Arctic Freezer 33 pod paľbou rôznych tepelných záťažení

Popis a výsledky testov

Z predošlých testov už viete, že Freezer 33 v bežných skrinkách typu tower rýchlo stráca dych. Ale nemusí tomu tak byť vždy – výrazný výkonnostný rozdiel medzi vertikálnou a horizontálnou polohou začína vznikať až od určitých nárokov na chladiaci výkon. Pri 90 W sa chladič správa inak ako pri 180 W. Zaujímavé je i porovnanie s použitím na „veľkom“ Haswell-E a „malom“ Kaby Laku.

Pri návrhu metodiky na testovanie chladičov sme mali jasno v tom, že budeme mať šesť režimov zarovnaných na rovnakú hlučnosť. Plynulo od nepočuteľných 31 dBA po veľmi hlučných 45 dBA. To z dôvodu, že rovnaký chladič môže byť skvelý pri nízkom prietoku, ale už podpriemerný pri vysokých otáčkach a naopak.

Úvahy boli takisto o testovaní pri rôznej spotrebe procesora. Každá úroveň navyše by však násobila počet meraní, čo by bolo z časového hľadiska neúnosné a možno i trochu zbytočné. Či testujete na 100 alebo 200-wattovom procesore, výsledné pomery budú plusmínus rovnaké. S tým, že rozdiel v absolútnych číslach bude pri vyšších teplotách na žravejšom procesore pochopiteľne vyšší. Iste, to neplatí v prípade menších chladičov, ktoré úspornejší procesor zvládnu a na ten žravejší už konštrukčne nestačia. To sú typicky low-endové chladiče alebo nízkoprofilové top-flowy, ktorým na HWCoolingu ušijeme metodiku na mieru.

Problém Freezer 33 je, že mu pri orientácii s doskou vertikálne nestačí kapacita heatpipe. Papierovo tomu však nič nenasvedčuje. Okrem toho, že štvorica „zdravých“ 6-milimetrových trubíc musí na odvod 180 W stačiť, výrobca hovorí o maximálnom TDP až 320 W.

Ako testujeme a výsledky

Testy prebiehajú mimo vzduchový tunel, bez systémového chladenia a pôvodný ventilátor je nahradený vysokoobrátkovým Noctua NF-F12 iPPC (2000 ot./min). Vytvorené boli štyri stupne tepelnej záťaže CPU– 90, 120, 150 a 180 W. Okrem procesora zo stabilnej metodiky sme tentokrát siahli aj po Core i5-7600K, ktorý je upravený (4,9 GHz@1,445 V) tak, aby mal spotrebu približne 120 W. V grafoch môžete vidieť, že sa zahrieva výrazne viac ako Core i7-5930K pri podobnej spotrebe. To kvôli menšiemu čipu, menšiemu výrobnému postupu a v neposlednom rade tekutý kov na čipe má stále nižšiu tepelnú vodivosť ako pevný spájkovaný spoj Haswellu-E. Aj napriek pomerne vysokým teplotám Kaby Laku je chladiaci výkon Freezera bez ohľadu na orientáciu základnej dosky stále vyrovnaný. Zlom prichádza až s vyššou spotrebou, po pridaní +30 W chladič s doskou vertikálne chladí takmer o 10 ºC horšie. Ďalších tridsať wattov navyše znamená nárast už priepastných 20 stupňov.

Keď to zhrnieme a vyvodíme z týchto výsledkov záver, môžeme konštatovať, že na ľahšie pretaktovanie mainstreamových čipov Freezer 33 stačí a heatpipe radiátor nijako neobmedzujú. Nakoniec, taký Kaby Lake v domácich podmienkach k oveľa vyššej spotrebe, ako je testovaných 120 W, nedostanete. Na masívnejšie pretaktovanie hlavne väčších čipov je už tento chladič nevhodný. Teda pokiaľ nevlastníte skrinku s orientáciou na dĺžku, ako je BitFenix Prodigy alebo Fractal Design Core 500 a podobne.

S doskou v horizontálnej polohe je všetko v poriadku a Freezer 33 je vtedy pravdepodobne najvýhodnejším chladičom do 30 eur. A to aj pre high-endové procesory

Napíšte nám, prosím, do komentárov,
aký tematický test by ste si radi prečítali nabudúce. Za každý tip ďakujeme!

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Zaujímavosť: MX-2 a MX-4 sa predalo už cez 10 miliónov túb

Legendárne teplovodivé MX-2 a MX-4 pamätajú ešte starý Arctic Cooling a bez nejakých vážnejších zásahov sú v hre už neuveriteľných 12, respektíve 9 rokov (MX-4). A podľa firemných štatistík rozhodne neprežívajú, čomu i veríme. Aj po takto dlhom čase sa tešia medzi používateľmi vysokej popularite. AC kedysi túto zmes navrhol naozaj náramne a ťaží z toho dodnes. A pritom taká „blbosť“ – termopasta 🙂 Celý článok „Zaujímavosť: MX-2 a MX-4 sa predalo už cez 10 miliónov túb“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Vyšiel Arctic Freezer 34. Trúfa si aj na dvojvežové chladiče

S Arcticom je to ako na hojdačke – výborný produkt strieda slabší. Rovnako tomu je i v prípade legendárneho radu procesorových chladičov Freezer. Iste si pamätáte, že tridsaťtrojka sa vo vertikálnej polohe neznášala s vyššou tepelnou záťažou, ale zase vieme, že predtým 32 lámala vtedajšiu Fera 3. Všetko toto je už však nepodstatné, pretože aktuálny začína byť Freezer 34, s ktorým výrobca prináša zaujímavé veci. Celý článok „Vyšiel Arctic Freezer 34. Trúfa si aj na dvojvežové chladiče“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Arctic Accelero Xtreme IV: ťažký kaliber na referenčné grafiky

Popularita samostatných chladičov na grafiky je dávno preč. Zabila ich iniciatíva výrobcov grafických kariet, ktorí už produkujú nereferenčné modely so špičkovým chladením. V mnohých ohľadoch častokrát i lepším, než sú univerzálne chladiče, čo sa predávajú zvlášť. Tie však stále majú zmysel, „lacné“ karty s neefektívnym dizajnom stále existujú a v kombinácii s preživším Accelerom môže výsledok stáť za to. Čo poviete? Celý článok „Arctic Accelero Xtreme IV: ťažký kaliber na referenčné grafiky“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *