Na GeForce RTX 2000 a GTX 1600 se dá zapnout ReBAR modem UEFI

Zlepšení výkonu grafik Turing pomocí PCIe ReBAR je teď možné, ale také rizikové

Objevila se docela zajímavá zpráva. Pomocí modifikace se podařilo rozběhnout funkci PCI Express Resizable BAR (či ReBAR) na grafikách Nvidia generace Turing (GeForce RTX 2000 a GTX 1600), které ji normálně nepodporují. Můžete si na nich tak o něco zlepšit výkon ve hrách. Je to však docela komplikovaný hack, a ačkoliv je to technicky zajímavá věc, nelze ho úplně doporučit, pokud nejste experti, které nerozhodí „bricknutá“ deska.

Projekt NVStrapsReBar umožňuje na sílu zapnout ResizableBAR na grafikách Nvidia generace Turing – GeForce GTX 1600 a GeForce RTX 2060. Mohl by teoreticky fungovat i u grafik Pascal, u těch je však neřešitelný konflikt s ovladači pro Windows a systém se resetuje při spouštění, takže s těmito GPU nemá smysl se o nic pokoušet, reálně je tedy tento nástroj určený jen pro Turingy.

Bohužel není možné podporu Resizable BAR nahackovat přímo do BIOSu grafických karet, protože ten má Nvidia kryptograficky podepsaný, což znemožňuje úpravy. Funkci ale může místo toho u grafik zapnout UEFI základní desky, což právě tento hack uskutečňuje. Modifikovat se tedy musí deska, ne přímo grafická karta.

Hackování desky s NVStrapsReBar

Modifikace se skládá ze dvou komponent. Jednak je třeba do UEFI BIOSu vaší desky přidat ovladač pojmenovaný NvStrapsReBar.ffs. Znamená to, že vezmete obraz BIOSu, modifikujete ho k tomu určenými nástroji a pak ho flashnete na desku (což je samo riskantní, pokud něco selže, deska přestane bootovat, dokud nějak nenahrajete správný obraz – nemá-li USB flash-back, musíte použít speciální externí programátor).

Tento ovladač fungující v rámci UEFI (nejde o ovladač pro váš operační systém) jednak přidá podporu Resizable BAR na desku, pokud je starší a tuto funkci ještě neumí (ovladač je odvozený od projektu ReBarUEFI, který se omezuje na tuto část).

NvStrapsReBar.ffs ale vedle toho dělá další věc, která umožňuje zapnout ReBAR na grafikách, které ho samy nepodporují, jmenovitě u GPU Turing. Ovladač jim totiž sám při nabíhání počítače nastaví potřebné registry a tím ReBAR aktivuje pro další použití.

Tato funkce ale vyžaduje ruční nastavení pro každou grafiku. Po modifikaci BIOSu je proto nutné spustit ve Windows nástroj NvStrapsReBar.exe, který provede toto specifické nastavení – lze vybrat parametry manuálně, nebo automaticky. Pak je nastavení zapsáno do UEFI, které ho při dalším bootu grafice vnutí.

Utilita NVStrapsReBar (Autor: NVStrapsReBar)

Ještě než toto začnete dělat, je ale třeba zapnout Resizable Bar (nebo Smart Access Memory) v UEFI desky a vypnout CSM (to je vyžadováno, aby ReBAR mohl být aktivní). Pokud deska tuto možnost v BIOSu nemá, je třeba aktivovat funkci Above 4G Decoding, na starších deskách by to snad mohlo stačit.

Pro použití ve hrách je pak ještě nutné mít aplikaci Nvidia Profile Inspector, s níž zapnete podporu Resizable BAR v té které konkrétní hře, nebo i globálně (ovladače Nvidie samotné to samy neudělají).

Podrobnosti k tomuto projektu i k instalaci můžete najít zde.

Použití není zrovna jednoduché a příjemné

Jsou hardwarové modifikace a „hacky“, které jsou přívětivé a nekomplikované na používání, ale tento mezi nimi není. Pokud byste ho chtěli aplikovat, je třeba dávat hodně velký pozor. Modifikace BIOSu tímto nástrojem totiž velmi snadno povede k počítači, který nebude schopný se spustit.

Nástroj, který spouštíte k nakonfigurování ReBARu, totiž do UEFI natvrdo zapisuje konfigurační údaje, které jsou třeba, aby deska funkci na tom kterém GPU aktivovala. Jsou ale bohužel specifické, a pokud GPU nahradíte jiným nebo k němu nainstalujete druhé, systém nenaběhne. Konfigurace je zapsaná přímo do UEFI, takže pak nestačí jen resetovat CMOS, může být nutné nahrát originální BIOS pomocí funkce Flashback (pokud se ani do UEFI nebo flashovače nemůžete dostat), pokud deska toto neumí, může být jediná možnost přehrání UEFI pomocí externího programátoru (který lze z Číny sehnat celkem levně, ale jednoduchá operace to i tak není).

GeForce RTX 2080 Founders Edition generace TUring

Před každou takovou změnou konfigurace je proto nutné použít nástroj NvStrapsReBar a ReBAR dočasně deaktivovat, poté provést všechny potřebné úpravy hardwaru, a když máte hotovo, opět nástrojem ReBAR aktivovat.

Ještě prekérnější je, že bootování se vám takto může rozbít, i pokud v UEFI uděláte jakoukoli i nesouvisející změnu a uložíte nastavení. Toto změní některé parametry, na kterých je hack závislý, a při nejbližším spouštění PC se inicializace nepodaří. Před takovými operacemi (nebo pokud třeba chcete počítač prodat, nebo dát někomu jinému) je proto opět třeba nástrojem NvStrapsReBar podporu ReBAR vypnout. Bude to asi hodně velká otrava, protože toto budete muset dělat i pokaždé, když chcete jen změnit nastavení úsporných funkcí, pamětí, ventilátorů, RGB a tak podobně.

Zajímavá věc, ale raději to nezkoušejte

Takto podrobně jsme to zde popisovali hlavně coby varování. Vzhledem k tomu, jak snadno si s tímto nástrojem rozbijete systém, důrazně nedoporučujeme obyčejným hráčům si s NVStrapsReBar hrát.

Případné drobné zisky ve výkonu nestojí za mnoho hodin, které vás může oprava takové bricknuté desky stát (vlastní zkušenost). Pro experty, kteří si takovýto průšvih umí opravit a chtějí zkusit, co se ze starší grafické karty takto dá vytáhnout, to nicméně může být zajímavé.

Zdroje: NVStrapsReBar, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Paměť LPDDR5X už je 2× rychlejší než DDR5, běží na 10,7 GHz

Desktopovým PC, či přesněji pamětem DDR5, které jsou v nich používané, zase ujíždí výkonnostní vlak oproti notebookům a mobilům založeným na pamětech typu LPDDR. Je to bohužel trend poslední doby a ač se chvíli zdálo, že ho DDR5 přeruší, mobilní paměti teď zase mají prakticky o polovinu vyšší propustnosti. Samsung teď přišel dokonce s pamětí, která překoná efektivní frekvenci 10 GHz, což opět zvýhodní mobilní procesory. Celý článok „Paměť LPDDR5X už je 2× rychlejší než DDR5, běží na 10,7 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

Čínské procesory Loongson už mají IPC jako nejlepší jádro Intelu

Čína má už víc než dvacet let vývoj vlastních procesorů Loongson, které začínaly na začátku tisíciletí jako nelicencovaná kopie MIPS. Tato instrukční sada mezitím v podstatě skončila, ale Loongson vytrval a přetvořil ji nedávno na vlastní nazvanou LoongArch. Teď firma přišla se zajímavou novou generací 3A6000, jejíž jádra mají velmi vysoké IPC, výkon na 1 MHz se rovná nejmodernějším CPU Intel. IPC ovšem není všechno… Celý článok „Čínské procesory Loongson už mají IPC jako nejlepší jádro Intelu“ »

  •  
  •  
  •  

Samsung uvádí 32Gb čipy DDR5, umožní 64GB paměti (SO-)DIMM

Začátkem roku se začaly prodávat 24GB a 48GB paměti DDR5 pro notebooky a desktopy. Ty byly založené na 24Gb čipech DRAM, kterým jsme trochu jízlivě říkali „nebinární“, protože jejich kapacita není čistě mocninou dvojky. Tyto čipy umožnily zvednout kapacitu všech typů modulů o 50 % proti předtím používaným 16Gb čipům. Brzo ale přijde další skok, protože Samsung už zavádí čipy 32Gb, kde už bude nárůst rovnou o 100 %. Celý článok „Samsung uvádí 32Gb čipy DDR5, umožní 64GB paměti (SO-)DIMM“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *