Arctic Freezer 33 zoči-voči SilentiumPC Fera 3 v2 (bonus)

Ako testujeme

Chladenie procesora je jedna vec a chladenie jeho kaskády vec druhá. Ako si poradia chladiče s touto úlohou? Ďalej sme s referenčnými ventilátormi Noctua preverili kvality tých pôvodných a zaujímavé je takisto sledovať chod bez ventilátorov. Pri  tejto príležitosti pribudli aj výsledky špičkového pasívneho chladiča, Zalman FX70. Obzvlášť sa však zapotil čudný Freezer. Vieme, kde to (teplo) viazne.

Bonusové testy chladičov sú pravidelnou nadstavbou štandardných recenzií. Okrem efektivity chladenia v okolí pätice obsahujú testovanie a porovnanie pasívov s použitím rovnakých ventilátorov a takisto pri pasívnej prevádzke bez aktívneho ochladzovania. Priestor tu dostanú aj rôzne iné nepravidelné merania, ktoré sa zdajú byť pre konkrétny chladič zaujímavé.

Ako testujeme

Počas testov pri 33 a 39 dBA meriame aj zahrievanie sa pasívu MOSFET-ov CPU. Snímač je vnorený do hradbovitého pasívu. Tieto testy začínajú vždy z rovnakej východiskovej teploty (35 °C) a hoci chladenie napájania má Gigabyte vyriešené ukážkovo a teploty vždy veľmi priaznivé, z nameraných rozdielov je stále dobre vidieť, ktorý z chladičov viac alebo menej dbá aj na ochladzovanie často kritických súčiastok.

Ventilátory sú vždy zarovnané tak, aby nad vrchným rebrom príliš neprečnievali, tam to nemá zmysel. Dôležitejšie je vírenie vzduchu v spodných partiách. Toto ešte meriame s ventilátormi, ktoré sa dodávajú spolu s chladičom.

V ďalšej várke testov pôvodné ventilátory nahradzujeme referenčnými. To preto, aby sme zistili, aké je výkonnostné porovnanie pasívov pri aktívnom ochladzovaní s rovnakými ventilátormi. Toto poznanie sa zíde vtedy, ak vám dodávaný ventilátor z nejakých dôvodov nevyhovuje a chcete ho vymeniť za iný. Obvykle preto, že je príliš rýchly či naopak pomalý (a nevýkonný), alebo z motorčeka či ložísk vydáva rušivé zvuky (píska, šuští, vrčí a pod.), alebo vám len skrátka píli uši jeho frekvenčná charakteristika.

Optimálnym adeptom na takéto testy sú „priemyselné“ ventilátory Noctua NF-F12 iPPC. Vďaka širokému rozsahu môžeme s nimi testovať tak pri veľmi vysokom prietoku, ako i pri veľmi nízkej hlučnosti. Pri 24 V (bez prekážky ~ 2000 ot./min) zvyšujeme ako v jedinom z režimov na maximum aj prietok systémových ventilátorov (4× ~ 1200 ot./min). Na porovnanie nevynechávame tieto testy ani pri štandardných 4× 550 ot./min. Po znížení napätia na 15 V sú už ventilátory pomerne tiché (~ 1290 ot./min) a pri 9 V sa otáčajú už iba pri ~ 765 ot./min, čo je výzva najmä pre veľké dvoj-vežové pasívy a väčších vodníkov.

   

Nakoniec chladiče medzi sebou súperia bez ventilátora. Ochladzovaný procesor Core i7-5930K (TDP 140 W) je vtedy podvoltovaný (0,9 V) a spotrebu má oproti tej východiskovej nižšiu o 25 W. Tieto testy trvajú dlhšie než ostatné, a síce 900 sekúnd. Väčšina chladičov záťaž neustojí. Po dosiahnutí 95 ºC testy prerušujeme a vyhodnocujeme ako neúspešné. Na lepšiu predstavu sú preto zaujímavé aj teploty mimo záťaž, resp. po 15-minútovom chladnutí. Systémové chladenie je v tradičnej zostave a so zaužívaným prietokom. Aby sme sa mali pri hodnotení od čoho odraziť, hneď na začiatok sme otestovali aj Zalman FX70. Síce sa už nepredáva, no napriek tomu ide o jeden z najlepších chladičov, aké kedy Zalman vydal a dodnes nemá konkurenciu.

Zalman FX70: najlepší z chladičov konštruovaných výhradne na pasívny chod
Extra test: Pretože má Freezer 33 značné ťažkosti v štandardnej polohe (tj. s doskou vertikálne), ale vodorovne už funguje perfektne, ako vymenený, urobili sme skúšku správnosti. Nad stred základne, na hliníkový blok, sme umiestnili termosnímač a sledovali závislosť jeho zahrievania pri obidvoch polohách. Ako to dopadlo sa dozviete v záverečnej kapitole.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Otestované: Arctic M2 Pro v databáze 80 chladičov SSD

Chladiče SSD má v ponuke aj Arctic. Jedna z popredných značiek vsádza na nízku cenu, nadštandardnú kompatibilitu a dôležitý je potom, zdá sa , aj vizuálny vnem z chladiča M2 Pro. Dôraz sa ale kládol aj na vysoký chladiaci výkon a na to, aby bolo „zlepšenie“, respektíve zníženie zahrievania (SSD) oproti riešeniu bez chladiča výrazné. Čo to znamená? Napríklad aj mínus 30 stupňov Celzia. Celý článok „Otestované: Arctic M2 Pro v databáze 80 chladičov SSD“ »

 •  
 •  
 •  

Arctic P14 Max: Najlepší doteraz? Ako sa to vezme…

Vyvrcholenie trilógie testov 140 mm ventilátorov Arctic je tu. Pri P14 Max konštruktéri zapracovali na vylepšeniach, ktoré menia akustickú aj výkonnostnú charakteristiku ventilátora. Hlavná novinka, osadenie obruče, okrem iného umožňuje aj výrazné zrýchlenie, pre ktoré môže mať tento ventilátor naozaj vysoký prietok vzduchu. Na druhú stranu, fanúšikov extra nízkych otáčok príliš nepotešíme. Celý článok „Arctic P14 Max: Najlepší doteraz? Ako sa to vezme…“ »

 •  
 •  
 •  

Arctic P14 PWM PST CO alebo guľôčkové ložiská proti fluidným

Dlhšia životnosť výmenou za vyššiu hlučnosť? Aj to sú jedny z bodov programu, ktorým sa budeme venovať v porovnaní ventilátora Arctic P14 CO s variantom (P14) s fluidnými ložiskami. Dokonca sú to hlavné body. Guľôčkové ložiská v drahšom variante týchto ventilátorov každopádne majú aj také špecifiká ktoré sa dajú jednoducho pozorovať a odlíšiť aj v bežnom, „domácom“ nasadení. Celý článok „Arctic P14 PWM PST CO alebo guľôčkové ložiská proti fluidným“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (7) Pridať komentár

 1. Super, vďaka za článok a rozbehnutie tohoto (staro)nového webu. Kombinácia s EN verziou určite dáva zmysel (CZ+SK je príliš malý trh).
  Dúfam, že testy chladičov v pasivnom režime budu štandardom – už pár rokov pozorujem zúfalý nedostatok tejto charakteristiky v testoch aj na globálnej úrovni. ExtraHW bol v tomto smere snaď jediný použitelný web.

  Držím palce!

  1. PS: Zalman FX70 sa už bohužiaľ nepredáva. Myslím, že nie som sám na svete, kto už mesiace hľadá slušného nástupcu (aj pre nové sockety, a s nie šialenou váhou a cenou) 😉

  2. Áno, testy v pasívnom režime budú štandardom a najefektívnejšie pasívne chladiče sa určite objavia aj v nejakých extra testoch bez systémového chladenia.

   Nejaké FX70 sa dajú ešte kúpiť za 45 dolárov na Amazone. Solídnou náhradou (i cenovou) je Ninja 4. Síce je to ťažší pasív, výsledky podáva podobná. Viď moje staršie testy na EHW. Čoskoro Ninja 4 doplníme do testov aj na HWC.

   Ďakujeme 🙂

   1. Ano, Ninja 4 je ako jedna z vyhliadnutých alternatív. Asi to už teda nebudem oddiaľovať. Keďže časom uvažujem nad výmenou CPU (i3 > i7), dočasná investícia do Alpine 11 by bola zbytočná.
    Vďaka 😉

 2. Čili vítěz je Fera 3 bez ohledu na tvůj vadný kus, kde měl „ventilátor rozbitý zvuk charakteristický nepríjemným rapkaním.“ To normální není a reklamoval bych to. To není -a podotýkám- bohužel u tohoto výrobce nestandardní. Měl jsem v ruce i pár kusů, které od výrobce došly se zcela (!!!) nefunkčním ventilátorem…

  1. Snad všechny Fery 3 mají ventilátory, kterým klapají ložiska. Reklamace by nepomohla. Dalo by se říct, že je to vlastnost ventilátoru, ne vada.
   SPC moc ventilátory neumí.

   1. Je to tak, ako píše Dom324. Pred testom mi rukami už zopár Fera 3 prešlo a po ňom takisto, spravanie je vždy +/- rovnaké. Možno tá veta v článku znie hrozivejšie, než je tomu v skutočnosti. Každopádne Arctic v rovnakej cenovej je v tomto smere obvykle bezhlučný. Zatiaľ neviem, ako je na tom tá nová verzia Fera 3 RGB, snáď je kultivovanejšia 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *