AMD tento měsíc nevydá Radeon RX 7600 XT, bude to RX 7600

Radeon RX 7600 nakoenc bez XT, předchozí úniky se ve jménu mýlily

Minulý týden jsme hlásili únik, který ukazoval šest chystaných grafik AMD s architekturou RDNA 3, mezi nimi Radeon RX 7600 XT, který by měl být prvním mainstreamovým modelem s čipem Navi 33. Ukazuje se ale, že únik byl minimálně v jedné věci nepřesný. Tato karta se totiž nebude jmenovat Radeon RX 7600 XT, ale jen Radeon RX 7600 bez dalšího přívlastku. Je otázka, co to znamená, karta by například nemusela mít plný počet jednotek.

Předchozí úniky o kartě hovořily jako o Radeonu RX 7600 XT asi víceméně ze setrvačnosti a to, že bude karta mít v názvu XT, byl asi (minimálně u těch neoficiálních) jen předpoklad. Ovšem to, že se označení RX 7600 XT objevilo v kódu ROCm, se zdálo potvrzovat, že se desktopová karta s Navi 33 bude takto jmenovat.

Jenže další úniky ukazují, že grafika, která se teď chystá k vydání, nebude XT, ale jen Radeon RX 7600. Jsou pro to už minimálně dva doklady. Nejprve se objevil záznam v ruské importní databázi EEC, kam společnost Gigabyte zadala názvy modelů dvou zatím nevydaných grafik: GeForce RTX 4060 Ti a Radeonů RX 7600. Přesněji jde o dvě karty: Gigabyte Radeon RX 7600 8GB Gaming a RX 7600 8GB Gaming OC. Tímto je tedy opět potvrzená také jejich 8GB paměť.

 • Gigabyte Radeon RX 7600 8GB Gaming (GV-R76GAMING-8GD)
 • Gigabyte Radeon RX 7600 8GB Gaming OC (GV-R76GAMING OC-8GD)

Databáze EEC není úplně jistý zdroj, protože občas v ní skončí i registrace modelů, které se pak prodávat nezačnou, nebo se začnou prodávat až za dlouhou dobu. V tomto případě ale asi o planý poplach nepůjde, protože poté prosákly ještě karty od ASRocku, a to tři (dle webu VideoCardz):

 • ASRock Radeon RX 7600 8GB Challenger OC (RX 7600 CL 8GO)
 • ASRock Radeon RX 7600 8GB Phantom Gaming OC (RX 7600 PG 8GO)
 • ASRock Radeon RX 7600 8GB Steel Legend OC (RX 7600 SL 8GO)

I zde jsou všechny karty bez přídomku XT a je tedy nanejvýš pravděpodobné, že karta, která má dle zdrojů Moore’s Law is Dead vyjít 25. 5., bude Radeon RX 7600. Je sice možné že k ní poté přibude ještě Radeon RX 7600 XT coby výkonnější varianta, ale pokud ano, asi by byl vydán až později a není na pořadu dne teď.

ASRock Radeon RX 6400 Challenger ITX 4GB (zdroj: ASRock)

Je otázka, jak to tedy bude s dalšími kartami, které se vedle Radeonu RX 7600 XT objevily v onom úniku v kódu ROCm. Asi je ale možné, že jsou tyto karty normálně v přípravě, ale AMD se rozhodlo značení změnit z RX 7600 XT na RX 7600 relativně pozdě, takže kód odrážel starší plány.

Zdroje: VideoCardz (1, 2)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Steam Deck OLED: Handheld Valve dostal 6nm SoC a další zlepšení

Firma Valve opakovaně prohlásila, že nová generace jejího úspěšného herního handheld zařízení Steam Deck je daleko a nemáme ji čekat v blízké době. Tím ale zřejmě myslela novou generaci ve smyslu zařízení, které výrazně zvýší výkon podobně jako nová generace herních konzolí. Teď totiž Valve překvapivě uvedlo na trh nový Steam Deck OLED s novým 6nm procesorem, který přináší nový displej, lepší výbavu a výdrž na baterii. Celý článok „Steam Deck OLED: Handheld Valve dostal 6nm SoC a další zlepšení“ »

 •  
 •  
 •  

Po roce zpoždění je tu Intel Arc A580, nejlevnější 256bitové GPU

Koncem minulého týdne přišly zprávy indikující, že Intel po téměř 13měsíčním tichu vydá grafickou kartu Arc A580. Tento levnější model loni vydané generace Alchemist, založený na ořezané verzi čipu, která proti modelu Arc A770 používá jen 75 % fyzicky přítomných jednotek, teď firma skutečně oficiálně uvádí do prodeje za cenu okolo pěti tisíc korun. Za tyto peníze by mohlo jít o zajímavou možnost pro levnější herní počítače. Celý článok „Po roce zpoždění je tu Intel Arc A580, nejlevnější 256bitové GPU“ »

 •  
 •  
 •  

(Update) Výkon navíc pro GPU Intel? Ovladač (ne)zvedl takt Arc A380

Často se v kontextu grafických karet mluví o tom, že se jim po vydán postupně zvyšuje výkon. Není to úplně přesné, protože samotný výkonnostní potenciál hardware zůstává stejný a jenom se optimalizuje softwarová vrstva, aby z něj dokázala vytěžit více než na začátku. U grafických karet Intel Arc se teď ale stala výjimka a aktualizace ovladačů zdá se přímo vylepšila samotný výkon hardwaru zvýšením frekvence, na které GPU běží. Celý článok „(Update) Výkon navíc pro GPU Intel? Ovladač (ne)zvedl takt Arc A380“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *