Zmeny plánov Noctua: Budú mriežky, kľúčové veci ale nabrali sklz

Aprílová roadmapa Noctuy alebo na kedy sa čo plánuje

Spolu s vydaním chladiča Noctua aktualizovala roadmapu, v ktorej nezostal kameň na kameni. Veľa produktov sa týka presun na neskoršie obdobie, vrátane pripravovaných 140-milimetrových ventilátorov. Dobrá sprava je ale aspoň to, že sa sčista-jasna v okienku pre nasledujúce mesiace či možno iba týždne objavili mriežky pred ventilátory, ktoré sa skôr či neskôr určite objavia aj v našich testoch.

Ani nová generácia 140 mm ventilátorov a ani nástupca chladiča NH-D15 nevyjdú podľa rozpisu zo začiatku roka. Pre Noctuu je dobrým zvykom, že si vedie akýsi kalendár (alebo modernejším jazykom „roadmapu“) s plánovaným vydaním pripravovaných komponentov.

V štvrtom kvartáli tohto roka mal dokonca vyjsť už viackrát presúvaný chladič, od ktorého sa očakáva, že posunie úroveň dvojvežových konštrukcií. Ďalšia generácia NH-D15 vyjde ale , zdá sa, najskôr začiatkom budúceho roka. V poslednej roadmape z apríla 2022 je tento chladič zapísaný v prvom kvartáli. To, prirodzene, nie je zaručený termín, ale iba predpokladaný a znovu sa môže posúvať. Podobne, ako sa z druhého do tretieho tohto roka posunulo plánované vydanie nových ventilátorov 140 mm formátu.

Chladič Noctua NH-D15 sa tento rok nasledovníka nedočká

Do druhého štvrťroku sa neplánuje už ani ani 8-kanálový rozbočovač na ventilátory. Je už v treťom rovnako ako napäťový menič z 24 na 12 V. Ten mal vyjsť tiež najneskôr leta, ale nakoniec sa oneskorí.

Naopak, prekvapivo má v druhom kvartáli, teda v tomto, vyjsť mriežka na ventilátory. Vzhľadom na to, že Noctua prace na nej predtým nikdy verejne neavizovala, jedna sa celkom o prekvapenie „na poslednú chvíľu“. Konštrukčné detaily tejto mriežke nemáme. Jedna z možností ale je, že pôjde o jednoduchú mriežku, ktorá bude plniť ochrannú funkciu a slúžiť bude najmä ako doplnkové príslušenstvo k vysokorýchlostným ventilátorom. Alebo môže ísť primárne o aerodynamickú mriežku, ktorá by pred rotorom zefektívňovala navádzanie vzduchu potláčaním turbulencií. Tretia možnosť je, že pôjde o kombináciu obidvoch vlastností. Vzhľadom na precíznosť, s akou Noctua k ventilátorom pristupuje, by nebol prekvapujúci ani tento scenár.

Novinka v roadmape je aj tenký 60 mm ventilátor. Predbežne je naplánovaný na štvrtý kvartál 2022. Čo sa už ale tento rok nestihne, je stolový ventilátor napájaný cez konektor USB a biele ventilátory. Zmena farby môže byť komplikovanejšia, než sa zdá. Ide totiž o zásah do materiálu, ktorý má spĺňať určité vlastnosti, ktoré zodpovedajú pôvodným, béžovo-hnedým variantom ventilátorov. Noctua písala o tom už aj v súvislosti s ventilátormi NF-A12x25 PWM chromax.black, ktoré sa ale nakoniec nijako neodlišujú a zachovaná je tak nízka tepelná rozťažnosť ako aj iné vlastnosti.

Nespomenuli sme ešte malý, 40 mm ventilátor na 24 V (predbežne Q4/2022) a novú generáciu chladičov na procesory Intel Xeon (Q3/2022).


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Gelid Tranquillo 5 – pátá revize legendárního chladiče

Chladiče Tranquillo od Gelid Solutions byly v minulosti velmi oblíbené pro solidní účinnost chlazení za příznivou cenu. Nedávno byla na trh uvedena pátá revize tohoto chladiče, která nabízí změnu celkového designu a je opatřena matně černou povrchovou úpravou. Cenově je však Gelid Tranquillo rev. 5 přímým soupeřem několika velmi solidních chladičů z poslední doby a jsem tedy velmi zvědavý, jak si proti nim povede v dnešní recenzi. Celý článok „Gelid Tranquillo 5 – pátá revize legendárního chladiče“ »

 •  
 •  
 •  

Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7

Pri príležitosti uvedenia chladičov Akasa Alucia H4 a Soho H4 s prívlastkami Plus (t.j. konečne s podporou LGA 1700) sa na jednej snímke objavil aj robustný chladič s dvoma vežami. Známe sú už aj všetky jeho parametre. Po veľmi dlhom čase sa tak doposiaľ najvýkonnejší chladič Akasy – model Venom Medusa – dočká nástupcu. Materiály Akasy uvádzajú, že tento chladič je optimalizovaný na najvýkonnejšie procesory Intel Alder Lake. Celý článok „Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7“ »

 •  
 •  
 •  

MAG CoreLiquid B je značka pre nové, lacnejšie vodníky MSI

Kvapalinové chladiče AIO sa pomaly vyšplhali na celkom astronomické ceny. Tým sa v pomere cena/výkon už veľmi výrazne oddialili vežovitým konštrukciám s heatpipe. MSI to teraz zase trochu tlačí smerom nadol, uvedením radu CoreLiquid B. Tieto chladiče majú stále populárne osvetlenie RGB LED, ale konštrukcia (najmä bloku) je jednoduchšia, účelnejšia, čo je voda na mlyn pre dosiahnutie nižších výrobných a následne i predajných cien. Celý článok „MAG CoreLiquid B je značka pre nové, lacnejšie vodníky MSI“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *