Vzácni hostia v redakcii, „béčkové“ revízie Fumy a Mugena 5

Preview Scythe Fuma rev. B a Mugen rev. B

Konečne k nám zavítali aktuálne modely procesorových chladičov Scythe, ktoré majú ambície na zlatú korunku vo vyššej strednej triede. O svojej dominancii v tomto segmente ich výrobca už nejaký čas utvrdzuje. A výnimočným komponentom vždy radi venujeme niečo málo nad rámec štandardných metodík. V tomto „preview“ si môžete napísať, čo presne by to mohlo pre tentokrát.

Ak dospejete k tomu, že sú chladiče SilentiumPC Fera 3 či Arctic Freezer i/A32 prislabé a Noctua NH-D15 alebo Cryorig R1 Ultimate zase nad rozpočet, nakoniec skončíte pri prehrabávaní sa ponukou firmy Scythe. Tá sa na tento „medzipriestor“ vyložene  špecializuje a ide jej to naozaj dobre.

S modelom Fuma sa Scythe dostal na vrchol efektivity, pomer chladiaceho výkonu a hmotnosti má naozaj špičkový. V tomto smere zrejme žiadny iný chladič vyšších kvalít nedosahuje. A Fuma si tento status drží bez ohľadu na intenzitu prietoku, to znamená tak pri vyššej ako i nízkej hlučnosti (aj keď, v nízkoobratkových režimoch vyniká viac). To však hovoríme o prvej revízii (tú Ľubo minulé leto testoval v magazíne pcrevue.sk). Druhá, béčková, oficiálne prináša iba podporu pätíc AMD AM4, ale viete, ako to bolo s Freezer 33… človek nikdy nevie, do štruktúr heatpipe nevidíte.

Jedno je však isté už teraz. Dostupnosť je pomerne mizerná. Menšia sériová výroba sa dá pochopiť, predsa len, značka „Fuma“ nie je na trhu zďaleka tak známa ako Ninja či Mugen (týchto chladičov je všade dosť). Ktovie, ako by to vyzeralo, keby Scythe nezabil v twin-toweroch modelový rad Mine, ale nadviazal naň.

Scythe Fuma v porovnávajúcom teste časopisu PC Revue (7-8/2016) získal zaslúžený Tip redakcie

To Mugen 5 sa snaží riešiť už iný problém, ten, za ktorý je Scythe často kritizovaný. Výborný pomer cena/výkon pri chladičoch dosahuje i vďaka použitiu pomerne lacných ventilátorov s obyčajnými klznými ložiskami. Piata séria chladičov Mugen odštartovala používania kvapalinových fluidných ložísk (má ich aj novinka Kotetsu Mark II). Tie samozrejme nie sú tak masívne, ako bývali vo ventilátoroch Scythe S-flex SFF21D. Pamätníci si na ne určite spomenú a možno nám i dajú za pravdu, že vzhľadom na maximálnych 800 otáčok bola tá ich konštrukcia celkom slušný overkill.

Aké netradičné testy by vás pri týchto dvoch chladičoch zaujímali? Z nášho pohľadu by stálo za to otestovať Mugen 5 i s doplnkovým ventilátorom. Usporiadanie heatpipe k tomu priamo nabáda (a Scythe zrovna Mugeny i v dvoj-ventilátorových konfiguráciách predáva).

Naopak, Fuma by vďaka kombinácii dvoch veží a širších rozstupov medzi rebrami mohla byť dobre použiteľná do bezventilátorových zostáv bez systémového chladenia. Uvažovali ste už o fanless zostave? Tu sa ponúka zase porovnanie so Zalman FX70. Chladiče Nofanu sú síce s doskou horizontálne bezkonkurenčné, no pri bežnej vertikálnej orientácii dosky dosť trpia (na nerovnomerné zahrievanie, čím drasticky klesá ich účinnosť), ako môžete vyčítať z meraní na Cnews.cz, niekdajšom ExtraHardware.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Noctua o podpore Alder Lake. Pre LGA 1700 bude „upgrade kit“

V budúcej generácii desktopových procesorov Alder Lake dôjde po veľmi dlhej dobe k fyzickej zmene rozmerov. Minimálne čo sa týka PCB, to dokonca ani nebude štvorcové. Súčasné montážne súpravy pre chladiče CPU môžu byť nevyhovujúce z viacerých dôvodov. Vyzerá to tak, že po dvanástich rokoch, od Lynnfieldu, čaká mainstreamové platformy Intelu zmena spojovacieho materiálu. Nenápadne to naznačila i Noctua. Celý článok „Noctua o podpore Alder Lake. Pre LGA 1700 bude „upgrade kit““ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Čerstvá posila v strednej triede chladičov CPU, TA 120 EX

Už to skoro vyzerá tak, že Thermalrightu tie správy o nových chladičoch píšeme na objednávku. Pravda je však taká, že táto firma v krátkom časovom slede oznamuje a vydáva samé pozoruhodné veci. Aktuálne je to procesorový chladič s jednou podpriemerne vysokou vežou, ale inak s parametrami pokojne na „zostrelenie“ Noctua NH-U12S. A to pri výrazne nižšej obstarávajúcej cene. Celý článok „Čerstvá posila v strednej triede chladičov CPU, TA 120 EX“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

SilentiumPC Fera 3 Evo ARGB – Do třetice všeho dobrého?

Dnešní článek uzavírá trilogii recenzí chladičů z řady Fera od firmy SilentiumPC. Po prověřené klasice v podobě Fera 3 jsme otestovali barevnou a tišší variantu Fera 3 RGB. A nyní přichází na řadu varianta Fera 3 Evo ARGB. Tento chladič je jen drobnou evolucí předchozího modelu a liší se prakticky pouze v použitém ventilátoru. Tato změna však může změnit účinnost chlazení i hlučnost, na což se podíváme v dnešní recenzi. Celý článok „SilentiumPC Fera 3 Evo ARGB – Do třetice všeho dobrého?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Výhľadovo určite áno, no v rebríčku priorít je to dosť vzadu. Najprv chceme pokryť také tie záchytné body. SPC Fera 3 a NH-D15 už máme, bude nasledovať Fuma a nejaký AIO vodník s 240mm radiatorom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *