Spúšťame HWCooling.net: „Výkon môže mať mnoho podôb…“

Editoriál

Kde sa vzal, tu sa vzal, HWCooling si predsavzal, že vás bude sprevádzať na ceste počítačovým chladením. Formou detailných porovnávacích testov, metodík kladúcich dôraz na presnosť a unikátnych výstupov z neprebádaných oblastí. Všetko o zámeroch a filozofii fungovania nového magazínu opisujeme v pilotnom editoriáli. A to spôsobom, aký nám je vlastný – stručne, vecne a úderne.

Vážení priaznivci PC hardvéru,

chladenie bolo, je a nejaký čas ešte bude kľúčovou problematikou PC komponentov. Aktuálne zažívame pomerne zvláštny míľnik. Záujem o desktopy síce už nie je taký, ako býval pred rokmi, no rôznorodosť chladiacich systémov napriek tomu stále narastá. Zároveň ale vymierajú seriózne magazíny, ktoré sa im venovali na úrovni. To potom ľahko umožňuje vyrábať (a úspešne predávať) efektné komponenty namiesto efektívnych. Preto HWCooling. Veríme, že nejdeme na popravisko a spoločnými silami spravíme vo veciach opäť jasno, vrátime sa v dobe a budeme sa znovu tešiť z podrobných analýz a exaktných porovnávacích testov.

V rámci pravidelných rubrík budeme viesť systematické testy všetkých komponentov, pri ktorých dizajn chladenia ovplyvňuje ich fungovanie. Teda grafické karty, procesorové chladiče, základné dosky a počítačové skrinky. Z článku na článok sa budú výsledkové databázy rozširovať a porovnania budú čím ďalej bohatšie (a atraktívnejšie). Pre jednoduchšie komponenty, ktoré nevyžadujú veľa meraní a ani ich neplánujeme vydávať so železnou pravidelnosťou, alebo pre sezónne tematické články, je vyhradená kategória „Extra testy“. Nájdete v nej rôznorodé jednorazové testy alebo testy na jedno, nanajvýš dve pokračovania.

Chladenie je síce alfou a omegou obsahu, avšak neochudobníme vás o nič, čo by zaváňalo nekompletnosťou a ucelene sa budeme zaujímať o prevádzkové vlastnosti. To znamená, že konečné hodnotenia okrem zahrievania a hlučnosti zohľadňujú takisto spotrebu a energetickú efektivitu komponentov. Výkon v hrách a v aplikáciách necháme však už zabehnutým magazínom, ktorých je viac než dosť. Typický návštevník HWCoolingu by tak už mal mať rámcovú predstavu o tom, čo chce, len si nevie z tej záplavy rôznych vyhotovení vybrať to konkrétne, preňho najlepšie. Metodiky navrhujeme s ohľadom na to, aby boli čo najpraktickejšie a najpestrejšie a aby si vybral podľa svojho gusta každý.

Kadencia článkov bude zo začiatku pomalšia. V týchto chvíľach ešte ladíme a rozbiehame chýbajúce metodiky na grafické karty a základné dosky. Dva články za týždeň, prípadne keď bude najhoršie, tak aspoň jeden, ale určite vydáme. Keď sa všetko utrasie a nabehne do očakávaného rytmu, cieľom je vydávať testy na dennej báze. To však významne záleží aj od vašej podpory a od toho, ako sa vám bude obsah vydávaný na HWCooling.net páčiť. My veríme, že veľmi! 🙂

Za tím HWCooling praje inšpiratívne čítanie
Ľubo Samák

„Dlhé čakanie a striehnutie na bezchybný priebeh meraní je síce niekedy ako za trest, ale tá radosť pri spracovávaní tony výsledkov za to stojí!“
  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Aktivní chladiče čipsetu na deskách AMD X570: Na co dát pozor?

Ventilátory u desek s čipsetem AMD X570 už jsme tu propírali několikrát. Po Computexu máme i dost fotografií a bohužel to vypadá, že aktivní chladiče často nebudou moc povedené. Mnohdy se zdají být navržené jen s ohledem na vzhled a chladící schopnosti asi budou o dost horší, než by musely být. Což znamená, že se ventilátory budou muset točit častěji a na vyšších otáčkách. Na několik negativních příkladů se podíváme. Celý článok „Aktivní chladiče čipsetu na deskách AMD X570: Na co dát pozor?“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (16) Pridať komentár

  1. Když chci lajknout článek přes Flattr, tak to potom v podrobnostech píše:
    „We could not find any owner for this URL, it will not receive any part of your contribution this month.“
    Asi zatím nemáte zřízený účet nebo tak něco?

    Dotaz na komentáře – jsou sdílené mezi anglickou a slovenskou verzí článku, nebo oddělené? A nehodláte přidat možnost zobrazit i komentáře z jiného jazyka, ať už člověk čte jakoukoliv verzi? Třeba pod slovenským článkem zobrazit české/slovenské komentáře, ale zároveň tam přidat tlačítko/ikonu „15 dalších komentářů v angličtině“, takže by člověk věděl, že na to může kliknout a přečíst si i to.

    1. Ďakujeme za komentár. Flattr bude zrejme fungovať až od budúceho týždňa, zatiaľ sme na waitliste.

      Jazyky komentárov budú zatiaľ pri každej verzii zvlášť, hlavne kvôli tomu, aby zahraničných návštevníkov neodrádzala slovenčina/čeština. Ale to s tým tlačidlom znie ako veľmi dobrý nápad. Určite pridáme do zoznamu „Nad čím treba uvažovať“. Aktuálne máme však stále dosť urgentnejších vecí, ktoré treba hasiť 🙂

  2. Na konci článku vidím odkaz „další kapitola“.
    Ale článek podle všeho další kapitolu nemá, i když další kapitoly jsou patrně plánované.
    Možná by tam ten odkaz nemusel být …

    1. Veľmi dobrý postreh, ďakujeme! Odkaz v poslednej kapitole na neexistujúcu ďalšiu kapitolu po dohode s kolegom buď odstránime, alebo ho budeme smerovať späť na začiatok článku.

  3. Tak toto je šálka kávy pre Tralaláka čo by už jednu dekádu zameraného práve na spotrebu, zahrievanie, hlučnosť a energetickú efektivitu komponentov (provozné vlastnosti).
    Pripadá mi to ako „Are you kidding me“, že vôbec niečo takéto v marazme po zániku testlabu na EHW v československom priestore (a dokonca zamerané aj na ENG publikum) vôbec vzniklo!
    Kvitujem túto iniciatívu premietnutú do projektu hwcooling.net a zostávam naladený 🙂
    Prajem veľa zdaru do ďalšej práce…

    P.S. Už by to tam chcelo len pokrývača aktuálneho diania v PC hardwaru zo špecializáciou na hwcooling

    1. Testy vodných blokov určité budú. Neplánujeme ich síce so železnou pravidelnosťou, aspoň raz za rok by nejaké väčšie porovnanie vzniknúť mohlo.

  4. Držím palce. 🙂

    Jedna vec mi udrela do očí… možno aj interaktívne grafy by mohli byť dvojjazyčné. 🙂

    Ozaj, čo testy ventilátorov? Je v pláne ich zaradiť to do Extra testov z času na čas.

    1. Ďakujeme! 🙂

      K anglickým grafom: niektoré veci má EN so SK verziou zdieľané. Grafy a obrázky. Pri obrázkoch sa to prejaví iba v URL, v grafoch aj v obsahu. Máme to takto z dôvodu lepšej orientácie (keď je namiesto 40 grafov iba 20, tak sa to jednoduchšie spravuje) a takisto z časových úspor. Ak by to bol ale taký problém, že by niekoho odrádzal od čítania, tak ich budeme robiť takisto dvojjazyčne.

      Ventilátory budú. Výhľadovo ich ale neplánujeme, zatiaľ na ne nemáme vybavenie. A testy musia kvalitatívne dosahovať úrovne CoolingTechniqe alebo SPCR. Takže to až potom, keď si na ne zarobíme 🙂

  5. Super, konecne povstal novy HW magazin, aj ked trocha zamrzelo, ze sa nebudete orientovat na kompletny hw v pc, podla mna by ste to urcite zvladli. Dizajn webu a priehladnost webu tiez super. Este by som spravil FB skupinu nech novinky neuniknu.

    1. Ďakujeme za pochvalu 🙂

      Čo myslíte tým, že sa nebudeme orientovať na kompletný HW v PC? Okrem zdrojov budeme testovať z pohľadu nášho zamerania všetky komponenty. Sezónne určite prevetráme aj výkonné SSD (NVMe). Tých ale zase nie je zatiaľ toľko, aby sme pre ne vytvárali samostatnú rubriku.

      Vlastné aktivity na sociálnych sieťach neplánujeme. Radi by sme fungovali (hoci i v komornejšej atmosfére) výhradne na webe HWC.

      1. Zakladna doska, ram, cpu. Potesili by aj skrinky, monitory, mys, klavesnice atd. GPU pohoda, tak aspon este tie cpu by potesili.

        Preco sa branit socialnym sietam ? Ved to akurat pomoze citatelnosti. Netreba byt nejak extra aktivny, myslel som len nazdielat clanky z webu na FB, pre ludi co su fanusikmi jednotlivych magazinov, aby sa zbytocne nerefreshoval web a najde si to clovek vecer na FB nastenke a pod.

      2. Uzavřít se do „škatulky“ není podle mě řešení, sociální sítě mají obrovský dosah, zvlášť když je tu anglická mutace. Proto bych zvážil minimálně fb stránku HWC v en 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *