High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S

DeepCool Assassin 4S

Mínus jeden ventilátor robí z  Assassin 4S o dvadsať eur lacnejší chladič, než akým je Assassin IV, z ktorého vychádza. Pasív je, zdá sa, rovnaký, a jediný rozdiel je v počte ventilátorov – jeden namiesto dvoch. Chladiaci výkon bude síce celkom určite nižší, ale očakávame, že jeho pokles nebude taký výrazný ako čiastka, ktorá sa dá s týmto lacnejším modelom ušetriť. Okrem toho je tu aj širšia kompatibilita.

DeepCool minulý rok prišiel s pomerne netradičným, ale mimoriadne efektívnym chladičom Assassin IV. Ten v úvode spomíname preto, že sa stal základom pre novinku v podobe chladiča DeepCool Assassin 4S.

Hlavný (a konštrukčne jediný?) rozdiel oproti Assassin IV je v tom, že Assassin 4S nemá zadný ventilátor a pasív je ochladzovaný iba jedným ventilátorom umiestneným medzi dvoma zväzkami hliníkových rebier. Analogicky je to podobná situácia, ako je napríklad u chladičov Noctua NH-D15NH-D15S (s jedným ventilátorom). Na rozdiel od týchto chladičov (Noctua, kde NH-D15S má v porovnaní s NH-D15 aj odklonený pasív od slotov PCI Express) sú ale pasívy chladičov DeepCool identické. Minimálne na základe vonkajších znakov. Dovnútra heatpipe nevidíme.

Rozmery chladiča Assassin 4S sú 164 mm (výška) × 144 mm (šírka) × 116 mm (hĺbka).

Assassin 4S oproti Assassin IV teda nemá ventilátor na výduchu, ktorého polohou DeepCool trochu zmenil dovtedajšie konvencie, kde bol druhý ventilátor na dvojvežových chladičoch vždy vpredu. Tento krok však nebol krokom do prázdna, pretože aj v konkurencii chladičov, akými sú BeQuiet! Dark Rock Elite či Cooler Master MA824 Stealth je Assassin IV, pokiaľ ide o efektivitu, pri nižších rýchlostiach vo vyššej tepelnej záťaži o trochu vyššie postaveným chladičom. Respektíve na jednotku hlučnosti má vyšší chladiaci výkon, minimálne na platforme Intel LGA 1200.

Predpokladáme, že Assassin 4S toto dominantné postavenie stratí, ale zase bude oproti konkurenčným chladičom „tá lacnejšia možnosť“ s pravdepodobne atraktívnejším pomerom cena/výkon. To sa nakoniec ukáže v testoch, vzorku tohto chladiča už máme v testlabe.

Výhoda Assassin 4S by mohla eventuálne spočívať aj v lepšej kompatibilite so základnými doskami, kde zadný ventilátor nebude nikdy kolidovať s krytom I/O konektorov. A takisto sa vyhne slotom DIMM, ktoré sú na základných doskách zľava pätice (sprava sa im ako jeden z mála dvojvežových chladičov vyhýba už aj Assassin IV). V praxi ale ide skôr iba o teoretickú situáciu, nakoľko platformy AMD sTR(X) sú nepodporované a Intel LGA 20xx, ktoré majú tiež pamäťové sloty z obidvoch strán procesorovej pätice, sa už nepredávajú. Z mainstreamových platforiem sú podporované všetky aktuálne (AMD AM5 a Intel LGA 1700) i staršie (AMD AM4, Intel LGA 1200 a Intel LGA 115x).

Základňa chladiča je symetrická a prechádza ňou sedem heatpipe s priemerom 6 mm. Tie odvádzajú stratové teplo do dvoch rebrovaných veží, ktoré sú ochladzované 140-milimetrovým ventilátorom s rýchlostným rozsahom 500–1800 ot./min. Ten je v prípade potreby možné manuálne zúžiť (pre zníženie maximálnych otáčok) fyzickým prepínačom, ktorý je v rohu chladiča (dobre dostupný zvrchu).

Chladič DeepCool Assassin 4S je dostupný oddnes (19. 3. 2024) za odporúčanú cenu 90 eur. V čiernom aj v kompletne bielom variante (s prívlastkom WH).


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU

Dlho očakávané next-gen ventilátory Noctua v 140 mm formáte nabrali aj nenabrali sklz v plánovanom vydaní. V rámci samostatného predaja sa síce posunuli z druhého do tretieho štvrťroka 2024, ale spolu s chladičom, ktorý na vrchole ponuky vymení model NH-D15, by mali vyjsť už čoskoro. Okrem toho sa trochu odtajnilo aj to, ktorý zo „starších“ projektov má tesne pred dokončením. Celý článok „Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU“ »

 •  
 •  
 •  

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

 •  
 •  
 •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (8) Pridať komentár

 1. yo, tesim sa na test.. Ja som mal povodne v plane kupit AK620, ale nebol skladom, AssassinIV este nebol, tak mam D15 prave vo verzii S. Aj tam som spravil chybu a mohol som kupit janeviem o 15€ drahsi plny D15, ale zas som chcel cierny a cierny mali len S. Niesom spokojny, ako to chladi, v idle 44°C prave teraz pri 16-19W ryen7700 je raz vela.

   1. Alebo môže kúpiť ThermalRight Phantom Spirit 120 za 41€ (t,j cca o čosi drahšie ako nová A14) …
    a výsledok bude podobný 🙂
    Moja 5800X3D (-0,65C, PBO2 -30) v idle medzi 32-38°C v cr23 (10 min) je Tcl/Tdie max 83-84°C (AVG 81°C) pri 50% PWM…(t.j ticho)
    Oproti NH-U14S šla teplota o 3-4°C dole pri podobnej (o jednotky vyššej) hodnote CPU Package Power (AVG cca 113W) a podobnom hluku/tichu.
    (samozrejme ten chladič nepôsobí tak „bytelně“ ako noctua…ale je zase aj menší)

    1. Roob si potrpí na nejvíce osvědčené značky. Můžeme mu zkusit na pokusy (v žádané barvě) podsunout Arctic P14, nebo pak Fluctus 140, jestli se bude chtít plácnout přes kapsu 🙂

 2. –„…ktoré sú ochladzované 140-milimetrovým ventilátorom DRf140 s rýchlostným rozsahom 500–1700 ot./min“
  Ventilátor 4s je oproti klasickej 4-ke zmenený… vyšší statický tlak a otáčky, nižší prietok, a vraj má 7 lopatiek namiesto 9.
  https://www.deepcool.com/products/Cooling/cpuaircoolers/Assassin-4S-Minimalistic-Premium-CPU-Air-Cooler-1700-AM5/2023/17881.shtml
  https://www.tomshardware.com/pc-components/air-cooling/deepcool-assassin-4s-review
  (Tom’s HW ma v tabuľke špecifikácií ventilátorov zamenené 4 a 4s), ale v texte je to OK.

  1. Vďaka za upozornenie, opravené. Za chybné hlásenie sa ospravedlňujem.

   To mi teda ušlo, že 4S má v strede iný ventilátor. K podrobnostiam sa Pavel dostane v rámci štandardných testov so spektrálnymi analýzami. Výmena je tu možno aj z dôvodu, že na adresu pôvodného 140mm ventilátora (z Assassin IV) v interakcii s pasívom prichádzalo viacero výhrad k nepríjemnejším tónovým špičkám? No, každopádne, o to zaujímavejšie tie testy budú, keďže Assassin IV s jedným ventilátorom nerovná sa Assassin 4S, hoci pasívy chladičov sú pravdepodobne rovnaké.

   1. –„…o to zaujímavejšie tie testy budú“
    Ale že úplne súhlasím 😉
    –„…pasívy chladičov sú pravdepodobne rovnaké“
    Myslím si že sú (inak by to nebolo ekonomické a asi by sa to aj inak volalo 🙂 )

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *