Očakávané 140 mm ventilátory Noctua postihli výrobné komplikácie

Nová generácia 140-milimetrových ventilátorov Noctua tak skoro nebude

Ešte nedávno to vyzeralo, že keď sa Noctue nepodarí vydať novú generáciu 140 mm ventilátorov do konca roka (2022), tak tu bude tesne po ňom. Momentálne je ale dokonca v ohrození aj tohtoročné vydanie. Príčinou je chyba, s ktorou, zdá sa, Noctua príliš nepočítala. Týmto oneskorením sa mimochodom výrazne posúva aj plánovaný predaj nástupcu procesorového chladiča NH-D15.

Minulý rok nebol kvartál, v ktorom by sme sa Noctuy nepýtali na to, ako to vyzerá prípravou 140 mm ventilátorov na báze LCP (t.j. väčšinová zložka „sterroxu“, z ktorého sú vyrobené aj ventilátory NF-A12x25).

V októbri sa zdalo, že je všetko na dobrej ceste a pokiaľ Noctua zabezpečí suroviny na výrobu prvej várky v takom množstve, v akom potrebuje, tak do konca roka tieto ventilátory budú. To sa však nestalo a už novembri Noctua verejne oznámila, že tento rok ich vydať určite nestihne.

Keď sme vyzvedali, čo za tým tkvie, tak sme sa dozvedeli, že dôvodom sú určité výrobné problémy, o ktorých sme minulý rok ešte nemohli písať. Ale nebolo ani o čom. Z tejto strohej informácie (a viac Noctua prezradiť nechcela) nebolo zrejmé, o aký druh výrobných problémov sa jedná. Stále sa to javilo eventuálne ako dôsledok nedostatku výrobných kapacít. Nakoniec však pôjde o zložitejšiu situáciu, ktorá evidentne ventilátory vrátila znovu na úroveň prototypov.

Oficiálnej správa Noctua uvádza, že budú znovu v zrýchlenom režime simulovať testy životnosti. Z toho možno dedukovať, že prvé prototypy, ktoré Noctua povýšila na konečné verzie, nebolo možné vyrábať v rámci sériovej výroby tak, aby výsledok spĺňal vysoké nároky Noctuy na nízke tolerancie. Aj na tie Noctua v oficiálnom vyjadrení poukazuje.

V aktuálnej roadmape sa nová generácia 140 mm ventilátorov Noctua dostala až štvrtého kvartálu 2023. Oproti predošlej roadmape ide tak o ročný posun. S ním sa ruka v ruke oneskoruje aj vydanie dvojvežového chladiča, ktorý má prekonať model NH-D15. Na jeho ochladzovanie sa, prirodzene, takisto počíta s novými 140 mm ventilátormi.

Keď už teraz Noctua vie, že skôr než v Q4/2023 nové ventilátory nebudú, vznikajú prirodzene obavy, či sa ich nakoniec nedočkáme až v roku 2024. V ňom by podľa aktuálnych plánov mali tieto ventilátory vyjsť v čiernom variante (chromax.black). A okrem nich majú byť aj nejaké biele ventilátory. V akom formáte a z akého materiálu je zatiaľ nejasné. V minulosti Noctua ukazovala prototypy bielych modelov NF-F12, NF-A14NF-A15. Tak možno pôjde práve o tieto ventilátory.

V každom prípade je vidieť, že Noctua sa sústredí práve na dotiahnutie novej generácie 140 mm ventilátorov. Do tretieho kvartálu sa bude zaoberať iba „drobnosťami“ (vrátane úpravy nízkoprofilového top-flow chladiča NH-L9a na platformu AMD AM5 a čoskoro by mali vyjsť aj ventilátorové mriežky, ktoré pre nález určitých nedokonalostí takisto plávajú medzi roadmapami) a potom veríme, že to už naozaj príde.

Čo sa mohlo stať?

Aké technické dôvody stoja za oneskorením novej generácie 140 mm ventilátorov Noctua nekonkretizuje. Keď sme jej ale v priebehu roka položili otázku, či oproti NF-A12x25 prinesú aj nejaké technologické zmeny, tak áno, prinesú (a bude ich viac). Nepôjd eiba o proporčné natiahnutie, ako je to trebárs u ventilátorov Thermaltake Toughfan 12 (120 mm) a Toughfan 14 (140 mm).

Výrobné nedostatky môžu byť aj na úrovni eventuálne nového typu ložísk (SSO3?), riadiaceho čipu signálu PWM alebo motorčeka ako takého. Niečo z toho najviac odkazuje na fakt, že Noctua bude musieť znovu ventilátory testovať na životnosť. Netreba zabúdať ale ani na to, že lopatky týchto ventilátorov budú dlhšie ako u 120 mm ventilátorov a možno je potrebné nejakým spôsobom ešte upraviť geometriu, aby nedochádzalo k vyššiemu zvlneniu (a vibráciám), než je v poriadku podľa vysokých štandardov Noctua.

Vývojári dozaista i tu jednotlivé časti hnali na hranicu fyzikálnych možností, vrátane veľmi malého odstupu špičiek lopatiek od rámčeka. A preto môže prípadná „nadmerná“ letová deformácia lopatiek v týchto miestach nežiaduca. Slovo nadmerná sme dali do úvodzoviek preto, že LCP/sterrox sa výrazne vlniť nebude ani na o číslo väčších lopatkách, ale ak Noctua znovu posúvala hranice a medzeru medzi lopatkami a rámčekom znížila oproti NF-A12x25 na polovicu, tak aj minimálne vlnenie by mohlo viesť k oteru.

Vylúčiť sa nedá ani to, že Noctua po komerčnom úspechu „sterroxu“ príde s úplne novým materiálom, u ktorého sa nejaké nedostatky objavili až pri prvom pokuse o sériovú výrobu, kde sa viacero vzoriek nezmestilo do stanovených tolerancií. To mohlo nastať, samozrejme, aj z iných dôvodov. Ventilátory skrátka nie sú spôsobilé na to, aby ich Noctua so svojim podpisom pustila do obehu. A asi je lepšie zákazníkov trochu sklamať dlhším čakaním ako nejakým zhoršením kvalitatívnych vlastností.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Enermax Aquafusion ADV 240 – Krásný vodník s velkým hlukem

Aquafusion ADV 240 je prvním AIO chladičem od výrobce Enermax, který mám tu čest otestovat. Předmětem dnešní recenze je navíc designově zajímavá bílá varianta, což v kombinaci s RGB podsvícením ventilátorů a s efektem nekonečného zrcadla na bloku chladiče působí vysloveně prémiově. Cenově tento chladič vychází na přijatelných 105 € (2840 Kč), což by mohlo při dobrých výsledcích v testech zajistit solidní poměr ceny a výkonu. Celý článok „Enermax Aquafusion ADV 240 – Krásný vodník s velkým hlukem“ »

 •  
 •  
 •  

Pôsobivý top-flow chladič Jiushark: TDP 265 W, cena 40 EUR

Ak v pomerne presýtenej ponuke procesorových chladičov niečo chýba, tak je to poriadne výkonný model typu top-flow. S jedným takým teraz prichádza Čínska firma Jiushark. Hoci nejde úplne originálnu konštrukciu (historicky tu už podobný chladič bol), tak momentálne pôsobí pomerne unikátnym dojmom. Alternatívu s porovnateľným TDP k chladiču JF13K-Diamond v jeho cenovej relácii budete hľadať márne. Celý článok „Pôsobivý top-flow chladič Jiushark: TDP 265 W, cena 40 EUR“ »

 •  
 •  
 •  

Kotetsu Mark III, Scythe zmodernizoval strednú triedu chladičov CPU

Ani malý, ani veľký, jednoducho Kotetsu Mark. Najnovší, tretí variant tohto procesorového chladiča prichádza najmä s podporou platforiem AMD AM5 a Intel LGA 1700. Stavbou tela sa Kotetsu Mark III v mnohých smeroch drží rysov svojho predchodcu, ale minimálne jedna zmena u nového pasívu vyvoláva otázky. Odpoveďou na ňu sú možno vlastnosti ventilátora Kaze Flex II, ktorý bude nakoniec používaný aj v tomto rade (chladičov Kotetsu). Celý článok „Kotetsu Mark III, Scythe zmodernizoval strednú triedu chladičov CPU“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Alebo pri dreve, na ktorom začínali aj vojnové lietadlá, haha. To zatiaľ asi nikto nenasadil pre (oproti technológii vstrekolisu) extrémne drahú sériovú výrobu? Nenapadá mi, ako by prebiehala rýchla a zároveň dostatočná lacná replikácia drevených vrtuliek (ale možno nejaký spôsob existuje). 🙂

   1. nuž, ak chceš recenzovať 100-jevrové ventilátory, tak im to navrhni, možno sa chytia 🙂 vyrobiť preglejku s tenučkých plátkov dyhy by asi nebol až taký problém, asi ani vysekávať tvar listov, ale opracovanie do profilu a tvarovanie listov do „vrtule“ pod tlakom pary by bolo už trochu prácnejšie, ale kompletovať listy so stredom a vyvažovať komplet rotor, no možno stovka by bola aj málo 😀

    1. Práveže nechcem také (drahé) testovať. Najlepšie sa zaoberať takými modelmi, ktoré sa naozaj predávajú, o ktoré je záujem… ktovie, či ten drevený ventilátor by mal v rovnakom rozsahu pri tých, predsa len nižších rýchlostiach, aké počítačové ventilátory, lepšie vlastnosti ako LCP. Možno by bolo pri rovnakej hrúbke naopak horšie a za vyššiu cenu, takže by to nedávalo zmysel. Ale nejaký z dreva vyrobený prototyp (napríklad podľa predlohy BeQuiet! Silent Wings Pro 4) by som odmeral rád. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *