Šestnáctijádra Ryzen Threadripper i pro menší PC
Je něco přitažlivého na možnosti vzít ten nejrychlejší hardware, jaký ve světě PC existuje, a poskládat ho místo do klasické velké bedny do co nejmenší skříňky. Tento půvab jsme viděli u Mini-ITX desky X299E-ITX/ac pro procesory Skylake-X. Pro konkurenční Ryzen Threadripper kvůli velikosti socketu TR4 deska Mini-ITX asi nikdy nevyjde, ale dočkali jsme se aspoň nejbližší možné alternativy: objevil se totiž model typu MicroATX.
MicroATX neboli mATX (244 × 244 mm) neklade zdaleka tak drsná omezení a tak lze v tomto formátu socket TR4 realizovat a cenou jsou hlavně chybějící sloty PCI Express. Oním prvním (a možná jediným) modelem platformy AMD X399/TR4 v rozměru menším než ATX je deska ASRock X399M Taichi, která do menšího formátu dostala většinu hlavních výhod Threadripperu, ne však všechny.
ASRock X399M Taichi má tři vyztužené sloty PCI Express 3.0 ×16, všechny s plnou konektivitou. Poslední dva jsou ale hned vedle sebe (jinak to v prostoru pro jen čtyři pozice udělat nelze). Tyto sloty využívají 48 linek ze 64, kterými procesor disponuje, kromě toho jsou ještě čtyři použity k připojení čipsetu X399. Zbývajících dvanáct lze zdá se kompletně vytěžit na rychlá NVMe SSD, na desce jsou tři sloty M.2 označené „Ultra“, tedy s konektivitou PCI Epxress 3.0 ×4. Navíc je osazený i port U.2, který asi s jedním z nich linky sdílí.
Bohužel, dva z těchto slotů jsou umístěny na výšku na pravé straně desky. Nutnost vyhradit jim místo patrně způsobuje, že se po stranách socketu TR4 nevešlo všech osm slotů DIMM pro paměti, které Ryzen Threadripper podporuje. Na desce jsou sloty jenom čtyři, takže lze sice využít čtyřkanálový řadič pamětí DDR4 pro maximální propustnost, ale nedostanete se s ní na maximální kapacitu (momentálně 128 GB s 16GB moduly, zde jen 64 GB).
Více podrobností se asi dozvíme na CES 2018 příští týden, kde bude deska určitě vystavená. Z tiskové zprávy vyplývá, že napájecí kaskáda má 11 fází, které chladí pasiv mezi paměťovými sloty. Z fotografie se zdá, že je jednou heatpipe napojen na pomocný pasiv nacpaný mezi levou dvojici slotů DIMM a konektory na zadním panelu. Celková masa není úplně malá, tak snad teploty VRM nebudou zlé.
Deska má integrovaný Wi-Fi modul a vzadu 10Gb/s USB 3.1 včetně céčkového portu. Je-li přítomen i vývod USB 3.1 pro přední panel, ASRock se tím nechlubí. Portů SATA je osm. Hodně rádi bychom asi viděli 10Gb/s síťovou kartu Acquantia (podporující i režim 2,5/5,0 Gb/s), jakou už některé vyšší modely dostávají, ta ale asi chybí. Osazené jsou dva Ethernety, ale nejspíš budou gigabitové.
Kdy se model X399M Tachi bude dát koupit, zatím nevíme, také cena je zatím neznámá. Náklady na výrobu by asi nemusely být horší než u ATX modelu X399 Taichi, ovšem platforma Threadripperu je celkově exkluzivní a desky drahé. X399M Taichi tak asi cenově vyjde na 300–350 eur (okolo devíti tisíc Kč) nebo víc.