Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Noctua NH-D12L chromax.black

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske.

Nový chladič Noctua NH-D12L chromax.black je do čierna ladený „štandardný“ model NH-D12L, ktorý poznáte už aj z našich testov. Kľúčové konštrukčné detaily sa nezmenili – pasív je tvorený dvoma vežami zvierajúcimi jeden ventilátor – iná je iba farba. V prípade hliníkových rebier pasívu sa jedná iba o povlak, ventilátor je čierny skrz naskrz. Jediné miesto, ktoré má iný ako čierny povrch, je základňa. Tá je ale pri nainštalovanom chladiči na procesore mimo zorné pole.

Medzi inými dvojvežovými chladičmi Noctua NH-D12L (chromax.black) so 145 mm patrí medzi najnižšie. Z tých, ktoré si zachovali 120-milimetrový ventilátor je ešte nižší napríklad Thermalright Peerless Assassin 120 Mini. Ten má na výšku 135 mm. Silná zbraň chladiča Noctua je v tomto porovnaní špičkový LCP ventilátor, ktorý je v rámci svojho formátu (definovaným aj hrúbkou 25 mm) na radiátoroch vo väčšine rýchlostných nastavení stále neporazený, pokiaľ ide o prietok pri porovnateľnej hlučnosti.

Ventilátor NF-A12x25r PWM ch.bk  na chladiči NH-D12L ch.bk sa oproti rozšírenejším modelom NF-A12x25 PWM odlišuje hlavne zrezanými rohmi, ktoré nemajú vplyv na aerodynamické ani akustické vlastnosti. Rýchlostný rozsah je 450–2000 ot./min s tým, že s adaptérom LNA je možné maximálnu rýchlosť pri 100 % PWM priškrtiť na 1700 ot./min. Pri veľmi nízkej intenzite PWM je podporovaný aj pasívny režim s nulovými otáčkami.

Na šírku má NH-D12L ch.bk 113 mm, pričom veža v blízkosti slotov DIMM, je zúžená. Aj vďaka tomu sa chladič bežne vyhýba kolízii s pamäťovými modulmi. Horizontálnej montáže (čo je tiež možnosť a v prípade montážneho systému Noctuy aj na platformách AMD) sa to už ale netýka. Pri nej už rebrá zvrchu zakryjú celý prvý slot s čiastočným presahom aj do druhého. Pri užších moduloch (s menšími pasívmi) by však stála mohla byť možnosť využitia dvojkanálového zapojenia aj bez toho, aby ste sa pri výbere pamätí museli pozerať na ich výšku. Pre úplnú kontrolu nad vecami si môžete odmerať vzdialenosť od stredu procesorovej pätice po pamäťový modul a potom tento rozmer porovnať s polovičnou šírkou chladiča (t.j. 62,5 mm). Pokiaľ bude menšia, tak nebude dochádzať k neželanému kontaktu pamäte s chladičom. Udávaná cleková hmotnosť Noctua NH-D12L ch.bk je 890 gramov.

Výkonnostne Noctua kategorizuje NH-D12L ch.bk (NSPR 148) pomerne výrazne pod modely NH-D15 (NSPR 183), ale pritom súčasne nad najvýkonnejší top-flow chladič NH-C14S (NSPR 119), slabší má byť aj jednovežový, ale vyšší variant NH-U12S (NSPR 129). Na model NH-U14S v internom systéme Noctuy pre informáciu o chladiacom výkone NH-D12L (ch.bk) stráca 13 bodov.

Štandardné príslušenstvo podporuje všetky súčasné (AMD AM5, AM4 a Intel LGA1700, LGA1200, LGA1156, LGA1155) aj budúce (Intel LGA 1851) platformy AMD aj Intelu.

Na chladič NH-D12L (ch.bk) jeho výrobca poukazuje aj v súvislosti s iba 14,7-litrovou skrinkou DAN C4-SFX, v ktorej je výška NH-D12L rovná podporovanému maximu. Vo vybraných dvojkomorových skrinkách s vertikálne rozdeleným interiérom môže byť rezerva väčšia. Ale napríklad do Lian Li O11 Dynamic sa výrazne vyšší vežovitý chladič, než akým je NH-D12L (ch.bk), tiež nezmestí.

Odporúčaná maloobchodná cena Noctuy za NH-D12L ch.bk je 110 eur/cca 2780 Kč. Tento nový chladič je už dostupný skladom v sieti obchodov Amazon a v najbližších dňoch ho možno očakávať aj u menších predajcov.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU

Dlho očakávané next-gen ventilátory Noctua v 140 mm formáte nabrali aj nenabrali sklz v plánovanom vydaní. V rámci samostatného predaja sa síce posunuli z druhého do tretieho štvrťroka 2024, ale spolu s chladičom, ktorý na vrchole ponuky vymení model NH-D15, by mali vyjsť už čoskoro. Okrem toho sa trochu odtajnilo aj to, ktorý zo „starších“ projektov má tesne pred dokončením. Celý článok „Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU“ »

 •  
 •  
 •  

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

 •  
 •  
 •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *