První známky Radeonu RX 7800 XT. Karty ASRocku viděny v databázi

Navi 32 konečně na cestě?

Minulý týden bylo zpozorováno, že AMD zřejmě do videa ukázaného v rozhovoru pro Forbes záměrně narafičilo vzorek GPU Navi 32, které doteď nebylo vydáno a tvořilo by mezičlánek mezi highendovými a levnými mainstreamovými GPU generace Radeon RX 7000 (tedy Navi 31 a 33). Grafiky s ním asi pomalu míří na trh vzdor pochybnostem, zda toto GPU nebylo zrušeno. Teď už se v internetových databázích objevily první grafiky s tímto čipem.

Jde o grafiky ASRocku, který zadal zatím nevydané karty do databáze EEC (ruské Eurasijské ekonomické komise), ve které bývá různý hardware často registrovaný ještě před vydáním. Objevily se v ní teď modely označené „RX7800XT PG 16GO“ a „RX7800XT PGW 16GO“. Jde o kódy, pod kterými by eventuálně mělo být možné karty googlit, zatím ale ještě asi nikde jinde vidět nejsou.

Ve skutečnosti možná jde o grafiku jednu, a to o model řady Phantom Gaming (respektive Phantom Gaming OC). Druhá karta s označením PGW by zřejmě mohla být totéž, ale v bílém provedení – nebo tak si alespoň komentátoři označení vysvětlují (například VideoCardz).

Radeony RX 7800 XT od ASRocku v databázi EEC

Obě karty by měly mít nějaké tovární přetaktování. Chladič by asi mohl vypadat podobně jako u Radeonu RX 7900 XT Phantom Gaming, který můžete vidět na fotce níže. Jisté to není, protože minimálně základna a baseplate budou muset být upravené. Navi 32 pravděpodobně bude potřebovat nové PCB a nebude kompatibilní s deskami pro čip Navi 31. Nicméně vizuální vzhled asi bude odvozený.

ASRock Radeon RX 7900 XT Phantom Gaming

O existenci GPU Navi 32 už víme od minulého léta z tohoto úniku, podle kterého poskytuje 3840 shaderů (60 CU) architektury RDNA 3 s 64MB Infinity Cache a 256bitovou sběrnicí. S tím také sedí 16 GB paměti, které podle produktového kódu grafiky od ASRocku nesou. GPU Navi 32 je čipletové, tvořené jedním 5nm GCD a čtyřmi 6nm MCD. To podle všeho doložil onen vzorek viditelný v rozhovoru Lisy Su pro Forbes.

GPU Navi 32 (zdroj: Forbes, via VideoCardz)

Jak daleko tyto grafiky jsou od uvedení, ještě není známo jistě. Podle RedGamingTechu by snad mohly vyjít v září nebo říjnu, ale ještě to asi nemusí být nic definitivního. Cena a orientační spotřeba zatím není známá. Karty by ale měly stát někde mezi Radeonem RX 7600Radeonem RX 7900 XT.

Zdroje: VideoCardz, EEC

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Radeon RX 7900 GRE vychází globálně. S nižší cenou a víc modely

Do nabídky grafik Radeon se zařadí další model stojící mezi Radeonem RX 7800 XT a Radeonem RX 7900 XT. Do této mezery AMD loni ještě před vydáním samotného Radeonu RX 7800 XT pustilo Radeon RX 7900 GRE, který zpočátku vypadaly jako speciální model pro Čínu. Poté se ale stejně jako Ryzen 5 7500F začaly objevovat na běžném trhu. Teď to AMD celé zoficializovalo – Radeon RX 7900 GRE vychází globálně a s větším výběrem modelů. Celý článok „Radeon RX 7900 GRE vychází globálně. S nižší cenou a víc modely“ »

 •  
 •  
 •  

Zlevnění Radeonů RX 7900 XT a RX 7900 GRE proti refreshi Nvidie

Tento týden Nvidia vydala GeForce RTX 4070 Super a v následujících dvou týdnech ji budou následovat další dva modely „Super“ refreshe generace Ada Lovelace. Zatím nevíme o tom, že by podobný refresh chystalo také AMD (které teď ovšem vydává Radeon RX 7600 XT 16GB), ale firma na modely Super od Nvidie zareagovala slevami existujících grafik Radeon RX 7000, takže i konkurenční grafické karty teď budou výhodnější. Celý článok „Zlevnění Radeonů RX 7900 XT a RX 7900 GRE proti refreshi Nvidie“ »

 •  
 •  
 •  

Radeon RX 7600 XT má 16GB paměť. Navi 33 nebo Navi 32 XLW?

Měli jsme tu teď informaci o tom, že AMD s výrobci karet chystá na nynější měsíc vydání grafiky Radeon RX 7600 XT. V poslední zprávě jsme psali, že ještě nebylo jasné, na základě jakého GPU bude tato grafika postavená – či půjde o zrychlený Radeon RX 7600, nebo naopak spíš o osekaný RX 7700 XT. To se teď asi vyjasnilo dalším únikem v databázi EEC. V té se objevily karty Gigabyte s údajem o kapacitě paměti, který asi říká vše. Celý článok „Radeon RX 7600 XT má 16GB paměť. Navi 33 nebo Navi 32 XLW?“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *