Vzácni hostia v redakcii, „béčkové“ revízie Fumy a Mugena 5

Preview Scythe Fuma rev. B a Mugen rev. B

Konečne k nám zavítali aktuálne modely procesorových chladičov Scythe, ktoré majú ambície na zlatú korunku vo vyššej strednej triede. O svojej dominancii v tomto segmente ich výrobca už nejaký čas utvrdzuje. A výnimočným komponentom vždy radi venujeme niečo málo nad rámec štandardných metodík. V tomto „preview“ si môžete napísať, čo presne by to mohlo pre tentokrát.

Ak dospejete k tomu, že sú chladiče SilentiumPC Fera 3 či Arctic Freezer i/A32 prislabé a Noctua NH-D15 alebo Cryorig R1 Ultimate zase nad rozpočet, nakoniec skončíte pri prehrabávaní sa ponukou firmy Scythe. Tá sa na tento „medzipriestor“ vyložene  špecializuje a ide jej to naozaj dobre.

S modelom Fuma sa Scythe dostal na vrchol efektivity, pomer chladiaceho výkonu a hmotnosti má naozaj špičkový. V tomto smere zrejme žiadny iný chladič vyšších kvalít nedosahuje. A Fuma si tento status drží bez ohľadu na intenzitu prietoku, to znamená tak pri vyššej ako i nízkej hlučnosti (aj keď, v nízkoobratkových režimoch vyniká viac). To však hovoríme o prvej revízii (tú Ľubo minulé leto testoval v magazíne pcrevue.sk). Druhá, béčková, oficiálne prináša iba podporu pätíc AMD AM4, ale viete, ako to bolo s Freezer 33… človek nikdy nevie, do štruktúr heatpipe nevidíte.

Jedno je však isté už teraz. Dostupnosť je pomerne mizerná. Menšia sériová výroba sa dá pochopiť, predsa len, značka „Fuma“ nie je na trhu zďaleka tak známa ako Ninja či Mugen (týchto chladičov je všade dosť). Ktovie, ako by to vyzeralo, keby Scythe nezabil v twin-toweroch modelový rad Mine, ale nadviazal naň.

Scythe Fuma v porovnávajúcom teste časopisu PC Revue (7-8/2016) získal zaslúžený Tip redakcie

To Mugen 5 sa snaží riešiť už iný problém, ten, za ktorý je Scythe často kritizovaný. Výborný pomer cena/výkon pri chladičoch dosahuje i vďaka použitiu pomerne lacných ventilátorov s obyčajnými klznými ložiskami. Piata séria chladičov Mugen odštartovala používania kvapalinových fluidných ložísk (má ich aj novinka Kotetsu Mark II). Tie samozrejme nie sú tak masívne, ako bývali vo ventilátoroch Scythe S-flex SFF21D. Pamätníci si na ne určite spomenú a možno nám i dajú za pravdu, že vzhľadom na maximálnych 800 otáčok bola tá ich konštrukcia celkom slušný overkill.

Aké netradičné testy by vás pri týchto dvoch chladičoch zaujímali? Z nášho pohľadu by stálo za to otestovať Mugen 5 i s doplnkovým ventilátorom. Usporiadanie heatpipe k tomu priamo nabáda (a Scythe zrovna Mugeny i v dvoj-ventilátorových konfiguráciách predáva).

Naopak, Fuma by vďaka kombinácii dvoch veží a širších rozstupov medzi rebrami mohla byť dobre použiteľná do bezventilátorových zostáv bez systémového chladenia. Uvažovali ste už o fanless zostave? Tu sa ponúka zase porovnanie so Zalman FX70. Chladiče Nofanu sú síce s doskou horizontálne bezkonkurenčné, no pri bežnej vertikálnej orientácii dosky dosť trpia (na nerovnomerné zahrievanie, čím drasticky klesá ich účinnosť), ako môžete vyčítať z meraní na Cnews.cz, niekdajšom ExtraHardware.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Přichází desktopová CPU s 28, 32 jádry. Spotřeba vyletí nahoru

Chlazení počítačů asi zase čekají větší výzvy. Už loňské highendové procesory Intel Skylake-X a Ryzen Threadripper zvýšily spotřebu proti minulosti, ale to byl jen začátek. Na letošní rok plánují výrobci procesorů posunout počty jader až tam, kde jsou dnes nejrychlejší serverová CPU. A vypadá to, že vyšší takty a možnost přetaktování u téhle nové třídy desktopových procesorů hodně drsně zvednou spotřebu a TDP. Celý článok „Přichází desktopová CPU s 28, 32 jádry. Spotřeba vyletí nahoru“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Testy citlivosti pasívu Scythe Ninja 5 na prietok vzduchu

Originálne ventilátory majú nízke maximálne otáčky, a práve preto je obzvlášť fascinujúce sledovať, ako sa chladič správa v situácii, ku ktorej ho výrobca nepredurčil – s poriadnym prievanom na rebrách. Nielen s dvoma, ale i s jedným ventilátorom. Niektoré výsledky sú celkom prekvapujúce. A nenechajte si ujsť ani výstupy z pasívneho režimu, aj vďaka nemu si chladiče Ninja získali silné renomé. Celý článok „Testy citlivosti pasívu Scythe Ninja 5 na prietok vzduchu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Scythe Ninja 5: evolúcia revolučného predchodcu

Štvrtý Ninja v čase uvedenia príjemne prekvapil (k čomu prispela hlavne neatraktívna trojka). Scythe vtedy totižto čiastočne nadviazal na popularitu prvého a druhého dizajnu, ale krátko na to si 4 kanibalizoval pilotným modelom Fuma. Ten mal pri rovnosti ceny navrch, avšak v aktuálnej druhej revízii už nie je tým, čím býval, a legendárna séria Ninja má nového pokračovateľa. Základ sa nezmenil, no chladič narástol a zosilnel. Celý článok „Scythe Ninja 5: evolúcia revolučného predchodcu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Výhľadovo určite áno, no v rebríčku priorít je to dosť vzadu. Najprv chceme pokryť také tie záchytné body. SPC Fera 3 a NH-D15 už máme, bude nasledovať Fuma a nejaký AIO vodník s 240mm radiatorom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *