Arctic Freezer 33 zoči-voči SilentiumPC Fera 3 v2 (bonus)

Ako testujeme

Chladenie procesora je jedna vec a chladenie jeho kaskády vec druhá. Ako si poradia chladiče s touto úlohou? Ďalej sme s referenčnými ventilátormi Noctua preverili kvality tých pôvodných a zaujímavé je takisto sledovať chod bez ventilátorov. Pri  tejto príležitosti pribudli aj výsledky špičkového pasívneho chladiča, Zalman FX70. Obzvlášť sa však zapotil čudný Freezer. Vieme, kde to (teplo) viazne.

Bonusové testy chladičov sú pravidelnou nadstavbou štandardných recenzií. Okrem efektivity chladenia v okolí pätice obsahujú testovanie a porovnanie pasívov s použitím rovnakých ventilátorov a takisto pri pasívnej prevádzke bez aktívneho ochladzovania. Priestor tu dostanú aj rôzne iné nepravidelné merania, ktoré sa zdajú byť pre konkrétny chladič zaujímavé.

Ako testujeme

Počas testov pri 33 a 39 dBA meriame aj zahrievanie sa pasívu MOSFET-ov CPU. Snímač je vnorený do hradbovitého pasívu. Tieto testy začínajú vždy z rovnakej východiskovej teploty (35 °C) a hoci chladenie napájania má Gigabyte vyriešené ukážkovo a teploty vždy veľmi priaznivé, z nameraných rozdielov je stále dobre vidieť, ktorý z chladičov viac alebo menej dbá aj na ochladzovanie často kritických súčiastok.

Ventilátory sú vždy zarovnané tak, aby nad vrchným rebrom príliš neprečnievali, tam to nemá zmysel. Dôležitejšie je vírenie vzduchu v spodných partiách. Toto ešte meriame s ventilátormi, ktoré sa dodávajú spolu s chladičom.

V ďalšej várke testov pôvodné ventilátory nahradzujeme referenčnými. To preto, aby sme zistili, aké je výkonnostné porovnanie pasívov pri aktívnom ochladzovaní s rovnakými ventilátormi. Toto poznanie sa zíde vtedy, ak vám dodávaný ventilátor z nejakých dôvodov nevyhovuje a chcete ho vymeniť za iný. Obvykle preto, že je príliš rýchly či naopak pomalý (a nevýkonný), alebo z motorčeka či ložísk vydáva rušivé zvuky (píska, šuští, vrčí a pod.), alebo vám len skrátka píli uši jeho frekvenčná charakteristika.

Optimálnym adeptom na takéto testy sú „priemyselné“ ventilátory Noctua NF-F12 iPPC. Vďaka širokému rozsahu môžeme s nimi testovať tak pri veľmi vysokom prietoku, ako i pri veľmi nízkej hlučnosti. Pri 24 V (bez prekážky ~ 2000 ot./min) zvyšujeme ako v jedinom z režimov na maximum aj prietok systémových ventilátorov (4× ~ 1200 ot./min). Na porovnanie nevynechávame tieto testy ani pri štandardných 4× 550 ot./min. Po znížení napätia na 15 V sú už ventilátory pomerne tiché (~ 1290 ot./min) a pri 9 V sa otáčajú už iba pri ~ 765 ot./min, čo je výzva najmä pre veľké dvoj-vežové pasívy a väčších vodníkov.

   

Nakoniec chladiče medzi sebou súperia bez ventilátora. Ochladzovaný procesor Core i7-5930K (TDP 140 W) je vtedy podvoltovaný (0,9 V) a spotrebu má oproti tej východiskovej nižšiu o 25 W. Tieto testy trvajú dlhšie než ostatné, a síce 900 sekúnd. Väčšina chladičov záťaž neustojí. Po dosiahnutí 95 ºC testy prerušujeme a vyhodnocujeme ako neúspešné. Na lepšiu predstavu sú preto zaujímavé aj teploty mimo záťaž, resp. po 15-minútovom chladnutí. Systémové chladenie je v tradičnej zostave a so zaužívaným prietokom. Aby sme sa mali pri hodnotení od čoho odraziť, hneď na začiatok sme otestovali aj Zalman FX70. Síce sa už nepredáva, no napriek tomu ide o jeden z najlepších chladičov, aké kedy Zalman vydal a dodnes nemá konkurenciu.

Zalman FX70: najlepší z chladičov konštruovaných výhradne na pasívny chod
Extra test: Pretože má Freezer 33 značné ťažkosti v štandardnej polohe (tj. s doskou vertikálne), ale vodorovne už funguje perfektne, ako vymenený, urobili sme skúšku správnosti. Nad stred základne, na hliníkový blok, sme umiestnili termosnímač a sledovali závislosť jeho zahrievania pri obidvoch polohách. Ako to dopadlo sa dozviete v záverečnej kapitole.

 

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AIO vodník Arctic Liquid Freezer II bude mít hybridní chlazení VRM

Před pár dny jsme tu měli zprávu o vzduchovém chladiči Arctic Freezer 50 TR pro procesory Threadripper. Ve stejném čase tato firma předvedla i jiný highendový chladič: all-in-one vodníka, jenž už bude určen i pro Intel, i pro AMD. Liquid Freezer II s 360mm radiátorem má pumpu s jednou specialitou. Součástí bloku osazeného na CPU bude totiž i chlazení pro součástky napájecí kaskády, které se s vodníkem často přehřívají. Celý článok „AIO vodník Arctic Liquid Freezer II bude mít hybridní chlazení VRM“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Arctic chystá vzduchový chladič pro Threadripper s 0dB režimem

Jednou z dobrých inovací v grafických kartách za posledních několik let jsou polopasivní chladiče, jejichž ventilátory se při nízké zátěži (a teplotě čipu) úplně vypnout. V chlazení procesorů to tak časté není, ale firma Arctic teď tento nápad přenese to nového vzduchového chladiče, který chystá pro náročné highendové procesory AMD Ryzen Threadripper. I u nich tak při nízké zátěži bude možné mít „0dB režim“. Celý článok „Arctic chystá vzduchový chladič pro Threadripper s 0dB režimem“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Zaujímavosť: MX-2 a MX-4 sa predalo už cez 10 miliónov túb

Legendárne teplovodivé MX-2 a MX-4 pamätajú ešte starý Arctic Cooling a bez nejakých vážnejších zásahov sú v hre už neuveriteľných 12, respektíve 9 rokov (MX-4). A podľa firemných štatistík rozhodne neprežívajú, čomu i veríme. Aj po takto dlhom čase sa tešia medzi používateľmi vysokej popularite. AC kedysi túto zmes navrhol naozaj náramne a ťaží z toho dodnes. A pritom taká „blbosť“ – termopasta 🙂 Celý článok „Zaujímavosť: MX-2 a MX-4 sa predalo už cez 10 miliónov túb“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (7) Pridať komentár

 1. Super, vďaka za článok a rozbehnutie tohoto (staro)nového webu. Kombinácia s EN verziou určite dáva zmysel (CZ+SK je príliš malý trh).
  Dúfam, že testy chladičov v pasivnom režime budu štandardom – už pár rokov pozorujem zúfalý nedostatok tejto charakteristiky v testoch aj na globálnej úrovni. ExtraHW bol v tomto smere snaď jediný použitelný web.

  Držím palce!

  1. PS: Zalman FX70 sa už bohužiaľ nepredáva. Myslím, že nie som sám na svete, kto už mesiace hľadá slušného nástupcu (aj pre nové sockety, a s nie šialenou váhou a cenou) 😉

  2. Áno, testy v pasívnom režime budú štandardom a najefektívnejšie pasívne chladiče sa určite objavia aj v nejakých extra testoch bez systémového chladenia.

   Nejaké FX70 sa dajú ešte kúpiť za 45 dolárov na Amazone. Solídnou náhradou (i cenovou) je Ninja 4. Síce je to ťažší pasív, výsledky podáva podobná. Viď moje staršie testy na EHW. Čoskoro Ninja 4 doplníme do testov aj na HWC.

   Ďakujeme 🙂

   1. Ano, Ninja 4 je ako jedna z vyhliadnutých alternatív. Asi to už teda nebudem oddiaľovať. Keďže časom uvažujem nad výmenou CPU (i3 > i7), dočasná investícia do Alpine 11 by bola zbytočná.
    Vďaka 😉

 2. Čili vítěz je Fera 3 bez ohledu na tvůj vadný kus, kde měl „ventilátor rozbitý zvuk charakteristický nepríjemným rapkaním.“ To normální není a reklamoval bych to. To není -a podotýkám- bohužel u tohoto výrobce nestandardní. Měl jsem v ruce i pár kusů, které od výrobce došly se zcela (!!!) nefunkčním ventilátorem…

  1. Snad všechny Fery 3 mají ventilátory, kterým klapají ložiska. Reklamace by nepomohla. Dalo by se říct, že je to vlastnost ventilátoru, ne vada.
   SPC moc ventilátory neumí.

   1. Je to tak, ako píše Dom324. Pred testom mi rukami už zopár Fera 3 prešlo a po ňom takisto, spravanie je vždy +/- rovnaké. Možno tá veta v článku znie hrozivejšie, než je tomu v skutočnosti. Každopádne Arctic v rovnakej cenovej je v tomto smere obvykle bezhlučný. Zatiaľ neviem, ako je na tom tá nová verzia Fera 3 RGB, snáď je kultivovanejšia 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *