Dvojtest dokov Sonnet Echo 11 TB4 a Echo Dual NVMe

Výsledky testov (macOS)

Moderné dokovacie stanice vyzerajú trochu inak ako pred rokmi. Jednak sa zbavili proprietárnych konektorov, jednak vďaka rozhraniu Thunderbolt s veľmi vysokou priepustnosťou umožňujú pripojenie veľkého množstva príslušenstva. Samotný port v notebooku je dobrý začiatok, ale sám o sebe „nič“ neznamená a treba mu trochu pomôcť, rozvetviť ho. A to je už v rámci tohto testu úloha na Sonnet, špecialistu na dokovacie stanice.

Testy na macOS

Thunderbolt je historicky spojený s Macmi asi viac ako akýmkoľvek Windows zariadením a možnosť otestovať doky na nových Apple Silicon modeloch som si nemohol nechať ujsť. Na testovanie som tak použil MacBook Pro 14 s M1 Max procesorom. Doky však podporujú všetky verzie M1 a M2 (vrátane Pro, Max a Ultra verzií) a takisto aj staršie modely s Intel procesormi. Okrem toho môžete doky pripojiť aj k novším iPadom Pro s M1 a M2.

MacOS po pripojení Echa Dual zobrazil upozornenie, ktoré mi na Windows chýbalo.

V nastaveniach sa potom dozvieme viac informácií o pripojenom doku ako aj to, že 15 W nabíjanie naozaj funguje.

Dvojicu M.2 diskov sme si sformátovali exFATom a preverili ich viditeľnosť aj v nastaveniach.

Testy rýchlosti ukázali o trochu nižšie čísla ako na Windows a rozdiely medzi diskami tiež nie sú viditeľné. Nastavenia nám potvrdili, že disky používajú len dve linky PCIe, čo potvrdzuje tvrdenia výrobcu.

Zo zaujímavosti som skúsil jeden disk vybrať a testy vykonať znova, výsledok bol však rovnaký. Dok teda nedokáže dynamicky poskytnúť viac liniek pre jedno SSD.

Druhým testovaným dokom je Echo 11, ktorý bude skvelým parťákom pre notebooky akým je MP 14.

Po jeho pripojení musíme spojenie opäť potvrdiť.

Nastavenia nám opäť ukážu viac informácií. Zaujímavosťou tu je, že dok funguje v režime USB4 a pre každý zo štvorice portov ponúka jednu 40 Gb linku.

Dôležité tiež je, že dok ponúka avizovaných 90 W pre nabíjanie a to bude dôvod, prečo som povedal, že Echo 11 sa výborne hodí k takýmto typom notebookov. Po príchode do práce či domov totiž stačí zapojiť jeden kábel a notebook sa vám pripojí k vašim perifériám, monitorom a ešte sa aj nabije. Toto pokladám za jedno z najlepších vlastností a využití Thunderboltu.

Poďme ale na náročnejší test. Opäť teda pripojíme Solo 10G, Echo Dual aj monitor do Echo 11 a ten následne k MacBooku.

Pri pohľade zhora ide naozaj o komplikovanú spleť káblov, no estetika teraz nie je dôležitá.

Čo dôležité je, že všetko funguje podľa očakávaní. Monitor, úložiská aj 10 Gb ethernet sú správne detekované a fungujú bez problémov.

Pre istotu sme Diasy Chain rozbili a každé z troch Sonnet zariadení pripojili do jedného portu na MacBooku.

Tým sme teda využili všetky jeho dostupné porty, no získali 4 Thunderbolty, 8 USB a 10 Gb ethernet. Čítačku SD kariet už má, no to nebolo pravidlom pri starších modeloch.

Po pripojení k trojici portov vidíme, že každé zariadenie je detekované na samostatnej zbernici.

Jednoduchosť používania na oboch platformách je naozaj úctyhodná, obzvlášť pri používaní Daisy Chain.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *