Arctic Freezer 33 zoči-voči SilentiumPC Fera 3 v2

Parametre a detaily

Predposlednou sériou vzduchových chladičov Freezer, i/A32, Arctic zabodoval a dovtedy neohrozenú konkurenciu v podobe vynikajúcej Fera 3 poriadne potrápil. Švajčiari medzičasom posilnili rady a do boja posielajú Freezer s číslom 33. Očakávaná dráma so súperením v detailoch sa však nekoná. Za štandardných okolností je víťaz, kvôli konštrukčnej chybe jedného z aktérov, jednoznačný.

Základné parametre

*Tieto vzdialenosti hovoria o miere priblížení sa chladiča k slotom RAM, resp. k najbližšiemu slotu PCIe ×16.
**Údaje zohľadňujú situáciu na doskách Mini-ITX, ktoré majú od stredu pätice k prvému slotu obvykle 50 mm. Ten môže byť pri formáte ATX ďalej až o 7 mm, čo znamená o jeden slot širšiu kompatibilitu, než uvádzame v tabuľke. Výškové obmedzenie meriame s ventilátormi zrovnanými v súlade s maximálnou špecifikovanou výškou chladičov.

Detaily

Stavba pasívu Freezer 33 zakladá na osvedčenom dizajne predchodcu a navonok sa od i32 nijako neodlišuje. To znamená, že rebrá majú konzervatívny tvar bez akýchkoľvek zakrivení, perforácií, povrchových úprav či iných prvkov, ktoré viac pomáhajú marketingu než chladiču samotnému. Trojica výrezov na vrchom rebre je vyložene estetickou záležitosťou a nejaký väčší význam im neprisudzuje ani výrobca.

Vidieť, že dôraz bol kladený na čo najefektívnejšie využívanie použitých materiálov. Teplovodivé trubice už nie sú v zákryte za sebou (ani vedľa seba), ale plochou rebier prechádzajú rovnomernejšie, vďaka čomu majú podstatne širší dosah, než mali napríklad pri Freezer i30. Ten mal síce väčšiu hmotnosť, no potenciál brzdil neefektívny návrh trubíc, ktoré boli príliš blízko pri sebe a veľká časť pasívu tak nebola využitá optimálne.

Prestup tepla sa blíži k ukážkovému aj na základni. Teda, pokiaľ berieme do úvahy typ s trubicami s priamym dotykom. Zbrúsené trubice sú bezprostredne vedľa seba a vzduchová škára medzi nimi nie je azda ani desatina milimetra (v tomto bol precíznejší snáď iba CM 212 Evo).

Hanbu nerobí ani ventilátor. Charakter jeho zvuku je viac-menej aerodynamický. Jemné pradenie je počuť iba s rotorom na uchu, po 10 cm sa už úplne vytráca. Oproti bežným rotorom má o dve lopatky navyše. Pri porovnateľných otáčkach preto pretlačí viac vzduchu, ale takisto je úmerne hlučnejší.


SilentiumPC má trochu inú predstavu o tom, ako má vyzerať chladič ašpirujúci na bestseller. Fera 3 v2 má oproti prvej verzii dve zmeny. Jednu kozmetickú – pre lepší vzhľad boli na zakončenia heatpipe nasadené čiapočky, a druhú už praktickejšiu, ktorá má chladič posunúť zase o krôčik ďalej.

Pasív sa o 4 mm natiahol do výšky, hmotnosť sa však nezmenila. Počet rebier je rovnaký, rovnaké ostalo aj pôvodné dierovanie v ich plášti a zrejme je o chlp širší i rozstup medzi samotnými rebrami, čo by mohlo byť nápomocné a zvýšiť účinnosť pri veľmi nízkom prietoku.

Základňa je poňatá trochu inak než pri Freezeri. Stále ide o typ DHT, avšak cieľom bolo vytvoriť väčšiu styčnú plochu. Očividne tak veľkú, aby bola v kontakte aj po stranách IHS procesorov platformy Intel HEDT. Tým vznikli medzi trubicami 2,2-milimetrové prestoje tvorené hliníkom, ktorý však teplo do pasívu nejako neodvádza. V týchto miestach tak dochádza pochopiteľne k vyššiemu zahrievaniu. A to obzvlášť vtedy, keď je neefektívna výplň aj v strede, kde sú požadované najvyššie nároky na tepelnú výmenu. Ktovie, ako by si Fera počínala so základňou upravenou podľa vzoru Freezer 33.

Rapkanie ventilátora je tentokrát síce výraznejšie, ale nie neznesiteľné. Vo veľmi tichých počítačoch však už môže byť pomerne rušivé a ak sa považujete za náročného používateľa, pravdepodobne ho vymeníte.


 

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nový Liquid Freezer (III): Lepší kontakt a kompresor z lietadla

Arctic vraj historicky nespomína na to, že by sa nejaký produkt zo štartu, tesne po vydaní, tešil väčšiemu záujmu používateľov ako je to u chladičov Liquid Freezer III. Ale nečudo. Okrem efektívnych ventilátorov prinášajú viacero prvkov zvyšujúcich chladiaci výkon. Ten je nielen vysoký, ale aj cenovo veľmi dostupný. Arctic dal chladiče do predaja s pomerne veľkou, stále pretrvávajúcou zľavou. 360-milimetrový variant pod 80 eur? Celý článok „Nový Liquid Freezer (III): Lepší kontakt a kompresor z lietadla“ »

 •  
 •  
 •  

Návrat k FDB – hlavná novinka Arctic P12 Max White

Arctic vydal nové, biele vyhotovenie ventilátora P12 Max. Nejedná sa však iba o voľbu medzi svetlou (P12 Max White) a tmavou (P12 Max Black), ale takisto medzi fluidnými a guľôčkovými ložiskami. V každom prípade ide znovu o 120 mm ventilátor, ktorý bude svojou výkonnostnou charakteristikou v porovnávacích testoch dobývať popredné priečky rebríčkov. Má na to všetky predpoklady. Celý článok „Návrat k FDB – hlavná novinka Arctic P12 Max White“ »

 •  
 •  
 •  

V „P“ rade 80 mm ventilátorov Arctic je už aj model Max

Menší formát ventilátora nemusí vždy znamenať nízky prietok. Na dosiahnutie porovnateľných výsledkov s modelmi s väčšiemu prierezom musia byť vyššie otáčky a spolu s nimi aj vyššia hlučnosť, ale pokiaľ toto akceptujete a pre rozmerové obmedzenia vlastne nemáte príliš na výber, tak nový ventilátor P8 Max sa javí ako atraktívna možnosť. A hlavne je jeden z mála svojho druhu. Celý článok „V „P“ rade 80 mm ventilátorov Arctic je už aj model Max“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (6) Pridať komentár

 1. pri SilentiumPC Fera 3 v2 „- široká kompatibilita, od staručkého soketu Intel LGA 775 všetko až po AMD AM4“ to vam asi uslo a malo byt v plusoch 😉

 2. Zdravím, ďakujem za stránku dačo také tu chýbalo.
  Ak by som mohol poprosiť testy na FSP windale 6, alpenföhn brocken 3.
  Prípadne urobiť testy čo najviac súčasných chladičov kompatibilných s AM4 a skúsiť nájsť najlepší Air chladič v pomere cena výkon pre Ryzen, prípadne od akej ceny a typu chladiča sa oplatí vymeniť wraith spire chladič.

  Ďalej mám taký nápad a urobiť experimentálny test : Hypotetická situácia – mám grafickú kartu s nejakým typom nereferenčného chladiča (MSI twin frozr, ASUS DirectCU, atď) a odídu mi ventilátory (alebo kúpim second-hand kartu s poškodenými ventilátormi) . Otázka: Je možné nahradiť pôvodné ventilátory klasickými napr 120mm PWM ventilátormi a pomocou PWM Y redukcie + 4pin redukcie z klasického Fan konektoru na VGA 4pin fan konektor, tieto ventilátory napájať a ovládať skrz konektor na grafike? Aký efekt by mala táto výmena na teploty GPU?

  Ďalší nápad : Zníženie teploty VRM matičnej dosky pomocou úzkeho 40-60mm ventilátoru (alebo dvojice ventilátorov) nad pasívom napájacej kaskády. Aký to má efekt?

  Ďakujem, inak fakt super stránka.

  1. My ďakujeme! Tipy na články sú to naozaj originálne… všetky si značíme do redakčných poznámok 🙂

  2. Opravdu zajímavé tipy na testy…zvláště o možnostech „custom“ chlazení gpu…to by jistě zajímalo dost lidí.

 3. Dobrý den,
  mám velkou radost, že takovéto stránky vznikly a těším se na testování a články! 🙂
  Rád sem čítal už na ExtraHW!
  Ať se daří…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *