Scythe Kaze Flex II 120: Divoká jazda v protismere

Detaily Scythe Kaze Flex II 120

Pravotočivé ventilátory sú pomerne rarita, bežne sa s nimi nestretávame. Takýmto modelom sa ale venuje napríklad Scythe a má to dobrý dôvod. Prečo to zobrať opačným smerom? Z pohľadu samostatného fungovania na tom pravdaže nezáleží. V sérii v pozícii druhého ventilátora je možné na chladičoch CPU dosiahnuť vyšší chladiaci výkon oproti použitiu ventilátorov s rovnakým smerom otáčania.

Najprv vo všeobecnosti k tomu hlavnému, v čom sa ventilátor Kaze Flex II 120 od drvivej väčšiny ostatných modelov principiálne odlišuje a v čom je opačný smer rotácie prospešný.

Všetky ventilátory, ktoré sme doteraz testovali, sa otáčajú sprava doľava, ale Kaze Flex II ide v smere hodinových ručičiek. To samo o sebe nemá vplyv na aerodynamické vlastnosti a pri zachovaní rovnakého tvaru, ale s inverznou geometriou (aby nábežné hrany boli v súlade so smerom otáčania) sa kľúčové parameter (prietok vzduchu a statický tlak) prirodzene nemenia. Napriek tomu sa môžu takýto ventilátor v určitých systémoch pričiniť na zvýšení chladiaceho výkonu.

Z vyššie uvedených dôvodov ventilátory s rôznymi smermi rotácie má aj Scythe a síce v dvojvežových chladičoch so schémou (spredu dozadu) ventilátor/zväzok rebier/ventilátor/zväzok rebier. Keď sa druhý ventilátor, zvieraný rebrovanými vežami, otáča v opačnom smere ako predný ventilátor, tak, ľudovo povedané, naberá viac vzduchu. To však obvykle na úkor vyššej hlučnosti a efektivita (v zmysle pomer chladiaceho výkonu na jednotku hlučnosti) môže byť a podľa skúseností výrobcov i býva nakoniec nižšia. Nemusí to asi platiť vždy, pri všetkých kombináciách ventilátorov naprieč celý rýchlostným pásmom, ale  toto je v zásade hlavný dôvod, prečo je koexistencia ventilátorov s protichodnými rotáciami ojedinelá záležitosť.

Pravotočivé s ľavotočivými ventilátormi Scythe používa v chladičoch Fuma (2 rev. B či najnovší 3). Tie kombinujú Kaze Flex II 120 s Kaze Flex II 120 Slim.

Ventilátormi s otáčaním v smere hodinových ručičiek sa zaoberá napríklad aj Thermalright (TL-C12C), ku ktorým sa skôr či neskôr tiež dostaneme. Teraz ale teda k rozboru Kaze Flex II 120.

Rotor pozostáva z jedenástich, relatívne kratších lopatiek. Tie sú pomerne pevné, príliš nepružia, čo vidieť aj na nízkych vibráciách pri maximálnej rýchlosti (okolo 2000 ot./min). Tie čiastočne tlmia, čo sa týka prestupu na rámček, aj mäkšie gumené rohy.

Uhol lopatiek je väčší rovnako ako odstup ich špičiek od rámčeka a ktovieako malé nie sú ani vzájomné rozstupy medzi susednými lopatkami. To sú všetko indikátory k tomu, že statický tlak v rovnakých hladinách hluku bude skôr nižší.

   

Kaze Flex II 120 existuje v troch variantoch s rôznou maximálnou rýchlosťou. Najpomalší model KFS1225FD12-P končí na 1200 ot./min, KFS1225FD15-P, ktorý je aj súčasťou chladiča Fuma 3 na 1500 ot./min a testovaný KFS1225FD20-P až na 2000 ot./min. pri tých, navyše, Scythe sľubuje enormný prietok vzduchu 153,39 m3/h. A už teraz poznamenáme, že so zvyšujúcimi otáčkami prietok tohto dizajnu výrazne stúpa, ale to popri ňom takisto hlučnosť.

Poznámka: Tabuľka parametrov, ktorá bývala v týchto miestach, je už na druhej strane článku. Samostatnú kapitolu sme jej vyhradili pre narastajúce rozmery a už pomerne veľkú výšku. Toto oddelenie by tak malo prispieť k lepšej používateľskej kontrole, obzvlášť na mobilných zariadeniach s menšími displejmi.

A ešte jedna vec: Na čo najpohodlnejšiu orientáciu vo výsledkových grafoch (cez tlačidlo vľavo dole) si môžete pruhy zoskupiť podľa rôznych kritérií. Podľa (ne)prítomnosti osvetlenia, hrúbky profilu, značky, ložísk, ceny či hodnoty (s možnosťou zmeny radenia na zostupné alebo vzostupné). Vo východiskových nastaveniach je prednastavené kritérium „formát“, na základe ktorého sa oddeľujú 120 mm ventilátory od 140 mm.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Scythe Grand Tornado 120: Aj LCP ventilátor môže byť „lacný“

Na výsledky ventilátora Grand Tornado 120 sme sa mimoriadne tešili. Geometricky vyzerá dobre a zároveň patrí medzi najlacnejšie LCP modely. Scythe nás pritom medzi rečou informoval, že Grand Tornado 120 má prekonať legendárny Gentle Typhoon (D1225C). A vlastne je to pravda, prekonáva ho, aj keď možno iných spôsobom, než by ste očakávali. S radiátormi si ale LCP ventilátor Scythe rozumie naozaj dobre. Celý článok „Scythe Grand Tornado 120: Aj LCP ventilátor môže byť „lacný““ »

  •  
  •  
  •  

Scythe Mugen 6 (Black Edition): Má druhý ventilátor konečně smysl?

Chladičům Scythe zde věnuji méně pozornosti, než kolik by si opravdu zasloužily. Dneškem bych to rád napravil, a tak vám přináším hned dvojitou dávku testů chladičů Mugen 6 a Mugen 6 Black Edition. Tyto chladiče se vyjma barevného provedení mezi sebou liší jen v přítomnosti druhého ventilátoru v případě černé verze. Vzhledem k jejich konstrukci mám vysoká očekávání ohledně účinnosti a snad budu spokojený i s akustickým projevem. Celý článok „Scythe Mugen 6 (Black Edition): Má druhý ventilátor konečně smysl?“ »

  •  
  •  
  •  

Bonusové testy Scythe Fuma 3: Tretí ventilátor a rovnaká rotácia

Aký má u chladiča Scythe Fuma 3 dopad na efektivitu a akustický profil úprava konfigurácie ventilátorov? O možných zmenách referujeme v doplnkových testoch, kde je v jednom z režimov pasív rozšírený o tretí ventilátor a v druhom sme nahradili nízkoprofilový ventilátor za hrubší model, čím sme ale zároveň chladič obrali o jednu z inzerovaných výhod – protichodné otáčanie ventilátorov. Celý článok „Bonusové testy Scythe Fuma 3: Tretí ventilátor a rovnaká rotácia“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *