Čakanie skončilo, Noctua odhalila 140 mm LCP ventilátory

Expozícia pripravovaných ventilátorov Noctua

Konštrukciu nových 140-milimetrových ventilátorov Noctua prvýkrát zverejnila už pred pár dňami, so správou prichádzame ale až teraz. Potrebovali sme totiž s Noctuou odkomunikovať zopár detailov, aby nám boli jasné zámery kľúčových prvkov. Tieto ventilátory totiž rozhodne nevyzerajú tradične ako niečo, čo ste už predtým videli a je pravdepodobné, že sa niektoré z ich unikátnych detailov stanú inšpiráciou aj pre ostatných výrobcov.

Noctua na tohtoročný Computex (23) mimo iné priviezla aj dlho pripravovanú novú generáciu 140-milimetrových ventilátorov. Označované sú ako „prototyp“, ale jedná sa už o konečnú fázu a v prezentovanej podobe sa dostanú i predaja, ktorý je plánovaný na prvý kvartál roka 2024.

Hrbaté lopatky?

Na rozdiel od 120 mm ventilátora NF-A12x25, ktorý mal veľmi dobrú predlohu v Gentle Typhoon D1225C medzi 140 mm ventilátormi neexistovalo nič, u čoho by „stačilo iba doladiť detaily“. Neexistovala žiadna predloha, tak Noctua musela zahájiť vývoj, ktorý trval osem rokov a v priebehu času sa tvar rotora rôzne menil. Noctua od začiatku vedela, že použije lopatky s výrazne zakrivenými nábežnými hranami, ale presný tvar úplne jasný nebol.

V roku 2017 Noctua verila, že správna cesta budú veľmi malé medzery medzi lopatkami, aby pôsobením spätného tlaku unikalo rotorom čo najmenšie množstvo vzduchu. Vtedy mal rotor až desať lopatiek a nápadne sa podobal na 120 mm BeQuiet! Silent Wings Pro 4. O rok na to (2018) jedna lopatka z návrhu vypadla, vzájomné medzery sa zväčšili, ale na lopatkách pribudol jeden prvok, ktorého sa Noctua držala až do konca – akési stredové zahnutie. Jeho kľúčová úloha spočíva v tom, aby bolo aerodynamické zaťaženie lopatiek čo najrovnomernejšie.

Na „bežných“, plynulo zakrivených lopatkách efektivita smerom k rozbočovaču klesá a zvýšiť sa dá úpravou uhla, ktorý je trochu iný, ako majú lopatky od polovice ku špičkám. Tým vzniká v geometrii hrb, pred ktorým môže ventilátor v porovnaní s tradičnými riešeniami ventilátor tlačiť viac vzduchu . V 2019 sa Noctua zase vrátila k nadštandardne úzkym medzerám medzi lopatkami, ale nakoniec ich zúžením lopatiek zväčšila.

Na všetky kroky sme sa Noctuy pýtali a práve toho je veľmi zložitá téma, na ktorú „by sa dala napísať kniha“. V jednoduchosti sa dá ale poznamenať, že hoci menšie medzery znamenajú menej priestoru na únik prúdnic vzduchu, tak vždy treba kalkulovať s tým, pri akej hlučnosti ventilátor funguje. Tá profiluje efektivitu ventilátora (v zmysle pomeru chladiaceho výkonu na dBA) a väčšie medzery by mali byť z tohto hľadiska prijateľnejšie. To znamená, že hlučnosť klesá rýchlejšie ako statický tlak.

Od roku 2020 sa už základný tvar rotora príliš nezmenil a začali sa okolo neho budovať drobné detaily na úrovni povrchu. Väčšinu z nich už poznáte z ventilátora NF-A12x25 (PWM) – kanáliky na odtokových hranách lopatiek (Flow Acceleration Channels), schodíkovitú vstupnú hranu rámčeka (Stepped Inlet Design) a trojuholníčkovú štruktúru na vnútornej ploche tunela (Inner Surface Microstructures). Tá i tu vytvára turbulentnú vrstvu, ktorá kladie väčšie odpor a tým pádom po obvode, okolo špičiek lopatiek, uniká menej prúdnic vzduchu ako keby bola stena hladká a pôsobenie vzduchu v týchto miestach by bolo menej turbulentné.

Konce lopatiek sú charakteristické ešte malými wingletmi, ktoré okrem usmerňovania turbulentnejších prúdnic vzduchu majú v kritických miestach aj spevňujúci charakter. Pokiaľ ide o medzeru medzi špičkami lopatiek a rámčekom, tak tá je o trochu väčšia ako u ventilátora NF-12×25. Namiesto 0,5 mm má 0,7 mm. Toto malé zväčšenie bolo nevyhnutné z toho dôvodu, že pri dlhších lopatkách 140 mm ventilátora je prirodzene horšia kontrola, čo sa týka vôle na špičkách. Hoci vďaka pevnému sterroxovému materiálu na báze LCP možno očakávať minimálne vibrácie, tak budú stále o trochu vyššie než u ventilátora (NF-A12x25) s kratšími a menej pružnými lopatkami.

Centrifugal Turbulator…

Aerodynamické výbežky sú prvýkrát aj na rozbočovači. Ich úlohou je lokálne zvýšenie turbulencií a takéto prúdnice sa potom v tejto oblasti môžu lepšie uchytiť a zvyšovať celkový prietok ventilátora. Tým sa konečne využíva aj vnútorná časť prierezu, ktorá u väčšiny ventilátorov nemá vplyv na efektivitu.

Oproti ventilátoru NF-A12x25 má rozbočovač aj o trochu menší prierez, vďaka čomu zostáva väčšia plocha pre lopatky. Jeho robustnosť by tým však utrieť nemala. Nie do takej miery, aby sa to mohlo na niečom v praxi negatívne odzrkadliť. Stále obsahuje kovovú výstuž.

… a rôzne rámčeky

Ložiská ventilátorov zostávajú SSO2, antivibračné podložky už tiež poznáte. Ventilátory budú existovať s dvoma rôznymi rámčekmi. Zmeny sa týkajú iba vonkajších tvarov. Variant so „kruhovým“ rámčekom je vhodnejší na vežovité pasívy (a bude sa používať na nástupcovi chladiča NH-D15). Praktickejšie/kontaktnejšie je na nich aj umiestnenie antivibračných podložiek. Na radiátory kvapalinových chladičov bude už ale vhodnejší variant so štvorcovým rámčekom. Jeho rohy totiž lepšie upchajú medzery, pre ktoré by sa inak znižoval statický tlak a prietok vzduchu rebrami podobne ako pri rôznych rohoch ventilátorov BeQuiet! Silent Wings Pro 4, to máme aj podrobne otestované.

Montážne diery ventilátora so štvorcovým rámčekom sú štandardné, ako u 140 mm bývajú (124,5 × 124,5 mm) a na kruhovom rámčeku sú ako u 120 mm ventilátorov (105 × 105 mm). S ohľadom na to je do skriniek na systémové chladenie vhodnejší variant so štvorcovým rámčekom. Ak by ste sa s kruhovým variantom do skrinky zmestili, tak jej mriežka bude väčšinou počítať s o číslo menším formátom.

Vedľa veľkých malé ventilátory

Nasledujúce obdobie nebude iba o veľkých (140 mm) ventilátoroch, ale aj o malých (60 mm a 40 mm) ventilátoroch, ktoré by podľa aktuálnej roadmapy mali vyjsť ešte skôr.

Sériu „A“ vo formáte 60 mm rozšíri stenčený ventilátor s profilom 15 mm. Na rozdiel od súčasných modelov má na dosahovanie čo najvyššej efektivity zahnuté lopatky. Existovať bude v 5 V a 12 V variante, s reguláciou PWM aj bez nej (DC, s 3-pinom).

Ešte menší (40 mm) a užší (10 mm) ventilátor NF-A4x10 už Noctua v ponuke má, ale iba na 5 alebo 12 V. Výhľadovo (tiež je predbežne písaný na Q3/2023) pribudne ale aj 24-voltový variant, ktorý je určený primárne pre 3D tlačiarne používajúce zdroj na 24 V. Súčasťou dodávky bude aj adaptér NA-AC9 pre populárne tlačiarne s 2-pinovým konektorom JST XHP-2.

Ventilátorovú časť máte za sebou. Chladič, ktoré Noctua prezentovala na Computex 23, si rozoberieme neskôr v samostatnom článku.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Noctua NH-D15 G2 – Naplnění všech našich očekávání?

Tak jsme se letos konečně dočkali, protože před pár týdny představila společnost Noctua dlouho očekávaný chladič NH-D15 G2, který má za sebou roky vývoje, optimalizací, ale také odkladů. Očekávání jsou tak extrémně vysoká a jsem sám zvědavý, zda se dočkáme nového krále mezi chladiči. Čeká na nás skutečně zajímavý souboj, protože na trhu se mezitím objevilo hned několik špičkových chladičů, které bude muset NH-D15 G2 porazit. Celý článok „Noctua NH-D15 G2 – Naplnění všech našich očekávání?“ »

 •  
 •  
 •  

Detaily ventilátora Noctua NF-A14x25r G2 PWM + minitest

Zblízka nafotený nový ventilátor Noctua NF-A14x25r G2 PWM a jeho prvé testy. Tie však považujte ako materiál pre „hrubú predstavu“, keďže ako už viete, tak pilotné 140-milimetrové LCP ventilátory majú vzhľadom k svojmu formátu atypické montážne otvory a nevyhnutné tak bolo ich neštandardné uchytenie k veternému tunelu. Niečo málo je možné ale konštatovať aj z týchto čiastkových meraní. Celý článok „Detaily ventilátora Noctua NF-A14x25r G2 PWM + minitest“ »

 •  
 •  
 •  

Čo čakať od nových top-end chladičov (a ventilátorov) Noctua?

Tak predsa! Chladič NH-D15 G2 sa už v roadmapách Noctuy posúvať nebude. Rovnako tak ani samostatné balenie 140-milimetrových ventilátorov NF-A14x25r G2 PWM, ktoré používa. Tak nový vlajkový chladič Noctuy ako aj prvé ventilátory z novej generácie idú do predaja. To po rokoch vývoja a detailných ladení. My sa teraz môžeme pozrieť na kľúčové prvky, ktoré sa týchto chladiacich komponentov týkajú. Celý článok „Čo čakať od nových top-end chladičov (a ventilátorov) Noctua?“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

 1. Zadní exhaust je už připravený. Přední sání jsem již vzal 3x bq! Silent Wings 4. Holt ty odklady, ale jeden tam chci mít a tečka. }⁠:⁠‑⁠) Těším se.

  1. 140-milimetrove (tie SW4 na intaku)? Tak snáď potom nebude pokušenie tie BeQuiety vymieňať. 🙂

   1. Ano na intaku. Je tam ještě mezera 1cm a pak povrch nylonového filtru na sací straně. Mají příjemný projev a jen z hlediska foukání na vyšších rpm.
    To pokušení se samozřejmě zakazuje, takže je to v pořádku 🙂

 2. niet čo dodať, „Rakušáci jedou“! za mňa mohli nechať tie zalomené lopatky z 2018-teho…
  grammar nazi pozn. „Ventilátory budú existovať s dvoma rôznymi rámčeky.“ si písal pod vplyvom, či v polospánku ? 😉

  1. To druhé, v polospánku. Díky, opravené. 🙂

   Lopatky z 2018 majú asi hlavne o dosť menšiu plochu, 2020 došlo k tomu zmenšeniu rozbočovača.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *