Arctic Freezer 33 zoči-voči SilentiumPC Fera 3 v2

Parametre a detaily

Predposlednou sériou vzduchových chladičov Freezer, i/A32, Arctic zabodoval a dovtedy neohrozenú konkurenciu v podobe vynikajúcej Fera 3 poriadne potrápil. Švajčiari medzičasom posilnili rady a do boja posielajú Freezer s číslom 33. Očakávaná dráma so súperením v detailoch sa však nekoná. Za štandardných okolností je víťaz, kvôli konštrukčnej chybe jedného z aktérov, jednoznačný.

Základné parametre

*Tieto vzdialenosti hovoria o miere priblížení sa chladiča k slotom RAM, resp. k najbližšiemu slotu PCIe ×16.
**Údaje zohľadňujú situáciu na doskách Mini-ITX, ktoré majú od stredu pätice k prvému slotu obvykle 50 mm. Ten môže byť pri formáte ATX ďalej až o 7 mm, čo znamená o jeden slot širšiu kompatibilitu, než uvádzame v tabuľke. Výškové obmedzenie meriame s ventilátormi zrovnanými v súlade s maximálnou špecifikovanou výškou chladičov.

Detaily

Stavba pasívu Freezer 33 zakladá na osvedčenom dizajne predchodcu a navonok sa od i32 nijako neodlišuje. To znamená, že rebrá majú konzervatívny tvar bez akýchkoľvek zakrivení, perforácií, povrchových úprav či iných prvkov, ktoré viac pomáhajú marketingu než chladiču samotnému. Trojica výrezov na vrchom rebre je vyložene estetickou záležitosťou a nejaký väčší význam im neprisudzuje ani výrobca.

Vidieť, že dôraz bol kladený na čo najefektívnejšie využívanie použitých materiálov. Teplovodivé trubice už nie sú v zákryte za sebou (ani vedľa seba), ale plochou rebier prechádzajú rovnomernejšie, vďaka čomu majú podstatne širší dosah, než mali napríklad pri Freezer i30. Ten mal síce väčšiu hmotnosť, no potenciál brzdil neefektívny návrh trubíc, ktoré boli príliš blízko pri sebe a veľká časť pasívu tak nebola využitá optimálne.

Prestup tepla sa blíži k ukážkovému aj na základni. Teda, pokiaľ berieme do úvahy typ s trubicami s priamym dotykom. Zbrúsené trubice sú bezprostredne vedľa seba a vzduchová škára medzi nimi nie je azda ani desatina milimetra (v tomto bol precíznejší snáď iba CM 212 Evo).

Hanbu nerobí ani ventilátor. Charakter jeho zvuku je viac-menej aerodynamický. Jemné pradenie je počuť iba s rotorom na uchu, po 10 cm sa už úplne vytráca. Oproti bežným rotorom má o dve lopatky navyše. Pri porovnateľných otáčkach preto pretlačí viac vzduchu, ale takisto je úmerne hlučnejší.


SilentiumPC má trochu inú predstavu o tom, ako má vyzerať chladič ašpirujúci na bestseller. Fera 3 v2 má oproti prvej verzii dve zmeny. Jednu kozmetickú – pre lepší vzhľad boli na zakončenia heatpipe nasadené čiapočky, a druhú už praktickejšiu, ktorá má chladič posunúť zase o krôčik ďalej.

Pasív sa o 4 mm natiahol do výšky, hmotnosť sa však nezmenila. Počet rebier je rovnaký, rovnaké ostalo aj pôvodné dierovanie v ich plášti a zrejme je o chlp širší i rozstup medzi samotnými rebrami, čo by mohlo byť nápomocné a zvýšiť účinnosť pri veľmi nízkom prietoku.

Základňa je poňatá trochu inak než pri Freezeri. Stále ide o typ DHT, avšak cieľom bolo vytvoriť väčšiu styčnú plochu. Očividne tak veľkú, aby bola v kontakte aj po stranách IHS procesorov platformy Intel HEDT. Tým vznikli medzi trubicami 2,2-milimetrové prestoje tvorené hliníkom, ktorý však teplo do pasívu nejako neodvádza. V týchto miestach tak dochádza pochopiteľne k vyššiemu zahrievaniu. A to obzvlášť vtedy, keď je neefektívna výplň aj v strede, kde sú požadované najvyššie nároky na tepelnú výmenu. Ktovie, ako by si Fera počínala so základňou upravenou podľa vzoru Freezer 33.

Rapkanie ventilátora je tentokrát síce výraznejšie, ale nie neznesiteľné. Vo veľmi tichých počítačoch však už môže byť pomerne rušivé a ak sa považujete za náročného používateľa, pravdepodobne ho vymeníte.


 

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Viac ako 100 otestovaných modelov. Prehľad chladičov SSD (M.2)

Je čas na veľkú rekapituláciu výsledkov testoch chladičov SSD, ktorých sme za ostatné roky zhromaždili naozaj dosť. Väčšina z nich sú modely na základných doskách, to ale v porovnaní s konštrukciami, ktoré sa dajú kúpiť aj samostatne. Nasledujúci článok tak vytvára hlavne databázu rôznych chladičov (SSD), na základe ktorej budete vedieť, ktorý z dostupných modelov je na tom ako s chladiacou efektivitou. Celý článok „Viac ako 100 otestovaných modelov. Prehľad chladičov SSD (M.2)“ »

  •  
  •  
  •  

Za pomer cena/výkon! Arctic Freezer 36 A-RGB (White)

Aj s dvoma ventilátormi je chladič veľmi výhodná možnosť. Oproti podobným a typicky lacnejším konštrukciám so štyrmi heatpipe zvládne výrazne vyššiu záťaž. A to tak na najmodernejšej platforme Intel (LGA 1851) ako aj na procesoroch AMD Ryzen 9000 (AMD AM5). Určitým prínosom pre tieto veci okolo chladiaceho výkonu je aj montáž cez vlastný retenčný rámček (ILM) okolo procesorovej pätice. Celý článok „Za pomer cena/výkon! Arctic Freezer 36 A-RGB (White)“ »

  •  
  •  
  •  

Arctic S12038-4K: Masívny ventilátor do drsných podmienok

Typovo úplne iný ventilátor, než sú tie, s ktorými sa zaoberáme bežne. Arctic S12038-4K je určený do výkonných serverov, čomu sú podmienené aj jeho črty. Veľmi vysoký prietok vzduchu zabezpečuje až 4000 ot./min. A aby chladiaci výkon výrazne neklesal ani cez prekážky, má „extrémny“ ventilátor Arctic profil hrubý až 38 mm. Pre čo najdlhšiu životnosť je potom netradične ochladzovaný aj motorček. Celý článok „Arctic S12038-4K: Masívny ventilátor do drsných podmienok“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. pri SilentiumPC Fera 3 v2 „- široká kompatibilita, od staručkého soketu Intel LGA 775 všetko až po AMD AM4“ to vam asi uslo a malo byt v plusoch 😉

  2. Zdravím, ďakujem za stránku dačo také tu chýbalo.
    Ak by som mohol poprosiť testy na FSP windale 6, alpenföhn brocken 3.
    Prípadne urobiť testy čo najviac súčasných chladičov kompatibilných s AM4 a skúsiť nájsť najlepší Air chladič v pomere cena výkon pre Ryzen, prípadne od akej ceny a typu chladiča sa oplatí vymeniť wraith spire chladič.

    Ďalej mám taký nápad a urobiť experimentálny test : Hypotetická situácia – mám grafickú kartu s nejakým typom nereferenčného chladiča (MSI twin frozr, ASUS DirectCU, atď) a odídu mi ventilátory (alebo kúpim second-hand kartu s poškodenými ventilátormi) . Otázka: Je možné nahradiť pôvodné ventilátory klasickými napr 120mm PWM ventilátormi a pomocou PWM Y redukcie + 4pin redukcie z klasického Fan konektoru na VGA 4pin fan konektor, tieto ventilátory napájať a ovládať skrz konektor na grafike? Aký efekt by mala táto výmena na teploty GPU?

    Ďalší nápad : Zníženie teploty VRM matičnej dosky pomocou úzkeho 40-60mm ventilátoru (alebo dvojice ventilátorov) nad pasívom napájacej kaskády. Aký to má efekt?

    Ďakujem, inak fakt super stránka.

    1. My ďakujeme! Tipy na články sú to naozaj originálne… všetky si značíme do redakčných poznámok 🙂

    2. Opravdu zajímavé tipy na testy…zvláště o možnostech „custom“ chlazení gpu…to by jistě zajímalo dost lidí.

  3. Dobrý den,
    mám velkou radost, že takovéto stránky vznikly a těším se na testování a články! 🙂
    Rád sem čítal už na ExtraHW!
    Ať se daří…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *