Obrázky desek MSI s čipsetem X570. PCIe 4.0 a větráky potvrzené

MSI MPG X570 Gaming Plus a MPG X570 Gaming Pro Carbon WiFi na fotkách

Minulý měsíc jsme tu měli zprávu o tom, že to s čipsetem X570 pro procesory Ryzen 3000 vypadá na vyšší TDP a situaci, kdy základní desky s ním typicky budou mít na čipsetu chladič s ventilátorem. Toto se zdá se naplnilo. Oficiální hodnota TDP pro čip X570 pořád není známá, ale vynořily se další desky a všechny jsou opatřené aktivním chlazením. Nejnověji jsou to rovnou dva modely, které ukazují, co s X570 chystá MSI.

Obrázky dvou desek od MSI publikoval web VideoCardz.com. Jde o modely MSI MPG X570 Gaming Plus a MSI MPG X570 Gaming Pro Carbon WiFi, které by asi měly být někde uprostřed cenového rozpětí desek pro Ryzeny 3000. Oba tyto modely mají aktivní chlazení s ventilátorem, byť ne úplně stejné u obou. Jde o větrák poměrně velkých rozměrů, dohadem možná ekvivalentní 70mm standardním. To by mohlo umožnit nižší otáčky a tichý chod, ale zatím jen těžko můžeme hádat, jak zdařilá tato chlazení budou.

MSI MPG X570 Gaming Plus (Zdroj: VideoCardz)

Ventilátory mají rovné lopatky podobné jako často mívají grafické karty a jsou axiálního typu. Ovšem postrádají jakékoli žebrování pasivu pod sebou, patrně z prostorových důvodů. Vzduch tak budou po hladkém dnu tlačit centrifugálním způsobem do stran. Z fotek není bohužel poznat, zda jsou chladiče okolo rotoru ze všech stran propustné (tedy zda tam je nějaké žebrováním, aby při průtoku bylo pořádně odváděno teplo), nebo je stěna v části obvodu plná, což by nebylo moc šťastné.

MSI MPG X570 Gaming Pro Carbon WiFi (Zdroj: VideoCardz)

Aktivní chladič mají všechny čtyři zatím uniklé desky

Zdá se, že toto řešení velmi nízkého pasivu, který kvůli tloušťce nemá žebrování pod ventilátorem, ale jen okolo, bude častá věc. Stejný chladič má deska Biostar Racing X570 GT8, kterou jsme tu měli již v oné první zprávě o X570.

Biostar Racing X570 GT8 (Zdroj: VideoCardz)

A před několika dny unikl i obrázek desky s čipsetem X570 od firmy Colorful (to je značka prodávaná v Číně), opět s podobným nízkým pasivem a axiálním ventilátorem použitým tak trochu v roli radiálního. Tato deska (CVN X570AK Gaming Pro) ovšem má ventilátor s menším průměrem a zahnutými lopatkami. Pokud se nepletu, ventilátor by měl foukat do stran skrz červený pasiv okolo.

Chlazení čipsetu X570 na desce Colorful CVN X570AK Gaming Pro (Zdroj: BenchLife.info)

Tyto chladiče jsou zdá se silně limitovány tím, že nesmí zasahovat vysoko nad rovinu PCB. Všechny desky mají čipset napravo od slotů PCI Express ×16 pro grafickou kartu. Ty jsou dnes často stejně dlouhé, pokud ne delší, než šířka PCB Full ATX základovky, takže chladič nesmí být vyšší, než co se vejde pod grafické karty. Kvůli tomu nelze patrně nasadit vyšší žebrovaný pasiv, jaký mívají VRM, a musí se přistoupit k těmto nízkoprofilovým aktivním chladičům. Alternativou by možná mohly být heatpipe a vyvedení pasivu někam nad prostor grafik, ovšem u dnešních počítačů bývají hodně rozměrné chladiče procesoru, takže si designéři už nemohou dovolit vysoké pasivy v prostoru mezi socketem pro CPU a prvním slotem PCIe, kde býval severní můstek čipové sady před deseti a více lety.

Vyšší spotřebu sebou asi přineslo PCIe 4.0

Důvodem, proč má čipset X570 vyšší spotřebu a zahřívání, je pravděpodobně to, že bude k připojení na CPU používat PCI Express 4.0 a stejnou technologii bude podporovat i u slotů z něho vyvedených a u SSD ve slotech M.2. Už je to potvrzeno, protože podporu pro „PCI Express Gen 4“ potvrdil ve specifikacích pro desku Racing X570 GT8 Biostar (dokument byl chvíli přímo na jeho webu). Zatím ještě není úplně jisté, kolik linek PCI Express 4.0 bude čipset poskytovat, ale nějaké ano a v kombinaci s další konektivitou je zřejmě TDP už příliš vysoké na spolehlivé pasivní chlazení. Ovšem tato spotřeba by snad neměla být vyvíjena pořád, při neaktivitě daných linek PCI Express a například některých portů USD a SATA by doufejme čipset mohl být schopný spotřebu snížit – otáčky ventilátoru tak snad budou regulovatelné.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD vydává nová CPU: Ryzen 3950X, Threadrippery a Athlon 3000G

Dnes AMD odhalilo několik procesorových novinek pro desktop. Týkají se extrémů vychází něco nového pro malé, úsporné a levné počítače, a také nejvýkonnější highendové Ryzeny: šestnáctijádrový 3950X pro platformu AM4 a konečně také výkonné mnohajádrové Ryzeny Threadrippery 3000, které naopak pořádně prověří chlazení a napájení. A AMD také přináší možnost snížit u Ryzenů volitelně TDP. Celý článok „AMD vydává nová CPU: Ryzen 3950X, Threadrippery a Athlon 3000G“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Levnější 7nm grafiky AMD: Radeon RX 5500 a RX 5500M s Navi 14

Nvidia prý na nejbližší dobu chystá vydání GeForce GTX 1650 Ti a GTX 1660 Super, ale nakonec byly ještě před nimi oznámené nové grafiky od AMD. To odhalilo desktopovou kartu Radeon RX 5500 a také mobilní verzi Radeon RX 5500M pro notebooky. Jsou založené na novém 7nm GPU Navi 14, které přináší technologie z v létě vydaných Radeonů RX 5700 do levnějšího pásma. A to notebooků a zároveň i do karet PCIe pro desktopy. Celý článok „Levnější 7nm grafiky AMD: Radeon RX 5500 a RX 5500M s Navi 14“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AMD chystá dvanáctijádrový Ryzen 9 3900 s 65W TDP. Takt 3,1 GHz

AMD vydalo začátkem prázdnin mainstreamové dvanáctijádro Ryzen 9 3900X pro socket AM4, které mělo zdá se úspěch, dá se dost špatně sehnat. AMD je asi nestíhá vyrábět kvůli problémům s dosažením vyšších taktů u 7nm čipů. Ovšem už je potvrzeno další dvanáctijádro Ryzen 9 3900, které by se tomuto mohlo vyhnout a ještě být dost zajímavé. Kromě šance na nižší cenu bude totiž také úspornější s jen 65W TDP. Celý článok „AMD chystá dvanáctijádrový Ryzen 9 3900 s 65W TDP. Takt 3,1 GHz“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. O ceně stále nic? Domnívám se správně, že je čipset 14(12+)nm Global Foundries? Trochu se bojím, že z toho budou chtít vytřískat víc a ceny budou méně lidové. U mě očekávání na maximu.

  1. Co se týká ceny desek, na to je ještě moc brzo. Ale obecně bych čekal, že nebudou nějak moc vzdálené od toho, jaké je rozpětí desek X470, respektive kolik stály, když byly nové (ona tam může být o něco vyšší cena za začátku a pak to může postupně zlevňovat, nebo třeba hned v den 1 může být na výběr jenom z těch vyšších modelů, kdežto ty nejlevnější vyrianty by se začaly prodávat o něco později – ale taky to tak být nemusí).

   Když se koukám na velkej eshop, tak desky X470 začínají na 3100 Kč, většina je jich do 5000 a pak je pár úchylek za 6-7,5 tisíce. X570 by mělo IMHO být podobné, ale ze začátku by to rozmezí mohlo být třeba 4000-5500 (a úchylky). Ale to opravdu tipuju. Kromě toho pak na cenu bude mít hodně vliv to, jaké máte požadavky, tj. nezajímá nás nutně nejlevnější deska, ale nejlevnější deska s rozumným VRM, nebo s lepším integrovaným audiem, s ne-Realtek síťovkou, USB-C, a tak dál, nebo případně od preferované značky. A jak to zrovna bude vycházet po zohlednění tohohle, to opravdu těžko hádat.

   Obecně IMHO zas tak o moc dražší ty desky nebudou.
   I když je pravda, že je tu ještě ten problém, že PCIe 4.0 bude potřebovat nové verze různých retimerů/switchů, které na deskách bývají, a ta taky můžou trochu zvednou cenu – třeba přepínače mezi sloty PCIe a M.2, když budou mít sdílenou konektivitu. Teoreticky se taky někdo opravdu může rozhodnout, že když ty desky mají tak moderní funkcionalitu, tak by se měly prodávat za stejnou cenu jako třeba platforma X299… pak by asi v levnějším pásmu nezbývalo než počkat a koupit až desky s B550 (kde bude PCIe 4.0 jenom z procesoru, ale pořád by to dávalo jeden slot PCIe 4.0 ×16 a jedno M.2 s PCIe ×4),

   Dávalo by smysl, aby čipset byl na 14nm, protože jejich implementace PCIe 4.0 v Ryzenu/Epycu bude v 14nm čipu, takže tím by sdíleli stejnou technologii (to samé platí pro USB, SATA…). Ale čipsety se často dělají na starším procesu kvůli ceně, takže asi mají i motivaci použít starší proces – uvidíme, zatím těžko říct. Například ty můstky A320/B350/…/X470 jsou na 55nm procesu TSMC.

   1. Viděl jsem výpisy modelů a adoptují je SuperMicro, cena bude spíše vyšší. Chci X, kvůli dvojnásobku pro čipset, diskům.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *