Enermax StarryKnight SK30: Nielen pôsobivý vzhľad

Interiér

Najnovšia skrinka Enermaxu pomerne dobre balansuje medzi vizuálnymi a funkčnými vlastnosťami. Intenzívnejšie osvetlenie ARGB LED dopĺňajú až štyri ventilátory. V kombinácii so slušne deravým predným panelom je teda o prietok „postarané“. Na druhej starne sa tu ale nájde i zopár vecí, ku ktorým môžete mať v tejto cenovej relácii výhrady. Čím midi-tower láka StarryKnight SK30 a čím odrádza?

Interiér

Objemné vnútro skrinky je prispôsobené aj pre základné dosky formátu E-ATX so šírkou 330 mm. Zvyšné formáty ako ATX, mATX a Mini-ITX sú v triede skriniek midi-tower štandardom. Aj pre vežovité chladiče procesora je tu kopa miesta. Do výšky 170 mm nebudete s výberom obmedzení, takže na výber ich máte mnoho. Rovnako veľký priestor máte aj pri osadení grafickej karty, ktorá môže mať v skrinke maximálne 405 mm. Vďaka tomu je skrinka pripravená aj na ďalšie generácie grafických kariet, ktoré sa stále zväčšujú.

Pre grafické karty dlhšie ako 230 mm je pripravený aj držiak na podnose. Vďaka možnosti vertikálne upraviť jeho výšku a kĺbu zabezpečujúci horizontálny pohyb viete presne nastaviť jeho polohu pod grafickou kartou. Kontaktná plocha je pogumovaná pre šetrné podloženie karty. 

Žiadny z otvoru na skrinke nie je osadený pogumovanou krytkou pre ucelenejší vzhľad vnútra. Našťastie sú zabrúsené a nemajú ostré hrany. Šírka vertikálnych a horizontálnych priechodiek sa líši. Vertikálne majú šírku 30 zatiaľ čo horizontálne 25 mm. Väčšie šírky sú dobré pre ľahšie prevlečenie aj hrubšieho zväzku káblov.

   

Dve pozície pre 120 mm ventilátory sa nachádzajú na strope tunela. Tie sú tu aj vďaka perforácii, cez ktorú je možné vháňať vzduch do ventilátorov. Tesne pri podnose sú pre káble tri rovnaké otvory, ako tomu je pod stropom skrinky. Ich šírka je dostatočná na to, aby ste mohli pohodlne manipulovať s káblami aj tesne pod doskou. Aj keď nie posledný, tak o to dôležitejší otvor tunela je umiestnený vpredu skrinky. Ten slúži pre radiátor kvapalinového chladiča s hĺbkou 65 mm, čo môže byť pri tých hrubších už natesno. Ten posledný otvor je pred zdrojom a vďaka nemu sa môžete cez temperované sklo pozerať aj naňho.

   

Z druhej strany podnosu sa dostanete k tej náročnejšej časti vnútra, hlavne keď sa jedná o správu kabeláže. Pre jej organizáciu máte 21 mm priestoru od podnosu k bočnici. Hlavný zväzok káblov sa ťahá medzi štyrmi vertikálnymi priechodkami, o ktoré sa aj upevňuje. Ďalšie možnosti uchytenia máte úplne vpredu za panelom a po obvode otvoru základnej dosky. Dokopy tak máte možnosť pripevniť káble do 16 rôznych pozícií.

   

Všetky štyri ventilátory majú vyvodené dva konektory napájania. Jeden je 3-pin a druhý 4-pinový Molex. Ten môžete medzi sebou reťaziť, čo môže byť výhoda pri doskách s menším počtom konektorov PWM.

Na podsvietenie samotných ventilátorov tu je ovládač, do ktorého môžete zapojiť až šesť zariadení. Napájaný je priamo zo zdroja káblom SATA. Podsvietenie máte možnosť ovládať dvoma spôsobmi. Cez základnú dosku so zapojeným konektorom ARGB alebo tlačidlom reštartu na skrinke. V tom druhom prípade ovládania máte k dispozícii trinásť naprogramovaných režimov podsvietenia priamo v ovládači.

Za základnou doskou nechýbajú ani dve pozície pre 2,5″ úložiská. Držiaky vyberiete z podnosu, zboku štyrmi skrutkami zaistíte úložisko a zavesíte naspäť do skrinky. Tento spôsob uchytenia umožňuje rýchlu a ľahkú manipuláciu s úložiskom aj keď je skrinka už osadená ostatnými komponentami.

   

V tuneli sa nachádza iba zmenšený šuplík s dvojicou hybridných pozícií pre 3,5 alebo 2,5″ úložiská. Jedno sa inštaluje priamo na vrch jeho konštrukcie a druhé do držiaku v ňom. Pre zdroj s káblami je od šuplíka po koniec skrinky 220 mm priestoru. Po odobratí šuplíka dostanete ďalších 180 mm naviac. Veľa dôvodov na vytiahnutie šuplíka ale mať nebudete. S jeho nízkou výškou sa dá manipulovať s kabelážou aj priamo nad ním.

   

Osadenie prebehlo relatívne jednoducho až na správu kabeláže. Na napájacom kábli ventilátora sú dva konektory, najprv Molex so zapojením na 5 V a potom 3-pin. Vzdialenosť medzi nimi je krátka, preto bolo ťažšie zapracovať a ukryť konektor Molex do správy kabeláže, zatiaľ čo je 3-pin nasunutý v základnej doske. Dve sťahovacie pásky z príslušenstva vám pre uchytenie a následné zatvorenie bočnice budú stačiť.

Priechodky pre kabeláž sú dostatočné veľké na to, aby nevznikali ťažkosti pri prevliekaní. Aj samotný hardvér išlo osadiť jednoducho vďaka veľkému priestoru vo vnútri skrinky.

   

Všetko držia na sebe plechy s hrúbkou 0,7 mm. Ich tuhosť ale nie je úplne ideálna a mierne sa prehýbajú už pri slabšom potlačení.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Bonus do súťaže Enermax: K zdroju dostanete aj ventilátory

Prebiehajúca súťaž o zdroje Enermax je ešte atraktívnejšia. Môžete si totiž napísať ešte aj o ventilátory, ktoré výhercovi radi pribalíme. A tiež zadarmo. V ich prípade ani nepožadujeme, aby sa spájali s hlavnou zostavou (so zdrojom Enermax). Môžete upotrebiť, ako uznáte za vhodné, v nejakom inom počítači, kde odvedú lepšiu prácu ako zapadajúc prachom v regáloch testlabu. Celý článok „Bonus do súťaže Enermax: K zdroju dostanete aj ventilátory“ »

  •  
  •  
  •  

Chceš extra krátky zdroj ATX? Enermax pošle, zadarmo

V spolupráci s Enermaxom organizujeme aktivitu, v rámci ktorej môžete získať jeden zdroj Revolution D.F. 12 v ľubovoľnom variante. 750 W či 850 W? Čierny, biely? Je jedno, aký si do vašej zostavy vyberiete. Podmienka je, aby ste čo najlepšie vedeli využiť jeho unikátnu vlastnosť v podobe nadštandardne krátkeho vyhotovenia. Jedná o najkratšie zdroje vo formáte ATX a v tomto prípade ide aj o najmodernejší napájací štandard ATX 3.1. Celý článok „Chceš extra krátky zdroj ATX? Enermax pošle, zadarmo“ »

  •  
  •  
  •  

Iba 122 mm. Enermax skrátil zdroje ATX (Revolution D.F. 12)

Enermax má nové zdroje ATX s dĺžkou skrinky, ktorá je menšia ako pri formáte SFX-L. Celkovo sa tak jedná o najmenšie zdroje ATX, aké sa dajú v súčasnosti zaobstarať. Použitý ventilátor je o trochu menší, než je obvyklé, ale jeho prierez zase až tak neutrpel. A aj pre prítomnosť 16-pinových káblov 12V-2×6 (so skrátenými signálovými pinmi) máte už dočinenia so štandardom ATX 3.1. Celý článok „Iba 122 mm. Enermax skrátil zdroje ATX (Revolution D.F. 12)“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *