Aktuálna roadmapa Noctuy: 140 mm „sterroxy“ ešte tento rok

Roadmapa Noctuy, 10/2022

Noctua vydala nový plán pre vydávanie svojich produktov. A v rámci neho znela hlavná otázka takto – zostala v štvrtom kvartáli 2022 nová generácia 140 mm ventilátorov? Zostala. Vzhľadom na pokročilejší čas (smerom ku koncu roka) je tak pravdepodobné, že sú 140 mm ventilátory vyrobené z vylepšeného LCP zo sterroxu na spadnutie. Noctua ich potrebuje aj na nasledovníka chladiča NH-D15, ktorý má vyjsť tesne po nich.

Nový plán, staré termíny. Najočakávanejšie produkty Noctuy zostali na októbrovej roadmape tak, ako na nej boli na predošlej (z júla). Do Q4/2022 Noctua symbolicky doplnila už vydané veci s procesorovým „NA-TPG1“, teda súpravu čistiacich obrúskov s týmto chráničom (NA-STPG1) a jeho kombináciu s teplovodivými pastami NT-H1 alebo NT-H2. To je vec, na ktorú Noctua reagovala operatívne podľa pomerne nove situácie okolo procesorov Ryzen 7000 a celkovo platformy AMD AM5.

Prípravy novej generácie 140 mm ventilátorov trvajú o poznanie dlhšie. Z času na čas od Noctuy vyzvedáme, aký je stav a je isté, že sú na spadnutie. Napriek tomu stále visí otáznik nad tým, či sa náhodou neprehupnú do budúceho roka. Nič na tom nemení ani to, že aj v túto chvíľu Noctua vidí ich vydanie do konca roka. Chce to stihnúť, ale máme informácie, že sa nedá nič garantovať.

Tohtoročné vydanie môže eventuálne stroskotať na tom, že Noctua v požadovanom čase skratka nedokáže vyrobiť v množstve, ktoré považujú za dostatočné. Technologický vývoj je už síce ukončený, ale do reťazca vstupuje obmedzené množstvo až nedostatok surovín a oproti minulosti takisto zhoršená situácia okolo výrobných kapacít. Napriek tomu vízia stihnúť to do konca decembra tu stále je. Tieto ventilátory budú zrejme následne použité aj na novom dvojvežovom chladiči, ktorý výkonnostne prekoná NH-D15.

Tlak je tu teda z viacerých strán. Pre čo najúspešnejšie predaje chce Noctua určite zasiahnuť aj do výberu chladiča pre najvýkonnejšie procesory Ryzen 7000 (Ryzen 9 7900X a 7950X) a Core i9 Raptor Lake. Obzvlášť Core i9-13900K bude asi pre všetky aktuálne vežovité chladiče oriešok a takisto pre drvivú väčšinu kvapalinových riešení typu AIO.

V Q1/2023 Noctua plánuje aj variant chladiča NH-L9a pre platformu AMD AM5 (NH-L9a AM4 je na zozname nepodporovaných, pretože sa inštaluje cez vlastný backplate, ktorý na doskách AM5 koliduje s tým vstavaným). Zhruba v podobnom období by mohli vyjsť aj mriežky, ktoré boli avizované už na skoršie obdobie, ale odložili sa pre nájdené konštrukčné nedostatky na prototypoch. O čo presne išlo nevieme. Rozvrh ďalších produktov Noctua nájdete v tabuľke vyššie. Vyjde aj 8-kanlálovy rozbočovač na ventilátory, napäťový regulátor z 24 V na 12 C, nová generácia chladičov pre procesory Intel Xeon, ale budú to napríklad aj malé 40–60 mm ventilátory či biele varianty väčších ventilátorov. Na tých sa tiež intenzívne pracuje dlhší čas, zrejme i preto, aby sme po zmene farby/zloženia nenamerali podobné zhoršenia ako v prípade ventilátorov Corsair AF120.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

PCCooler CPS RZ620 – Úspěšná přihláška do první ligy

Dnešní recenze vás seznámí s chladičem CPS RZ620 od asijské společnosti PCCooler, což je první produkt této společnosti, který se chystá na evropský trh. Tento chladič spadá do třídy prémiových chladičů a měl by tak nabízet vysokou účinností chlazení. Nicméně by měl být k dispozici za relativně nízkou cenu na poměry prémiových chladičů a tím nabídnout zajímavý poměr ceny a výkonu. Jsem tedy zvědavý, jak si povede v zátěžových testech. Celý článok „PCCooler CPS RZ620 – Úspěšná přihláška do první ligy“ »

 •  
 •  
 •  

Nový Liquid Freezer (III): Lepší kontakt a kompresor z lietadla

Arctic vraj historicky nespomína na to, že by sa nejaký produkt zo štartu, tesne po vydaní, tešil väčšiemu záujmu používateľov ako je to u chladičov Liquid Freezer III. Ale nečudo. Okrem efektívnych ventilátorov prinášajú viacero prvkov zvyšujúcich chladiaci výkon. Ten je nielen vysoký, ale aj cenovo veľmi dostupný. Arctic dal chladiče do predaja s pomerne veľkou, stále pretrvávajúcou zľavou. 360-milimetrový variant pod 80 eur? Celý článok „Nový Liquid Freezer (III): Lepší kontakt a kompresor z lietadla“ »

 •  
 •  
 •  

Mystique 360 a 240: Prvé novogeneračné vodníky DeepCool

V znamení rozsiahlejších zmien DeepCool vydáva rad kvapalinových chladičov Mystique. Z hlavných vecí, ktoré majú vplyv na chladiacu efektivitu, sa zasahovalo do konštrukcie čerpadla, coldplatu, ale i ventilátorov. Atraktivitu má zvyšovať aj pridanie pestrofarebného displeja LCD napríklad na monitoring aktivity procesora. Cenovo sa pritom chladiče Mystique držia skôr medzi lacnejšími, pokiaľ sa porovnávajú s podobne vybavenou konkurenciou. Celý článok „Mystique 360 a 240: Prvé novogeneračné vodníky DeepCool“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *