Vzácni hostia v redakcii, „béčkové“ revízie Fumy a Mugena 5

Preview Scythe Fuma rev. B a Mugen rev. B

Konečne k nám zavítali aktuálne modely procesorových chladičov Scythe, ktoré majú ambície na zlatú korunku vo vyššej strednej triede. O svojej dominancii v tomto segmente ich výrobca už nejaký čas utvrdzuje. A výnimočným komponentom vždy radi venujeme niečo málo nad rámec štandardných metodík. V tomto „preview“ si môžete napísať, čo presne by to mohlo pre tentokrát.

Ak dospejete k tomu, že sú chladiče SilentiumPC Fera 3 či Arctic Freezer i/A32 prislabé a Noctua NH-D15 alebo Cryorig R1 Ultimate zase nad rozpočet, nakoniec skončíte pri prehrabávaní sa ponukou firmy Scythe. Tá sa na tento „medzipriestor“ vyložene  špecializuje a ide jej to naozaj dobre.

S modelom Fuma sa Scythe dostal na vrchol efektivity, pomer chladiaceho výkonu a hmotnosti má naozaj špičkový. V tomto smere zrejme žiadny iný chladič vyšších kvalít nedosahuje. A Fuma si tento status drží bez ohľadu na intenzitu prietoku, to znamená tak pri vyššej ako i nízkej hlučnosti (aj keď, v nízkoobratkových režimoch vyniká viac). To však hovoríme o prvej revízii (tú Ľubo minulé leto testoval v magazíne pcrevue.sk). Druhá, béčková, oficiálne prináša iba podporu pätíc AMD AM4, ale viete, ako to bolo s Freezer 33… človek nikdy nevie, do štruktúr heatpipe nevidíte.

Jedno je však isté už teraz. Dostupnosť je pomerne mizerná. Menšia sériová výroba sa dá pochopiť, predsa len, značka „Fuma“ nie je na trhu zďaleka tak známa ako Ninja či Mugen (týchto chladičov je všade dosť). Ktovie, ako by to vyzeralo, keby Scythe nezabil v twin-toweroch modelový rad Mine, ale nadviazal naň.

Scythe Fuma v porovnávajúcom teste časopisu PC Revue (7-8/2016) získal zaslúžený Tip redakcie

To Mugen 5 sa snaží riešiť už iný problém, ten, za ktorý je Scythe často kritizovaný. Výborný pomer cena/výkon pri chladičoch dosahuje i vďaka použitiu pomerne lacných ventilátorov s obyčajnými klznými ložiskami. Piata séria chladičov Mugen odštartovala používania kvapalinových fluidných ložísk (má ich aj novinka Kotetsu Mark II). Tie samozrejme nie sú tak masívne, ako bývali vo ventilátoroch Scythe S-flex SFF21D. Pamätníci si na ne určite spomenú a možno nám i dajú za pravdu, že vzhľadom na maximálnych 800 otáčok bola tá ich konštrukcia celkom slušný overkill.

Aké netradičné testy by vás pri týchto dvoch chladičoch zaujímali? Z nášho pohľadu by stálo za to otestovať Mugen 5 i s doplnkovým ventilátorom. Usporiadanie heatpipe k tomu priamo nabáda (a Scythe zrovna Mugeny i v dvoj-ventilátorových konfiguráciách predáva).

Naopak, Fuma by vďaka kombinácii dvoch veží a širších rozstupov medzi rebrami mohla byť dobre použiteľná do bezventilátorových zostáv bez systémového chladenia. Uvažovali ste už o fanless zostave? Tu sa ponúka zase porovnanie so Zalman FX70. Chladiče Nofanu sú síce s doskou horizontálne bezkonkurenčné, no pri bežnej vertikálnej orientácii dosky dosť trpia (na nerovnomerné zahrievanie, čím drasticky klesá ich účinnosť), ako môžete vyčítať z meraní na Cnews.cz, niekdajšom ExtraHardware.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

ID-Cooling ukázal extra nízky chladič s udávaným TDP až 100 W

Nevýhodou najmenších skriniek pre platformu Mini-ITX je, že majú striktné obmedzenia na výber chladiča CPU. To v praxi znamená, že s použitím výkonného procesora bude chod počítača obvykle hlučnejší. Situáciu však môže zmeniť sľubne vyzerajúca novinka od ID-Cooling. Tento chladič by mohol v porovnaní so svojimi náprotivkami využívať dostupnú plochu rebrovania efektívnejšie. Celý článok „ID-Cooling ukázal extra nízky chladič s udávaným TDP až 100 W“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Vyšiel Arctic Freezer 34. Trúfa si aj na dvojvežové chladiče

S Arcticom je to ako na hojdačke – výborný produkt strieda slabší. Rovnako tomu je i v prípade legendárneho radu procesorových chladičov Freezer. Iste si pamätáte, že tridsaťtrojka sa vo vertikálnej polohe neznášala s vyššou tepelnou záťažou, ale zase vieme, že predtým 32 lámala vtedajšiu Fera 3. Všetko toto je už však nepodstatné, pretože aktuálny začína byť Freezer 34, s ktorým výrobca prináša zaujímavé veci. Celý článok „Vyšiel Arctic Freezer 34. Trúfa si aj na dvojvežové chladiče“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Test 80 chladičov na procesor. Starších i novších (2005 – 2015)

Hoci už žhavíme Core i9-9900K na testy aktuálnych chladičov, sem tam je dobré sa ohliadnuť späť a zaspomínať si na všetky tie pekné návrhy. V tomto článku nájdete vecné porovnanie, ktoré som niekoľko rokov budoval v už neexistujúcom magazíne ExtraHardware.cz. A exkluzívni čitatelia HWC nemôžu byť o viac než tisícku nameraných výsledkov ukrátení. Poďte sa nimi, možno i so slzou v oku, prelúskať! Celý článok „Test 80 chladičov na procesor. Starších i novších (2005 – 2015)“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Výhľadovo určite áno, no v rebríčku priorít je to dosť vzadu. Najprv chceme pokryť také tie záchytné body. SPC Fera 3 a NH-D15 už máme, bude nasledovať Fuma a nejaký AIO vodník s 240mm radiatorom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *