Scythe Fuma rev. B: prekvapenie s veľkým otáznikom

Hodnotenie

Zefektívňovanie výroby jej zlacňovaním sa často deje bez ohľadu na to, či sa konkrétnemu produktu na trhu darí viac alebo menej. Chladič Fuma sa radí skôr do tej horšej skupiny, o čom svedčí i jeho nízka dostupnosť. Zdá sa, že na ustátie i slabšej, nevýhodnejšej sériovej produkcie, musel Scythe začať nenápadne šetriť. To nás nikdy nemrzelo viac než v tomto prípade, pôvodná Fuma totiž nepoznala konkurenciu.

Hodnotenie

Od aktualizovanej Fumy sme očakávali podstatne viac. Zatiaľ čo pôvodný chladič zospodu veľmi nepríjemne dobiehal NH-D15, „béčková“ revízia naberá na dvojzmyselnosti (naozaj pôsobí tak trochu ako 2. trieda). Má totiž iba mierny náskok nad o polovicu lacnejšou Fera 3 v2. A aj to iba v režimoch s nižšou hlučnosťou.

S narastajúcimi nárokmi na tepelný výkon evidentne nestíhajú trubice. Možno v dôsledku ich poddimenzovania a možno za to môže slabší prítlak (vplyv prítlaku na intenzitu prestupu tepla, resp. dopad na chladiaci výkon v dohľadnej dobe otestujeme).

Odtlačok termopasty nižšiu intenzitu prítlaku nevyvracia. Porovnajte si ho s tým z testu Nanášame termopastu: akou technikou a koľko?, kde bola použitá prvá Fuma. Kopček síce nie je úplne v strede základne, no pri oboch verziách je umiestnený rovnako. Akurát tá prvá tlačí na procesor o trochu viac, čo je vidieť jednak na tesnejšom kontakte pod konvexiou a takisto na väčšom množstve nahrnutej pasty za okrajmi IHS. A keď už je tá konvexia trochu mimo stred, pasív sme otočili o 180 stupňov a otestovali. Výsledok sa však podľa očakávaní nezmenil.

S procesorom na defaulte je odpich novej Fumy od Fera 3 v2 v prospech chladiča Scythe ešte pomerne výrazný, po pretaktovaní (s CPU okolo 180 W) sa už zužuje. Po správnosti by to malo byť presne naopak. Úplne vylúčiť sa nedá ani to, že ide o kus s výrobnou chybou. To si pri vhodnej príležitosti ešte možno overíme. Teda, za predpokladu, že sa k druhej vzorke vôbec dostaneme – skladom široko-ďaleko nikde nie je. A ani samotný Scythe tento chladič podľa dostupných recenzií príliš nesampluje. Okrem toho nášho je jediný test na TweakTowne. Tam ale testovali s úspornejším procesorom, na ktorom sa výkonnostný deficit ešte neprejavuje. Podobne, ako sa neprejavuje ani v prípade Arctic Freezer 33, ktorého chladiaci výkon sa výrazne prepadáva s až s vyššou tepelnou záťažou.

V prípade súčasnej Fumy buďte na pozore, už nemusí platiť, že sa oplatí striehnuť na tento chladič a zháňať ho z opačného konca sveta. Jedine, že by sa vám pošťastilo dostať sa k prvej revízii a k nej si od Scythe objednať súpravu na AM4, pokiaľ vlastníte Ryzen.





Ak máte magazín HWCooling radi, podporte nás.
Iba vďaka vašej pomoci môžeme naďalej fungovať a vydávať časovo náročný obsah na pravideľnejšej báze.
Za každý jeden príspevok ďakujeme!

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. Super test, ostatně jako vždy 🙂 tabulka už se začíná slušně rozrůstat, s každým dalším kouskem je to zajímavější a zajímavější 🙂
    Už se těším na výměnu ventilátorů za referenční, budete testovat i dopad osazení pouze jednoho ventilátoru?

    1. Áno, testy s jedným ventilátorom budú 🙂

      Osobne som zvedavý, ako ten pasív obstojí komplet pasívne bez sys. chladenia (UnderV/Clock CPU s cca 90 W) pri asi nejakej prerušovanejšej záťaži (s IBT na 5 MB?) v porovnaní s FX70. Tak snáď sa už čoskro dozvieme… FX70 to v tomto smere celkom ide 🙂

      Pozn. ku grafu: fanless, základná doska vertikálne, testované s Core i7-920 (TDP 130 W) bez úprav nastavaní.

      1. Fuma by mohla v pasivním režimu zazářit – vypadá to, že má velké mezery mezi žebry + pokud je pasiv s aktivním chlazením skutečně limitován heatpipe, v pasiv. režimu to odpadne – kvůli podtaktování se sníží objem tepla, které musí heatpipe přenést.

  2. Dík za test aj za fotky príslušenstva. 😉

    No toto je sklamanie, výkon narovnako s Fera 3 je bieda. Je to škoda, lebo mne dáva dvojveža rozhodne väčší zmysel, než tie Ninja kocky čo všetci promujú. Ak to nie je len vadný kus, tak si mohli B verziu odpustiť úplne a radšej tú radu ukončiť, než ju takto okrypliť. Celkovo som doteraz nepochopil prečo Scythe zaplavuje rovnaký segment trhu ťoľkými modelmi s podobnou cenovkou a výkonom, nedáva to zmysel. Potom je jasné, že jeden kanibalizuje predaj druhého a vznikajú takéto zbytočné interné dilemy.

    Okrem toho by som veľmi rád videl Scythe priniesť na trh aj nejaký flagship model s top ventilátormi /niečo ako GT alebo S-Flex/ a špičkovým výkonom, know-how na to určite majú. Proste mi príde, že sa zbytočne obmedzujú na jeden segment z ktorého už nič extra vyťažiť nejde. Nezdá sa mi to jak veľmi podarený buznis-model.

    1. Za svoju „testovaciu kariéru“ som mal viackrát dilemu, či je chladič v poriadku (a či nejde len o chybný kus). V 90 % prípadoch sa výsledky naprieč rôznymi vzorkami zhodovali. To neplatilo snáď iba v prípade Raijinteku Themis. Pri ňom bol ale rozdiel vo výkone naozaj markantný. Toto je oproti tomu kozmetika, na ktorú asi stačí aj osekanie heatpipe o ich poréznu štruktúru.

      Tiež nerozumiem, prečo nemá Scythe niečo v cene okolo 25 eur, čo by mohlo potrápiť Feru. Hlavne, keď evidentne iklinujú k pídeniu väčšiny chladičov k čo najpriaznivejšiemu pomeru cena/výkon. A možno menia taktiku… Kotetsu Mark II ma za 45 eur teda veľmi neteší. Ten o trochu lepší vetrák a vyčačkanejší pasív tých +20 eur oproti Fere IMHO neobháji. Počítam, že výkon bude ako cez kopírak.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *