Noctua nestíha, nová generácia 140 mm ventilátorov má odklad

Vydanie 140 mm next-gen ventilátorov Noctua nabralo sklz

Nejde o úplne novú informáciu. Správa o tom, že Noctua tento rok nakoniec nevydá 140-milimetrové ventilátory vyrobené zo „sterroxu“, je naopak pomerne stará. Napriek tomu na Twittermi medzi inými príspevkami zanikla a dosah na verejnosť je pomerne malý. Aj my sme sa k oneskoreniu dlho očakávaných ventilátorov Noctuy dostali až teraz. Takže pokiaľ stále čakáte a dúfate, tak vedzte, že tento rok už nebudú, definitívne.

Ešte v októbri to vyzeralo tak, že ku koncu roka vyjde nová generácia 140 mm ventilátorov Noctua. Nakoniec sa tak nestane a ešte nejaký čas si musíte na ne počkať. Oficiálne stanovisko s takýmto záverom Noctua zverejnila tak, ako to má vo zvyku, pomerne nenápadne na sociálnej sieti Twitter.

Na používateľskú otázku, kedy vyjde nová generácia 140 mm ventilátorov, prišla odpoveď pomerne rýchlo, už 19. novembra. Jej znenie bohužiaľ príliš neteší a v túto chvíľu je isté iba to, že ventilátory vyjdú najskôr v budúcom roku. Veríme, že z jeho kraja, v prvom kvartáli, to je ale len zbožné prianie. Nový termín plánovania bude zrejmý až po aktualizovaní súčasnej roadmapy. Tá je na webe Noctuy stále októbrová, kde tieto ventilátory stále figurujú v Q4/2022.

Dôvody, prečo nejdú veci podľa plánov, nám Noctua prezradila, ale dohodli sme sa, že ich tentokrát nebudeme rozpitvávať. Už v predošlej správe sme však naznačili, aké okolnosti môžu optimistické termíny ohroziť a „čierne“ scenáre sa nakoniec naplnili.

Aby sme to nateraz uzavreli pozitívne, tak si pripomeňme, že nové 140 mm ventilátory budú s najväčšou pravdepodobnosťou vyrobené zo sterroxu (minimálne teda ich rotory), čo je materiál na báze LCP. Ten je výrazne pevnejší ako PBT, hoci spevnené sklenými vláknami, u súčasných 140 mm modelov NF-A14(s) a NF-A15. Pôjde tak o jedny z mála ventilátorov s týmto prierezom, ktoré budú mať mimo iné aerodynamické detaily takto pevný rotor. A nepôjde len o zväčšené NF-A12x25 PWM.

Či pripravované 140 mm ventilátory nabrali mesiac alebo pol roka, napovie až aktualizovaný plán vydávania produktov, ktorý Noctua vedie v tomto odkaze.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vyšla Asus RTX 4080 Noctua Edition. Chladič skvelý, čo cievky?

Nereferenčné grafické karty s chladičmi Noctua už znáte z generácie Nvidia Ampere (GeForce RTX 3000), teraz je tu ale prvé vyhotovenie s GPU AdaLovelace na RTX 4080. Hlavné vylepšenie chladiča tkvie v použití Vapor Chamber a chladiaca efektivita sa zdá byť naozaj špičková. O cievkach toho vieme už ale menej – v testoch sa pri nich nikto príliš nezaoberal, ale nejaké informácie sme získali aj z komunikácie s Noctuou. Celý článok „Vyšla Asus RTX 4080 Noctua Edition. Chladič skvelý, čo cievky?“ »

 •  
 •  
 •  

NA-FG1 alebo ako Noctua zdokonalila kruhovú mriežku

Že sa to či ono už nedá zlepšiť? To sa môže zdať iba do momentu, kým niekto nepoukáže na možné rezervy. Týka sa to aj kruhovej mriežky pred ventilátory, na ktorej Noctua našla zopár slabých miest, ktoré s ich riešením (oproti tradičným kruhovým mriežkam) vedú k vyššej efektivite – pokles prietoku má byť ešte nižší pri ešte menšom náraste hlučnosti. A všetko dáva hlavu a pätu. Celý článok „NA-FG1 alebo ako Noctua zdokonalila kruhovú mriežku“ »

 •  
 •  
 •  

Nízky chladič Noctua NH-L9a(-AM5) je už aj pre Ryzeny 7000

Veľa malých chladičov určených do systémov SFF, ktoré sú kompatibilné s platformou AMD AM4, na AM5 nenainštalujete. Na tento zoznam sa dostal top-flow chladič NH-L9a(-AM4), ktorého montážny systém musela Noctua upraviť. Realizácia je vcelku šikovná, práca je už hotová a staro-nové chladiče, ktorých konštrukcia sa v základe nezmenila, idú do predaja. Máme aj informácie o tom, ktoré procesory a za akých okolností podporujú. Celý článok „Nízky chladič Noctua NH-L9a(-AM5) je už aj pre Ryzeny 7000“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Niečo mi hovorí, že Noctua očakáva veľký dopyt a nechce to produkčne podceniť, aby po vydaní nenastal ten bežný scenár: Produkt ako taký síce „existuje“, ale nedá sa kúpiť… to je, zdá sa, aj prípad ventilátorov MSI Silent Gale P12 a dlhodobo biedna je teda aj dostupnosť Phanteks T30.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *