Dvojtest dokov Sonnet Echo 11 TB4 a Echo Dual NVMe

Záver

Moderné dokovacie stanice vyzerajú trochu inak ako pred rokmi. Jednak sa zbavili proprietárnych konektorov, jednak vďaka rozhraniu Thunderbolt s veľmi vysokou priepustnosťou umožňujú pripojenie veľkého množstva príslušenstva. Samotný port v notebooku je dobrý začiatok, ale sám o sebe „nič“ neznamená a treba mu trochu pomôcť, rozvetviť ho. A to je už v rámci tohto testu úloha na Sonnet, špecialistu na dokovacie stanice.

Záver

Dvojica dokov od Sonnet v testoch nesklamala a výrobca si drží vysoký štandard, čo je aj dôvod, prečo jeho výrobky používam na dennej báze. Echo 11 Thunderbolt 4 Dock je solídny nástupca verzie TB3.. Novinka opravila dizajnové nedostatky predchodcu a prešla na modernejšie porty, či už 10 Gb USB alebo trojicu Thunderboltov na periférie. Áno, dok prišiel o HDMI, no to nie je nič, čo by redukcia alebo káble nevyriešil. Pridaná hodnota trojice TB oproti jednému tento nedostatok zvysoka prevýši. Menšie rozmery sú tiež plus a 90 W nabíjanie je čerešnička na torte.

Echo Dual NVMe Thunderbolt dok síce neponúka tolko dodatočných portov ako Echo 11, no na druhej strane vďaka dvojici M.2 dokaže pridať až 16 TB rýchleho úložiska. Pripojenie cez Thunderbolt žiaľ limituje rýchlosť diskov na cca 1500 MB/s, na druhej strane ale môžete ušetriť a nekupovať drahé PCIe 4.0/5.0 SSD. V prípade použitia na macOS je určite zaujímavá možnosť použiť jeden disk na Boot a druhý na TimeMachine zálohy. Samozrejme najbežnejším bude ukladanie súborov či využitie pri produkcii videí.

Vzhľadom na to, že Sonnet je americká spoločnosť, môžete sa nazdávať že dostupnosť v našich končinách bude problematická. Opak je však pravdou, nakoľko oba testované produkty a mnoho ďalších nájdete v dtpobchod.cz. Ďalší častý problém zariadení Thunderbolt býva ich cena, čo navyše v poslednej dobe zhoršuje celosvetová situácia, inflácia, kurz dolára k euru a podobne. Našťastie aj na toto existuje riešenie a výrobca aktuálne ponúka zľavy na testované kúsky. Echo 11 tak stojí 370 eur/8990 Kč a Echo Dual NVMe dostal cenu 350 eur/8490 Kč. V zľave je aj tretí dok s názvom Echo 5 Thunderbolt 4 HUB, ktorý sme síce netestovali, no v podstate ide o zmenšených Echo 11 s trojicou TB a jedným USB typu A. Taktiež ponúka 85 W nabíjanie a priaznivejšiu cenovku na úrovni 205 eur/4990 Kč.

Vzhľadom na výborné výsledky v testoch, kvalitné spracovanie, zníženú cenu a takisto dlhodobé skúsenosti s predchodcom udeľujem dokom Sonnet redakčné ocenenie „Top Notch“.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *