Návrat 12nm procesorů. AMD prý obnoví výrobu APU generace Zen 1

Čtyři roky stará APU Ryzen 3 3200G a Ryzen 5 3400G zpět do výroby?

Od loňska má AMD na trhu procesory s architekturou Zen 4 a pomalu už se vyhlíží Zen 5, ale vypadá to, že se s nimi paradoxně vrátí i něco, co je už čtyři až pět let staré. AMD prý znovu nastartuje výrobu procesorů s původní architekturou Zen či Zen+ z let 2017 až 2018, vyráběných na 12nm procesu GlobalFoundries. Je zvláštní, že se obnovuje výroba takto starých procesorů místo novějších generací, ale zřejmě to má své specifické důvody.

Tyto informace se objevily na fóru Board Channels, kde jsou často vynášeny různé zprávy z kruhů východoasijského počítačového průmyslu. Tamní leaker uvádí, že AMD pošle do výroby některé procesory generace Ryzen 3000. Nemá ale jít o čipletové 7nm procesory „Matisse“ jako Ryzen 5 3600, ale procesory Ryzen 3000G „Picasso“, což jsou 12nm čipy se čtyřmi jádry Zen+ na taktech okolo 4 GHz a s integrovanou grafikou Radeon Vega 8 nebo 11 (podle toho, kolik je aktivních výpočetních jednotek, jde o 512 či 704 shaderů), samozřejmě pro socket AM4 a paměti DDR4.

AMD by prý mělo obnovit výrobu čtyřjádrových modelů Ryzen 5 3200G a Ryzen 5 3400G (od stejného čipu se také odvozovaly dvoujádrové Athlony, ale u těch by bylo ekonomičtější vyrábět menší nativně dvoujádrový čip Raven2). Proč právě tyto procesory? Podle Board Channels mají sloužit jako procesory pro levné základní desky s čipsetem B450, zejména různé základní mATX modely.

Údajně bude vyrobeno až 30 000 nových kusů těchto procesorů. To, že se uvádí takovýto konkrétní počet, možná i vysvětluje, proč je výroba obnovována, ačkoliv už mezitím skončila. Pravděpodobně je v distribuci a na skladech výrobců větší množství základních desek s těmito staršími čipovými sadami. Nové várky procesorů mají umožnit je doprodat, aby neskončily na ocet.

Parametry procesorů Ryzen 3 3200G a Ryzen 5 3400G, slajd z uvedení v roce 2019. Jde ale v podstatě o refresh modelů 2200G a 2400G už z roku 2018 (zdroj: AnandTech)

Ačkoliv je možné na platformu B450 instalovat i novější procesory včetně Ryzenů 4000G a Ryzenů 5000G s integrovanou grafikou, u těch to vyžaduje nahrání nového BIOSu a podobné komplikace. Proto možná bylo rozhodnuto, že nejsnazší způsob, jak zásoby starších desek generace B450 upotřebit, jsou Ryzeny 3000G, ač jsou technologicky i výkonem jader CPU o hodně pozadu za dnešními APU.

Také ale mohlo zafungovat i to, že je výroba na 12nm procesu GlobalFoundries levnější než u 7nm Ryzenů 4000G a 5000G. Je to paradoxní vzhledem k tomu, že AMD má problém s odbytem procesorů Ryzen a logicky by mělo mít lepší šanci ji zalepit nabízením technologicky novějších modelů. To se ale možná týká hlavně notebookového trhu a zde bude cílem retailový trh samostatných komponent, kde je asi nejdůležitější cíl nějak udat onu zásobu starších desek.

Bylo by pěkné, kdyby se tyto procesory objevily za nějaké nízké výprodejové ceny. Ovšem v dnešní době už opravdu hodně spadla i cena novějších APU. Ryzeny 3 4300G se čtyřmi a Ryzeny 5 4600G se šesti jádry Zen 2 se dají koupit za méně než dva tisíce, respektive u šestijádra za něco málo přes dva tisíce. Tudíž se ve většině případů vyplatí několik stovek přihodit a volit tuto novější generaci (na zvážení je i Ryzen 5 5600G, který už má celkem novou architekturu Zen 3, ten se ale už blíží třem tisícům).

Zdroje: VideoCardz, Board Channels

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Na GeForce RTX 2000 a GTX 1600 se dá zapnout ReBAR modem UEFI

Objevila se docela zajímavá zpráva. Pomocí modifikace se podařilo rozběhnout funkci PCI Express Resizable BAR (či ReBAR) na grafikách Nvidia generace Turing (GeForce RTX 2000 a GTX 1600), které ji normálně nepodporují. Můžete si na nich tak o něco zlepšit výkon ve hrách. Je to však docela komplikovaný hack, a ačkoliv je to technicky zajímavá věc, nelze ho úplně doporučit, pokud nejste experti, které nerozhodí „bricknutá“ deska. Celý článok „Na GeForce RTX 2000 a GTX 1600 se dá zapnout ReBAR modem UEFI“ »

  •  
  •  
  •  

Čínské procesory Loongson už mají IPC jako nejlepší jádro Intelu

Čína má už víc než dvacet let vývoj vlastních procesorů Loongson, které začínaly na začátku tisíciletí jako nelicencovaná kopie MIPS. Tato instrukční sada mezitím v podstatě skončila, ale Loongson vytrval a přetvořil ji nedávno na vlastní nazvanou LoongArch. Teď firma přišla se zajímavou novou generací 3A6000, jejíž jádra mají velmi vysoké IPC, výkon na 1 MHz se rovná nejmodernějším CPU Intel. IPC ovšem není všechno… Celý článok „Čínské procesory Loongson už mají IPC jako nejlepší jádro Intelu“ »

  •  
  •  
  •  

Samsung uvádí 32Gb čipy DDR5, umožní 64GB paměti (SO-)DIMM

Začátkem roku se začaly prodávat 24GB a 48GB paměti DDR5 pro notebooky a desktopy. Ty byly založené na 24Gb čipech DRAM, kterým jsme trochu jízlivě říkali „nebinární“, protože jejich kapacita není čistě mocninou dvojky. Tyto čipy umožnily zvednout kapacitu všech typů modulů o 50 % proti předtím používaným 16Gb čipům. Brzo ale přijde další skok, protože Samsung už zavádí čipy 32Gb, kde už bude nárůst rovnou o 100 %. Celý článok „Samsung uvádí 32Gb čipy DDR5, umožní 64GB paměti (SO-)DIMM“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *