Arctic Freezer 33 zoči-voči SilentiumPC Fera 3 v2

Metodika testovania

Predposlednou sériou vzdušných chladičov Freezer, i/A32, Arctic zabodoval a dovtedy neohrozenú konkurenciu v podobe vynikajúcej Fera 3 poriadne potrápil. Švajčiari medzičasom posilnili rady a do boja posielajú Freezer s číslom 33. Očakávaná dráma so súperením v detailoch sa však nekoná. Za štandardných okolností je víťaz, kvôli konštrukčnej chybe jedného z aktérov, jednoznačný.

Metodika testovania

Testovanie začíname analýzou ventilátora. Najprv pomocou laboratórneho zdroja Gophert CPS-3205 II a laserového otáčkomeru UNI-T UT372 zisťujeme, aká je jeho štartovacia rýchlosť. To znamená, pri akom minimálnom napätí sa rotor roztočí z pokojového stavu. Následne regulujeme otáčky po stovkách (od 400 ot./min po okrúhle maximum), čím získavame prvú časť údajov na vytvorenie krivky s priebehom hlučnosti v závislosti od otáčok. Aby boli výsledky čo najpresnejšie, vždy vychádzame z priemeru 30-sekundových meracích sekvencií a ventilátory regulujme po stotinách voltu dovtedy, kým od momentu nastavenia po pol minúte priemerovania tachometer neskončí na presných hodnotách, napríklad na 800 ot./min. Nakoniec odčítavame (a do tabuľky parametrov zapisujeme) maximálne otáčky.

   

Na priradenie konkrétnej hlučnosti ku konkrétnym otáčkam prenášame zodpovedajúce napätia spolu s chladičom do odhlučneného boxu, v ktorom meriame hlučnosť. To pomocou hlukomeru Reed R8080, ktorý pred každou sadou meraní rekalibrujeme. Vzájomná poloha polyetylénovej podložky, na ktorej sú chladiče upevnené, a snímaču hlukomeru je vždy rovnaká a snímač je od ventilátora, pre čo najjemnejšie rozlíšenie aj pri nízkom prietoku, vzdialený približne 25 cm. Každé z meraní prebieha v reálnom čase, kedy hlukomer do počítača posiela 30 vzoriek meraní, z ktorých do grafov zapisujeme priemernú hodnotu. Najdôležitejšou časťou je hľadanie a zarovnávanie nastavení ventilátora na fixné hladiny hluku. V tomto prípade je zvolená postupnosť 45, 42, 39, 36, 33 a 31 dBA, kde je s výnimkou posledného a predposledného režimu s každým ďalším znížením otáčok hladina hluku o polovicu nižšia. Na jednej strane je hlučných 45 dBA a na strane druhej takmer bezhlučných 31 dBA.

Ak v grafoch niektorý z režimov chýba, je to buď z dôvodu nedostatočného chladiaceho výkonu alebo preto, že nebolo možné ventilátor k požadovanej hlučnosti zregulovať. Každý z testov trvá 600 sekúnd. Záťaž simulujeme v IntelBurnTeste (7500 MB) a výsledkom je priemer maximálnych teplôt jadier procesora odčítaných z Core Tempu. V momente, ako niektoré z jadier dosiahne 95 °C, testy sú prerušené a vyhodnocujeme ich ako neúspešné.

Merania chladiaceho výkonu prebiehajú vo veternom tuneli z plexiskla so základnou doskou vo vertikálnej polohe, rovnako ako v bežnej skrinke typu tower. Schéma systémového chladenia je tradičná, rovnovážne prúdenie zabezpečuje štvorica ventilátorov Noctua NF-A12S PWM. Dva sú na vstupe a dva na výstupe, zregulované na 550 ot./min.

Priestory testlabu sú klimatizované a vstupná teplota vzduchu sa vždy pohybuje medzi 21 – 21,3 °C, takže môžeme veľmi presne merať takisto automatickú reguláciu PWM. Počas nej ako v jedinom prípade vraciame procesor s TDP 140 W do továrenských nastavení. Krivka profilu impulznej modulácie je s ohľadom na nízku hlučnosť nastavená na 20 % ≤ 20 °C – 30 % ≤ 40 °C – 40 % ≤ 60 °C – 100 % ≤ 90 °C.

*Bez pretaktovania je spotreba zostavy v záťaži IntelBurnTest okolo 170 W, po pretaktovaní 225 W (na procesor pripadá približne 180 W).

 

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14

Pomaly, ale isto sa blížia testy ventilátorov Arctic P14. V krátkom časovom slede analýzam podrobíme všetky modely, ktoré sa od seba konštrukčne odlišujú viac než farebným vyhotovením. Po testoch základného modelu sa pozrieme na to, ako sa na výsledkoch prejaví použitie guľôčkového ložiska (namiesto fluidného) a vyvrcholenie bude pri orámovanom rotore P14 Max. Že tento ventilátor musí byť najefektívnejší? Nemusí.  Celý článok „V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14“ »

  •  
  •  
  •  

Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť

Záujemcovia o 140-milimetrové ventilátory majú dôvod na radosť. Arctic po modeloch P12 Max vydáva aj o číslo väčšie modely P14 Max. Tie sa držia už zažitých znakov, ako je výrazne zvýšenie rýchlosti, ale takisto pravdepodobne zníženie hlučnosti aj pri nízkych rýchlostiach. Podľa všetkého by sa malo jednať o univerzálne ventilátory, ktoré budú efektívne naprieč celým rýchlostným spektrom, a to na všetkých typoch prekážok. Celý článok „Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť“ »

  •  
  •  
  •  

Arctic Freezer 36 A-RGB – Ve znamení odvážných inovací

Německá společnost Arctic letos slaví 23 let od svého vzniku a při této příležitosti byly nedávno představeny nové AIO chladiče z řady Liquid Freezer III. Dneškem vstupují na trh i nové vzduchové chladiče z modelové řady Arctic Freezer 36. Tyto chladiče přichází s řadou odvážných inovací a jedna z nich vedla k jistým změnám formátu dnešní recenze. My se dnes společně podíváme na nejvyšší model této řady s přívlastkem A-RGB Black. Celý článok „Arctic Freezer 36 A-RGB – Ve znamení odvážných inovací“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. pri SilentiumPC Fera 3 v2 „- široká kompatibilita, od staručkého soketu Intel LGA 775 všetko až po AMD AM4“ to vam asi uslo a malo byt v plusoch 😉

  2. Zdravím, ďakujem za stránku dačo také tu chýbalo.
    Ak by som mohol poprosiť testy na FSP windale 6, alpenföhn brocken 3.
    Prípadne urobiť testy čo najviac súčasných chladičov kompatibilných s AM4 a skúsiť nájsť najlepší Air chladič v pomere cena výkon pre Ryzen, prípadne od akej ceny a typu chladiča sa oplatí vymeniť wraith spire chladič.

    Ďalej mám taký nápad a urobiť experimentálny test : Hypotetická situácia – mám grafickú kartu s nejakým typom nereferenčného chladiča (MSI twin frozr, ASUS DirectCU, atď) a odídu mi ventilátory (alebo kúpim second-hand kartu s poškodenými ventilátormi) . Otázka: Je možné nahradiť pôvodné ventilátory klasickými napr 120mm PWM ventilátormi a pomocou PWM Y redukcie + 4pin redukcie z klasického Fan konektoru na VGA 4pin fan konektor, tieto ventilátory napájať a ovládať skrz konektor na grafike? Aký efekt by mala táto výmena na teploty GPU?

    Ďalší nápad : Zníženie teploty VRM matičnej dosky pomocou úzkeho 40-60mm ventilátoru (alebo dvojice ventilátorov) nad pasívom napájacej kaskády. Aký to má efekt?

    Ďakujem, inak fakt super stránka.

    1. My ďakujeme! Tipy na články sú to naozaj originálne… všetky si značíme do redakčných poznámok 🙂

    2. Opravdu zajímavé tipy na testy…zvláště o možnostech „custom“ chlazení gpu…to by jistě zajímalo dost lidí.

  3. Dobrý den,
    mám velkou radost, že takovéto stránky vznikly a těším se na testování a články! 🙂
    Rád sem čítal už na ExtraHW!
    Ať se daří…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *