Arctic Freezer 33 pod paľbou rôznych tepelných záťažení

Popis a výsledky testov

Z predošlých testov už viete, že Freezer 33 v bežných skrinkách typu tower rýchlo stráca dych. Ale nemusí tomu tak byť vždy – výrazný výkonnostný rozdiel medzi vertikálnou a horizontálnou polohou začína vznikať až od určitých nárokov na chladiaci výkon. Pri 90 W sa chladič správa inak ako pri 180 W. Zaujímavé je i porovnanie s použitím na „veľkom“ Haswell-E a „malom“ Kaby Laku.

Pri návrhu metodiky na testovanie chladičov sme mali jasno v tom, že budeme mať šesť režimov zarovnaných na rovnakú hlučnosť. Plynulo od nepočuteľných 31 dBA po veľmi hlučných 45 dBA. To z dôvodu, že rovnaký chladič môže byť skvelý pri nízkom prietoku, ale už podpriemerný pri vysokých otáčkach a naopak.

Úvahy boli takisto o testovaní pri rôznej spotrebe procesora. Každá úroveň navyše by však násobila počet meraní, čo by bolo z časového hľadiska neúnosné a možno i trochu zbytočné. Či testujete na 100 alebo 200-wattovom procesore, výsledné pomery budú plusmínus rovnaké. S tým, že rozdiel v absolútnych číslach bude pri vyšších teplotách na žravejšom procesore pochopiteľne vyšší. Iste, to neplatí v prípade menších chladičov, ktoré úspornejší procesor zvládnu a na ten žravejší už konštrukčne nestačia. To sú typicky low-endové chladiče alebo nízkoprofilové top-flowy, ktorým na HWCoolingu ušijeme metodiku na mieru.

Problém Freezer 33 je, že mu pri orientácii s doskou vertikálne nestačí kapacita heatpipe. Papierovo tomu však nič nenasvedčuje. Okrem toho, že štvorica „zdravých“ 6-milimetrových trubíc musí na odvod 180 W stačiť, výrobca hovorí o maximálnom TDP až 320 W.

Ako testujeme a výsledky

Testy prebiehajú mimo vzduchový tunel, bez systémového chladenia a pôvodný ventilátor je nahradený vysokoobrátkovým Noctua NF-F12 iPPC (2000 ot./min). Vytvorené boli štyri stupne tepelnej záťaže CPU– 90, 120, 150 a 180 W. Okrem procesora zo stabilnej metodiky sme tentokrát siahli aj po Core i5-7600K, ktorý je upravený (4,9 GHz@1,445 V) tak, aby mal spotrebu približne 120 W. V grafoch môžete vidieť, že sa zahrieva výrazne viac ako Core i7-5930K pri podobnej spotrebe. To kvôli menšiemu čipu, menšiemu výrobnému postupu a v neposlednom rade tekutý kov na čipe má stále nižšiu tepelnú vodivosť ako pevný spájkovaný spoj Haswellu-E. Aj napriek pomerne vysokým teplotám Kaby Laku je chladiaci výkon Freezera bez ohľadu na orientáciu základnej dosky stále vyrovnaný. Zlom prichádza až s vyššou spotrebou, po pridaní +30 W chladič s doskou vertikálne chladí takmer o 10 ºC horšie. Ďalších tridsať wattov navyše znamená nárast už priepastných 20 stupňov Celzia.

Keď to zhrnieme a vyvodíme z týchto výsledkov záver, môžeme konštatovať, že na ľahšie pretaktovanie mainstreamových čipov Freezer 33 stačí a heatpipe radiátor nijako neobmedzujú. Nakoniec, taký Kaby Lake v domácich podmienkach k oveľa vyššej spotrebe, ako je testovaných 120 W, nedostanete. Na masívnejšie pretaktovanie hlavne väčších čipov je už tento chladič nevhodný. Teda pokiaľ nevlastníte skrinku s orientáciou na dĺžku, ako je BitFenix Prodigy alebo Fractal Design Core 500 a podobne.

S doskou v horizontálnej polohe je všetko v poriadku a Freezer 33 je vtedy pravdepodobne najvýhodnejším chladičom do 30 eur. A to aj pre high-endové procesory

Napíšte nám, prosím, do komentárov,
aký tematický test by ste si radi prečítali nabudúce. Za každý tip ďakujeme!

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nízky profil v 80 mm formáte. Arctic vydal P8 Slim PWM PST

Primárne pre potreby veľmi malých počítačových systémov Arctic rozšíril ponuku nízkoprofilových ventilátorov. To modelom P8 Slim PWM PST, ktorý je nielen nízky a menších rozmerov sa drží aj v zvyšných dvoch osiach. S 80 mm dobre kopíruje napríklad minimalistické skrinky pre Raspberry Pi a podobné jednodoskové počítače. Na pomery Arctic má tento malý ventilátor nadštandardný počet lopatiek. Celý článok „Nízky profil v 80 mm formáte. Arctic vydal P8 Slim PWM PST“ »

  •  
  •  
  •  

Otestované: Arctic M2 Pro v databáze 80 chladičov SSD

Chladiče SSD má v ponuke aj Arctic. Jedna z popredných značiek vsádza na nízku cenu, nadštandardnú kompatibilitu a dôležitý je potom, zdá sa , aj vizuálny vnem z chladiča M2 Pro. Dôraz sa ale kládol aj na vysoký chladiaci výkon a na to, aby bolo „zlepšenie“, respektíve zníženie zahrievania (SSD) oproti riešeniu bez chladiča výrazné. Čo to znamená? Napríklad aj mínus 30 stupňov Celzia. Celý článok „Otestované: Arctic M2 Pro v databáze 80 chladičov SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Arctic P14 Max: Najlepší doteraz? Ako sa to vezme…

Vyvrcholenie trilógie testov 140 mm ventilátorov Arctic je tu. Pri P14 Max konštruktéri zapracovali na vylepšeniach, ktoré menia akustickú aj výkonnostnú charakteristiku ventilátora. Hlavná novinka, osadenie obruče, okrem iného umožňuje aj výrazné zrýchlenie, pre ktoré môže mať tento ventilátor naozaj vysoký prietok vzduchu. Na druhú stranu, fanúšikov extra nízkych otáčok príliš nepotešíme. Celý článok „Arctic P14 Max: Najlepší doteraz? Ako sa to vezme…“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *