Arctic Freezer 33 zoči-voči SilentiumPC Fera 3 v2

Hodnotenie

Predposlednou sériou vzdušných chladičov Freezer, i/A32, Arctic zabodoval a dovtedy neohrozenú konkurenciu v podobe vynikajúcej Fera 3 poriadne potrápil. Švajčiari medzičasom posilnili rady a do boja posielajú Freezer s číslom 33. Očakávaná dráma so súperením v detailoch sa však nekoná. Za štandardných okolností je víťaz, kvôli konštrukčnej chybe jedného z aktérov, jednoznačný.

Hodnotenie

Freezer 33 prekvapil nečakaným spôsobom. Po úspechoch i32 by asi len málokto predvídal, že konečnou zastávkou bude preň režim 36 dBA so 17-stupňovým mankom na Feru. Nejde však o kusovú záležitosť, o čom sme sa uistili objednaním druhej vzorky z iného zdroja, z obchodu (prvú máme priamo od výrobcu). Veľmi slabé výsledky sa potvrdili znovu, a to úplne presne.

Prítlak chladiča na vine nie je, ten je dimenzovaný naozaj slušne. Nakoniec sa ukázalo, že efektivita heatpipe pri vertikálnej polohe základnej dosky rapídne klesá. A hoci to znie šialene, s doskou vodorovne Freezer 33 nad Ferou dokonca mierne dominuje, podobne ako dominuje i32. Problémom je, že takáto orientácia sa často s praxou nestretáva. Efektivita heatpipe sa síce pri zmene polohy prirodzene mierne odlišuje, ale s takto výrazným rozdielom sme sa ešte nestretli. Prečo je to tak, je už otázka na inžinierov Arcticu.

Z dôvodu predošlých veľmi dobrých skúseností s touto koncepciou chladič zatracovať nebudeme a veríme, že dá Arctic počas ďalšej výroby všetko do poriadku. Medzi pozitíva aj v takto kritickom stave patrí dobre fungujúci polo-pasívny chod, kedy sa ventilátor mimo záťaž vypína. V určitých intervaloch, po vystúpaní teplôt, sa však ventilátor krátkodobo roztočí na nízke otáčky. Ako často záleží na tom, či pracujete v textovom editore alebo sledujete video.

V rámci bonusových testov v ďalšom z článkov sa na pasív pozrieme podrobnejšie a jeho správanie budeme ďalej pozorovať.

 


Aktuálny Fera sa úspešne prekľučkoval všetkými testami. Vysokú záťaž ustál aj pri 31 dBA, hoci teploty presahovali 80 stupňov. Úlohou najtichšieho z režimov je skôr preveriť schopnosti drahších chladičov, ktoré by s ním nemali mať ťažkosti.

SPC Fera 3 v2 však nezaskočí ani masívne pretaktovanie pri nízkych otáčkach. Žiadnu prekážku preň po delide pri tichých 33 dBA nepredstavuje ani na krv pretaktovaný Kaby Lake pri ~ 1,4 V. Naozajstný fanúšik tichých počítačov bude však ohŕňať nos nad rapkajúcim ventilátorom. Po tejto stránke ťahá Fera oproti Freezeru za kratší koniec.

V každom prípade, pasív má už SPC rokmi skvelo vyšperkovaný a jeho efektivita je naozaj špičková. Či je, alebo nie je v cene do 30 eur ako celok (tj. aj s ventilátorom) najlepšou voľbou, vám v tomto článku ešte neprezradíme. Čoskoro však otestujeme na porovnanie Arctic Freezer i32, ktorý sa zo súčasnej ponuky javí ako najsilnejší konkurent. Feru 3 v2 samozrejme môžeme odporučiť už teraz. V zostavách, kde sa hľadí na cenu, s ním chybu rozhodne neurobíte.

Na záver musíme pochváliť šikovný montážny systém postavený na báze SecuFirmu. Menšiu výhradu máme len k plastovému backplate, ktorý sa, žiaľ, stáva v tejto cenovej triede pomaly, ale isto, nepísaným štandardom.

 


Napíšte nám, prosím, do komentárov,
aké chladiče by ste radi videli v teste nabudúce. Za každý tip ďakujeme!

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť

Záujemcovia o 140-milimetrové ventilátory majú dôvod na radosť. Arctic po modeloch P12 Max vydáva aj o číslo väčšie modely P14 Max. Tie sa držia už zažitých znakov, ako je výrazne zvýšenie rýchlosti, ale takisto pravdepodobne zníženie hlučnosti aj pri nízkych rýchlostiach. Podľa všetkého by sa malo jednať o univerzálne ventilátory, ktoré budú efektívne naprieč celým rýchlostným spektrom, a to na všetkých typoch prekážok. Celý článok „Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť“ »

  •  
  •  
  •  

Arctic Freezer 36 A-RGB – Ve znamení odvážných inovací

Německá společnost Arctic letos slaví 23 let od svého vzniku a při této příležitosti byly nedávno představeny nové AIO chladiče z řady Liquid Freezer III. Dneškem vstupují na trh i nové vzduchové chladiče z modelové řady Arctic Freezer 36. Tyto chladiče přichází s řadou odvážných inovací a jedna z nich vedla k jistým změnám formátu dnešní recenze. My se dnes společně podíváme na nejvyšší model této řady s přívlastkem A-RGB Black. Celý článok „Arctic Freezer 36 A-RGB – Ve znamení odvážných inovací“ »

  •  
  •  
  •  

Nový Liquid Freezer (III): Lepší kontakt a kompresor z lietadla

Arctic vraj historicky nespomína na to, že by sa nejaký produkt zo štartu, tesne po vydaní, tešil väčšiemu záujmu používateľov ako je to u chladičov Liquid Freezer III. Ale nečudo. Okrem efektívnych ventilátorov prinášajú viacero prvkov zvyšujúcich chladiaci výkon. Ten je nielen vysoký, ale aj cenovo veľmi dostupný. Arctic dal chladiče do predaja s pomerne veľkou, stále pretrvávajúcou zľavou. 360-milimetrový variant pod 80 eur? Celý článok „Nový Liquid Freezer (III): Lepší kontakt a kompresor z lietadla“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. pri SilentiumPC Fera 3 v2 „- široká kompatibilita, od staručkého soketu Intel LGA 775 všetko až po AMD AM4“ to vam asi uslo a malo byt v plusoch 😉

  2. Zdravím, ďakujem za stránku dačo také tu chýbalo.
    Ak by som mohol poprosiť testy na FSP windale 6, alpenföhn brocken 3.
    Prípadne urobiť testy čo najviac súčasných chladičov kompatibilných s AM4 a skúsiť nájsť najlepší Air chladič v pomere cena výkon pre Ryzen, prípadne od akej ceny a typu chladiča sa oplatí vymeniť wraith spire chladič.

    Ďalej mám taký nápad a urobiť experimentálny test : Hypotetická situácia – mám grafickú kartu s nejakým typom nereferenčného chladiča (MSI twin frozr, ASUS DirectCU, atď) a odídu mi ventilátory (alebo kúpim second-hand kartu s poškodenými ventilátormi) . Otázka: Je možné nahradiť pôvodné ventilátory klasickými napr 120mm PWM ventilátormi a pomocou PWM Y redukcie + 4pin redukcie z klasického Fan konektoru na VGA 4pin fan konektor, tieto ventilátory napájať a ovládať skrz konektor na grafike? Aký efekt by mala táto výmena na teploty GPU?

    Ďalší nápad : Zníženie teploty VRM matičnej dosky pomocou úzkeho 40-60mm ventilátoru (alebo dvojice ventilátorov) nad pasívom napájacej kaskády. Aký to má efekt?

    Ďakujem, inak fakt super stránka.

    1. My ďakujeme! Tipy na články sú to naozaj originálne… všetky si značíme do redakčných poznámok 🙂

    2. Opravdu zajímavé tipy na testy…zvláště o možnostech „custom“ chlazení gpu…to by jistě zajímalo dost lidí.

  3. Dobrý den,
    mám velkou radost, že takovéto stránky vznikly a těším se na testování a články! 🙂
    Rád sem čítal už na ExtraHW!
    Ať se daří…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *