NH-D12L je nový nízky twin-tower Noctua so 120 mm ventilátorom

Vyšiel Noctua NH-D12L, menší chladič s väčším výkonom

Až doteraz Noctua nemala dvojvežový chladič, ktorý by bol veľkostné medzi minimalistickým modelom NH-D9L a objemným NH-D15(S). S príchodom NH-D12L sa to ale mení. Tento chladič má byť pri nižšej výške výkonnejší ako NH-U12S a vďaka svojmu naformátovaniu sa zmestí aj do serverových rackov 4U. Na nadštandardnú kompatibilitu (so skrinkami či pamäťovými modulmi) sa bral dôraz ale i v desktope.

Najnovší procesorový chladič Noctuy bude pravdepdodobne najefektívnejší chladič do 150 mm. Scythe Fuma (rev. B) so 149 mm sa už nepredáva a Fuma 2 je už výrazne nad touto hranicou.

Pasív Noctua NH-D12L má na výšku iba 145 mm. Nič na tom nemení ani ventilátor, ktorého vrch má byť zarovnaný podľa končekov heatpipe. V porovnaní s predošlými chladičmi Noctua, ktoré pozostávajú z dvoch oddelených veží, sa radiátor NH-D12L výrazne odlišuje. V prvom rade v tom, že každá z veží má inú hrúbku. Predá veža je užšia, aby nezasahovala do priestoru pamäťových modulov. Tie môžu mať ľubovoľnú výšku aj na doskách Mini-ITX.

Za pozornosť stojí aj to, že štíhlejšia veža je pripojená kratšou časťou heatpipe. Na dosiahnutie rovnakej koncovej výšky sa pätica heatpipe do prednej veže stáča tesne za základňou. Ohyb (heatpipe) do zadnej veže je menej agresívny, rádius je tu väčší. To mimo iné aj preto, aby sa medzi veže zmestil ventilátor. A to tak, aby vznikla aj nejaká rezerva na pohodlnú montáž.

Podobne ako na pasíve NH-D15 aj tu je medzi vežami výrazne väčšia medzera, než je hrúbka ventilátora (25 mm). To síce u jednoventilátorových chladičov trochu znižuje účinnosť (odsávanie prednej veže bude ja v tomto prípade menej intenzívne ako s ventilátorom kontaktne na rebrách), ale inštalácia ventilátora bude podstatne príjemnejšia. Nebudete totiž pri jeho vkladaní šuchať o rebrá pasívu. Pre tento malý odstup prednej veže od rotora bude ventilátor (vplyvom menšieho mechanického odporu) tichší. Nedá sa však vylúčiť, že v konečnom dôsledku je pomer chladiaceho výkonu k produkovanému hluku priaznivejší u takejto konštrukcie v porovnaní s tou, kde by boli rebrá natesno z obidvoch strán ventilátora.

A keď už sme pri tom ventilátore, tak použitý je „sterroxový“ NF-A12x25r PWM, ktorý má v názve navyše písmeno „r“. Oproti tradičnému NF-A12x25 PWM je rámček upravený s ohľadom na potreby tohto chladiča. Nižší radiátor vyžaduje menšiu než štandardnú rozteč montážnych dier na spony. Namiesto pre 120 mm štandardných 105 × 105 mm sú preto stredy dier 93 × 83 mm. Vonkajší obrys rámčeka preto už nie ja štvorcový, ale zvnútra (okolo rotora) sa geometria nemenila. Zachovaná je tak aj veľmi malá medzera medzi rámčekom a lopatkami rotora ako i rotor samotný. Ten je presne taký ako na štandardnom ventilátore NF-A12x25 PWM. A rovnaký má aj rýchlostný rozsah 450–2000 ot./min.

Podľa hodnotiaceho bodového systému Noctuy na výkonnostnú kategorizáciu je s NH-D12L s hodnotou NSPR 148 medzi chladičmi NH-U12S (NSPR 129)NH-U14S/NH-U12A (NSPR 169).

Noctuu tu treba pochváliť za prácu na zlepšovaní kompatibility. Vidieť, že pri snahe o čo najvyšší výkon bola dôležitá aj čo najväčšia pestrosť aplikácií. Okrem toho, že sa NH-D12L zmestí aj do takých skriniek, kde už podobne výkonné chladiče zastaví bočnica, tak sa s rezervou zmestíte aj do serverových rackov formátu 4U, pre ktoré je hraničná výška chladiča 155 mm. To, ako sa chladič šikovne vyhýba pamätiam sme už opisovali. A je to asi elegantnejšie riešenie ako skratovanie spodných rebier.

Chladič NH-D12L je okrem AMD TR(X)4 kompatibilný so všetkými súčasnými i budúcimi (AMD AM5) platformami vrátane Intel LGA 1700. Odporúčaná koncová cena je 90/cca 2190 Kč eur. V samostatnom predaji je už aj NF-A12x25r PWM. Za ten by ste nemali zaplatiť viac ako 30 eur/cca 730 Kč. Ventilátory aj chladič sú už dostupné na Amazone a už sú na ceste aj do TichéPC.sk.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Gelid Tranquillo 5 – pátá revize legendárního chladiče

Chladiče Tranquillo od Gelid Solutions byly v minulosti velmi oblíbené pro solidní účinnost chlazení za příznivou cenu. Nedávno byla na trh uvedena pátá revize tohoto chladiče, která nabízí změnu celkového designu a je opatřena matně černou povrchovou úpravou. Cenově je však Gelid Tranquillo rev. 5 přímým soupeřem několika velmi solidních chladičů z poslední doby a jsem tedy velmi zvědavý, jak si proti nim povede v dnešní recenzi. Celý článok „Gelid Tranquillo 5 – pátá revize legendárního chladiče“ »

 •  
 •  
 •  

Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7

Pri príležitosti uvedenia chladičov Akasa Alucia H4 a Soho H4 s prívlastkami Plus (t.j. konečne s podporou LGA 1700) sa na jednej snímke objavil aj robustný chladič s dvoma vežami. Známe sú už aj všetky jeho parametre. Po veľmi dlhom čase sa tak doposiaľ najvýkonnejší chladič Akasy – model Venom Medusa – dočká nástupcu. Materiály Akasy uvádzajú, že tento chladič je optimalizovaný na najvýkonnejšie procesory Intel Alder Lake. Celý článok „Po 10 rokoch prichádza nový dvojvežový chladič Akasa, Soho H7“ »

 •  
 •  
 •  

MAG CoreLiquid B je značka pre nové, lacnejšie vodníky MSI

Kvapalinové chladiče AIO sa pomaly vyšplhali na celkom astronomické ceny. Tým sa v pomere cena/výkon už veľmi výrazne oddialili vežovitým konštrukciám s heatpipe. MSI to teraz zase trochu tlačí smerom nadol, uvedením radu CoreLiquid B. Tieto chladiče majú stále populárne osvetlenie RGB LED, ale konštrukcia (najmä bloku) je jednoduchšia, účelnejšia, čo je voda na mlyn pre dosiahnutie nižších výrobných a následne i predajných cien. Celý článok „MAG CoreLiquid B je značka pre nové, lacnejšie vodníky MSI“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Šikovný chladič ktorý si našiel svoju dieru na trhu.
  Tiež som uvažoval nad tým že v testoch vychádza to že ventilátory sú efektívnejšie pri tlačení vzduchu a či v Noctue tou rozdielnou hrúbkou nezabili 2 muchy jednou ranou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *