Nvidia chystá i GeForce RTX 4060 Ti 16GB, vyjde v červenci

Volání po větších kapacitách paměti vyslyšeno

Tento měsíc bude čilá aktivita na trhu grafických karet, protože jak Nvidia, tak AMD chystají vydání nových modelů, navíc těch už patřících do dostupnějšího mainstreamového segmentu. U Radeonů to má být model RX 7600 (bez XT), Nvidia tento měsíc vydá GeForce RTX 4060 Ti. Ale chystá toho mnohem víc. Ukazuje se, že odhalené budou rovnou tři grafiky GeForce a jedna bude zajímavá pro všechny ty, kdo kritizovali malé kapacity paměti.

Zdá se, že Nvidia v zákulisí začala informovat média či další partnery. Podrobnosti o odhalení nových grafik plánovaném na tento měsíc rychle zveřejnili čínští leakeři na Twitteru. Zejména ten s přezdívkou MEGAsizeGPU, který uvádí, že Nvidia chystá oficiální uvedení ne jednoho, ale hned tří modelů najednou (ne všechny se ale začnou hned i prodávat). Toto odhalení má proběhnout v aktuálním měsíci, ale ještě není známý přesný den (tipli bychom si, že to bude spíše k jeho konci).

Nvidia má odhalit GeForce RTX 4060 Ti, jejíž parametry už známe, jen zatím není jasná její cena. Tato karta se má začít hned prodávat, také tedy bude k mání ještě na konci května. Respektive, bude na prodej ve verzi s 8GB pamětí. Parametry jsme probírali zde.

GeForce RTX 4060 Ti 16GB

Ale tato karta nakonec nebude mít výlučně jen 8GB kapacitu paměti, která byla kritizována jako nedostatečná do budoucna (nebo už v nynějších náročnějších hrách). Půjde s ní sice tento měsíc na trh, ale Nvidia nakonec chystá také verzi této grafiky se zdvojnásobenou 16GB pamětí. Tvrdí to jak MEGAsizeGPU (který by měl být poměrně spolehlivý), tak další leaker hongxing2020. A zdá se, že se přidal také Kopite7kimi, asi největší „hvězda“ mezi těmito zdroji informací. 16GB karta podle něj má interní označení PG190-SKU363.

Karta se má jmenovat GeForce RTX 4060 Ti 16GB, ale zatím není jasné, zda bude mít stejné parametry (počet výpočetních jednotek, frekvence, TDP) jako 8GB model. To by sice bylo logické, ale Nvidia v poslední době měla tendenci uvádět karty, které měly stejné jméno jen s odlišením kapacity paměti, ale lišily se o dost víc než jen tím. Známý je případ GeForce GTX 1060 3GB (méně jednotek než u 6GB), ale nedávno to nabralo extrémních podob u GeForce RTX 4080, jejíž verze 16GB a 12GB byly dva úplně rozdílné (i výkonem) modely, Nvidia to nakonec uznala a slabší verzi přejmenovala na RTX 4070 Ti.

Nicméně u GeForce RTX 4060 Ti by asi opět nějaký rozdíl (ale ne nutně tak obrovský) být mohl a karta by tedy mohla přestavovat jakýsi výkonnostní mezistupeň mezi RTX 4060 Ti a RTX 4070. Možná by dokonce mohla reagovat na to, co chystá, ale ještě nevydalo AMD.

Co je podstatné: tato verze s větší pamětí nebude hned. Podle MEGAsizeGPU vyjde v červenci (júli). Logicky by měla stát více než 8GB model. Těžko to zatím odhadovat, neznáme ostatně ani cenu plánovanou pro 8GB verzi (naposled se objevily zprávy o ceně 399 $, ale jisté to není).

Grafiky Nvidia GeForce RTX 4000 Ada Lovelace (zdroj: Nvidia)

GeForce RTX 4060 v červenci

U levnější grafiky se 128bitovými pamětmi, GeForce RTX 4060, zatím o verzi se 16GB pamětí řeč není a je pravděpodobné, že tento model bude i z cenových důvodů nabízet jen 8GB verzi. Tato karta se má začít prodávat také v červenci. Zda to bude v úplně stejný den, kdy se začne prodávat RTX 4060 Ti 16GB, to jasné není, mohlo by jít i o separátní datum během měsíce.

Všechny tři grafiky ale mají být odhalené hned teď v květnu, byť se okamžitě začne prodávat jen RTX 4060 Ti 8GB. Nvidia by asi u druhých dvou karet, které půjdou do prodeje v červenci, mohla odhalit parametry a možná i ceny, takže by sice šlo o „paper launch“ hodně v předstihu, ale aspoň by bylo známo, co můžeme o prázdninách čekat.

Více: Jaká bude GeForce RTX 4060? Mainstream generace Ada je úsporný s TDP jen 115 W

GeForce RTX 4050 opožděná

Mezi těmito informacemi se objevilo ještě něco o následující kartě GeForce RTX 4050. Ta je údajně opožděná a nevyjde v původně plánovaném termínu. Vzhledem k tomu, že GeForce RTX 4060 bude v červenci, bude to asi nejdřívější možný termín i pro GeForce RTX 4050, ale ta může být vydána asi i ještě později. To by ale nebylo moc překvapivé, stačí se podívat, jak dlouho trvalo, než Nvidia vypustila GeForce RTX 3050.

Zdroje: MEGAsizeGPU (1, 2, 3, 4), hongxing2020

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

GeForce RTX 4060 Ti a RTX 4060 odhalené: specifikace a ceny

Když prosákly informace, že Nvidia začne 24. 5. prodávat GeForce RTX 4060 Ti, dalo se čekat, že samotné odhalení a oznámení této karty přijde dřív. A to dřív nastalo včera odpoledne. Nvidia odhalila finální parametry, TDP i ceny této grafiky, a to včetně její 16GB verze, která se začne prodávat až v létě (a za o dost vyšší cenu). Vedle toho ale už rovnou byla odhalená i GeForce RTX 4060, k níž se také dozvídáme všechno důležité. Celý článok „GeForce RTX 4060 Ti a RTX 4060 odhalené: specifikace a ceny“ »

 •  
 •  
 •  

Samsung chystá výrobní procesy šité na míru výkonným CPU a GPU

Nedávno jsme tu měli zprávu o tom, že AMD údajně bude vyrábět některé své čipy v továrnách Samsungu. Také Nvidia v předchozích generacích grafik některá (nebo u GeForce RTX 3000 všechna) GPU vyráběla u něj a nemuselo to být naposled, protože je pro ni více zdrojů výhodných. V tomto kontextu je zajímavé, že Samsung teď chystá speciální procesy určené pro vysoký výkon, které by pro PC procesory a grafiky mohly být přínosné. Celý článok „Samsung chystá výrobní procesy šité na míru výkonným CPU a GPU“ »

 •  
 •  
 •  

První detaily Ryzenů 8000: AMD u Zenu 5 zase nezvýší počet jader

Vypadá to že máme konečně nějaké informace o plánech AMD s procesory generace Ryzen 8000, které už budou založené na jádrech Zen 5. To má být zase výrazně inovované a představovat nově vyvinutou architekturu („tock“, jak se kdysi říkalo ve vývojovém modelu Intelu). AMD zřejmě věří, že Zen 5 hodně posune výkon jednoho vlákna, protože procesory založené na něm nezvýší počet jader, který zůstane stejný už čtvrtou generaci. Celý článok „První detaily Ryzenů 8000: AMD u Zenu 5 zase nezvýší počet jader“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *