Threadripper 7000 vyjde v září. Vrátí se levná ne-Pro platforma

Nové Thredrippery budou zase mít Pro verzi i levnější HEDT platformu pro širší lidové vrstvy

Zhruba touto dobou před rokem se postupně rozplývaly naděje, že by mohly vyjít procesory Threadripper 5000 s architekturou Zen 3 pro relativně levnější highendovou platformu TRX40. Vypadá to ale, že by se mohly vrátit v příští generaci založené na Zenu 4. AMD prý opět chystá dražší osmikanálovou a levnější čtyřkanálovou platformu, což by mohlo znamenat návrat dostupnější HEDT platformy.

Podobně jako AMD vydalo nový socket AM5 pro desktopové procesory, by měl přijít nový socket a nová platforma také pro highendové procesory Ryzen Threadripper. O té teď přinesl informace leaker s přezdívkou chi11eddog. Je to ta osoba, která vypustila před měsícem frekvence a ceny 65W Ryzenů, které se nyní zřejmě potvrdily únikem oficiálního slajdu, takže asi stojí za to věnovat jí pozornost.

Podle chi11eddoga má Threadripper s architekturou Zen 4 kódové označení Storm Peak a ve skutečnosti půjde o platformy dvě, kdy jedna bude asi následovat ve šlépějích platformy WRX80, ale druhá má být levnější a zřejmě by se mohla podobat TRX40.

Následník WRX80 a Threadripperů Pro pro pracovní stanice

Dražší platforma má mít podobnou výbavu jako dnešní WRX80 – osmikanálový řadič pamětí DDR5 a 128 linek PCI Express, ale nyní již generace 5.0. Doplňkově pro pomalejší periférie pak ještě 8 linek PCI Express 3.0. Toto se podobá 1S desktopové platformě Epyc 9004, ale AMD nepoužilo plný 12kanálový řadič pamětí. Pro desky desktopového formátu by možná už bylo 12 nebo 24 slotů DIMM pro paměti příliš.

Procesory samotné by ale mohly pořád mít až 96 jader. Je pravděpodobné, že bude použitý fyzicky stejný socket SP5 jako u procesorů Epyc 9004, ale procesory a desky nebudou kompatibilní na úrovni firmwaru a některé piny i mohou být použity jinak.

Leaker ještě k této platformě uvádí, že je zřejmě určena čistě pro segment pracovních stanic. Nebude podporovat přetaktování CPU ani pamětí (nebo to aspoň není nyní plánováno). Není řečeno, zda je zvažována dvouprocesorová verze, jakou plánuje Intel s procesory Sapphire Rapids (na druhou stranu, AMD může pro takové účely také prostě používat serverovou platformu jako takovou, jen se speciálními deskami).

HEDT a návrat „běžného“ Threadripperu?

AMD sice letos oznámilo, že chce highend sjednotit na jen jedné platformě, a proto je normální Threadripper zrušen, ale teď svítají naděje, že mezitím toto rozhodnutí začalo litovat a přehodnotilo. Podle chi11eddoga totiž Storm Peak bude obnášet i separátní platformu, která je opět namířena do segmentu highendového desktopu („HEDT“).

Tato platforma bude mít jen čtyřkanálový paměťový řadič, takže bude podporovat jen čtyři nebo osm slotů DIMM pro paměti DDR5. Linek PCI Express 5.0 bude jen 64, ale k tomu opět bude dalších pomocných osm linek PCI Express 3.0. A tato platforma bude podporovat přetaktování.

Nabízelo by se, aby se s touto platformou vrátily na trh obyčejné (a levnější) Ryzeny Threadrippery „ne-Pro“, i když nevíme, zda se opravdu budou takto jmenovat. AMD by jim teoreticky pořád mohlo říkat Threadripper Pro. Je pravděpodobné, že procesory pro obě platformy se budou lišit a nebudou kompatibilní s oběma. Pravda, teoreticky by je šlo navrhnout tak, aby měly všechny plnou konektivitu PCIe 5.0 a osm kanálů DDR5 s tím, že by se to v levnější platformě prostě nevyužívalo, ale to by prodražovalo výrobu.

AMD už před časem oznámilo, že chystá levnější verzi serverových procesorů Epyc 9004 s architekturou Zen 4, která má označení Siena. Tato CPU by prý mohla mít jen šestikanálový paměťový řadič a také asi menší maximální počet jader – maximum bude údajně 64 jader Zen 4. Procesory Epyc Siena měly mít i vlastní socket SP6.

AMD Epyc 7004 Genoa-X a Siena dle prezentace na Financial Analyst Day 2022 (zdroj: AMD)

Vyloženě to svádí k domněnce, že ona druhá sekundární platforma levnějších Threadripperů bude odvozená od této levnější serverové platformy se socketem SP6 (ale jen se čtyřmi využitými kanály DDR5). Opět ale asi nebude kompatibilita, nejspíš bude převzato stejné mechanické provedení, ale využití pinů se bude lišit.

Příchod až koncem léta 2023

Vydání těchto Threadripperů Pro 7000 (a Threadripperů 7000?) s architekturou Zen 4 je ještě poměrně vzdálené. AMD je podle chi11eddoga má vydat nebo odhalit až v září roku 2023. Vyjdou tím o pár až několik měsíců později než nové HEDT a pracovněstaniční platformy Intelu. Ten tím pádem bude mít trh chvíli pro sebe, nicméně později vydané platformy od AMD by po svém příchodu mohly mít nad Intelem výkonnostně navrch díky vyššímu počtu jader a 5nm výrobnímu procesu.

Zdroje: chi11eddog, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Detaily Ryzenů 7000 s 3D V-Cache. Jak řeší asymetrická jádra?

V poslední únorový den se začaly prodávat procesory Ryzen 7000 s 3D V-Cache, čili technologií 3D čipletů, které klasickým procesorům přidává větší kapacitu L3 cache. Minulá generace (Ryzen 7 5800X3D) ukázala, že toto prospívá hrám, a vypadá to, že stejné je to nyní. Ryzeny 7000 jsou zaměřené právě na použití v herních počítačích a podle recenzí se zdá, že v této roli překonaly procesory Raptor Lake od Intelu a jsou teď špičkou v herním výkonu. Celý článok „Detaily Ryzenů 7000 s 3D V-Cache. Jak řeší asymetrická jádra?“ »

 •  
 •  
 •  

Levnější Radeony jako RX 7800 a 7600 prý vyjdou až v létě

AMD vydalo na konci roku výkonné modely nové generace grafik, Radeon RX 7900 XT a XTX. Doteď ale nebyla žádná stopa nebo zprávy o nižších levnějších modelech. Vypadá to, že by se na ně mohlo čekat ještě poměrně dlouho. Podle čínských zdrojů další modely prý vyjdou až na začátku léta, a to jak karty založené na levném monolitickém čipu Navi 33, tak výkonnější modely vyššího mainstreamu s pořád čipletovým 5nm Navi 32. Celý článok „Levnější Radeony jako RX 7800 a 7600 prý vyjdou až v létě“ »

 •  
 •  
 •  

Ryzen 9 7950X: Elitný procesor AMD poráža i neporáža Core i9

Testy najvýkonnejšieho procesora Ryzen 7000 sme si z viacerých dôvodov nechali nakoniec, ako posledný model „X“, ktorý z tejto generácie rozšíri databázu výsledkov. Ryzen 9 7950X so svojimi 32 vláknami stojí proti 32-vláknovému konkurentovi v podobe Core i9-13900K suverénne, a to i napriek tomu, že má o osem jadier menej. Dokonca by mohol niekto konštatovať, že ide o výhodnejší procesor. Záleží ale na uhle pohľadu. Celý článok „Ryzen 9 7950X: Elitný procesor AMD poráža i neporáža Core i9“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *