Fractal Design Lumen S28 RGB – Chladič hrající všemi barvami

Klíčové vlastnosti

Rád bych vám dnes představil kapalinový all-in-one chladič Lumen S28 RGB od Fractal Design. Tento chladič láká na svůj nenápadný a jednoduchý design, který lze jednoduše oživit pomocí RGB LED a využívá atypické konstrukce s pumpou integrovanou v radiátoru. Zásadní otázkou tak zůstává, zda je toto řešení dostatečně účinnou alternativou proti běžným AIO chladičům s pumpou přímo v bloku, což samozřejmě hodlám prověřit v dnešní recenzi.

Klíčové vlastnosti chladiče

Většina produktů od Fractal Desing se vyznačuje skandinávským minimalismem a ani zde tomu není jinak. Chladicí blok je zde sympaticky kompaktní a lehký, což je pochopitelně dáno absencí pumpy. Blok tak slouží pouze jako pasivní prvek chladiče, kde je přes teplosměnnou plochu měděné základny odváděno odpadní teplo procesoru pomocí kapaliny do radiátoru.

Vršek chladicího bloku s logotypem výrobce slouží jako světelný difuzér pro šestici RGB LED pod ním. Lze jej sejmout a otáčet po 90° intervalech do takové pozice, která vám bude vizuálně nejvíce vyhovovat. Jedná se sice o malý, ale sympatický detail.

   

Na straně chladicího bloku najdete konektor pro propojení chladiče se základní deskou pomocí dodávaného kabelu. Výrobce vám tím dává možnost minimalistické stylizace chladiče do matně černého a nenápadného vzhledu bez jediného kabelu, který by vycházel z bloku. Uchycení hadic do bloku je vyřešeno pomocí otočných 90° fitinek a hadice jsou vybaveny ochranným nylonovým opletem pro vyšší odolnost. Na základně chladiče je již z výroby aplikovaná tenká vrstva teplovodivé pasty, takže nemusíte přemýšlet o množství pasty nebo jakým způsobem ji aplikovat.

   

Jak už bylo uvedeno v předchozím textu, pumpa je u tohoto chladiče integrovaná přímo v radiátoru. Její pozice je zvolena tak, aby se pumpa překrývala s motorkem ventilátoru a zamezilo se tak zbytečnému plýtvání užitné plochy radiátoru. Plocha za středem ventilátoru je totiž mrtvým prostorem, kde nedochází k žádnému proudění vzduchu skrze radiátor. Kabel od pumpy je veden skrze malý zářez v okraji radiátoru, aby jej šlo jednoduše schovat a nedošlo k jeho mechanickému poškození během instalace. Pumpu sice nelze regulovat pomocí PWM signálu, ale lze ji alespoň regulovat pomocí napětí. Na konci radiátoru vedle uchycení hadic lze najít zakrytý port, který zřejmě slouží k plnění chladiče ve výrobě, bohužel jej však nelze využít pro doplnění kapaliny. Chladič je plně bezúdržbový a neočekává se zde žádný zásah ze strany uživatele.

   

Výrobce naštěstí nešetřil na příslušenství. Na základně chladiče tak najdete už z výroby aplikovanou vrstvu teplovodivé pasty, v balení se pak ukrývá pasta na přibližně tři další aplikace a také tam najdete alkoholový čisticí hadřík pro optimální přípravu tepelného rozvaděče procesoru. V příslušenství dále najdete všechny potřebné součástky pro instalaci chladiče na procesor, kde si jen stačí zvolit instalační rámeček dle vaší procesorové patice a odpovídající sadu šroubků. Instalace chladiče je snadná a vše je názorně zakresleno v dobře zpracované uživatelské příručce a neměli byste narazit na žádnou komplikaci během instalace.

   

Jak je již dobrým zvykem, tak u AMD procesorů využijete nativní backplate základní desky a pro Intel procesory pak použijete backplate dodávaný s chladičem. Nechybí pochopitelně ani sada 5mm šroubků pro uchycení radiátoru k počítačové skříni nebo kabel pro propojení osvětlení chladicího bloku s 5V ARGB konektorem na základní desce.

Parametry pumpy, radiátoru a ventilátorů

Lumen S28 RGB nijak nevybočuje ze své třídy chladičů co se rozměrů týče. Celková tloušťka hliníkového radiátoru včetně ventilátorů nepřesahuje 55 milimetrů pro maximalizaci kompatibility s běžnými počítačovými skříněmi a chladič je kompatibilní se všemi současnými procesorovými paticemi vyjma HEDT. Cena je nastavena velmi rozumně a příjemným bonusem navíc je pětiletá záruka.Dodávané ventilátory z řady Aspect jsou stejně jako blok chladiče Lumen S28 RGB osazeny šesticí ARGB LED a kabely lze zapojit do série, což výrazně usnadňuje vedení kabelů a také zjednodušuje zapojení do základní desky bez nutnosti použití rozbočovačů. Svými parametry na tom nejsou vůbec špatně, ale papírové specifikace nejsou mezi výrobci bohužel navzájem porovnatelné a bez sjednocené metodiky nemají moc velkou relevanci.
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU

Dlho očakávané next-gen ventilátory Noctua v 140 mm formáte nabrali aj nenabrali sklz v plánovanom vydaní. V rámci samostatného predaja sa síce posunuli z druhého do tretieho štvrťroka 2024, ale spolu s chladičom, ktorý na vrchole ponuky vymení model NH-D15, by mali vyjsť už čoskoro. Okrem toho sa trochu odtajnilo aj to, ktorý zo „starších“ projektov má tesne pred dokončením. Celý článok „Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU“ »

 •  
 •  
 •  

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

 •  
 •  
 •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *