Enermax StarryKnight SK30: Nielen pôsobivý vzhľad

Exteriér

Najnovšia skrinka Enermaxu pomerne dobre balansuje medzi vizuálnymi a funkčnými vlastnosťami. Intenzívnejšie osvetlenie ARGB LED dopĺňajú až štyri ventilátory. V kombinácii so slušne deravým predným panelom je teda o prietok „postarané“. Na druhej starne sa tu ale nájde i zopár vecí, ku ktorým môžete mať v tejto cenovej relácii výhrady. Čím midi-tower láka StarryKnight SK30 a čím odrádza?

Základné parametre


Exteriér

Skrinka prišla zabalená v kartónovej škatuli s polystyrénovou výplňou. Tá sa našťastie nejako veľmi nerozpadávala. Príslušenstvo obsahuje iba základné veci, ktoré sú potrebné na inštaláciu komponentov – skrutky, jednorazové sťahovacie pásky, našťastie aj dva farebné pásky so suchým zipsom. „Ako na to“ zistíte v jednoduchom obrázkovom manuáli.

Trendu temperovaného skla sa nevyhla ani táto skrinka, ktoré je tu v pozícii ľavej bočnice. Vzhľad temperovaného skla je uhladený, nerušený úchytmi. Tie sú zozadu vo forme skrutiek, ktoré vďaka dlhšej stopke so závitom a správne tvarovanému plechu držia aj po vybratí bočnice zo skrinky. Nemusíte tak rozmýšľať nad tým, kam ich odložiť. Rovnakým spôsobom sú vyriešené skrutky aj na pravej bočnici.

   

Pri vypuklej veľkej perforácii zaniká snaha zvýrazniť čelo a bradu predného panela. Na týchto miestach je plast upravený tak, aby imitoval povrch brúseného hliníka. Na bočných stranách panela sú otvory, ktoré nie sú chránené proti nečistotám. Prachový filter by ste nenašli ani za veľkou perforáciou. Jej otvory sú veľké 1,5 mm a to v kombinácii s nekrytými bočnými prieduchmi je recept na rýchlo znečistené vnútro skrinky. Aby som jej ale iba nekryvdil, tak po dvoch týždňoch používania sa objavil na perforácii tenký povlak prachu. No rovnako sa objavil aj za ňou na ventilátoroch.

   

Po „odtrhnutí“ predného panela sa dostanete priamo k trom 140 mm ventilátorom SquA RGB druhej generácie. Na prvý pohľad môžu zaujať atypickým tvarom svetlovodu podsvietenia okolo rotora. Okrem toho sú osvetlené aj lopatky, takže celkový jas môže byť naozaj vysoký. Na ventilátorové pozície môže alternatívne prísť aj radiátor kvapalinového chladiča, to vo formátoch 280 alebo 360 mm.

   

Tlačidlá a konektory skrinky sú zhora – vpravo. Okrme zapínacieho tlačidla je tu aj reset, ktorý môže slúžiť aj na ovládanie podsvietenia skrinky. Záleží, ako toto tlačidlo zapojíte. konektorov má skrinka päť, z toho tri sú USB typu A (štandardovo 2× 3.2 gen.1 a 1 × 2.0), typ C chýba, čo je s ohľadom na cenovej relácii skrinky možno trochu škoda.

Zvyšok vrchnej časti je tvorený z plechu a odnímateľného sita. To má po obvode magnety, ktoré ho držia v žľabe. Sito chráni perforovanú časť pred nečistotami. Pre efektívnejšie odsávanie tepla zo skrinky môžete sem nainštalovať tri 120 alebo dva 140 mm ventilátory. Taktiež sa dá strop využiť aj pre radiátor kvapalinového chladiča vo formáte 280/360 mm.

   

Mínusové body si StarryKnight odnáša aj za slabšie vyhotovenie vrchnej časti konštrukcie. Tá kvôli priehlbine na plechovej priečke nelícuje s predným panelom.

Rozloženie zadnej časti skrinky je typické. Navrchu sa nachádza otvor pre panel I/O základnej dosky a taktiež otvor pre 120 mm ventilátor. Tu je osadený taktiež ventilátor SquA RGB, ale prvej generácie. Môžete ho vertikálne polohovať v rozmedzí 35 mm. Sklamaním sú krytky rozširujúcich kariet PCI Express, kde iba jedna zo siedmich je určená na viacnásobné použitie. Ostatné si musíte odtrhnúť, ideálne ešte pred osadením hardvéru. Vedľa nich sú ďalšie dve no tentokrát už vo vertikálnej polohe, vďaka čomu môžete svoju grafickú kartu viac zviditeľniť cez sklenenú bočnicu. Ak sa raz pre toto osadenie rozhodnete, diera na tejto pozícii ostane navždy kvôli použitiu jednorazovým krytkám aj tu.

   

Kontakt so zemou/stolom zabezpečujú štyri nožičky obdĺžnikového tvaru. V ich strede je tenký pásik protišmykovej gumy. Tá drží skrinku na svojom mieste dosť pevne. Vďaka tomu je skrinka vzpriamene a na svojom mieste pri menšej manipulácii vo vnútri alebo napríklad aj pri jej čistení. Zdroj je voči nečistotám chránený sitom. To má síce perforáciu jemnejšiu ako inde na skrinke, no stále to nie je tak efektívne ako nylónový filter. Viac vpredu sú dve zaisťovacie skrutky, cez ktoré máte možnosť vybrať šuplík pre úložiská z tunela von.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Bonus do súťaže Enermax: K zdroju dostanete aj ventilátory

Prebiehajúca súťaž o zdroje Enermax je ešte atraktívnejšia. Môžete si totiž napísať ešte aj o ventilátory, ktoré výhercovi radi pribalíme. A tiež zadarmo. V ich prípade ani nepožadujeme, aby sa spájali s hlavnou zostavou (so zdrojom Enermax). Môžete upotrebiť, ako uznáte za vhodné, v nejakom inom počítači, kde odvedú lepšiu prácu ako zapadajúc prachom v regáloch testlabu. Celý článok „Bonus do súťaže Enermax: K zdroju dostanete aj ventilátory“ »

  •  
  •  
  •  

Chceš extra krátky zdroj ATX? Enermax pošle, zadarmo

V spolupráci s Enermaxom organizujeme aktivitu, v rámci ktorej môžete získať jeden zdroj Revolution D.F. 12 v ľubovoľnom variante. 750 W či 850 W? Čierny, biely? Je jedno, aký si do vašej zostavy vyberiete. Podmienka je, aby ste čo najlepšie vedeli využiť jeho unikátnu vlastnosť v podobe nadštandardne krátkeho vyhotovenia. Jedná o najkratšie zdroje vo formáte ATX a v tomto prípade ide aj o najmodernejší napájací štandard ATX 3.1. Celý článok „Chceš extra krátky zdroj ATX? Enermax pošle, zadarmo“ »

  •  
  •  
  •  

Iba 122 mm. Enermax skrátil zdroje ATX (Revolution D.F. 12)

Enermax má nové zdroje ATX s dĺžkou skrinky, ktorá je menšia ako pri formáte SFX-L. Celkovo sa tak jedná o najmenšie zdroje ATX, aké sa dajú v súčasnosti zaobstarať. Použitý ventilátor je o trochu menší, než je obvyklé, ale jeho prierez zase až tak neutrpel. A aj pre prítomnosť 16-pinových káblov 12V-2×6 (so skrátenými signálovými pinmi) máte už dočinenia so štandardom ATX 3.1. Celý článok „Iba 122 mm. Enermax skrátil zdroje ATX (Revolution D.F. 12)“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *