Nvidia chystá i GeForce RTX 4060 Ti 16GB, vyjde v červenci

Volání po větších kapacitách paměti vyslyšeno

Tento měsíc bude čilá aktivita na trhu grafických karet, protože jak Nvidia, tak AMD chystají vydání nových modelů, navíc těch už patřících do dostupnějšího mainstreamového segmentu. U Radeonů to má být model RX 7600 (bez XT), Nvidia tento měsíc vydá GeForce RTX 4060 Ti. Ale chystá toho mnohem víc. Ukazuje se, že odhalené budou rovnou tři grafiky GeForce a jedna bude zajímavá pro všechny ty, kdo kritizovali malé kapacity paměti.

Zdá se, že Nvidia v zákulisí začala informovat média či další partnery. Podrobnosti o odhalení nových grafik plánovaném na tento měsíc rychle zveřejnili čínští leakeři na Twitteru. Zejména ten s přezdívkou MEGAsizeGPU, který uvádí, že Nvidia chystá oficiální uvedení ne jednoho, ale hned tří modelů najednou (ne všechny se ale začnou hned i prodávat). Toto odhalení má proběhnout v aktuálním měsíci, ale ještě není známý přesný den (tipli bychom si, že to bude spíše k jeho konci).

Nvidia má odhalit GeForce RTX 4060 Ti, jejíž parametry už známe, jen zatím není jasná její cena. Tato karta se má začít hned prodávat, také tedy bude k mání ještě na konci května. Respektive, bude na prodej ve verzi s 8GB pamětí. Parametry jsme probírali zde.

GeForce RTX 4060 Ti 16GB

Ale tato karta nakonec nebude mít výlučně jen 8GB kapacitu paměti, která byla kritizována jako nedostatečná do budoucna (nebo už v nynějších náročnějších hrách). Půjde s ní sice tento měsíc na trh, ale Nvidia nakonec chystá také verzi této grafiky se zdvojnásobenou 16GB pamětí. Tvrdí to jak MEGAsizeGPU (který by měl být poměrně spolehlivý), tak další leaker hongxing2020. A zdá se, že se přidal také Kopite7kimi, asi největší „hvězda“ mezi těmito zdroji informací. 16GB karta podle něj má interní označení PG190-SKU363.

Karta se má jmenovat GeForce RTX 4060 Ti 16GB, ale zatím není jasné, zda bude mít stejné parametry (počet výpočetních jednotek, frekvence, TDP) jako 8GB model. To by sice bylo logické, ale Nvidia v poslední době měla tendenci uvádět karty, které měly stejné jméno jen s odlišením kapacity paměti, ale lišily se o dost víc než jen tím. Známý je případ GeForce GTX 1060 3GB (méně jednotek než u 6GB), ale nedávno to nabralo extrémních podob u GeForce RTX 4080, jejíž verze 16GB a 12GB byly dva úplně rozdílné (i výkonem) modely, Nvidia to nakonec uznala a slabší verzi přejmenovala na RTX 4070 Ti.

Nicméně u GeForce RTX 4060 Ti by asi opět nějaký rozdíl (ale ne nutně tak obrovský) být mohl a karta by tedy mohla přestavovat jakýsi výkonnostní mezistupeň mezi RTX 4060 Ti a RTX 4070. Možná by dokonce mohla reagovat na to, co chystá, ale ještě nevydalo AMD.

Co je podstatné: tato verze s větší pamětí nebude hned. Podle MEGAsizeGPU vyjde v červenci (júli). Logicky by měla stát více než 8GB model. Těžko to zatím odhadovat, neznáme ostatně ani cenu plánovanou pro 8GB verzi (naposled se objevily zprávy o ceně 399 $, ale jisté to není).

Grafiky Nvidia GeForce RTX 4000 Ada Lovelace (zdroj: Nvidia)

GeForce RTX 4060 v červenci

U levnější grafiky se 128bitovými pamětmi, GeForce RTX 4060, zatím o verzi se 16GB pamětí řeč není a je pravděpodobné, že tento model bude i z cenových důvodů nabízet jen 8GB verzi. Tato karta se má začít prodávat také v červenci. Zda to bude v úplně stejný den, kdy se začne prodávat RTX 4060 Ti 16GB, to jasné není, mohlo by jít i o separátní datum během měsíce.

Všechny tři grafiky ale mají být odhalené hned teď v květnu, byť se okamžitě začne prodávat jen RTX 4060 Ti 8GB. Nvidia by asi u druhých dvou karet, které půjdou do prodeje v červenci, mohla odhalit parametry a možná i ceny, takže by sice šlo o „paper launch“ hodně v předstihu, ale aspoň by bylo známo, co můžeme o prázdninách čekat.

Více: Jaká bude GeForce RTX 4060? Mainstream generace Ada je úsporný s TDP jen 115 W

GeForce RTX 4050 opožděná

Mezi těmito informacemi se objevilo ještě něco o následující kartě GeForce RTX 4050. Ta je údajně opožděná a nevyjde v původně plánovaném termínu. Vzhledem k tomu, že GeForce RTX 4060 bude v červenci, bude to asi nejdřívější možný termín i pro GeForce RTX 4050, ale ta může být vydána asi i ještě později. To by ale nebylo moc překvapivé, stačí se podívat, jak dlouho trvalo, než Nvidia vypustila GeForce RTX 3050.

Zdroje: MEGAsizeGPU (1, 2, 3, 4), hongxing2020

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Už jsou známé specifikace všech GPU generace Blackwell od Nvidie

Pomalu se blíží chvíle, kdy uběhnou dva roky od vydání grafik GeForce RTX 4000 od Nvidie, a tak už asi začínáte vyhlížet novou generaci. Leaker Kopite7kimi, který mívá v posledních letech nejspolehlivější informace o plánech Nvidie, teď na Twitteru prozradil parametry všech čipů, které Nvidia v generaci GeForce RTX 5000 chystá, což může leccos napovědět o výkonu, který tato nová generace grafik přinese. Celý článok „Už jsou známé specifikace všech GPU generace Blackwell od Nvidie“ »

 •  
 •  
 •  

AMD odhalilo Ryzen AI 300: APU Strix Point s jádry Zen 5

Na Computexu mělo AMD úvodní prezentaci a tento rok do ní bylo nacpáno hodně novinek. Už jsme psali o odhalení desktopových procesorů Ryzen 5000, prvních CPU s ambiciózním jádrem Zen 5. Firma ale oznámila i verzi pro notebooky, procesory s kódovým označením Strix Point (či jen Strix). Ty už přinášejí i malá jádra Zen 5c, novou integrovanou grafiku s architekturou RDNA 3.5 a samozřejmě velký důraz na AI, po níž se tyto čipy dokonce i jmenují. Celý článok „AMD odhalilo Ryzen AI 300: APU Strix Point s jádry Zen 5“ »

 •  
 •  
 •  

Ryzen 9000 je tady. Architektura Zen 5, IPC a specifikace modelů

Po dlouhém čekání je to tady. AMD během prezentace na Computexu 2024 představilo procesory Ryzen 9000 pro desktop, které jsou prvními z generace CPU založených na architektuře Zen 5. Máme tak potvrzené modely a také IPC (alespoň tedy oficiálně udávané) této architektury. Podle AMD jsou to nejrychlejší procesory dneška pro „spotřebitelská PC“, přičemž firma už ukázala i první testy, ovšem ne nezávislé. Celý článok „Ryzen 9000 je tady. Architektura Zen 5, IPC a specifikace modelů“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *