Vzácni hostia v redakcii, „béčkové“ revízie Fumy a Mugena 5

Preview Scythe Fuma rev. B a Mugen rev. B

Konečne k nám zavítali aktuálne modely procesorových chladičov Scythe, ktoré majú ambície na zlatú korunku vo vyššej strednej triede. O svojej dominancii v tomto segmente ich výrobca už nejaký čas utvrdzuje. A výnimočným komponentom vždy radi venujeme niečo málo nad rámec štandardných metodík. V tomto „preview“ si môžete napísať, čo presne by to mohlo pre tentokrát.

Ak dospejete k tomu, že sú chladiče SilentiumPC Fera 3 či Arctic Freezer i/A32 prislabé a Noctua NH-D15 alebo Cryorig R1 Ultimate zase nad rozpočet, nakoniec skončíte pri prehrabávaní sa ponukou firmy Scythe. Tá sa na tento „medzipriestor“ vyložene  špecializuje a ide jej to naozaj dobre.

S modelom Fuma sa Scythe dostal na vrchol efektivity, pomer chladiaceho výkonu a hmotnosti má naozaj špičkový. V tomto smere zrejme žiadny iný chladič vyšších kvalít nedosahuje. A Fuma si tento status drží bez ohľadu na intenzitu prietoku, to znamená tak pri vyššej ako i nízkej hlučnosti (aj keď, v nízkoobratkových režimoch vyniká viac). To však hovoríme o prvej revízii (tú Ľubo minulé leto testoval v magazíne pcrevue.sk). Druhá, béčková, oficiálne prináša iba podporu pätíc AMD AM4, ale viete, ako to bolo s Freezer 33… človek nikdy nevie, do štruktúr heatpipe nevidíte.

Jedno je však isté už teraz. Dostupnosť je pomerne mizerná. Menšia sériová výroba sa dá pochopiť, predsa len, značka „Fuma“ nie je na trhu zďaleka tak známa ako Ninja či Mugen (týchto chladičov je všade dosť). Ktovie, ako by to vyzeralo, keby Scythe nezabil v twin-toweroch modelový rad Mine, ale nadviazal naň.

Scythe Fuma v porovnávajúcom teste časopisu PC Revue (7-8/2016) získal zaslúžený Tip redakcie

To Mugen 5 sa snaží riešiť už iný problém, ten, za ktorý je Scythe často kritizovaný. Výborný pomer cena/výkon pri chladičoch dosahuje i vďaka použitiu pomerne lacných ventilátorov s obyčajnými klznými ložiskami. Piata séria chladičov Mugen odštartovala používania kvapalinových fluidných ložísk (má ich aj novinka Kotetsu Mark II). Tie samozrejme nie sú tak masívne, ako bývali vo ventilátoroch Scythe S-flex SFF21D. Pamätníci si na ne určite spomenú a možno nám i dajú za pravdu, že vzhľadom na maximálnych 800 otáčok bola tá ich konštrukcia celkom slušný overkill.

Aké netradičné testy by vás pri týchto dvoch chladičoch zaujímali? Z nášho pohľadu by stálo za to otestovať Mugen 5 i s doplnkovým ventilátorom. Usporiadanie heatpipe k tomu priamo nabáda (a Scythe zrovna Mugeny i v dvoj-ventilátorových konfiguráciách predáva).

Naopak, Fuma by vďaka kombinácii dvoch veží a širších rozstupov medzi rebrami mohla byť dobre použiteľná do bezventilátorových zostáv bez systémového chladenia. Uvažovali ste už o fanless zostave? Tu sa ponúka zase porovnanie so Zalman FX70. Chladiče Nofanu sú síce s doskou horizontálne bezkonkurenčné, no pri bežnej vertikálnej orientácii dosky dosť trpia (na nerovnomerné zahrievanie, čím drasticky klesá ich účinnosť), ako môžete vyčítať z meraní na Cnews.cz, niekdajšom ExtraHardware.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Od hurikánu po fanless. S chladičom Scythe Fuma rev. B

Čo sedí Fume najviac? To je otázka do doplnkových testov, kde tradične skúšame pasívy s referenčnými ventilátormi. Tentokrát v dvoch konfiguráciách, s dvoma i s jedným. Od výkonných hlučných nastavení sme prešli plynulo cez tiché až ku kompletne bezhlučnému režimu. Vývoj teplôt nájdete zachytený minútu po minúte. Zistite, ako je na tom tento twin-tower pasívne v porovnaní so špičkou. Celý článok „Od hurikánu po fanless. S chladičom Scythe Fuma rev. B“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Scythe Fuma rev. B: prekvapenie s veľkým otáznikom

Zefektívňovanie výroby jej zlacňovaním sa často deje bez ohľadu na to, či sa konkrétnemu produktu na trhu darí viac alebo menej. Chladič Fuma sa radí skôr do tej horšej skupiny, o čom svedčí i jeho nízka dostupnosť. Zdá sa, že na ustátie i slabšej, nevýhodnejšej sériovej produkcie, musel Scythe začať nenápadne šetriť. To nás nikdy nemrzelo viac než v tomto prípade, pôvodná Fuma totiž nepoznala konkurenciu. Celý článok „Scythe Fuma rev. B: prekvapenie s veľkým otáznikom“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pasív Reeven Okeanos: štíhly twin-tower v znamení efektivity

Zo štandardných testov už viete, že najväčšou slabinou chladiča sú ventilátory. Tie sme ako obvykle vymenili za kvalitné referenčné modely a sledovali rozdiel. Vďaka tomu vzniká pozoruhodné porovnanie čistého výkonu pasívnych častí Okeanosu a Noctua NH-D15. A o prekvapenia nie je núdza ani mimo režimy s rovnakými ventilátormi. Pozrite sa, ako Okeanos ochladzuje okolie pätice a ako mu to ide pasívne. Celý článok „Pasív Reeven Okeanos: štíhly twin-tower v znamení efektivity“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Výhľadovo určite áno, no v rebríčku priorít je to dosť vzadu. Najprv chceme pokryť také tie záchytné body. SPC Fera 3 a NH-D15 už máme, bude nasledovať Fuma a nejaký AIO vodník s 240mm radiatorom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *