Posledné oneskorenie 140 mm LCP ventilátorov Noctua?

140 mm next-gen ventilátory Noctua v Q2/2024

Táto správa nepoteší nikoho, kto si robil začiatkom roka 2024 zálusk na novú generáciu 140-milimetrových ventilátorov Noctua. Na tú si budete musieť počkať trochu dlhšie, hoci plánovaný posun vo vydaní je pomerne malý, s januárovým dátumom ale nepočítajte. Vyzerá to ale tak, že obdobie, v ktorom tieto ventilátory vyjdú, bude veľmi výživné. Na rovnaký štvrťrok je totiž písaný aj nástupca chladiča NH-D15.

Nepíšeme to prvýkrát a možno ani nie naposledy, každopádne dlho očakávané 140 mm ventilátory z LCP sa v roadmape Noctuy znovu posúvajú. Budiš útechou aspoň to, že sa nejedná o dramatický skok a je to „iba“ presun medzi kvartálmi v prvej polovici roka 2024.

Z pôvodne prvého sú ventilátory prehlásené do druhého kvartálu (60 mm ventilátory s nízkym profilom v ňom ale zostávajú). Okrem tejto zmeny oproti októbrovému kalendáru nenastal žiadny iný pohyb. To znamená, že chladič, ktorý v ponuke Noctuy nahradí alebo doplní top-flow model NH-L12 je písaný stále na neurčito v 2024 rovnako ako variant chromax.black 140 mm LCP ventilátorov. Ten pôjde do obchodov s  pravdepodobne až v druhej polovici roka, pokiaľ teda nevyjde súbežne s béžovo-hnedými variantmi. V obidvoch farebných schémach Noctua ale zase až tak často svoje veci nevydáva. Špeciálne, ak ide o kľúčové produkty, pri ktorých sa očakávajú vysoké predaje.

Druhý kvartál 2024 sa ale momentálne profiluje veľmi silno, má v ňom totiž prebehnúť aj vydanie procesorového chladiča, ktorý bude vybavený práve novou generáciou 140 mm ventilátorov. Tento chladič sa už vo forme prototypu, ale už pokročilého, predfinálneho, objavil aj na Computexe 2023 podobne ako aj pravidelné odkladané ventilátory. Ale už sme ich aspoň videli a veríme, že sa do cenníkov obchodov naozaj zaradia niekedy medzi aprílom a júnom budúceho roka.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nový Liquid Freezer (III): Lepší kontakt a kompresor z lietadla

Arctic vraj historicky nespomína na to, že by sa nejaký produkt zo štartu, tesne po vydaní, tešil väčšiemu záujmu používateľov ako je to u chladičov Liquid Freezer III. Ale nečudo. Okrem efektívnych ventilátorov prinášajú viacero prvkov zvyšujúcich chladiaci výkon. Ten je nielen vysoký, ale aj cenovo veľmi dostupný. Arctic dal chladiče do predaja s pomerne veľkou, stále pretrvávajúcou zľavou. 360-milimetrový variant pod 80 eur? Celý článok „Nový Liquid Freezer (III): Lepší kontakt a kompresor z lietadla“ »

 •  
 •  
 •  

Mystique 360 a 240: Prvé novogeneračné vodníky DeepCool

V znamení rozsiahlejších zmien DeepCool vydáva rad kvapalinových chladičov Mystique. Z hlavných vecí, ktoré majú vplyv na chladiacu efektivitu, sa zasahovalo do konštrukcie čerpadla, coldplatu, ale i ventilátorov. Atraktivitu má zvyšovať aj pridanie pestrofarebného displeja LCD napríklad na monitoring aktivity procesora. Cenovo sa pritom chladiče Mystique držia skôr medzi lacnejšími, pokiaľ sa porovnávajú s podobne vybavenou konkurenciou. Celý článok „Mystique 360 a 240: Prvé novogeneračné vodníky DeepCool“ »

 •  
 •  
 •  

BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?

Letošní rok zahájím testy chladičů opravdovou lahůdkou. Nachystal jsem si pro vás recenzi chladiče Dark Rock Elite, tedy naprostou špičku nabídky společnosti BeQuiet!. Jedná se o prémiový chladič nabízející velmi vysokou účinnost při nízké hladině hluku díky své propracované konstrukci ve spojení se špičkovými ventilátory. Jsem velmi zvědavý, jak si povede proti špičkovým chladičům, které jsem měl možnost otestovat v uplynulém roce. Celý článok „BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. Divím se, že neudělají aerodynamický náběh na ten nosný kříž. Nic by to nestálo a přínos by byl. BQ to tak má, fouká do zkoseného nosníku. Noctua do placky.

  1. — Nic by to nestálo a přínos by byl.

   Skúsim to otočiť a pozerať sa na vec z pohľadu, prečo to tak Noctua asi môže robiť. Nejde o žiadne ich oficiálne stanovisko (mam to však na dlhom na zozname veci „treba zistiť“), ale nejaký môj názor, povedzme.

   Na F12 sa aerodynamickejšími statorovými lamelami Noctua zaoberala, takže skúsenosti v tomto smere určite majú. Pri tom ventilátore sú natočené k lopatkám užšou stranou a dokonca sú an nich aj zúbky, ktoré majú hlavne spríjemniť akustický profil potlačením tónových špičiek z obtekania vzduchom, čo je téma, s ktorou sa Noctua u tohto ventilátora zaoberala na viacerých úrovniach (napríklad rôznymi uhlami jednotlivých lopatiek, ktoré majú takisto hluk rozložiť do širšieho spektra frekvencií), ku ktorým sa už neskôr nevrátili. V kontexte s konštrukciou statorových lamiel možno pre to, že tie aerodynamickejšie sú podstatne krehkejšie (a špeciálne, pokiaľ by nemali obmedzovať maximálnu hrúku rotora, ktorá sa do 25-milimetrového profilu zmestí) už len z toho dôvodu, že držia na menšej ploche a počas prepravy to môže dopadnúť napríklad aj tak, že vplyvom toho sem-tam príde ventilátor komplet rozsypaný alebo v lepšom prípade iba poškodený.

   Isteže, obalový materiál by mal byť primeraný konštrukcii, čo práve u ventilátora Corsair AF120 Elite nie je, ale pokiaľ by to mala byť zbytočná starosť, tak prečo? Predpokladám, že Noctua v rámci výskumu zistila, že tá konštrukcia s „plochým“ nábehom prietok škrtí porovnateľne (a možno i menej, ktovie…) ako trojnásovný počet aerodynamickejší, ktoré ukrajújú z hrúbkky rotora, čo výkonnostným charakteristikám ventilátora neprospieva. A zároveň tie sttaorové lamely, ktoré budú použité aj na nových 140 mm ventilátoroch Noctua, nemusia ani negatívnejší dosah na hlučnosť. Na výstupe ventilátorov sú už prúdnice vzduchu veľmi mikroturbulentné. Podobne, ako keď na ostrekovači na kvety nastavíte maximálne rozprašovanie. Do toho keď budete sekať rukou, tak hlučnosť prakticky nezvýšite na rozdiel od toho, keď to isté robíte v prípade prerušovania laminárnejšieho toku.

   Sú to pomerne zložité témy a pri momentálnej úrovni vedomostí a skúsenosti, ktoré s ventilátormi máme, by si osobne nedovolím tvrdiť, že pri zvolení inej geometrie by bol celkový výsledok určite „lepší“, hoci to tak selský rozum vyhodnotí.

   Všetko vyššie sú ale len moje úvahy a Noctua by možno napísala iné kľúčové dôvody. V testoch tých ventilátorov spomenuté určite budú. Najrôznejšie „nepoložené dotazov“, na ktoré som si nedokázal nikdy vyhradiť čas, sa v tom šialenom dokumente budú pomaly skôr či neskôr počítať v megabajtoch. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *