Gigabyte A620I AX: první levná Mini-ITX deska pro Ryzen 7000

Gigabyte má Mini-ITX s čipsetem A620, konečně dostupná malá deska pro AM5

Když AMD vypustilo čipset A620 coby rozšíření nabídky AM5 desek do levnějších cenových vod, chyběla u toho jedna věc: Mini-ITX desky. Ty na platformě AM5 bohužel nejsou zrovna (nebo spíš vůbec) dostupné. Snad to trochu zlepší deska, kterou teď chystá Gigabyte. Podle uniklých obrázků má totiž v přípravě první Mini-ITX model založený právě na čipsetu A620, který tím pádem bude postrádat PCIe 5.0 a přetaktování, ale mohl by mít příznivou cenu.

Web VideoCardz přinesl obrázky desky Gigabyte A620I AX, která je (pokud víme) vůbec první deskou s čipsetem A620 v Mini-ITX formátu pro kompaktní PC – pravděpodobně by to proto po vydání také mohla být nejlevnější AM5 deska tohoto formátu.

VideoCardz už ukázal přímo oficiální fotografie či rendery v obvyklém formátu ukazovaném na webu výrobce a v e-shopech, takže existence tohoto modelu je asi víceméně jistá (v tom smyslu, že nepůjde o falzum nebo vymyšlenou zprávu) a jeho objevení se na trhu bude jen otázka času.

AM5 Mini-ITX deska Gigabyte A620I AX

Deska A620I AX má klasický 17×17cm formát s dvěma sloty DIMM pro paměti DDR5 a ATX napájení (oboje na pravé straně PCB). Do socketu AM5 by snad mohly pasovat všechny modely Ryzenů 7000, ale zatím neznáme počet fází (ani typ) VRM, takže je otázka, jak dobrý nápad by byly špičkové 170W modely. Kaskáda je nicméně chlazená, má, zdá se, poměrně solidní pasiv zasahující nad zadní porty.

VideoCardz tipuje, že by deska mohla už mít 2,5Gb/s Ethernet (nejspíš Realtek RTL8125), ale specifikace zatím nikde nejsou, takže spíš očekávejte gigabit. Integrované audio podle fotky zase vypadá na Realtek ALC897, takže se bohužel nechystá výjimka z toho, že mezi levnějšími AM5 deskami chybí možnosti s lepším audiem (jako Realtek ALC1220 či ALC4082).

AM5 Mini-ITX deska Gigabyte A620I AX

Deska A620I AX má také například slot PCI Express 4.0 ×16 bez vyztužení obvyklého na dražších modelech. Také je asi k dispozici jen jeden slot M.2 pro NVMe SSD a jen dva porty SATA. SSD se zřejmě osazuje do prostoru nad pasiv čipsetu, což není ideální, pokud do těchto míst nebude foukat vzduch z chladiče procesoru nebo jiný zdroj průvanu.

Na druhou stranu má ale deska USB-C na zadním panelu i vývod pro USB-C na čele skříně, což nebývá standard. USB-A je vzadu pět, jedno patrně 10Gb/s, a dvě ve vývodu pro čelo skříně, celkem tedy devět portů. Plus jsou také obrazové výstupy HDMI i DisplayPort. A pak je tu také samozřejmě bezdrátová síťovka WiFi 6 (802.11ax), jejímž prostřednictvím by měl být přibalený i Bluetooth. Jako nadstandard je také na zadním panelu tlačítko zřejmě pro funkci BIOS flashback (ještě by teoreticky mohlo dělat reset CMOS, ale dnes to už bude spíš ta první možnost).

Podle toho, že už unikly rendery, by vydání této desky mohlo přijít už poměrně brzo. Zatím neznáme cenu, za kterou by se měla prodávat. Snad by mohla být někde okolo 100 $ (2600 Kč / 111 € s DPH), nebo ne o moc vyšší jako u ostatních desek s čipsetem A620. Momentálně se Mini-ITX se socketem AM5 u nás nedá sehnat pod sedm tisíc (dříve prodávaná B650 deska MSI s cenou kolem pěti tisíc zmizela), takže prakticky cokoliv by v této chvíli bylo zlepšení.

Aktualizováno (24. 6. 2023):

Tato deska je již i na webu Gigabyte, takže máme potvrzené specifikace. Bezdrátový adaptér (Realtek RTL8852CE) je typu WiFi 6E s podporou 6GHz pásma a 160MHz kanálů (takže by měl poskytovat teoretickou rychlost až 2,4 Gb/s) a Bluetoothu 5.3. Deska má také nakonec opravdu 2,5Gb/s Ethernet Realtek.

Naopak se potvrdilo, že integrované audio je skutečně jen základní Realtek (asi ALC897), nikoliv některý z nadstandardních adaptérů, a deska také má jen jeden slot M.2 pro SSD (PCIe 4.0 ×4). Mezi podporovanými procesory jsou všechny Ryzeny 7000 včetně 170W modelů a deska má podle výrobce napájecí kaskádu s 5+2+1 fázemi.

Zdroj: VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Ryzen 9 9900X3D a 9950X3D budou v lednu. Jen jeden cache čiplet

Začátkem měsíce AMD vydalo Ryzen 7 9800X3D, který se stal nejrychlejším herním procesorem a byl přijat o dost lépe než běžné modely založené na Zenu 5 uvedené v srpnu. Kromě modelu 9800X3D chystá AMD opět ještě dvanáctijádrový a šestnáctijádrový model pro ty, kdo potřebují také vysoký mnohovláknový výkon na činnosti mimo hry. U těch se spekulovalo, zda nebudou mít V-Cache na všech jádrech CPU. Ted už na to máme odpověď. Celý článok „Ryzen 9 9900X3D a 9950X3D budou v lednu. Jen jeden cache čiplet“ »

  •  
  •  
  •  

Jak na chlazení PC: Zatápíme Ryzenu 9 7950X v Cinebench

Dnes se zaměříme na to, co se děje uvnitř skříně při intenzivní zátěži procesoru. Na Ryzenu R9 7950X chlazeném vzduchovým chladičem Noctua NH-D15 G2 spustíme renderning v benchmarku Cinebench 2024 a podíváme se, jak se to projeví na teplotách a jak se všechny hodnoty změní při různých nastaveních výkonu systémových ventilátorů v celém rozsahu jejich pracovních otáček. Celý článok „Jak na chlazení PC: Zatápíme Ryzenu 9 7950X v Cinebench“ »

  •  
  •  
  •  

Nová architektura GPU od AMD UDNA bude už v Radeonech RX 9000

Před pár měsíci se poprvé objevila zpráva (oficiální, nikoliv drb), že AMD v budoucnu plánuje zase sjednotit dvě line GPU, které vyrábí – herní grafiky s architekturou RDNA a výpočetní GPU pro akceleraci AI, které používají architekturu CDNA. V té době jsme nevěděli, jak daleko v budoucnosti tato transformace je. To se teď, zdá se, začíná vyjasňovat, UDNA by prý měla mít premiéru hned v příští generaci grafik chystané po Radeonech RX 8000. Celý článok „Nová architektura GPU od AMD UDNA bude už v Radeonech RX 9000“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *