Bonusové testy Scythe Fuma 3: Tretí ventilátor a rovnaká rotácia

Malá re-konfigurácia Fuma 3

Aký má u chladiča Scythe Fuma 3 dopad na efektivitu a akustický profil úprava konfigurácie ventilátorov? O možných zmenách referujeme v doplnkových testoch, kde je v jednom z režimov pasív rozšírený o tretí ventilátor a v druhom sme nahradili nízkoprofilový ventilátor za hrubší model, čím sme ale zároveň chladič obrali o jednu z inzerovaných výhod – protichodné otáčanie ventilátorov.

Malá re-konfigurácia Fuma 3

Pri chladiči Scythe Fuma 3 sme uvážili, že otestujeme viac režimov, než je obvyklé. V štandardných testoch ste už videli výsledky v továrenskej konfigurácii (to znamená s ventilátorom Kaze Flex II 120 Slim vpredu a Kaze Flex II 120) a s použitím iba jedného ventilátora (Kaze Flex II 120 uprostred), ale potom sú tu ešte minimálne dve možnosti, ktoré stoja za pozornosť. Jedna z nich je pridanie tretieho ventilátora na zadok druhej veže. Tá je pomerne hrubá a ventilátor na výduchu tak medzi rebrami určite zvýši prietok vzduchu.

Otázka tu je ale je, do akej miery tretí ventilátor pomôže vzhľadom na polohu heatpipe, ktoré sa sústredia do prednej polovice veže, bližšie k strednému ventilátoru. To, samozrejme, dáva zmysel, ale zároveň treba konštatovať i to, že sa smerom dozadu znižuje prestup tepla do rebier. Ten však evidentne zostáva stále pomerne intenzívny, keďže po inštalácii ventilátora Kaze Flex II 120 ako tretieho v poradí (na výstup chladiča) efektivita Fuma 3 niekedy výrazne stúpa. Pri vyšších rýchlostiach v kombinácii s vyššou tepelnou záťažou (~210 W) sa chladič Scythe drží v tesnom závese DeepCool Assassin IV a na platforme Intel nie je slabší ako Noctua NH-D15.

Keď to zhrnieme, tak konštatovanie, že tretí ventilátor na Fuma 3 má zmysel, je na mieste. A dokonca si takto zvyšuje aj svoju konkurencieschopnosť. Chladiaca efektivita nad niektorými „slabšími“ 360 mm vodníkmi, medzi ktoré patrí aj DeepCool Castle 360RGB V2 za celkovú cenu okolo 70 eur/cca 1705 Kč (vrátane tretieho ventilátora) je už naozaj pozoruhodná. Máloktorý chladič s porovnateľným chladiacim výkonom stojí menej.

Druhá situácia: Dva ventilátory, ale namiesto nízkoprofilového vpredu dáte Kaze Flex II 120 s 25 mm hrubým profilom. Výsledky sú často znovu atraktívnejšie ako v pôvodnej konfigurácií ventilátorov. Tentokrát sú atraktívnejšie naopak nižšie rýchlosti, kde je pasív Fuma 3 s dvoma ventilátormi Kaze Flex II 120 (v grafoch heslovite 2× SKF 120) dosahuje porovnateľnú efektivitu ako taký SilentiumPC Fortis 5. So zvyšujúcimi sa otáčkami narastajú tónové špičky na frekvenciách okolo 300 Hz. Pri maximálnych otáčkach sa skoro nezmestia na mriežku tradičného rozlíšenia, ktoré pri spektrografoch používame.

S dvoma rovnakými ventilátormi Kaze Flex II 120 sa už Fuma 3 netýka rôznosmerné otáčanie ventilátorov, ako to je v továrenskej konfigurácii. To má podľa Scythe u chladičov Fuma zvyšovať chladiaci výkon, čo môže stále platiť, hoci to tak z výsledkov nevyzerá. Treba brať do úvahy, že ventilátor Kaze Flex II 120 Slim má užší profil, nižší statický tlak a pomedzi rebrá dostane menšie množstvo vzduchu. K nejakým rozumnejším záverom by sme sa mohli dostať za predpokladu, že by boli výkonnostné vlastnosti obidvoch ventilátorov porovnateľné a jedinou odlišnosťou v smere stáčania prúdnic vzduchu.

Môžeme konštatovať, že s hrubším ventilátorom je možné dosiahnuť vyššiu chladiacu efektivitu, ale na úkor horšej kompatibility s pamäťovými modulmi. S hrubším ventilátorom ako je ten, ktorý k chladiču Scythe dodáva, už môže dochádzať ku kolízii s modulom v prvom slote DIMM. Stopercentná kompatibilita s pamäťovými modulmi, nech sú akokoľvek vysoké, je medzi dvojvežovými chladičmi i jedna z veľkých predností Fuma 3.

Testovanie prebiehalo štandardnou metodikou, ktorú Pavel používa na testy chladičov CPU. Jediný rozdiel je v tom, že testy boli realizované iba v režime s vyššou spotrebou (t.j. cca 210 W).


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nový Liquid Freezer (III): Lepší kontakt a kompresor z lietadla

Arctic vraj historicky nespomína na to, že by sa nejaký produkt zo štartu, tesne po vydaní, tešil väčšiemu záujmu používateľov ako je to u chladičov Liquid Freezer III. Ale nečudo. Okrem efektívnych ventilátorov prinášajú viacero prvkov zvyšujúcich chladiaci výkon. Ten je nielen vysoký, ale aj cenovo veľmi dostupný. Arctic dal chladiče do predaja s pomerne veľkou, stále pretrvávajúcou zľavou. 360-milimetrový variant pod 80 eur? Celý článok „Nový Liquid Freezer (III): Lepší kontakt a kompresor z lietadla“ »

 •  
 •  
 •  

Mystique 360 a 240: Prvé novogeneračné vodníky DeepCool

V znamení rozsiahlejších zmien DeepCool vydáva rad kvapalinových chladičov Mystique. Z hlavných vecí, ktoré majú vplyv na chladiacu efektivitu, sa zasahovalo do konštrukcie čerpadla, coldplatu, ale i ventilátorov. Atraktivitu má zvyšovať aj pridanie pestrofarebného displeja LCD napríklad na monitoring aktivity procesora. Cenovo sa pritom chladiče Mystique držia skôr medzi lacnejšími, pokiaľ sa porovnávajú s podobne vybavenou konkurenciou. Celý článok „Mystique 360 a 240: Prvé novogeneračné vodníky DeepCool“ »

 •  
 •  
 •  

BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?

Letošní rok zahájím testy chladičů opravdovou lahůdkou. Nachystal jsem si pro vás recenzi chladiče Dark Rock Elite, tedy naprostou špičku nabídky společnosti BeQuiet!. Jedná se o prémiový chladič nabízející velmi vysokou účinnost při nízké hladině hluku díky své propracované konstrukci ve spojení se špičkovými ventilátory. Jsem velmi zvědavý, jak si povede proti špičkovým chladičům, které jsem měl možnost otestovat v uplynulém roce. Celý článok „BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. možno by ešte stáli za vyskúšanie tri rovnaké ventilátory, výkon by sa zrejme ešte zvýšil ako nejaká kombinácia meraní v článku, na druhej strane by sa určite zvýšila aj hlučnosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *