Biele ventilátory Noctua mimo radar, 140 mm (snáď) v 2024

Vyhľad Noctuy do budúcnosti

Májová roadmapa produktov Noctua neprináša dobré správy. Všetko, na čo sme čakali, sa posúva k neskorším dátumom vydania. Dokonca padol aj jeden odklad na neurčito. To ale preto, aby prípravám okolo novej generácie 140 mm ventilátorov stálo v ceste k nim čo najmenej „prekážok“. Ale ani tie, pokiaľ sa nestane zázrak, si nakoniec tento rok ešte nekúpite. Pre majiteľov procesorov AMD Threadripper je tu ale aj jedna pozitívna novinka.

Naposledy sme plány Noctuy rozoberali začiatkom roka, v januári. Odvtedy sa podarilo podľa plánu vydať nízkoprofilové chladiče NH-L9a (chromax.black) s podporou platformy AMD AM5, kruhové mriežky a aj nové procesorové chladiče na procesory Xeon na plaftomu LGA 4677. V prvom kvartáli tak, ako to Noctua pôvodne chcela, sa nestihol iba rozbočovač na ventilátory. Ten ale vyšiel teraz, nedávno.

Označenie rozbočovača je NA-FH1, má 8 kanálov na ventilátory PWM s celkovým výkonom do 24 W (pasívne) alebo 54 W (aktívne, s prídavným napájaním SATA). Vždy tak veľkou rezervou tak zvládne aj najrýchlejšie dostupné ventilátory určené do počítačov, prípadne môžete na jeden kanál cez káblový adaptér pripojiť aj viac než jeden ventilátor. Vybavený je aj ochranou proti krátkodobým prúdovým špičkám.

Celkovo by mal byť rozbočovač NA-FH1 na vyššej technickej úrovni než je väčšina konkurenčných riešení, pri ktorých má Noctua výhrady k nižšej kvalite signálu PWM. Ten v niektorých prípadoch môže byť po rozdelení medzi väčší počet kanálov už veľmi slabý, čím vznikajú chyby pri čítaní. Signál PWM tak s lacnejšími rozbočovačmi nemusí byť interpretovaný správne. To znamená, že niektoré ventilátory sa nemusia správať optimálne, typicky nestabilne – v kritických situáciách môže ventilátor napríklad nevyspytateľné zrýchliť a následne výrazne spomaliť. Ak ventilátor vôbec nedokáže prečítať signál PWM, tak väčšina z nich ide na maximálne otáčky. Chybné prečítanie signálu PWM môže mať za dôsledok aj to, že ventilátor pôjde pomalšie, než očakávate (namiesto nastavených 40 % napríklad iba 20 %). Môže sa stať čokoľvek, záleží ako bude na silu signálu PWM bude reagovať ovládač (IC) ventilátora. Čím nižšie rýchlostí, tým sa miera zhoršení podľa zistení Noctuy zvyšuje.

V tomto/druhom kvartáli má vyjsť aj menič z 24 V na 12 V, ktorý sa zase môže hodiť na 24-voltové priemyselné ventilátory „iPPC“ (NF-F12 a NF-A14) so stupňom krytia IP67.

Prekvapivý je tretí kvartál, v ktorom sa objavuje ďalšia generácia chladiča pre procesory AMD Theradripper, ktorá v predošlých mapách plánov nebola. Pôjde tak o nasledovníka modelu NH-U14S TR4-SP3. Viac informácií k nemu nemáme.

Najviac vecí v Q4…

Na obdobie od septembra do konca roka 2023 Noctua avizuje dva nové, malé ventilátory a tri chladiče CPU. Väčší vežovitý model NH-D12L chromax.black, menší NH-D9L chromax.black a trochu z iného súdka potom top-flow chladič NH-L9x65 chromax.black. Tie už vlastne poznáte, ale v tradičnom farebnom vyhotovení, t.j. v béžovo-hnedej. Onedlho ale teda pribudnú aj ich celočierne varianty chromax.black.

… a kde sa stratili biele ventilátory?

Čo tak skoro nebude, sú ale biele ventilátory, ktoré boli už v štádiu prototypov vystavované dokonca na Computex 2019. Noctua ich dokonca odstránila z roadmapy. Neznamená to ale, s nimi definitívne končí. Stále sa s nimi počíta, ale podľa Noctuy, Jakoba Dellingera, sa ale v tejto veci ťažko niečo sľubuje. Oficiálne stanovisko k bielym ventilátorom znie takto:

„Momentálne venujeme všetku pozornosť príprave kľúčových produktov, ako sú napríklad 140 mm ventilátory novej generácie a nástupca chladiča NH-D15. Projektom s nižšou prioritou, medzi ktoré patria aj biele ventilátory, venujeme menej zdrojov. Neznamená to však, že sme ich úplne vyradili a stále je tu šanca, že budú pred rokom 2025. Teraz na ne ale veľmi netlačíme a predpokladané vydanie tak nedokážeme uviesť s istotou.“

Raz biele ventilátory Noctua zrejme budú, hoci sa prace na nich spomalili. Pokiaľ je to pre vás veľké sklamanie a už nemáte trpezlivosť, môžete sa inšpirovať a niektorý s dostupných ventilátorov skrátka prestriekať. Podobne, ako zmenil farebnú identitu ventilátora NF-A15 používateľ HeX z fóra overclockers.co.uk.

Že nemá Noctua biely originál? Nevadí, farby laky a… ide sa na to! (Zdroj: forums.overclockers.co.uk)

A ešte jeden nekonečný príbeh

Trochu zakliata v čase sa zdá byť aj nová generácia 140 mm ventilátorov. Pôvodne to dlho vyzeralo, že vyjdú koncom minulého roka, potom Noctua oznámila posunutie o rok a i to bude nedostatočné. Tieto ventilátory sú písane už na Q1/2024. Vieme zatiaľ o nich, že budú „sterroxové“ (t.j. materiál na báze LCP) a veríme, že, čo sa efektivity týka, nebudú mať vo svojom formáte konkurenciu. Aj vysoké nároky na najmenšie detaily sú to, čo odďaľuje vydanie.

Tieto 140-milimetrové ventilátory sú dôležité aj pre nadchádzajúcu generáciu chladiča NH-D15. Vieme, že Noctua ladí jeho pasív tak, aby chod s novými ventilátormi čo najtichší. Zatiaľ tento chladič nemá presnejší dátum, ale je uvedený v okienku pre rok 2024. V ňom sú aj  verzie chormax.black očakávaných 140 mm ventilátorov. Ich príchod možno očakávať naozaj v pomerne krátkom slede po vydaní hnedo-béžových variantov. Čierny materiál s ohľadom na zachovanie rovnakej pevnosti a celkovo vlastností Noctua odladila už pri vývoji ventilátorov NF-A12x25 PWM chromax.black. Tak aspoň v tomto smere vyzerá byť niečo hotové, ale ktovie, pri inej geometria lopatiek sa možno v kontexte správania sa materiálu zase objaví niečo nepredvídané, s čím Noctua nebude spokojná. Nechceme ale maľovať čerta na stenu.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

DeepCool LT720 – Solidní chladič s nádherným blokem

Chladič LT720 představuje špičku nabídky společnosti DeepCool. Jedná se o klasický 360mm kapalinový all-in-one chladič, který by měl nabídnout zajímavý poměr ceny a výkonu. Na první pohled vás zaujme svým vizuálním provedením, které kombinuje jednoduchou geometrii a zrcadlový efekt s RGB podsvícením. Chladiče by však měly především dobře chladit, aniž by byly příliš hlučné. Uvidíme tedy, jak dobře si LT720 povede v našich testech. Celý článok „DeepCool LT720 – Solidní chladič s nádherným blokem“ »

 •  
 •  
 •  

Čo nové u vodníkov DeepCool LE? Tichšie čerpadlá a nižšie ceny

Na prvý pohľad s síce nezdá, že by sa najnovšie kvapalinové chladiče DeepCool nejako výrazne odlišovali od starších modelov LT SE, ale predsa len je tu jeden podstatný rozdiel, a to v rýchlosti pumpy. Tá je u vodníkov LE pomalšia, tichšia a pritom by nemalo dochádzať k výraznému poklesu chladiaceho výkonu. A potom je tu ešte atraktívna cena, do sto eur sa zmestí aj model s 360 mm radiátorom. Celý článok „Čo nové u vodníkov DeepCool LE? Tichšie čerpadlá a nižšie ceny“ »

 •  
 •  
 •  

S Assassin IV DeepCool mení zvyky dvojvežových chladičov

DeepCool sa nebál experimentovať a v rade najvýkonnejších vežovitých chladičov CPU (Assassin) presunul vstupný ventilátor na výstup. To mimo iné v záujme stopercentnej kompatibility s pamäťovými modulmi, ktorá je u širokých chladičov veľmi vzácna. Takáto zmena schémy prúdenia vzduchu rebrovaním bude mať ale dosah aj na efektivitu chladenia. Tú je snaha u Assassin IV zvyšovať napríklad tesniacim plášťom. Celý článok „S Assassin IV DeepCool mení zvyky dvojvežových chladičov“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *