Biele ventilátory Noctua mimo radar, 140 mm (snáď) v 2024

Vyhľad Noctuy do budúcnosti

Májová roadmapa produktov Noctua neprináša dobré správy. Všetko, na čo sme čakali, sa posúva k neskorším dátumom vydania. Dokonca padol aj jeden odklad na neurčito. To ale preto, aby prípravám okolo novej generácie 140 mm ventilátorov stálo v ceste k nim čo najmenej „prekážok“. Ale ani tie, pokiaľ sa nestane zázrak, si nakoniec tento rok ešte nekúpite. Pre majiteľov procesorov AMD Threadripper je tu ale aj jedna pozitívna novinka.

Naposledy sme plány Noctuy rozoberali začiatkom roka, v januári. Odvtedy sa podarilo podľa plánu vydať nízkoprofilové chladiče NH-L9a (chromax.black) s podporou platformy AMD AM5, kruhové mriežky a aj nové procesorové chladiče na procesory Xeon na plaftomu LGA 4677. V prvom kvartáli tak, ako to Noctua pôvodne chcela, sa nestihol iba rozbočovač na ventilátory. Ten ale vyšiel teraz, nedávno.

Označenie rozbočovača je NA-FH1, má 8 kanálov na ventilátory PWM s celkovým výkonom do 24 W (pasívne) alebo 54 W (aktívne, s prídavným napájaním SATA). Vždy tak veľkou rezervou tak zvládne aj najrýchlejšie dostupné ventilátory určené do počítačov, prípadne môžete na jeden kanál cez káblový adaptér pripojiť aj viac než jeden ventilátor. Vybavený je aj ochranou proti krátkodobým prúdovým špičkám.

Celkovo by mal byť rozbočovač NA-FH1 na vyššej technickej úrovni než je väčšina konkurenčných riešení, pri ktorých má Noctua výhrady k nižšej kvalite signálu PWM. Ten v niektorých prípadoch môže byť po rozdelení medzi väčší počet kanálov už veľmi slabý, čím vznikajú chyby pri čítaní. Signál PWM tak s lacnejšími rozbočovačmi nemusí byť interpretovaný správne. To znamená, že niektoré ventilátory sa nemusia správať optimálne, typicky nestabilne – v kritických situáciách môže ventilátor napríklad nevyspitateľné zrýchliť a následne výrazne spomaliť. Ak ventilátor vôbec nedokáže prečítať signál PWM, tak väčšina z nich ide na maximálne otáčky. Chybné prečítanie signálu PWM môže mať za dôsledok aj to, že ventilátor pôjde pomalšie, než očakávate (namiesto nastavených 40 % napríklad iba 20 %). Môže sa stať čokoľvek, záleží ako bude na silu signálu PWM bude reagovať ovládač (IC) ventilátora. Čím nižšie rýchlostí, tým sa miera zhoršení podľa zistení Noctuy zvyšuje.

V tomto/druhom kvartáli má vyjsť aj menič z 24 V na 12 V, ktorý sa zase môže hodiť na 24-voltové priemyselné ventilátory „iPPC“ (NF-F12 a NF-A14) so stupňom krytia IP67.

Prekvapivý je tretí kvartál, v ktorom sa objavuje ďalšia generácia chladiča pre procesory AMD Theradripper, ktorá v predošlých mapách plánov nebola. Pôjde tak o nasledovníka modelu NH-U14S TR4-SP3. Viac informácií k nemu nemáme.

Najviac vecí v Q4…

Na obdobie od septembra do konca roka 2023 Noctua avizuje dva nové, malé ventilátory a tri chladiče CPU. Väčší vežovitý model NH-D12L chromax.black, menší NH-D9L chromax.black a trochu z iného súdka potom top-flow chladič NH-L9x65 chromax.black. Tie už vlastne poznáte, ale v tradičnom farebnom vyhotovení, t.j. v béžovo-hnedej. Onedlho ale teda pribudnú aj ich celočierne varianty chromax.black.

… a kde sa stratili biele ventilátory?

Čo tak skoro nebude, sú ale biele ventilátory, ktoré boli už v štádiu prototypov vystavované dokonca na Computex 2019. Noctua ich dokonca odstránila z roadmapy. Neznamená to ale, s nimi definitívne končí. Stále sa s nimi počíta, ale podľa Noctuy, Jakoba Dellingera, sa ale v tejto veci ťažko niečo sľubuje. Oficiálne stanovisko k bielym ventilátorom znie takto:

„Momentálne venujeme všetku pozornosť príprave kľúčových produktov, ako sú napríklad 140 mm ventilátory novej generácie a nástupca chladiča NH-D15. Projektom s nižšou prioritou, medzi ktoré patria aj biele ventilátory, venujeme menej zdrojov. Neznamená to však, že sme ich úplne vyradili a stále je tu šanca, že budú pred rokom 2025. Teraz na ne ale veľmi netlačíme a predpokladané vydanie tak nedokážeme uviesť s istotou.“

Raz biele ventilátory Noctua zrejme budú, hoci sa prace na nich spomalili. Pokiaľ je to pre vás veľké sklamanie a už nemáte trpezlivosť, môžete sa inšpirovať a niektorý s dostupných ventilátorov skrátka prestriekať. Podobne, ako zmenil farebnú identitu ventilátora NF-A15 používateľ HeX z fóra overclockers.co.uk.

Že nemá Noctua biely originál? Nevadí, farby laky a… ide sa na to! (Zdroj: forums.overclockers.co.uk)

A ešte jeden nekonečný príbeh

Trochu zakliata v čase sa zdá byť aj nová generácia 140 mm ventilátorov. Pôvodne to dlho vyzeralo, že vyjdú koncom minulého roka, potom Noctua oznámila posunutie o rok a i to bude nedostatočné. Tieto ventilátory sú písane už na Q1/2024. Vieme zatiaľ o nich, že budú „sterroxové“ (t.j. materiál na báze LCP) a veríme, že, čo sa efektivity týka, nebudú mať vo svojom formáte konkurenciu. Aj vysoké nároky na najmenšie detaily sú to, čo odďaľuje vydanie.

Tieto 140-milimetrové ventilátory sú dôležité aj pre nadchádzajúcu generáciu chladiča NH-D15. Vieme, že Noctua ladí jeho pasív tak, aby chod s novými ventilátormi čo najtichší. Zatiaľ tento chladič nemá presnejší dátum, ale je uvedený v okienku pre rok 2024. V ňom sú aj  verzie chormax.black očakávaných 140 mm ventilátorov. Ich príchod možno očakávať naozaj v pomerne krátkom slede po vydaní hnedo-béžových variantov. Čierny materiál s ohľadom na zachovanie rovnakej pevnosti a celkovo vlastností Noctua odladila už pri vývoji ventilátorov NF-A12x25 PWM chromax.black. Tak aspoň v tomto smere vyzerá byť niečo hotové, ale ktovie, pri inej geometria lopatiek sa možno v kontexte správania sa materiálu zase objaví niečo nepredvídané, s čím Noctua nebude spokojná. Nechceme ale maľovať čerta na stenu.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

 •  
 •  
 •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

 •  
 •  
 •  

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *