Noctua nestíha, nová generácia 140 mm ventilátorov má odklad

Vydanie 140 mm next-gen ventilátorov Noctua nabralo sklz

Nejde o úplne novú informáciu. Správa o tom, že Noctua tento rok nakoniec nevydá 140-milimetrové ventilátory vyrobené zo „sterroxu“, je naopak pomerne stará. Napriek tomu na Twittermi medzi inými príspevkami zanikla a dosah na verejnosť je pomerne malý. Aj my sme sa k oneskoreniu dlho očakávaných ventilátorov Noctuy dostali až teraz. Takže pokiaľ stále čakáte a dúfate, tak vedzte, že tento rok už nebudú, definitívne.

Ešte v októbri to vyzeralo tak, že ku koncu roka vyjde nová generácia 140 mm ventilátorov Noctua. Nakoniec sa tak nestane a ešte nejaký čas si musíte na ne počkať. Oficiálne stanovisko s takýmto záverom Noctua zverejnila tak, ako to má vo zvyku, pomerne nenápadne na sociálnej sieti Twitter.

Na používateľskú otázku, kedy vyjde nová generácia 140 mm ventilátorov, prišla odpoveď pomerne rýchlo, už 19. novembra. Jej znenie bohužiaľ príliš neteší a v túto chvíľu je isté iba to, že ventilátory vyjdú najskôr v budúcom roku. Veríme, že z jeho kraja, v prvom kvartáli, to je ale len zbožné prianie. Nový termín plánovania bude zrejmý až po aktualizovaní súčasnej roadmapy. Tá je na webe Noctuy stále októbrová, kde tieto ventilátory stále figurujú v Q4/2022.

Dôvody, prečo nejdú veci podľa plánov, nám Noctua prezradila, ale dohodli sme sa, že ich tentokrát nebudeme rozpitvávať. Už v predošlej správe sme však naznačili, aké okolnosti môžu optimistické termíny ohroziť a „čierne“ scenáre sa nakoniec naplnili.

Aby sme to nateraz uzavreli pozitívne, tak si pripomeňme, že nové 140 mm ventilátory budú s najväčšou pravdepodobnosťou vyrobené zo sterroxu (minimálne teda ich rotory), čo je materiál na báze LCP. Ten je výrazne pevnejší ako PBT, hoci spevnené sklenými vláknami, u súčasných 140 mm modelov NF-A14(s) a NF-A15. Pôjde tak o jedny z mála ventilátorov s týmto prierezom, ktoré budú mať mimo iné aerodynamické detaily takto pevný rotor. A nepôjde len o zväčšené NF-A12x25 PWM.

Či pripravované 140 mm ventilátory nabrali mesiac alebo pol roka, napovie až aktualizovaný plán vydávania produktov, ktorý Noctua vedie v tomto odkaze.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Novinka, ktorú by ste nemali počuť – Asus RTX 4080 Super Noctua

Najnovšiu spoločnú grafickú kartu Asusu a Noctuy sa tentokrát podarilo uviesť skôr ako kedykoľvek predtým. Asus RTX 4080 Super Noctua Edition vychádza súbežne s ostatnými modelmi. Noctua svoj chladič evidentne už k spokojnosti optimalizovala na staršom variante RTX 4080 a situácia na RTX 4080 Super sa nezmenila natoľko, aby bol potrebný zásah do konštrukcie. Všetko je pripravené na produkciu. Celý článok „Novinka, ktorú by ste nemali počuť – Asus RTX 4080 Super Noctua“ »

 •  
 •  
 •  

Noctua NF-A14 PWM: V kurze aj dekádu po vydaní

Neexistuje veľa 140-milimetrových ventilátorov, ktoré by sa tešili väčšej popularite ako NF-A14 (PWM). Tú si drží tento model Noctuy dlhodobo, už viac ako desať rokov. Medzičasom prirodzene pribudol zástup novších konkurenčných riešení a otázka je, ako zatiaľ stále vlajková loď 140 mm ventilátorov Noctua oproti nim obstojí v súčasnosti. Rozborom NF-A14 si trochu skrátime aj to nekonečné čakanie na ich nástupcov. Celý článok „Noctua NF-A14 PWM: V kurze aj dekádu po vydaní“ »

 •  
 •  
 •  

Posledné oneskorenie 140 mm LCP ventilátorov Noctua?

Táto správa nepoteší nikoho, kto si robil začiatkom roka 2024 zálusk na novú generáciu 140-milimetrových ventilátorov Noctua. Na tú si budete musieť počkať trochu dlhšie, hoci plánovaný posun vo vydaní je pomerne malý, s januárovým dátumom ale nepočítajte. Vyzerá to ale tak, že obdobie, v ktorom tieto ventilátory vyjdú, bude veľmi výživné. Na rovnaký štvrťrok je totiž písaný aj nástupca chladiča NH-D15. Celý článok „Posledné oneskorenie 140 mm LCP ventilátorov Noctua?“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Niečo mi hovorí, že Noctua očakáva veľký dopyt a nechce to produkčne podceniť, aby po vydaní nenastal ten bežný scenár: Produkt ako taký síce „existuje“, ale nedá sa kúpiť… to je, zdá sa, aj prípad ventilátorov MSI Silent Gale P12 a dlhodobo biedna je teda aj dostupnosť Phanteks T30.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *