Galax GeForce RTX 4060 Ti Max: Nejrychlejší jednoslotová grafika

Single-slot chlazení na herní grafice generace Ada Lovelace

Skříně pro herní počítače dnes i u Mini-ITX modelů nabraly tolik sádla, že se do nich vejdou hodně velké grafiky a výkonnější grafické karty v jednoslotovém provedení se dnes prakticky nedělají. Pokud byste ale takovou z nějakého důvodu chtěli (třeba tomu, aby vám v pracovní stanici zbytečně neblokovala slot, který potřebujete), objevila se teď na trhu zajímavá možnost. Firma Galax vyrobila tenkou jednoslotovou GeForce RTX 4060 Ti.

Tato grafika se jmenuje Galax GeForce RTX 4060 Ti Max (nebo „Unparalleled / Unrivalled Max“) a jde o grafiku založenou na 16GB verzi modelu 4060 Ti, což se bude asi hodit zrovna do toho použití v pracovní stanici (jako alternativy k dražším „Pro“ modelům Nvidia RTX). Grafika používá chladič typu blower, což je v tomto formátu v podstatě nevyhnutné, tloušťka karty včetně chladiče je jen 20 mm.

Galax GeForce RTX 4060 Ti Max s jednoslotovým chladičem (zdroj: Galax, via: VideoCardz)

Chladič prohání pomocí radiálního ventilátoru vzduch podélně skrz nízký pasiv (ten má obsahovat vapor chamber) na kartě. Záslepka je nad plochými konektory DisplayPort perforovaná, takže část tepla půjde rovnou mimo skříň, byť tento výdech má jen omezený průřez. Konec chladiče je částečně otevřený i do skříně, takže teplo bude unikat i dovnitř a bude třeba mít nějaký ten airflow větrající v okolí grafiky.

Galax GeForce RTX 4060 Ti Max s jednoslotovým chladičem (zdroj: Galax, via: VideoCardz)

Nicméně chladič nepotřebuje přístup vzduchu v ploše karty jako chladiče s axiálními ventilátory, takže vedle této grafiky by mělo být možné osadit další adaptér. Zejména pokud nebude moc dlouhý. Grafika má totiž nasávání na konci poměrně daleko od záslepky (délka karty je 26,7 cm). Nasávání radiálního ventilátoru je přitom z obou stran, což pomůže dostávat do něj více „čerstvého“ vzduchu, pokud byste měli nějakou HEDT nebo WS desku se sedmi sloty PCI Express a opravdu chtěli zaplnit úplně všechno.

Galax GeForce RTX 4060 Ti Max s jednoslotovým chladičem (zdroj: Galax, via: VideoCardz)

Podle Galax má karta šestivsrtvé PCB s VRM o 6+2 fázích a referenční takty – 4352 shaderů, 2310 MHz v základu, 2535 MHz pro boost. TDP je 165 W, zde asi není překvapení, že není zvýšené. 16GB paměť GDDR6 běží na taktu 18,0 GHz s propustností 288 GB/s (128bitová sběrnice). Napájení je pomocí tradičního osmipinu na konci karty, ten je orientovaný směrem dozadu (takže není třeba moc místa ani směrem k bočnici a karta se vejde do starších kompaktních skříní). Obrazové výstupy jsou standardní – jedno HDMI 2.1, tři DisplayPorty 1.4.

Se stejným chladičem a PCB by se měla dát vyrobit i 8GB karta nebo i model GeForce RTX 4060, ale neví se, zda má takové další jednoslotové grafiky Galax v plánu. Také těžko říct, zda tyto modely budou dovážené do EU a k nám.

Zdroje: Galax, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Levné 4nm Ryzeny 5 8400F a Ryzeny 7 8700F už jsou v obchodech

Začátkem jara prosákly z Číny zprávy o tom, že by se pro desktopové desky se socketem AM5 měla dát koupit verze nových APU Ryzenů 8000G s deaktivovanou grafikou. Tyto modely Ryzen 7 8700F a Ryzen 5 8400F pak skutečně byly vydané, ale zprvu jen pro OEM trh. Nyní je však AMD začíná prodávat globálně jako levnou možnost pro zájemce o něco se Zen 4. To platí hlavně pro Ryzen 5 8400F, který by teď mohl být nejlevnějším CPU pro socket AM5. Celý článok „Levné 4nm Ryzeny 5 8400F a Ryzeny 7 8700F už jsou v obchodech“ »

 •  
 •  
 •  

Vyjdou nové grafiky Nvidia už letos? První bude levnější RTX 5080

Jsou tu nové zprávy k očekávanému příchodu nové generace grafických karet, které by měly vyjít ve druhé polovině roku (nebo začátkem toho příštího). Tentokrát se týkají grafik chystaných Nvidií, GeForce RTX 5000 s GPU architektury Blackwell. Na internetu se krátce po sobě objevila nejdřív zvěst o tom, že Nvidia letos vydá jen nejdražší model, u které se ale prakticky hned ukázalo, že asi neplatí a jako první bude k mání dostupnější model. Celý článok „Vyjdou nové grafiky Nvidia už letos? První bude levnější RTX 5080“ »

 •  
 •  
 •  

TSMC má levnější verzi 4nm procesu, šance pro lowend CPU a GPU

Nejmodernější výrobní procesy jsou čím dál dražší, a dokonce i cena v přepočtu na tranzistor už neklesá, takže čím dál víc asi uvidíme, že levné procesory a GPU nebudou moci použít nejnovější výrobní proces. Naštěstí TSMC chystá vedle špičkových procesů také verze se sníženou cenou. Nyní je takovou ekonomickou technologií 6nm proces, ale místo něj by brzo měla být dostupná také levnější 4nm výroba, která by mohla hodně pomoct hlavně u GPU. Celý článok „TSMC má levnější verzi 4nm procesu, šance pro lowend CPU a GPU“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *