Scythe Fuma rev. B: prekvapenie s veľkým otáznikom

Parametre a detaily

Zefektívňovanie výroby jej zlacňovaním sa často deje bez ohľadu na to, či sa konkrétnemu produktu na trhu darí viac alebo menej. Chladič Fuma sa radí skôr do tej horšej skupiny, o čom svedčí i jeho nízka dostupnosť. Zdá sa, že na ustátie i slabšej, nevýhodnejšej sériovej produkcie, musel Scythe začať nenápadne šetriť. To nás nikdy nemrzelo viac než v tomto prípade, pôvodná Fuma totiž nepoznala konkurenciu.

Základné parametre

*Tieto vzdialenosti hovoria o miere priblížení sa chladiča k slotom RAM, resp. k najbližšiemu slotu PCIe ×16.
**Údaje zohľadňujú situáciu na doskách Mini-ITX, ktoré majú od stredu pätice k prvému slotu obvykle 50 mm. Ten môže byť pri formáte ATX ďalej až o 7 mm, čo znamená o jeden slot širšiu kompatibilitu, než uvádzame v tabuľke. Výškové obmedzenie meriame s ventilátormi zrovnanými v súlade s maximálnou špecifikovanou výškou chladičov.

Detaily

Konštrukcia pasívu sa napohľad nijako nezmenila a základný návrh pozostáva z dvoch veží. Tie sú pomerne úzke, čo je dobre. Užší je i Reeven Okeanos a za širšou NH-D15 pritom výrazne nezaostáva. Plocha širších veží je pri bežných centrovaných priechodoch heatpipe pri krajoch už evidentne pomerne neefektívna. Zhoršuje airflow a okrem toho absorbuje prirodzene i menej tepla.

Fuma je nielen užšia, ale aj nižšia. Odhliadnuc od NH-D9L (a podobných chladičov, ktoré sú optimalizovane vyložene do prostredia SFF), je najnižším twin-towerom. Inak ide vcelku o jednoduchý pasív spestrený iba používaním dvoch typov rebier. Striedajú sa rovné a zúbkaté lamely, ktoré rozbíjajú odpor vzduchu a mierne tlmia aerodynamický hluk.

Pevnosť a povrchová úprava pasívu je na priemernej úrovni. Tým nechceme povedať, že je niečo v neporiadku, ale len to, že Scythe kozmetiku nepovažoval za dôležitú a všetko investoval do funkčných vlastností. Medzi rebrami napríklad chýbajú typické zámočky na ich odsadenie. Pri preprave či nešetrnejšom používaní, nedajbože pri páde na zem, sa rebrá krútia ochotnejšie než obyčajne. Medené časti (základňa a heatpipe) sú poniklované, hliníkový zvyšok je už bez pokovenia a úprav, s výnimkou vrchných leštených rebier.

Ale prejdime na druhú stranu, k základni. Tá je pomerne zvláštna. V jednej osi je na lepší kontakt s jadrom konvexná (plocha špičky tohto vydutia je však pomerne malá) a v druhej prepadnutá. To v smere prechádzajúcich heatpipe (Mugen 5 rev. B to má naopak). Trubice sú k základni očividne spájkované, v niektorých miestach vidieť stopy po cíne.

      

Ventilátory sú pre Scythe typické – low-endové. Tento trend sa mení až s radmi Mugen a Kotetsu, tie už majú trvácnejšie guľôčkové. Pri Fume sa musíte zaobísť s obyčajnými klznými. Chod ventilátora je sprevádzaný jemným rapkaním. Charakteristika zvuku je ale konštantná a nepôsobí rozbitým dojmom, ako trebárs v prípade SPC Fera 3 v2.

Pracovný rozsah otáčok je nadpriemerný tak cez PWM ako i pevnú napäťovú reguláciu. Cez napätie je to tradične trochu zložitejšie. Spodná hranica je okolo 350 ot./min (3,93 V), ale najprv treba rotor trochu nakopnúť vyšším napätím. Z fixnej polohy sa roztočí až od 4,85 V (~ 615 ot./min).

  


Inštalačná súprava je po všetkých stránkach slušná. Dávno je preč tá doba, čo bola pre svoju komplikovanosť jednou z najväčších slabín chladičov Scythe. Montážny systém funguje na tradičnej osvedčenej báze backplate > dištančné stĺpiky > držiaky > priečna spona. Oproti prvej revízii pribudli na univerzálnych držiakoch diery na AM4 a vymenená je i spona. Táto má už skrutky zasadené napevno, ktoré sú dokonca odpružené, vďaka čomu by malo byť zabezpečené rovnomernejšie rozloženie tlaku. Hlavne je ale tento systém pohodlnejší na montáž, obzlášť v zhoršených podmienkach priamo v skrinke. Tam sa hodí, že je spona kompaktný celok a nevkladáte do nej skrutky zvlášť, po jednej, tak ako predtým. Čo Scythe nedotiahol, sú možnosti montáže na päticiach AMD. Ide to iba jedným smerom a aj to horizontálne, tzn. s airflow do stropu.

Chválime tri páry spôn na ventilátory, že je backplate kovový a takisto malú, ale slušnú termopastu. Súčasťou je mimochodom aj Y rozdvojka, tá na ilustračnej fotke s drobným príslušenstvom chýba. Sympatické je aj to, že Scythe stále myslí na majiteľov staručkých procesorov C2D (socket LGA 775).

Čo sa týka kompatibility s okolitými komponentmi, počítajte s tým, že vám krajný ventilátor zakryje prvé tri sloty na pamäte. Ak počítame so špecifikovanou výškou chladiča 149 mm, s drvivou väčšinou modulov sa nezmestíte. Privysoké budú už totiž i 32mm. S ventilátorom však môžete samozrejme hýbať – pripnúť ho vyššie podľa potreby. Po zarovnaní na priemernú výšku, okolo 160 mm, bude už problém s kompatibilitou menší.

   

Konflikt s grafickou kartou pravdepodobne riešiť nebudete. Všetko je v poriadku i v prípade našej testovacej dosky, ktorá má prvý PCIe ×16 pomerne nakrátko, iba 75 mm. A nebyť pretŕčajúcich spôn, tak je táto situácia ešte lepšia a manipulácia prístupnejšia.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Test 80 chladičov na procesor. Starších i novších (2005 – 2015)

Hoci už žhavíme Core i9-9900K na testy aktuálnych chladičov, sem tam je dobré sa ohliadnuť späť a zaspomínať si na všetky tie pekné návrhy. V tomto článku nájdete vecné porovnanie, ktoré som niekoľko rokov budoval v už neexistujúcom magazíne ExtraHardware.cz. A exkluzívni čitatelia HWC nemôžu byť o viac než tisícku nameraných výsledkov ukrátení. Poďte sa nimi, možno i so slzou v oku, prelúskať! Celý článok „Test 80 chladičov na procesor. Starších i novších (2005 – 2015)“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Kto z koho? Pasívny Arctic Alpine vs. R5 2400G s TDP 65 W

Chladiť bezhlučne a zároveň mimoriadne lacno Athlon 200GE nebola zase až taká výzva. Aj keď, ktovieaké rezervy Alpine AM4 Passive ani na takto úspornom procesore nemá. Nasadiť ho na Ryzen 5 2400G, so spotrebou takmer dvojnásobnou, chce preto už trocha odvahu. Najvýkonnejšie APU súčasnosti sme podrobili manuálnemu ladeniu a hrali sme sa aj s orientáciou systémového chladenia. Celý článok „Kto z koho? Pasívny Arctic Alpine vs. R5 2400G s TDP 65 W“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Arctic Alpine AM4 Passive: Na AMD Athlon 200GE i s rezervou

Svoj najväčší pasívny chladič Arctic pôvodne pripravoval na úsporné APU R3 (2200GE) a R5 (2400GE). Tie sa však na retailovom trhu neobjavili a vôbec o nich ani vidu ani slychu. Alpine AM4 passive je zaujímavý až teraz – po vydaní Athlona 200GE, čo je jediný oficiálne podporovaný procesor postavený na architektúre AMD Zen. Otestovali sme, ako funguje s chladičom na mieru bez aktívneho ochladzovania. Celý článok „Arctic Alpine AM4 Passive: Na AMD Athlon 200GE i s rezervou“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (6) Pridať komentár

 1. Super test, ostatně jako vždy 🙂 tabulka už se začíná slušně rozrůstat, s každým dalším kouskem je to zajímavější a zajímavější 🙂
  Už se těším na výměnu ventilátorů za referenční, budete testovat i dopad osazení pouze jednoho ventilátoru?

  1. Áno, testy s jedným ventilátorom budú 🙂

   Osobne som zvedavý, ako ten pasív obstojí komplet pasívne bez sys. chladenia (UnderV/Clock CPU s cca 90 W) pri asi nejakej prerušovanejšej záťaži (s IBT na 5 MB?) v porovnaní s FX70. Tak snáď sa už čoskro dozvieme… FX70 to v tomto smere celkom ide 🙂

   Pozn. ku grafu: fanless, základná doska vertikálne, testované s Core i7-920 (TDP 130 W) bez úprav nastavaní.

   1. Fuma by mohla v pasivním režimu zazářit – vypadá to, že má velké mezery mezi žebry + pokud je pasiv s aktivním chlazením skutečně limitován heatpipe, v pasiv. režimu to odpadne – kvůli podtaktování se sníží objem tepla, které musí heatpipe přenést.

 2. Dík za test aj za fotky príslušenstva. 😉

  No toto je sklamanie, výkon narovnako s Fera 3 je bieda. Je to škoda, lebo mne dáva dvojveža rozhodne väčší zmysel, než tie Ninja kocky čo všetci promujú. Ak to nie je len vadný kus, tak si mohli B verziu odpustiť úplne a radšej tú radu ukončiť, než ju takto okrypliť. Celkovo som doteraz nepochopil prečo Scythe zaplavuje rovnaký segment trhu ťoľkými modelmi s podobnou cenovkou a výkonom, nedáva to zmysel. Potom je jasné, že jeden kanibalizuje predaj druhého a vznikajú takéto zbytočné interné dilemy.

  Okrem toho by som veľmi rád videl Scythe priniesť na trh aj nejaký flagship model s top ventilátormi /niečo ako GT alebo S-Flex/ a špičkovým výkonom, know-how na to určite majú. Proste mi príde, že sa zbytočne obmedzujú na jeden segment z ktorého už nič extra vyťažiť nejde. Nezdá sa mi to jak veľmi podarený buznis-model.

  1. Za svoju „testovaciu kariéru“ som mal viackrát dilemu, či je chladič v poriadku (a či nejde len o chybný kus). V 90 % prípadoch sa výsledky naprieč rôznymi vzorkami zhodovali. To neplatilo snáď iba v prípade Raijinteku Themis. Pri ňom bol ale rozdiel vo výkone naozaj markantný. Toto je oproti tomu kozmetika, na ktorú asi stačí aj osekanie heatpipe o ich poréznu štruktúru.

   Tiež nerozumiem, prečo nemá Scythe niečo v cene okolo 25 eur, čo by mohlo potrápiť Feru. Hlavne, keď evidentne iklinujú k pídeniu väčšiny chladičov k čo najpriaznivejšiemu pomeru cena/výkon. A možno menia taktiku… Kotetsu Mark II ma za 45 eur teda veľmi neteší. Ten o trochu lepší vetrák a vyčačkanejší pasív tých +20 eur oproti Fere IMHO neobháji. Počítam, že výkon bude ako cez kopírak.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *