Už se ví, kdy vyjde GeForce RTX 4060 Ti, bude současně s RX 7600

Mainstreamové grafiky AMD a Nvidie vyjdou skoro ve stejný den

V druhé polovině května bude rušno v grafických kartách. Před nedávnem unikly na veřejnost informace, dle nichž 25. 5. vyjde mainstreamový model generace RDNA 3 od AMD, Radeon RX 7600. Nvidia v této oblasti zřejmě bude hodně agresivní, soudě podle toho, že načasovala vydání vlastní mainstreamové grafiky (přesněji její první 8GB verze) prakticky na stejný čas, či přesněji o den dříve, což je pravděpodobně záměrná taktika.

Že GeForce RTX 4060 Ti vyjde někdy v květnu, se uvádí už delší dobu. Web VideoCardz nyní ale už zjistil také konkrétní datum, které zřejmě Nvidia začala sdělovat partnerům nebo médiím (pod NDA). VideoCardz se zřejmě dostal k dokumentu s harmonogramem vydání nových karet, protože má data také pro další karty.

Podle těchto informací přijde GeForce RTX 4060 Ti na trh 24. 5., tedy den před tím, než bude vydaný Radeon RX 7600 (to má být 25. 5.). Nicméně jeho recenze mají údajně vyjít den předem, tedy v den vydání GeForce RTX 4060 Ti. Pro tu bude 24. 5. startem dostupnosti v obchodech. Podle VideoCardz ale bude tato grafika formálně ohlášená v předstihu před vydáním, a to údajně už někdy v polovině měsíce. To znamená, že Nvidia odhalí oficiální parametry (které ale už asi známe z úniků) co nevidět, může to nastat prakticky každým dnem.

VideoCardz se údajně podařilo u jeho vlastních zdrojů ověřit také to, že po RTX 4060 Ti vyjdou další dvě karty v červenci (júli) – GeForce RTX 4060 má prý být v první polovině července a poté GeForce RTX 4060 Ti 16GB v druhé polovině července. Zde ještě termíny na den přesně nejsou. Obě tyto karty ale také budou odhalené / formálně oznámené již teď „uprostřed května“. Pravděpodobně to tedy bude na nějakém spojeném „eventu“, kde Nvidia představí všelijaké novinky včetně těchto tří nových grafických karet pro desktop.

Více: GeForce RTX 4060 Ti bude mít verzi s 16GB pamětí, vyjde v létě spolu s GeForce RTX 4060

Definitivní specifikace GeForce RTX 4060 se tedy také dozvíme za několik dní. Také se tím brzo vyjasní, zda bude mít 16GB verze GeForce RTX 4060 Ti stejné frekvence a počty jednotek jako 8GB, nebo se bude nějak více lišit.

Nvidia GeForce RTX 3060 Ti Founders Edition (Zdroj: Nvidia)

Je třeba říct, že Nvidia někdy plány mění podle aktuální situace na trhu a dalších faktorů, takže toto nemusí vydržet navždy. Zejména by se asi mohly posunout ony termíny dostupnosti červencových karet, u nichž koneckonců asi jsou stále jen přibližné, a ne pevně dané. Naopak u GeForce RTX 4060 Ti už asi změna není moc pravděpodobná, protože vydání je tak blízko. Také ona předběžná odhalovačka je už asi přichystaná a posouvat se už asi nebude.

GeForce RTX 4060 Ti tedy bude možné proklepávat už za dva týdny. Spolu se zmíněným Radeonem tedy najednou bude hodně živo v segmentu grafik s nižší cenou. I když informace o tom, jaká ta cena přesně bude, zatím ani u jednoho modelu neunikla. U GeForce RTX 4060 Ti nejprve prosakovaly drby o 449 $, poté o 399 $, ale zatím to asi není moc jistá informace, takže realita může dopadnou úplně jinak.

Zdroj: VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

GeForce RTX 4060 Ti a RTX 4060 odhalené: specifikace a ceny

Když prosákly informace, že Nvidia začne 24. 5. prodávat GeForce RTX 4060 Ti, dalo se čekat, že samotné odhalení a oznámení této karty přijde dřív. A to dřív nastalo včera odpoledne. Nvidia odhalila finální parametry, TDP i ceny této grafiky, a to včetně její 16GB verze, která se začne prodávat až v létě (a za o dost vyšší cenu). Vedle toho ale už rovnou byla odhalená i GeForce RTX 4060, k níž se také dozvídáme všechno důležité. Celý článok „GeForce RTX 4060 Ti a RTX 4060 odhalené: specifikace a ceny“ »

 •  
 •  
 •  

Samsung chystá výrobní procesy šité na míru výkonným CPU a GPU

Nedávno jsme tu měli zprávu o tom, že AMD údajně bude vyrábět některé své čipy v továrnách Samsungu. Také Nvidia v předchozích generacích grafik některá (nebo u GeForce RTX 3000 všechna) GPU vyráběla u něj a nemuselo to být naposled, protože je pro ni více zdrojů výhodných. V tomto kontextu je zajímavé, že Samsung teď chystá speciální procesy určené pro vysoký výkon, které by pro PC procesory a grafiky mohly být přínosné. Celý článok „Samsung chystá výrobní procesy šité na míru výkonným CPU a GPU“ »

 •  
 •  
 •  

První detaily Ryzenů 8000: AMD u Zenu 5 zase nezvýší počet jader

Vypadá to že máme konečně nějaké informace o plánech AMD s procesory generace Ryzen 8000, které už budou založené na jádrech Zen 5. To má být zase výrazně inovované a představovat nově vyvinutou architekturu („tock“, jak se kdysi říkalo ve vývojovém modelu Intelu). AMD zřejmě věří, že Zen 5 hodně posune výkon jednoho vlákna, protože procesory založené na něm nezvýší počet jader, který zůstane stejný už čtvrtou generaci. Celý článok „První detaily Ryzenů 8000: AMD u Zenu 5 zase nezvýší počet jader“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *