepku hrkálky, ktorá je trochu pritiahnutá za vlasy. Zaznamenali sme aj vyeskalované názory, že  snáď ide o „odpad“ a tu už musíme do toho vstúpiť. Takéto prívlastky si Noctua za svoju prácu stopercentne nezaslúži. Za firmu, ktorá obetovala vývoju naozaj veľa, sa musíme postaviť. Ignorovať takéto skreslovanie verejnej mienky nemôžeme. Celý článok „„Rattlegate“ je krivda. Začína expertíza Noctua NH-D15 G2“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (27) Pridať komentár

    1. Jednoduchý reakcia na toto neexistuje. Bude to veľmi individuálne a zvislé od toho, aký sa chladí procesor, v akej záťaži a pri akom nastavení ventilátorov. Pri odpovedi (Noctuy) na otázku, či sú nové ventilátory NF-A14x25r G2 PWM úplne kompatibilné so starým pasívom NH-D15 bola v reakcii okrem toho, že áno, poznámka o znížení zahrievania o 1,5 °C. Nemáme to ale presne konkretizované (pokiaľ to Noctua niekde bližšie špecifikuje, tak sa ospravedlňujem a budem, rád, keď túto informáciu niekto doplní…) a takýto výsledok sa má vzťahovať na vysoké tepelné zaťaženie chladiča (aké presne neviem) pravdepodobne pri maximálnej rýchlosti oboch modelov ventilátorov, nových (NF-A14x25r G2 PWM) aj pôvodných (NF-A15 PWM). Pokiaľ je to takto, hladina hluku samotných ventilátorov mala byť porovnateľná, keď zoberieme do úvahy oficiálne špecifikácie. V situácii na pasíve sa to však môže líšiť a predpokladáme, že akusticky prijateľnejšie bude chod ventilátorov na novom pasíve, keďže s nemu by mali byť lepšie optimalizované.

    1. To nedokážem posúdiť. Musela by sa nasimulovať tá kritická situácia, pri ktorej by mohlo dochádzať k eventuálnym ťažkostiam. Takto pocitovo pôsobí robustne, ale tá superúzka medzera pri takých dlhých lopatkách, samozrejme, vzbudzuje určitý rešpekt. Noctua v rámci balenia používa aj taký papierový golier, ktorý je medzi lopatkami a rámčekovým tunelom, asi aby sa minimalizovali riziko poškodenia pri preprave.

  1. Jsem zvědav, kdy se vynoří první stížnosti na nemožnost nasadit bočnici kejsu. Přeci jen bude potřeba pohnout předním ventilátorem nahoru, aby se pod něj vlezly ramky. Na fotce sestavy to tak je. Přední vrtule je vytažená nahoru, možná jeden centimetr. Co se vešlo, už se vejít nemusí :D. Chybí mi tady varianta bez přední vrtule. Tam se ta stodvacítka náramně hodí. Na mojí D15s leží dodatečná stodvacítka téměř na ramkách. Jedna vrtule je tady za 1k kč.

    1. „Chybí mi tady varianta bez přední vrtule.“

      Možno sa objaví časom? Jednoventilátorový chladič NH-D15S tiež vyšiel až po modeli NH-D15, neskôr.

    2. stale mozes tie 2 vrtule osadit jednu dnu na prednu vezu a jednu von na zadnu vezu. Kde je problem? Alebo si proste tu 140 das na bednu a na chladic dokupis 120mm.

      1. S tou skrinkou to nemusí byť také jednoduché. V prípade zadnej pozície: Aj keby sa pri montáži cez 105-milimetrové diery na šírku 140-milimetorový ventilátor zmestil, tak rotoru pravdepodobne nebude správne prispôsobená mriežka – tá bude menšia, ako by bolo vhodné. Iste, existujú aj výnimky, kde sú v držiaku koľajničiek diery na 120 aj 140 mm ventilátory a súčasne sa počíta aj s väčším rotorom, ale treba o týchto veciach vedieť dopredu, aby sa predišlo neželaným prekvapeniam. 🙂

        1. Pro ně je D15S G2 další portfolio bez práce, doufám, že dorazí. Už tak k G1 dávali další sponu na druhou vrtuli, přímo s osazením počítají.

          1. Vyjadrenie Noctua, neformálne:

            Noctua momentálne nemá v pláne vydávať jednoventilátorový variant chladiča NH-D15 G2. Pri NH-D15 G1 to bola trochu iná situácia a tento chladič vyšiel aj s ohľadom na to, že na rozdiel od štandardného (NH-D15) prinášal navyše lepšiu kompatibilitu s rozširujúcou kartou v prvom slote PCI Express. To tým, že pasív NH-D15S bol od tohto slotu odklonený, zatiaľ čo u NH-D15 nebol.

            V prípade NH-D15 G2 sú však od slotu PCIe odklonené všetky pasívy a Noctua tak tento aspekt nerieši a vidí to tak, že záujemca o prevádzku chladiča s jedným ventilátorom (typicky pre lepšiu kompatibilitu s pamäťovými modulmi) predný ventilátor z pasívu demontuje a zapojí ho do systémového chladenia, an skrinku. Tu však pozor (a to je už moja poznámka :)), aby bolo možné ventilátor do skrinky nainštalovať. A optimálne tak, aby pred alebo za priestor rotora nezasahovala konštrukcia držiaka alebo aby nedochádzalo k upchávaniu aktívneho prierezu, pre ktorý by sa, samozrejme, efektivita chladenia výrazne znižovala. Stále treba mať na pamäti, že hoci ide o 140-milimetrový ventilátor, tak montážne diery zodpovedajú 120 mm.

            1. To slovo momentálně je důležité.
              No co už, uvidíme časem.
              Přední fan se může zahodit tak akorát na polici, páč system fany už budou většinou obsazené.

              1. Jasné. Teraz, bezprostredne po vydaní, je navyše lepšie predať dva namiesto jedného ventilátora. Špeciálne, pokiaľ by sa v testoch ukazovalo, že o tak 30 eur lacnejší jednoventilátorový variant má pri nižšej hlučnosti iba o chlp nižší chladiaci výkon.

                Každopádne k súčasnému stavu: Drvivá väčšina skriniek bude mať továrensky osadené „technicky slabšie“ ventilátory. Azda s výnimkou skriniek BeQuiet!, kde možno v prospech SWP4 budú hrať aj nejaké psychoakustické optimalizácie… neviem, to skôr či neskôr podrobne prešetríme. Smerujem tým ale k tomu, že možno by sa dal niektorý zo systémových ventilátorov nahradiť predným ventilátorom z NH-D15 G2. Tak by mohla vzniknúť aj tá kombinácia rôznych dizajnov (ventilátorov), ktorá môže viesť k akusticky prijateľnejším výsledkom.

                1. Nechat si vytisknout rámeček s obvyklejší roztečí se mi nezdá jako problém. O návrh by se mohl i někdo podělit na obvyklých platformách ke sdílení modelů. Pokud by se podařilo nějaký návrh vypátrat, myslíš, že by byl by zájem o jeho otestování a porovnání s provedením o plném rámečku?

                  1. Určite, môžeme urobiť takéto porovnanie rámčekov. 🙂

                    Hlavné asi bude aby ten (DIY) rámček nevytváral oproti štandardnému uchyteniu nejaké kritické netesnosti medzi ventilátorovým rámčekom a držiakom ventilátora (v skrinke, napríklad).

                    1. Dnes je k dispozici široká škála materiálů, které se vyznačují pružností a schopností těsnit. I jednoduchý plochý rámeček o tloušťce 5 mm tak může mít bezpočet variant různě úspěšných provedení. Problém je přizpůsobení průměru děr pro upnutí rámečku v závislosti na jeho druhu (pružné trny, samořezné šrouby) a použitém materiálu. Může to být věda, pokud bude člověk usilovat o bezvadné řešení, i když to v podstatě svrtáte na koleni.

              2. Nepoužitý ventilátor nebude problém přeprodat, vždyť U14 i chladiče jiných značek tohohle rozměru jsou velmi populární. Tratit budeš možná pětistovku, ale nebude nutné z něj dělat sirotka. Projev přece trochy soucitu! 😅

              1. No, snáď sa naplní to, čo ste písali vyššie… a model NH-D15S G2 pribudne do ponuky Noctua časom.

      2. Včera jsme to probírali s Ľubem v aktualitě. Třeba bude mít chuť a čas pull konfiguraci prozkoumat, vyvrátit, nebo potvrdit vyřčené předpoklady.

        Škoda, že ze spotřebitelského trhu takřka vymizely VLP moduly.

        1. Na začiatok skúsim niečo vydolovať z Noctuy. Predpokladám, že sa takouto situáciou v rámci interných testov zaoberali a budú mať k tomu nejaké dáta. Jasné, stále by to bola „informácia od výrobcu“, ktorá môže byť prihnutá, ale práve pri tomto pre skreslenie faktov nevidím, haha. Nechcem nič sľubovať, ale ak bude mať Pavel chuť a čas… tak by aspoň v jednom režime mohol otetovať vplyv na chladiaci výkon a popri ňom odmerať akustický profil. Predpokladám, že premiestnenie predného ventilátora na zadnú vežu bude v tomto smere viesť skôr k horšeniam a vyskočia tam nejaké rušivé tónové špičky. To ale takisto nemusia a výsledok môže byť aj tichší. Uvidíme…

          1. Problém s hloubkou skříně to ale jako mávnutím kouzelného proutku nevyřeší, protože v cestě už dnes obvykle stojí chladič VRM kryjící I/O blok desky. Asi tím posloužíme zvědavosti, ale praktický dopad to mít nebude.

            1. To je jasné, pravda. Na jednej strane sa vyhnete pamäťovým modulom a na druhej strane drc, chladič VRM či kryt I/O konektorov… v rámci interných diskusií sme sa o tom bavili aj s Pavlom, že ventilátor na zadnej veži môže spôsobovať ešte väčšiu nekompatibilitu (a už len týmto nedáva príliš zmysel), keď ho bude nutné na rebrách chladiča vytiahnuť ešte vyššie… aj keď ako kedy, asi.

              1. Ono zase, …ten kovový chladič na VRM nebýva zas až tak veľký ako ten plastový kryt s LED diódami (s nápisom Strix 🙂 ) na ňom, ktorý u mňa šiel ako prvý dole 😉 (ešte pred montážou čohokoľvek iného)

            2. Noctua neodporúča prehadzovať predný ventilátor dozadu. Majú sa tým zhoršiť akustické vlastnosti, respektíve pre nasávanie cez lamely pasívu sa na niektorých frekvenciách zvuku objavia tónové špičky, a slabší v takejto konfigurácii má byť aj chladiaci výkon. Z hľadiska chladiaceho výkonu a hlučnosti má podľa Noctuy väčší zmysel predný ventilátor vôbec nepoužiť alebo ho nahradiť za 120-milimetrových, pokiaľ je cieľom lepšia kompatibilita s pamäťami či skrinkou (ak 140 mm pri posunutí znamenal celkovú výšku chladiča nad možnosti použitej skrinky).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *