Scythe Kaze Flex II 120: Divoká jazda v protismere

Detaily Scythe Kaze Flex II 120

Pravotočivé ventilátory sú pomerne rarita, bežne sa s nimi nestretávame. Takýmto modelom sa ale venuje napríklad Scythe a má to dobrý dôvod. Prečo to zobrať opačným smerom? Z pohľadu samostatného fungovania na tom pravdaže nezáleží. V sérii v pozícii druhého ventilátora je možné na chladičoch CPU dosiahnuť vyšší chladiaci výkon oproti použitiu ventilátorov s rovnakým smerom otáčania.

Najprv vo všeobecnosti k tomu hlavnému, v čom sa ventilátor Kaze Flex II 120 od drvivej väčšiny ostatných modelov principiálne odlišuje a v čom je opačný smer rotácie prospešný.

Všetky ventilátory, ktoré sme doteraz testovali, sa otáčajú sprava doľava, ale Kaze Flex II ide v smere hodinových ručičiek. To samo o sebe nemá vplyv na aerodynamické vlastnosti a pri zachovaní rovnakého tvaru, ale s inverznou geometriou (aby nábežné hrany boli v súlade so smerom otáčania) sa kľúčové parameter (prietok vzduchu a statický tlak) prirodzene nemenia. Napriek tomu sa môžu takýto ventilátor v určitých systémoch pričiniť na zvýšení chladiaceho výkonu.

Z vyššie uvedených dôvodov ventilátory s rôznymi smermi rotácie má aj Scythe a síce v dvojvežových chladičoch so schémou (spredu dozadu) ventilátor/zväzok rebier/ventilátor/zväzok rebier. Keď sa druhý ventilátor, zvieraný rebrovanými vežami, otáča v opačnom smere ako predný ventilátor, tak, ľudovo povedané, naberá viac vzduchu. To však obvykle na úkor vyššej hlučnosti a efektivita (v zmysle pomer chladiaceho výkonu na jednotku hlučnosti) môže byť a podľa skúseností výrobcov i býva nakoniec nižšia. Nemusí to asi platiť vždy, pri všetkých kombináciách ventilátorov naprieč celý rýchlostným pásmom, ale  toto je v zásade hlavný dôvod, prečo je koexistencia ventilátorov s protichodnými rotáciami ojedinelá záležitosť.

Pravotočivé s ľavotočivými ventilátormi Scythe používa v chladičoch Fuma (2 rev. B či najnovší 3). Tie kombinujú Kaze Flex II 120 s Kaze Flex II 120 Slim.

Ventilátormi s otáčaním v smere hodinových ručičiek sa zaoberá napríklad aj Thermalright (TL-C12C), ku ktorým sa skôr či neskôr tiež dostaneme. Teraz ale teda k rozboru Kaze Flex II 120.

Rotor pozostáva z jedenástich, relatívne kratších lopatiek. Tie sú pomerne pevné, príliš nepružia, čo vidieť aj na nízkych vibráciách pri maximálnej rýchlosti (okolo 2000 ot./min). Tie čiastočne tlmia, čo sa týka prestupu na rámček, aj mäkšie gumené rohy.

Uhol lopatiek je väčší rovnako ako odstup ich špičiek od rámčeka a ktovieako malé nie sú ani vzájomné rozstupy medzi susednými lopatkami. To sú všetko indikátory k tomu, že statický tlak v rovnakých hladinách hluku bude skôr nižší.

   

Kaze Flex II 120 existuje v troch variantoch s rôznou maximálnou rýchlosťou. Najpomalší model KFS1225FD12-P končí na 1200 ot./min, KFS1225FD15-P, ktorý je aj súčasťou chladiča Fuma 3 na 1500 ot./min a testovaný KFS1225FD20-P až na 2000 ot./min. pri tých, navyše, Scythe sľubuje enormný prietok vzduchu 153,39 m3/h. A už teraz poznamenáme, že so zvyšujúcimi otáčkami prietok tohto dizajnu výrazne stúpa, ale to popri ňom takisto hlučnosť.

Poznámka: Tabuľka parametrov, ktorá bývala v týchto miestach, je už na druhej strane článku. Samostatnú kapitolu sme jej vyhradili pre narastajúce rozmery a už pomerne veľkú výšku. Toto oddelenie by tak malo prispieť k lepšej používateľskej kontrole, obzvlášť na mobilných zariadeniach s menšími displejmi.

A ešte jedna vec: Na čo najpohodlnejšiu orientáciu vo výsledkových grafoch (cez tlačidlo vľavo dole) si môžete pruhy zoskupiť podľa rôznych kritérií. Podľa (ne)prítomnosti osvetlenia, hrúbky profilu, značky, ložísk, ceny či hodnoty (s možnosťou zmeny radenia na zostupné alebo vzostupné). Vo východiskových nastaveniach je prednastavené kritérium „formát“, na základe ktorého sa oddeľujú 120 mm ventilátory od 140 mm.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Bonusové testy Scythe Fuma 3: Tretí ventilátor a rovnaká rotácia

Aký má u chladiča Scythe Fuma 3 dopad na efektivitu a akustický profil úprava konfigurácie ventilátorov? O možných zmenách referujeme v doplnkových testoch, kde je v jednom z režimov pasív rozšírený o tretí ventilátor a v druhom sme nahradili nízkoprofilový ventilátor za hrubší model, čím sme ale zároveň chladič obrali o jednu z inzerovaných výhod – protichodné otáčanie ventilátorov. Celý článok „Bonusové testy Scythe Fuma 3: Tretí ventilátor a rovnaká rotácia“ »

 •  
 •  
 •  

Scythe Fuma 3 – Dvojice rotorů v protipohybu

Dalším chladičem, na který se letos ještě stihneme podívat je Scythe Fuma 3. Tento chladič využívá několik atypických konstrukčních prvků, čímž se odlišuje od běžných dvouvěžových chladičů ve své třídě. S cenovkou jen lehce nad 50 € by navíc mohl nabídnout zajímavý poměr ceny a účinnosti. Navíc se jedná o mojí první zkušenost s chladiči od Scythe, takže jsem také patřičně zvědavý, jak si Fuma 3 povede v zátěžových testech. Celý článok „Scythe Fuma 3 – Dvojice rotorů v protipohybu“ »

 •  
 •  
 •  

Toto je „Grand Tornado“ – konečne elitný ventilátor Scythe

O prípravách nového ventilátora Scythe už nejaký čas vieme. K detailom jeho konštrukcie sa dostávame až teraz. Oficiálne síce ešte nevyšiel, ale objavil v katalógu obchodu Wootware – a to v plnej svojej kráse. K dispozícii máme okrem kompletných parametrov viacero fotiek vo vysokom rozlíšení. S ventilátorom Grand Tornado Scythe prehovorí do toho, kto má „najlepší“ ventilátor. Celý článok „Toto je „Grand Tornado“ – konečne elitný ventilátor Scythe“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *