Dvojtest dokov Sonnet Echo 11 TB4 a Echo Dual NVMe

Echo 11 Thunderbolt 4 Dock

Moderné dokovacie stanice vyzerajú trochu inak ako pred rokmi. Jednak sa zbavili proprietárnych konektorov, jednak vďaka rozhraniu Thunderbolt s veľmi vysokou priepustnosťou umožňujú pripojenie veľkého množstva príslušenstva. Samotný port v notebooku je dobrý začiatok, ale sám o sebe „nič“ neznamená a treba mu trochu pomôcť, rozvetviť ho. A to je už v rámci tohto testu úloha na Sonnet, špecialistu na dokovacie stanice.

Základné parametre


Balenie a výbava

Začneme nástupcom doku, ktorý sme testovali pred troma rokmi. Konkrétne ide o Echo 11 Thunderbolt 4 Dock, pričom od staršieho súrodenca ho v názve delí len jedna číslica. Samotný produkt sa našťastie odlišuje vo viacerých smeroch. Prvý je balenie, ktoré dostalo novú farebnú grafiku.

Oproti kartónovej škatuli s bielou potlačou ide nielen o vizuálne zlepšenie, ale aj o informačne bohatšiu prezentáciu produktu. Zobrazenie samotného doku je zachované rovnako ako aj detailný pohľad na portovú výbavu.

Dok je v škatuli starostlivo zabalený, aby sa pri preprave nepoškodil. Pod dokom ďalej nájdete príslušenstvo.

To pozostáva z dokumentácie, kábla Thunderbolt 4 o dĺžke 0,7 m a z napájacieho adaptéra s výkonom 135 W.

Strieborné telo dostalo tmavší odtieň oproti predchodcovi a takisto logo výrobcu na vrchnej strane prešlo modernizáciou. Spodná časť doku má štyri gumové nožičky, aby sa na stole nešmýkal.

   

Bočné strany žiadne porty neobsahujú, zato sú pozoruhodné rebrovaním.

Prejdime ale k tomu podstatnému, čo je pri doku samozrejme portová výbava. Vzadu nás čaká šestica portov USB, pričom tri sú klasické „áčka“ a tri novšie „céčka“. Porty typu A sú všetky 10-gigabitové, čiže ani rýchle externé SSD úložiská nebudú trpieť na nedostatok priepustnosti. Konektory USB-C sú zase všetky s podporou Thunderbolt 4 a určené na pripojenie ďalšieho príslušenstva. Je už potom na vás, či to bude displej, úložisko, sieťový adaptér alebo nejaký ďalší dok. Tieto možnosti si neskôr vyskúšame v teste. Vzadu ďalej nájdete aj gigabitový ethernet (RJ-45) a napájací konektor.

Predná strana je na porty o čosi skromnejšia, je tu čítačka pamäťových kariet SD s podporou UHS-II, konektor USB 2.0 s rýchlym nabíjaním a audio adaptér na pripojenie slúchadiel s mikrofónom či reproduktorov. Najdôležitejší port na prednej strane je ale ďalší, už štvrtý Thunderbolt 4. Tento sa však od zadných troch líši, nakoľko tento slúži na pripojenie k vášmu zariadeniu a taktiež podporuje nabíjanie. Ďalej je tu dvojica indikátorov LED a tlačidlo pre vypnutie doku. Neviem síce, prečo by ste to robili, nakoľko týmto sa vypne aj nabíjanie všetkých pripojených zariadení, ale v každom prípade, je tu aj to.

Nový dizajn kovového tela si najlepšie ukážeme pri porovnaní s predchodcom. Novinka má hlinik po celom vonkajšom obvode, zatiaľ čo predná a zadná strana sú z matného čierneho plastu. Týmto výrobca prakticky eleminoval všetky pripomienky, ktoré som mal k Echo 11 TB 3, ktoré bolo koncipované presne opačne. Lesklý čierny plast po horizontálnom obvode a kovové časti zhora a zospodu.

Lesklý čierny plast je nielen nepraktický a náchylný na odtlačky a prach, ale takisto sa veľmi ľahko poškriabe, čo po troch rokov používania naozaj nevyzerá pekne. Okrem zmeny zhototvenia sa dramaticky zmenili aj rozmery. Nový dok je výrazne menší, konkrétne o 3 cm na dĺžku, takmer centimeter na šírku, no mierne pribral na hrúbku.

Pri porovnaní to však vyzerá tak, že nový dok je výrazne hrubší, za čo však môže predovšetkým zaoblený dizajn predchodcu. Čo sa týka zmien v portovej výbave, tie sú pomerne zásadné. Vpredu sme prišli o dva 5 Gb porty USB, ktoré nahradil len jeden port USB 2.0, ale pribudol tu Thunderbolt pre počítač, čo sme si už spomenuli. Umiestnenie vpredu má význam vtedy, ak dok máte položený pod monitorom a notebook umiestnený na boku či pred monitorom. Káble tak nemusia vychádzať zo zadnej časti a hneď sa ohýbať dopredu.

Vzadu sa trojica portov USB typu A dočkala vyššej rýchlosti z 5 na 10 Gb, ethernet zostal zachovaný, ale dok prišiel o konektor HDMI 2.0 video výstup. Ten z časti nahrádza vyšší počet periférnych portov Thunderbolt, ktorý narástol z jedného na tri. Bez problémov tak jeden môžete použiť na pripojenie monitora a ešte stále budete mať o jeden port Thunderbolt viac ako v prípade predchodcu.

Pri pohľade na predchodcu musím opäť vyzdvihnúť náhradu lesklého čierneho plastu, nakoľko toto bol najväčší dizajnový nedostatok, ktorému sa už novinka vyhla. Echo 11 TB 4 je síce plný vylepšení, ale i tak zamrzí menší počet portov USB na prednej strane a odstránenie konektora HDMI zase znamená nutnosť použitia kábla USB-C–HDMI, ktorý len tak v domácnosti asi nenájdete. Najväčšia výhoda novinky bude práve trojica periférnych Thunderboltov, ktoré umožnia vysokú flexibilitu a rôzne možnosti pri pripájaní príslušenstva. Predchodca s jedným portom ma často obmedzoval a musel som tak cez Daisy Chain napájať ďalší dok namiesto priameho zapojenia. Aj na toto sa pozrieme neskôr pri testoch.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *