Mini-ITX pro Threadripper není, už ale existuje MicroATX deska

Šestnáctijádra Ryzen Threadripper i pro menší PC

Je něco přitažlivého na možnosti vzít ten nejrychlejší hardware, jaký ve světě PC existuje, a poskládat ho místo do klasické velké bedny do co nejmenší skříňky. Tento půvab jsme viděli u Mini-ITX desky X299E-ITX/ac pro procesory Skylake-X. Pro konkurenční Ryzen Threadripper kvůli velikosti socketu TR4 deska Mini-ITX asi nikdy nevyjde, ale dočkali jsme se aspoň nejbližší možné alternativy: objevil se totiž model typu MicroATX.

MicroATX neboli mATX (244 × 244 mm) neklade zdaleka tak drsná omezení a tak lze v tomto formátu socket TR4 realizovat a cenou jsou hlavně chybějící sloty PCI Express. Oním prvním (a možná jediným) modelem platformy AMD X399/TR4 v rozměru menším než ATX je deska ASRock X399M Taichi, která do menšího formátu dostala většinu hlavních výhod Threadripperu, ne však všechny.

ASRock X399M Taichi má tři vyztužené sloty PCI Express 3.0 ×16, všechny s plnou konektivitou. Poslední dva jsou ale hned vedle sebe (jinak to v prostoru pro jen čtyři pozice udělat nelze). Tyto sloty využívají 48 linek ze 64, kterými procesor disponuje, kromě toho jsou ještě čtyři použity k připojení čipsetu X399. Zbývajících dvanáct lze zdá se kompletně vytěžit na rychlá NVMe SSD, na desce jsou tři sloty M.2 označené „Ultra“, tedy s konektivitou PCI Epxress 3.0 ×4. Navíc je osazený i port U.2, který asi s jedním z nich linky sdílí.

Bohužel, dva z těchto slotů jsou umístěny na výšku na pravé straně desky. Nutnost vyhradit jim místo patrně způsobuje, že se po stranách socketu TR4 nevešlo všech osm slotů DIMM pro paměti, které Ryzen Threadripper podporuje. Na desce jsou sloty jenom čtyři, takže lze sice využít čtyřkanálový řadič pamětí DDR4 pro maximální propustnost, ale nedostanete se s ní na maximální kapacitu (momentálně 128 GB s 16GB moduly, zde jen 64 GB).

Více podrobností se asi dozvíme na CES 2018 příští týden, kde bude deska určitě vystavená. Z tiskové zprávy vyplývá, že napájecí kaskáda má 11 fází, které chladí pasiv mezi paměťovými sloty. Z fotografie se zdá, že je jednou heatpipe napojen na pomocný pasiv nacpaný mezi levou dvojici slotů DIMM a konektory na zadním panelu. Celková masa není úplně malá, tak snad teploty VRM nebudou zlé.

ASRock X399M Taichi. První a dost možná jediná mATX deska pro procesory Ryzen Threadripper

Deska má integrovaný Wi-Fi modul a vzadu 10Gb/s USB 3.1 včetně céčkového portu. Je-li přítomen i vývod USB 3.1 pro přední panel, ASRock se tím nechlubí. Portů SATA je osm. Hodně rádi bychom asi viděli 10Gb/s síťovou kartu Acquantia (podporující i režim 2,5/5,0 Gb/s), jakou už některé vyšší modely dostávají, ta ale asi chybí. Osazené jsou dva Ethernety, ale nejspíš budou gigabitové.

Kdy se model X399M Tachi bude dát koupit, zatím nevíme, také cena je zatím neznámá. Náklady na výrobu by asi nemusely být horší než u ATX modelu X399 Taichi, ovšem platforma Threadripperu je celkově exkluzivní a desky drahé. X399M Taichi tak asi cenově vyjde na 300–350 eur (okolo devíti tisíc Kč) nebo víc.

 

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Duel: ASRock Z390 Extreme4 proti Asus Prime Z390-A

Základné dosky ASRock sú často považované za akési „béčko“ Asusu. My by sme však skôr povedali, že sa zvyknú pekne dopĺňať. V testoch vedľa seba tentokrát stoja dva modely zo strednej triedy, ktoré sú dostupné za podobné peniaze, no funkčných rozdielov majú viac, než sa môže zdať. K refreshovanému Coffee Laku pristupuje každá z týchto dosiek svojsky. Je to tak trochu z extrému do extrému. Celý článok „Duel: ASRock Z390 Extreme4 proti Asus Prime Z390-A“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Test: 3× doska ASRock – AMD X470 a B450 na Mini-ITX aj ATX

Dva formáty, dve čipové súpravy, tri základné dosky. Obsadili sme také modely, aby bolo porovnanie čo najatraktívnejšie. A veruže z monitoringu frekvencií, analýzy spotreby či návrhu a zahrievania, vzišli pozoruhodné závery. Dôležitá je ale i pamäťová podpora, výbava konektorov a v neposlednom rade takisto cena. Zistite, ktorá z dosiek má najbližšie k vašim predstavám o optimálnom základe platformy AMD AM4. Celý článok „Test: 3× doska ASRock – AMD X470 a B450 na Mini-ITX aj ATX“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

ASRock X470 Taichi Ultimate: 10GbE LAN na doske X470

Asus, Gigabyte a MSI sú na každom kroku, ASRock sa drží trochu v úzadí. A hoci vedomosť o tejto značke medzi bežnou hernou populáciou nie je veľká, zanietení fanúšikovia hardvéru ju však dobre poznajú. A to najmä ako výrobcu základných dosiek – aj keď po novom pridáva do portfólia aj grafiky Radeon. O tom ale až niekedy nabudúce, dnes sa pozrieme na vrchol ich ponuky dosiek s AMD X470 označovaný Taichi Ultimate. Celý článok „ASRock X470 Taichi Ultimate: 10GbE LAN na doske X470“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *