Scythe Fuma rev. B: prekvapenie s veľkým otáznikom

Metodika testovania

Zefektívňovanie výroby jej zlacňovaním sa často deje bez ohľadu na to, či sa konkrétnemu produktu na trhu darí viac alebo menej. Chladič Fuma sa radí skôr do tej horšej skupiny, o čom svedčí i jeho nízka dostupnosť. Zdá sa, že na ustátie i slabšej, nevýhodnejšej sériovej produkcie, musel Scythe začať nenápadne šetriť. To nás nikdy nemrzelo viac než v tomto prípade, pôvodná Fuma totiž nepoznala konkurenciu.

Metodika testovania

Testovanie začíname analýzou ventilátora. Najprv pomocou laboratórneho zdroja Gophert CPS-3205 II a laserového otáčkomeru UNI-T UT372 zisťujeme, aká je jeho štartovacia rýchlosť. To znamená, pri akom minimálnom napätí sa rotor roztočí z pokojového stavu. Následne regulujeme otáčky po stovkách (od 400 ot./min po okrúhle maximum), čím získavame prvú časť údajov na vytvorenie krivky s priebehom hlučnosti v závislosti od otáčok. Aby boli výsledky čo najpresnejšie, vždy vychádzame z priemeru 30-sekundových meracích sekvencií a ventilátory regulujme po stotinách voltu dovtedy, kým od momentu nastavenia po pol minúte priemerovania tachometer neskončí na presných hodnotách, napríklad na 800 ot./min. Nakoniec odčítavame (a do tabuľky parametrov zapisujeme) maximálne otáčky.

   

Na priradenie konkrétnej hlučnosti ku konkrétnym otáčkam prenášame zodpovedajúce napätia spolu s chladičom do odhlučneného boxu, v ktorom meriame hlučnosť. To pomocou hlukomeru Reed R8080, ktorý pred každou sadou meraní rekalibrujeme. Vzájomná poloha polyetylénovej podložky, na ktorej sú chladiče upevnené, a snímaču hlukomeru je vždy rovnaká a snímač je od ventilátora, pre čo najjemnejšie rozlíšenie aj pri nízkom prietoku, vzdialený približne 25 cm. Každé z meraní prebieha v reálnom čase, kedy hlukomer do počítača posiela 30 vzoriek meraní, z ktorých do grafov zapisujeme priemernú hodnotu. Najdôležitejšou časťou je hľadanie a zarovnávanie nastavení ventilátora na fixné hladiny hluku. V tomto prípade je zvolená postupnosť 45, 42, 39, 36, 33 a 31 dBA, kde je s výnimkou posledného a predposledného režimu s každým ďalším znížením otáčok hladina hluku o polovicu nižšia. Na jednej strane je hlučných 45 dBA a na strane druhej takmer bezhlučných 31 dBA.

Ak v grafoch niektorý z režimov chýba, je to buď z dôvodu nedostatočného chladiaceho výkonu alebo preto, že nebolo možné ventilátor k požadovanej hlučnosti zregulovať. Každý z testov trvá 600 sekúnd. Záťaž simulujeme v IntelBurnTeste (7500 MB) a výsledkom je priemer maximálnych teplôt jadier procesora odčítaných z Core Tempu. V momente, ako niektoré z jadier dosiahne 95 °C, testy sú prerušené a vyhodnocujeme ich ako neúspešné.

Merania chladiaceho výkonu prebiehajú vo veternom tuneli z plexiskla so základnou doskou vo vertikálnej polohe, rovnako ako v bežnej skrinke typu tower. Schéma systémového chladenia je tradičná, rovnovážne prúdenie zabezpečuje štvorica ventilátorov Noctua NF-A12S PWM. Dva sú na vstupe a dva na výstupe, zregulované na 550 ot./min.

Priestory testlabu sú klimatizované a vstupná teplota vzduchu sa vždy pohybuje medzi 21 – 21,3 °C, takže môžeme veľmi presne merať takisto automatickú reguláciu PWM. Počas nej ako v jedinom prípade vraciame procesor s TDP 140 W do továrenských nastavení. Krivka profilu impulznej modulácie je s ohľadom na nízku hlučnosť nastavená na 20 % ≤ 20 °C – 30 % ≤ 40 °C – 40 % ≤ 60 °C – 100 % ≤ 90 °C.


*Bez pretaktovania je spotreba zostavy v záťaži IntelBurnTest okolo 170 W, po pretaktovaní 225 W (na procesor pripadá približne 180 W).


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. Super test, ostatně jako vždy 🙂 tabulka už se začíná slušně rozrůstat, s každým dalším kouskem je to zajímavější a zajímavější 🙂
    Už se těším na výměnu ventilátorů za referenční, budete testovat i dopad osazení pouze jednoho ventilátoru?

    1. Áno, testy s jedným ventilátorom budú 🙂

      Osobne som zvedavý, ako ten pasív obstojí komplet pasívne bez sys. chladenia (UnderV/Clock CPU s cca 90 W) pri asi nejakej prerušovanejšej záťaži (s IBT na 5 MB?) v porovnaní s FX70. Tak snáď sa už čoskro dozvieme… FX70 to v tomto smere celkom ide 🙂

      Pozn. ku grafu: fanless, základná doska vertikálne, testované s Core i7-920 (TDP 130 W) bez úprav nastavaní.

      1. Fuma by mohla v pasivním režimu zazářit – vypadá to, že má velké mezery mezi žebry + pokud je pasiv s aktivním chlazením skutečně limitován heatpipe, v pasiv. režimu to odpadne – kvůli podtaktování se sníží objem tepla, které musí heatpipe přenést.

  2. Dík za test aj za fotky príslušenstva. 😉

    No toto je sklamanie, výkon narovnako s Fera 3 je bieda. Je to škoda, lebo mne dáva dvojveža rozhodne väčší zmysel, než tie Ninja kocky čo všetci promujú. Ak to nie je len vadný kus, tak si mohli B verziu odpustiť úplne a radšej tú radu ukončiť, než ju takto okrypliť. Celkovo som doteraz nepochopil prečo Scythe zaplavuje rovnaký segment trhu ťoľkými modelmi s podobnou cenovkou a výkonom, nedáva to zmysel. Potom je jasné, že jeden kanibalizuje predaj druhého a vznikajú takéto zbytočné interné dilemy.

    Okrem toho by som veľmi rád videl Scythe priniesť na trh aj nejaký flagship model s top ventilátormi /niečo ako GT alebo S-Flex/ a špičkovým výkonom, know-how na to určite majú. Proste mi príde, že sa zbytočne obmedzujú na jeden segment z ktorého už nič extra vyťažiť nejde. Nezdá sa mi to jak veľmi podarený buznis-model.

    1. Za svoju „testovaciu kariéru“ som mal viackrát dilemu, či je chladič v poriadku (a či nejde len o chybný kus). V 90 % prípadoch sa výsledky naprieč rôznymi vzorkami zhodovali. To neplatilo snáď iba v prípade Raijinteku Themis. Pri ňom bol ale rozdiel vo výkone naozaj markantný. Toto je oproti tomu kozmetika, na ktorú asi stačí aj osekanie heatpipe o ich poréznu štruktúru.

      Tiež nerozumiem, prečo nemá Scythe niečo v cene okolo 25 eur, čo by mohlo potrápiť Feru. Hlavne, keď evidentne iklinujú k pídeniu väčšiny chladičov k čo najpriaznivejšiemu pomeru cena/výkon. A možno menia taktiku… Kotetsu Mark II ma za 45 eur teda veľmi neteší. Ten o trochu lepší vetrák a vyčačkanejší pasív tých +20 eur oproti Fere IMHO neobháji. Počítam, že výkon bude ako cez kopírak.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *