Aktuálna roadmapa Noctuy: 140 mm „sterroxy“ ešte tento rok

Roadmapa Noctuy, 10/2022

Noctua vydala nový plán pre vydávanie svojich produktov. A v rámci neho znela hlavná otázka takto – zostala v štvrtom kvartáli 2022 nová generácia 140 mm ventilátorov? Zostala. Vzhľadom na pokročilejší čas (smerom ku koncu roka) je tak pravdepodobné, že sú 140 mm ventilátory vyrobené z vylepšeného LCP zo sterroxu na spadnutie. Noctua ich potrebuje aj na nasledovníka chladiča NH-D15, ktorý má vyjsť tesne po nich.

Nový plán, staré termíny. Najočakávanejšie produkty Noctuy zostali na októbrovej roadmape tak, ako na nej boli na predošlej (z júla). Do Q4/2022 Noctua symbolicky doplnila už vydané veci s procesorovým „NA-TPG1“, teda súpravu čistiacich obrúskov s týmto chráničom (NA-STPG1) a jeho kombináciu s teplovodivými pastami NT-H1 alebo NT-H2. To je vec, na ktorú Noctua reagovala operatívne podľa pomerne nove situácie okolo procesorov Ryzen 7000 a celkovo platformy AMD AM5.

Prípravy novej generácie 140 mm ventilátorov trvajú o poznanie dlhšie. Z času na čas od Noctuy vyzvedáme, aký je stav a je isté, že sú na spadnutie. Napriek tomu stále visí otáznik nad tým, či sa náhodou neprehupnú do budúceho roka. Nič na tom nemení ani to, že aj v túto chvíľu Noctua vidí ich vydanie do konca roka. Chce to stihnúť, ale máme informácie, že sa nedá nič garantovať.

Tohtoročné vydanie môže eventuálne stroskotať na tom, že Noctua v požadovanom čase skratka nedokáže vyrobiť v množstve, ktoré považujú za dostatočné. Technologický vývoj je už síce ukončený, ale do reťazca vstupuje obmedzené množstvo až nedostatok surovín a oproti minulosti takisto zhoršená situácia okolo výrobných kapacít. Napriek tomu vízia stihnúť to do konca decembra tu stále je. Tieto ventilátory budú zrejme následne použité aj na novom dvojvežovom chladiči, ktorý výkonnostne prekoná NH-D15.

Tlak je tu teda z viacerých strán. Pre čo najúspešnejšie predaje chce Noctua určite zasiahnuť aj do výberu chladiča pre najvýkonnejšie procesory Ryzen 7000 (Ryzen 9 7900X a 7950X) a Core i9 Raptor Lake. Obzvlášť Core i9-13900K bude asi pre všetky aktuálne vežovité chladiče oriešok a takisto pre drvivú väčšinu kvapalinových riešení typu AIO.

V Q1/2023 Noctua plánuje aj variant chladiča NH-L9a pre platformu AMD AM5 (NH-L9a AM4 je na zozname nepodporovaných, pretože sa inštaluje cez vlastný backplate, ktorý na doskách AM5 koliduje s tým vstavaným). Zhruba v podobnom období by mohli vyjsť aj mriežky, ktoré boli avizované už na skoršie obdobie, ale odložili sa pre nájdené konštrukčné nedostatky na prototypoch. O čo presne išlo nevieme. Rozvrh ďalších produktov Noctua nájdete v tabuľke vyššie. Vyjde aj 8-kanlálovy rozbočovač na ventilátory, napäťový regulátor z 24 V na 12 C, nová generácia chladičov pre procesory Intel Xeon, ale budú to napríklad aj malé 40–60 mm ventilátory či biele varianty väčších ventilátorov. Na tých sa tiež intenzívne pracuje dlhší čas, zrejme i preto, aby sme po zmene farby/zloženia nenamerali podobné zhoršenia ako v prípade ventilátorov Corsair AF120.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Enermax Aquafusion ADV 240 – Krásný vodník s velkým hlukem

Aquafusion ADV 240 je prvním AIO chladičem od výrobce Enermax, který mám tu čest otestovat. Předmětem dnešní recenze je navíc designově zajímavá bílá varianta, což v kombinaci s RGB podsvícením ventilátorů a s efektem nekonečného zrcadla na bloku chladiče působí vysloveně prémiově. Cenově tento chladič vychází na přijatelných 105 € (2840 Kč), což by mohlo při dobrých výsledcích v testech zajistit solidní poměr ceny a výkonu. Celý článok „Enermax Aquafusion ADV 240 – Krásný vodník s velkým hlukem“ »

 •  
 •  
 •  

Pôsobivý top-flow chladič Jiushark: TDP 265 W, cena 40 EUR

Ak v pomerne presýtenej ponuke procesorových chladičov niečo chýba, tak je to poriadne výkonný model typu top-flow. S jedným takým teraz prichádza Čínska firma Jiushark. Hoci nejde úplne originálnu konštrukciu (historicky tu už podobný chladič bol), tak momentálne pôsobí pomerne unikátnym dojmom. Alternatívu s porovnateľným TDP k chladiču JF13K-Diamond v jeho cenovej relácii budete hľadať márne. Celý článok „Pôsobivý top-flow chladič Jiushark: TDP 265 W, cena 40 EUR“ »

 •  
 •  
 •  

Kotetsu Mark III, Scythe zmodernizoval strednú triedu chladičov CPU

Ani malý, ani veľký, jednoducho Kotetsu Mark. Najnovší, tretí variant tohto procesorového chladiča prichádza najmä s podporou platforiem AMD AM5 a Intel LGA 1700. Stavbou tela sa Kotetsu Mark III v mnohých smeroch drží rysov svojho predchodcu, ale minimálne jedna zmena u nového pasívu vyvoláva otázky. Odpoveďou na ňu sú možno vlastnosti ventilátora Kaze Flex II, ktorý bude nakoniec používaný aj v tomto rade (chladičov Kotetsu). Celý článok „Kotetsu Mark III, Scythe zmodernizoval strednú triedu chladičov CPU“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *