Noctua NF-A14 PWM: V kurze aj dekádu po vydaní

Merania intenzity (a spotreby) osvetlenia

Neexistuje veľa 140-milimetrových ventilátorov, ktoré by sa tešili väčšej popularite ako NF-A14 (PWM). Tú si drží tento model Noctuy dlhodobo, už viac ako desať rokov. Medzičasom prirodzene pribudol zástup novších konkurenčných riešení a otázka je, ako zatiaľ stále vlajková loď 140 mm ventilátorov Noctua oproti nim obstojí v súčasnosti. Rozborom NF-A14 si trochu skrátime aj to nekonečné čakanie na ich nástupcov.

Merania intenzity (a spotreby) osvetlenia

Súčasťou moderných ventilátorov je často aj osvetlenie. Nejedná sa už síce o „chladiaci“ parameter, ale pre niektorých používateľov je prítomnosť (A)RGB LED dôležitá. Preto v rámci testov meriame aj to, ako intenzívne toto osvetlenie je. Tieto testy ako jediné prebiehajú externe, mimo veterný tunel.

Svietivosť ventilátorov zaznamenávame v komore s reflexnými stenami. Takáto vnútorná úprava je dôležitá pre zvýšenie rozlíšenia na to, aby sme pri ventilátoroch s nižšou svietivosťou vôbec niečo namerali. Ale aj preto, aby sa namerané hodnoty nezlievali a bolo evidentné, ktorý ventilátor svieti sviac a ktorý menej.

Ventilátor v svetelnej komore na meranie intenzity (A)RGB LED

Intenzita osvetlenia je snímaná vo vodorovnej polohe ventilátora, nad ktorým je snímač luxmetra (UNI-T UT383S). Ten je nacentrovaný na komory s priezorom na snímanie intenzity osvetlenia.

Osvetlenie regulujeme cez IR ovládač a odtieň nastavujem na úroveň RGB 255, 255, 255 (biela). Jas zaznamenávame pri maximálnej a minimálnej intenzite. Podľa toho ľahko zistíte, či je svietivosť ventilátora dostatočne vysoká, ale naopak i to, či je pre vás spodná úroveň dostatočne nízka.

Popri intenzite jasu meriame aj spotrebu, ktorá jej prináleží. To znovu cez bočník, ktorý je medzi zdrojom Gophert CPS-3205 a ovládačom (A)RGB LED. Po tomto získavame údaj o spotrebe osvetlenia. V grafoch ju udávame samostatne, ale aj v súčte so spotrebou motorčeka ako celkový maximálny príkon ventilátora.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU

Dlho očakávané next-gen ventilátory Noctua v 140 mm formáte nabrali aj nenabrali sklz v plánovanom vydaní. V rámci samostatného predaja sa síce posunuli z druhého do tretieho štvrťroka 2024, ale spolu s chladičom, ktorý na vrchole ponuky vymení model NH-D15, by mali vyjsť už čoskoro. Okrem toho sa trochu odtajnilo aj to, ktorý zo „starších“ projektov má tesne pred dokončením. Celý článok „Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU“ »

  •  
  •  
  •  

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

Vydanie 140 mm next-gen ventilátorov Noctua sa drží plánu

Do nadpisu sa už nezmestil dovetok „aj napriek komplikáciám s rámčekom“. Hoci v pokročilejšej fáze prototypov Noctua prišla na to, že lopatky ventilátorov môžu za nepriaznivých okolností vplyvom deformácie rámčeka kolidovať, zdá sa, že opravy tejto nepríjemnosti neboli na dlho. Znovu sme v bode, keď to vyzerá, že 140-milimetrové LCP ventilátory Noctua sú za dverami maloobchodného trhu. Celý článok „Vydanie 140 mm next-gen ventilátorov Noctua sa drží plánu“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (7) Pridať komentár

  1. Měl jsem jich několik jako case fan. V podstatě ještě jeden jako hlavní fan na chladiči D15s mám. Není to ono. Všechny vykazují takové vrnění na nižší frekvenci. Do “inaudible“ sestav ho nemůžu doporučit. Takový 140mm BQ4 ano, stejně tak 120mm LCP noctuu. To ale jen pro ty, kteří slyší všecky ty motýle a netopýre 🙂
    Už aby dorazila tolik očekávaná 140 verze.

    1. Predpokladám, že to by mohlo byť to, čo vidíte vo zvukových spektografoch – tie špičky v pásme 80 až 130 Hz. Eliminovať sa nedajú nikdy, pri žiadnej rýchlosti (mimo tie extrémne nízke, ale už nevýkonné otáčky), je ich možné iba posúvať v spomínanom rozsahu. Čím nižšia rýchlosť, tým nižší tón.

      1. Ano, je to možné. Provoz byl 400-600 na sací straně. Šlo to jen přehlušit více (nebo méně) RPM, řekněme 750rpm, tam už to bylo překryté/smíchané s větrem.

    2. Takhle černé na bílém je to brouk do hlavy, i když mi na těch cca 700 slouží všechny ty roky skvěle.

      1. Spokojní majitelia by tieto testy asi študovať nemali. Zbytočne je tam potom snaha zameriavať na sa nedostatky, ktoré nevadia. 🙂

        1. Koukám na graf dominantní frekvence:
          Notua NF-A14 PWM Lo. 130,7 -72,8 Mid. 391,7 -81,8 Hi. 4832,6 -91,0
          Neměla by tam být spíš frekvence 80Hz pro Lows namísto 130? A to jak u No obstacle, tak i dust filter?

          1. Čítate to dobre. V režimoch bez prekážky s prachovým filtrom v tabuľkách (a v interaktívnych grafoch) k dominantným frekvenciám zvuku došlo pri spracovávaní k zámene hodnôt medzi hladinami hluku 33 a 45 dBA. Už je to ale v poriadku, opravené. Za mystifikáciu sa ospravedlňujem a za upozornenie na ňu ďakujem! Asi by som si to skôr či neskôr všimol, ale to by bolo potom mordovačka s opravami v novších testoch… 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *