Už se ví, kdy vyjde GeForce RTX 4060 Ti, bude současně s RX 7600

Mainstreamové grafiky AMD a Nvidie vyjdou skoro ve stejný den

V druhé polovině května bude rušno v grafických kartách. Před nedávnem unikly na veřejnost informace, dle nichž 25. 5. vyjde mainstreamový model generace RDNA 3 od AMD, Radeon RX 7600. Nvidia v této oblasti zřejmě bude hodně agresivní, soudě podle toho, že načasovala vydání vlastní mainstreamové grafiky (přesněji její první 8GB verze) prakticky na stejný čas, či přesněji o den dříve, což je pravděpodobně záměrná taktika.

Že GeForce RTX 4060 Ti vyjde někdy v květnu, se uvádí už delší dobu. Web VideoCardz nyní ale už zjistil také konkrétní datum, které zřejmě Nvidia začala sdělovat partnerům nebo médiím (pod NDA). VideoCardz se zřejmě dostal k dokumentu s harmonogramem vydání nových karet, protože má data také pro další karty.

Podle těchto informací přijde GeForce RTX 4060 Ti na trh 24. 5., tedy den před tím, než bude vydaný Radeon RX 7600 (to má být 25. 5.). Nicméně jeho recenze mají údajně vyjít den předem, tedy v den vydání GeForce RTX 4060 Ti. Pro tu bude 24. 5. startem dostupnosti v obchodech. Podle VideoCardz ale bude tato grafika formálně ohlášená v předstihu před vydáním, a to údajně už někdy v polovině měsíce. To znamená, že Nvidia odhalí oficiální parametry (které ale už asi známe z úniků) co nevidět, může to nastat prakticky každým dnem.

VideoCardz se údajně podařilo u jeho vlastních zdrojů ověřit také to, že po RTX 4060 Ti vyjdou další dvě karty v červenci (júli) – GeForce RTX 4060 má prý být v první polovině července a poté GeForce RTX 4060 Ti 16GB v druhé polovině července. Zde ještě termíny na den přesně nejsou. Obě tyto karty ale také budou odhalené / formálně oznámené již teď „uprostřed května“. Pravděpodobně to tedy bude na nějakém spojeném „eventu“, kde Nvidia představí všelijaké novinky včetně těchto tří nových grafických karet pro desktop.

Více: GeForce RTX 4060 Ti bude mít verzi s 16GB pamětí, vyjde v létě spolu s GeForce RTX 4060

Definitivní specifikace GeForce RTX 4060 se tedy také dozvíme za několik dní. Také se tím brzo vyjasní, zda bude mít 16GB verze GeForce RTX 4060 Ti stejné frekvence a počty jednotek jako 8GB, nebo se bude nějak více lišit.

Nvidia GeForce RTX 3060 Ti Founders Edition (Zdroj: Nvidia)

Je třeba říct, že Nvidia někdy plány mění podle aktuální situace na trhu a dalších faktorů, takže toto nemusí vydržet navždy. Zejména by se asi mohly posunout ony termíny dostupnosti červencových karet, u nichž koneckonců asi jsou stále jen přibližné, a ne pevně dané. Naopak u GeForce RTX 4060 Ti už asi změna není moc pravděpodobná, protože vydání je tak blízko. Také ona předběžná odhalovačka je už asi přichystaná a posouvat se už asi nebude.

GeForce RTX 4060 Ti tedy bude možné proklepávat už za dva týdny. Spolu se zmíněným Radeonem tedy najednou bude hodně živo v segmentu grafik s nižší cenou. I když informace o tom, jaká ta cena přesně bude, zatím ani u jednoho modelu neunikla. U GeForce RTX 4060 Ti nejprve prosakovaly drby o 449 $, poté o 399 $, ale zatím to asi není moc jistá informace, takže realita může dopadnou úplně jinak.

Zdroj: VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Levné 4nm Ryzeny 5 8400F a Ryzeny 7 8700F už jsou v obchodech

Začátkem jara prosákly z Číny zprávy o tom, že by se pro desktopové desky se socketem AM5 měla dát koupit verze nových APU Ryzenů 8000G s deaktivovanou grafikou. Tyto modely Ryzen 7 8700F a Ryzen 5 8400F pak skutečně byly vydané, ale zprvu jen pro OEM trh. Nyní je však AMD začíná prodávat globálně jako levnou možnost pro zájemce o něco se Zen 4. To platí hlavně pro Ryzen 5 8400F, který by teď mohl být nejlevnějším CPU pro socket AM5. Celý článok „Levné 4nm Ryzeny 5 8400F a Ryzeny 7 8700F už jsou v obchodech“ »

 •  
 •  
 •  

Vyjdou nové grafiky Nvidia už letos? První bude levnější RTX 5080

Jsou tu nové zprávy k očekávanému příchodu nové generace grafických karet, které by měly vyjít ve druhé polovině roku (nebo začátkem toho příštího). Tentokrát se týkají grafik chystaných Nvidií, GeForce RTX 5000 s GPU architektury Blackwell. Na internetu se krátce po sobě objevila nejdřív zvěst o tom, že Nvidia letos vydá jen nejdražší model, u které se ale prakticky hned ukázalo, že asi neplatí a jako první bude k mání dostupnější model. Celý článok „Vyjdou nové grafiky Nvidia už letos? První bude levnější RTX 5080“ »

 •  
 •  
 •  

TSMC má levnější verzi 4nm procesu, šance pro lowend CPU a GPU

Nejmodernější výrobní procesy jsou čím dál dražší, a dokonce i cena v přepočtu na tranzistor už neklesá, takže čím dál víc asi uvidíme, že levné procesory a GPU nebudou moci použít nejnovější výrobní proces. Naštěstí TSMC chystá vedle špičkových procesů také verze se sníženou cenou. Nyní je takovou ekonomickou technologií 6nm proces, ale místo něj by brzo měla být dostupná také levnější 4nm výroba, která by mohla hodně pomoct hlavně u GPU. Celý článok „TSMC má levnější verzi 4nm procesu, šance pro lowend CPU a GPU“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *