MasterAir MA824 Stealth – Nový král vzduchových chladičů

Klíčové vlastnosti

Po sérii článků s AIO kapalinovými chladiči jsem si pro vás dnes připravil změnu. Otestujeme novou vlajkovou loď vzduchových chladičů MasterAir MA824 Stealth od Cooler Master. Tento chladič se pyšní působivými parametry a slibuje extrémně vysokou účinnost, která by měla konkurovat tomu nejlepšímu na trhu. Jsem na něj tedy opravdu zvědavý, ale než ho potrápíme na rozpáleném procesoru, tak se na něj pojďme podívat blíže.

Klíčové vlastnosti chladiče

Už při prvním pohledu na MasterAir MA824 Stealth je jasné, že tento chladič je určen pro ty nejvýkonnější procesory s velkým tepelným výdejem. Konstrukčně se jedná o dvouvěžový chladič mírně asymetrického tvaru pro zajištění lepší kompatibility s RAM díky výřezu v přední věži. Samozřejmě ale záleží i na pozici předního 120mm ventilátoru a výšce vašich paměťových modulů. Mezi oběma svazky je již z výroby osazen 135mm ventilátor s okrouhlým rámečkem. Případná výměna tohoto ventilátoru není zcela jednoduchá, je potřeba sejmout kryt na vršku chladiče s rizikem deformace horních žeber a obecně to nemohu příliš doporučit. Přídomek Stealth u tohoto chladiče označuje černou povrchovou úpravu všech ploch chladiče vyjma kontaktní plochy základny a absenci jakýchkoliv RGB LED. K dispozici je ještě varianta s podsvíceným předním ventilátorem, která nese název MasterAir MA824 Stealth 30th Anniversary Edition.

   

Oba rozměrné svazky hliníkových žeber protíná celkem osm silných měděných heatpipes různého průměru a zde začíná ta skutečně zajímavá část chladiče. Výrobce tyto heatpipes označuje jako kompozitní s kombinací drážek a práškovaného vnitřního povrchu trubice pro maximalizaci teplosměnné plochy, a také jako supervodivé (neplést se supravodivostí). Možná jste zahlédli reportáže z letošního Computexu, kde byl tento chladič opatřen termochromickým nátěrem pro názornou demonstraci distribuce tepla v pasivu. Heatpipes mají navíc u základny profil písmene D pro větší kontaktní plochu s tepelným rozvaděčem procesoru a menší mezery mezi jednotlivými trubicemi. Rozměrná základna je také měděná a je již z výroby opatřena vrstvou teplovodivé pasty.

   

Dalšími konstrukčně zajímavým prvkem je dvojice šroubů, které prochází skrze oba svazky žeber. Díky tomu není nutné sundávat ventilátory při instalaci chladiče na montážní rámeček okolo procesorové patice. Šrouby jsou na svém konci navíc osazeny pružinami pro optimalizaci přítlaku chladiče na IHS procesoru. Atraktivním kosmetickým prvkem je pak vrchní kryt chladiče, který je zhotoven z kartáčovaného hliníku a je opatřen embosovaným logem výrobce. Celkové dílenské zpracování chladiče je na velmi vysoké úrovni a není zde nic, co bych mohl vytknout.

V balení chladiče najdeme standardní příslušenství, které zahrnuje montážní systémy pro instalaci chladiče na současné procesorové patice. Dále zde najdete rozdvojku pro ventilátory a milým bonusem je praktický šroubovák. Nechybí samozřejmě ani přehledný návod k montáži.

   

Instalace chladiče je však bohužel slabinou tohoto chladiče, minimálně co se týče instalace na Intel LGA 115x/1200/1700 platformách. Dodávaný plastový backplate je bohužel příliš poddajný a ocenil bych zde ideálně kovovou destičku pro vyšší pevnost a prevenci nadměrné deformace základní desky vlivem nezanedbatelné váhy celého chladiče. Další výtku mám k velikosti matic pro uchycení ramen montážního systému. Zde by to chtělo pořádně robustní provedení, dodávané matice jsou malé a řežou do prstů. A do třetice mám silné výhrady k absenci teplovodivé pasty v balení. K dispozici máte pouze tu, která je již z výroby nanesena na základně chladiče. U takto prémiového produktu se jedná o zbytečné šetření na nevhodném místě.

Parametry chladiče a ventilátoru

MasterAir MA824 svými rozměry a vahou krásně zapadá do nejvyšší třídy vzduchových chladičů. Chladič podporuje všechny současné procesorové patice vyjma Threadripperu, pyšní se pětiletou zárukou a ačkoliv je jeho cenovka relativně vysoká, u špičkového chladiče ji lze akceptovat. Dejte si jen pozor na celkovou výšku chladiče kvůli pozici předního ventilátoru, pokud máte paměťové moduly RAM vyšší než 42 mm.



Cooler Master u tohoto chladiče využívá dva ventilátory z řady Mobius, které nedávno testoval kolega Samák. Zde se však jedná o non-OC verze s mírně upraveným rozsahem otáček a na rozdíl od OC verze zde není žádný problém s minimálními otáčkami při PWM regulaci.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (19) Pridať komentár

  1. Jako parádní, ale furt nevidím měření prohnutí desky po dvoudenním zatížení chladičem. Jako vertikálně nahodit na desku 1,6 kg? To riskovat nebudu. 😉
    Ono mezi námi bych měl trochu obavu i o heatspreader procesoru, jestli se neprohne.

  2. Našlo by sa aj nejaké porovnanie chladičov pri veľmi nízkom prietoku vzduchu s minimálnym množstvom ventilátorov, hraničiace s pasívnym chladením? Napr. v minulosti sa osvedčili chladiče s riedkym rebrovaním ako scythe ninja. Pozerám že v tejto tabuľke chýba aj NH-D15S (1fan) a kým 2fan režim MA824 prekonáva 2fan NH-D15, tak 1fan režim MA824 nestačí ani na 1fan NH-U12A čo by možno mohlo indikovať príliš husté rebrovanie na nízkoprietokové chladenie?

    Inak dá sa na LGA1700 namontovať otočený tak aby fúkal dohora tak ako sa to dá s noctuou?

    1. „porovnanie chladičov pri veľmi nízkom prietoku vzduchu“

      To zachytáva režim „36 dBA“. Nenechajte sa odradiť tým relatívne vysokým číslo. Pri technike, akou to Pavel meria, zodpovedajú veľmi nízkym otáčkam. Takým nízkym, že to už mnohé chladiče výkonnostne penalizuje do takej miery, že neprejdú vyššou záťažou pri 210 W. So 125 W tam ale nejaké porovnanie je (ak nejaký chladič v grafe nemá výsledok, tak je to z dôvodu, že sa ho nepodarilo dostatočne stíšiť pre vyššie minimálne otáčky, hlučnejšiu pumpu u vodníkov či pre kombináciu obidvoch aspektov). To dokonca aj s tým jedným ventilátorom, kedy už MA824 začína strácať. S dvoma je ale v čele pelotónu. V aktuálnej databáze testov chladičov CPU výsledky NH-D15S (teda variantu s jedným ventilátorom) nemáme, ale porovnanie s tradičným osadením (NH-D15) s dvoma ventilátormi nájdete v týchto starých testoch. V nich pasív ochladzovaný iba jedným ventilátorom takisto výrazne stráca. Do určitej miery sa na tom podieľa aj príliš veľká medzera medzi vežami, kde je ochladzovanie prednej s použitím iba jedného ventilátora uprostred pomerne neefektívne. Tým sme sa kedysi podrobne zaoberali v článku Hlbšie pod kožu elitnému chladiču. Aj na D15 je čo zlepšovať.

      Orientácia MA824 s ventilátormi vo vodorovnej polohe s prúdením vzduchu smerom do stropu na LGA 1700 možná je, keďže sa stále jedná o štvorcovú rozteč montážnych dier. Záleží teda len na tom, v ktorom smere sa nad dištančnými stĺpikmi pripevnia držiaky. Na iných platformách to už ale možné nebude. Na to už musí balenie obsahovať dva typy držiakov. A kratšie, na menej bežnú vodorovnú montáž, Cooler Master nevedie.

      1. Ale nikde neviem najst podrobnejsie popisane rozmery jednotlivych casti MA824 takze neviem odhadnut ci mu zrotovanemu nebude prekazat VRM heatsink. A tiez neviem zistit ci otoceny pokyje cely procesor ked zakladna vyzera byt obdlznikova

        1. V tabuľke parametrov máme iba základné rozmery a je fakt, že tie v skúmaní po kompatibilite s pasívmi VRM, ale napríklad i krytom za I/O panelom, nápomocné nebudú. Prepošlem to na Pavla a nejako vymyslíme, aby tieto veci boli zjavné aj z našich materiálov. Dovtedy by mohol byť užitočný aj výkres nižšie:

          Základňa MA824: Kratšia strana by mala mať podľa proporčných prepočtov (keď vieme, že dlhšia je 52,2 mm) približne 38,5 mm, takže akurát aj na LGA 1700 (kde ma procesorové IHS v tom smere 38,4 mm) pri vodorovnej orientácii. Pokiaľ je tam ale aj nejaký rozdiel a nedôjde ku kontaktu po celej ploche, tak to zase až tak nevadí. Ukazujú na to aj tieto merania s rôznou aplikáciou termopasty (nielen, čo sa týka tvaru, ale hlavne množstva). Rohy a hrany IHS, to sú už všetko miest nad kremíkovým čipom, kde je potreba výmeny tepla už pomerne malá.

  3. pre zaujimavost: otocit o 90 stupnov aby fukal dohora sa na LGA1700 da – je tam dost miesta pre chladice mosfetov, ssd aj ramku. Stredny velky ventilator sa da lahko odmontovat. Pokusil som sa zreprodukovat vas test „s 1 ventilatorom na 36dBA“ aspon s NF-A12x25 na 1100rpm (46% regulacia) (kedze nemam ako inak zreprodukovat vasu hlucnost) a PL1=125W a teploty v zatazi mam do 66° (miestnost 25°). Porovnanie s originalnym 14cm ventilatorom zatial neviem dost dobre urobit, ale tak ked ide tiez na 46% tak je to s nim horsie asi o 3°.
    Skusal som to iste aj v originalnej orientacii s fukanim dozadu ale teplota nebola jednoznacne odlisna, takze je to asi jedno aj ked CM mi pisali ze to otacat neodporucaju kedze zakladna takto nepokryva uplne 100% IHS.
    Pri PL1=210W som uz musel zdvihnut otacky na 1119rpm (47%) aby to nethrottlovalo a pocas pol hodiny teploty nepresiahli 98° (miestnost 25°)

    Inak moc sa mi nepozdava ako sa ohybaju tie montazne pliesky, vam sa to tiez takto ohybalo? https://imgur.com/a/Q6TZqrt

    1. To tedy není vůbec malá deformace, musím vyzkoušet, jestli se to takhle podobně deformuje i na mé LGA 1200 desce. S LGA 1700 montáží nemám bohužel zkušenost, procesory testuji na 11700K.

    2. Vzhľadom na ten profil (bez voči základni kolmých záhybov) a jeho hrúbku ma to prehnutie zase až tak neprekvapuje, nemuselo by byť výsledkom pôsobenia neprimerane vysokej sily. Samozrejme, tie držiak y sú konštrukčne poddimenzované. Pre „lepší pocit“ by možno mohlo byť povolenie zopár zavitov a nedávať to až na doraz? Aj keď, ci to stojí za ten eventuálny pokles chladiaceho výkonu.

  4. Jako, pekny chladak to je, ale hodnoceni v zaveru
    plus za dobry pomer cena/vykon
    to je vedle jak ta jedle. Fakt byste tenhle bod meli odebrat.
    Fakta:
    SilentiumPC Fera 5 je o cca 6% horsi ale o 70% levnejsi.
    Nebo jinak, oproti Fera 5 ziskate 6% ale zaplatite 3 krat tolik.

    1. co sa chladenia tyka tak tieto parametre neskaluju a uz vobec nie linearne, cize je uplne jedno ze 6% vs 70% pretoze tam nemozes dat dva tie chladice a ziskat tym dvojnasobny chladiaci vykon

      1. charonme
        To mas pravdu, ale ukaz mi situaci kdy mne 6% chladiciho vykonu zachrani.
        Nebo jinak, jak velky vykon ziskam pouzitim MA824 vs Fera5 ?

        Za penize usetrene na chladici si mohu v poklidu zakoupit vice pameti nebo vyssi CPU a ziskat mnohem lepsi pomer cena vykon.

        O tom to je, pomer cena vykon ma tenhle chladic proste ubohy. Je lepsi vynalozit penize jinde.
        Tenhle chladak je chodny pro profesionalni onanisty, kteri nevahaji utratit tisice proto aby si v HW infu precetli ze maji o 2C nizsi teplotu nez kamarad. Juchuuu.

        1. Rozumiem, že s konštatovaním o „atraktívneho pomeru cena/výkon“ sa pri 110-eurovom chladiči každý nestotožní. Špeciálne, keď je dostupný ten Fera 5 za štvrtinovú cenu. Pokiaľ sa však vymedzíme iba na vyššiu triedu, kde je už aj mnoho vodníkov, tak tam už sa snáď o slušnejšom chladiacom výkone za euro snáď diskutovať dá. Predsa len, čím vyšší absolútny výkon (čohokoľvek, nielen chladiča CPU) je, tým priaznivosť tohto ukazovateľa klesá.

          „ukaz mi situaci kdy mne 6% chladiciho vykonu zachrani“ jasné, pokiaľ je hlavná premenná chladiaci výkon, a je fajn, keď je čo najvyšší, tak isteže, to porovnanie vyzerá… biedne. Ale keď si človek stanový nejaký chladiaci výkon, ktorý mu stačí a zohľadní to, že MA824 ho v porovnaní s Fera 5 dáva pri diametrálne nižšej hlučnosti, na hranici počuteľnosti, tak ten rozdiel v prevádzkových vlastnostiach môže byť pre niekoho fakt veľký.

          1. Ľubomír
            „rozdiel v prevádzkových vlastnostiach môže byť pre niekoho fakt veľký.“
            rozdil v provoznich vlastnostech se nevejde do hodnocenim : dobry pomer cena vykon.
            Vsimnete se ze se porovnava CENA vs VYKON
            Vykon je u chladice, ehm, prekvapive chlazeni. Nikoli hluk.

            Spise tedy, v hodnoceni ma byt:
            Zrusit bod za cena – vykon >> to je nesmysl
            Pridat bod skvele provozni vlastnosti na vzduchovy chladic.

            1. Jasné, pravda, súhlasím. Hlučnosť vnímam ako mimoriadne dôležitú premennú, ktorú od zvyšku nejako nedokážem oddeliť. Asi aj preto, že iba málo ľudí nastaví ventilátor na maximálnu rýchlosť nech to z pohľadu hlučnosti stojí, čo to stojí.

              Pokiaľ by sme to prehnali do extrému, tak najlepší pomer cena/výkon by malo asi niečo ako Fortis 5 (čiže pasív s o trochu väčšou plochou rebier, ako je uj Fera 5) s mimoriadne lacným ventilátorom, ktorý musí by musí byť taký rýchly, ako ej to len možné (na to, aby neodletel, haha). Takýto chladič by sa ale asi odporučiť nedal, hoci pomer ceny a výkonu by mal špičkový. Ale asi rozumiem, kam to smerujete – chladiacemu výkonu dávate vyššiu prioritu ako „chladiacej efektivite“, ktorá v mojom vnímaní sveta zohľadňuje aj hlučnosť.

        2. Striktním dodržením této logiky zvolíš nakonec box. Oželíš přece pár procent výkonu ve prospěch pětistovky. A nakonec kupuješ vyřazené a repasované pentium 🙃

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *