Toto je „Grand Tornado“ – konečne elitný ventilátor Scythe

Scythe Grand Tornado

O prípravách nového ventilátora Scythe už nejaký čas vieme. K detailom jeho konštrukcie sa dostávame až teraz. Oficiálne síce ešte nevyšiel, ale objavil v katalógu obchodu Wootware – a to v plnej svojej kráse. K dispozícii máme okrem kompletných parametrov viacero fotiek vo vysokom rozlíšení. S ventilátorom Grand Tornado Scythe prehovorí do toho, kto má „najlepší“ ventilátor.

V súvislosti s novým ventilátorom Grand Tornado Scythe hovorí o tom, že jeho návrh prekoná Gentle Typhoon D1225C. Tie sa kedy pod značkou Scythe predávali, hoci to už bolo veľmi dávno. Odvtedy nemala táto firma nič, čo by mohlo otriasť trónom počítačových ventilátorov.

Modely Kaze Flex II 120 (Slim) sú síce slušné, ale špičkovým ventilátorom, ako je Noctua NF-A12x25 PWM či Phanteks T30 konkurovať nedokážu – nemajú na to geometrické predpoklady. S tými teraz ale prichádza Grand Tornado. Tento ventilátor je postavený na osvedčenej geometrii výraznejšie zakrivených kosovitých lopatiek. Vsádza sa tu na ich väčší počet (9), aby nemuseli byť príliš dlhé a mohli sa vyznačovať vysokou pevnosťou. Tú podporuje aj použitie polyméru tekutých kryštálov (LCP), čo sa hodí aj v kontexte veľmi vysokých rýchlostí. Podľa parametrov má ventilátor Grand Tornado s modelovým označením GT1225FD30-P dosahovať až 3000 ot./min.

Vďaka použitiu pevného materiálu by ani pri takejto rýchlosti nemuseli byť dosahované vibrácie, ktoré by výrazne zvyšovali hlučnosť prevádzky prenosom vibrácií na skrinku/chladič či na svojej vlastnej úrovni (rozvibrovaním lopatiek do dunivých frekvencií zvuku). Prietok vzduchu je pritom uvádzaný až do 166,2 m3/h. Známa je pritom aj spodná hranica, pri 400 ot./min by malo byť dosahovaných okolo 20,8 m3/h. Statický tlak je uvádzaný v rozsahu 0,62–5,13 mm H2O. Pri vyšších rýchlostiach naprieč aplikáciami Grand Tornado výkonnostne GT D1225C určite predčí a skôr bude zaujímavé sledovať, ako si pri rovnakej hlučnosti poradí napríklad so 120 mm ventilátorom BeQuiet! Silent Wings Pro 4, ktorý má prakticky rovnaký rýchlostný rozsah. Formát Grand Tornado GT1225FD30-P je 120 mm a hrúbka je uvádzaná na 26 mm.

Otáčanie je v smere hodinových ručičiek podobne ako u ventilátorov Kaze Flex (II). To je dobré na zvýšenie chladiaceho výkonu dvojvežových pasívov, pokiaľ je takýto ventilátor v kombinácii s ľavotočivým. Do takejto situácie po ňom znovu siahne pravdepodobne i Scythe (ako u Fuma 3), možno v rámci Fuma 4? Nechajte sa prekvapiť.

   

Za zmienku stoja aj „zapečatené“ fluidné ložiská, ktoré budú mať zvýšené opatrenia pred únikom maziva či naopak vniknutím prachový čiastočiek, ktoré u ventilátorov v priebehu používania zvyšujú trenie. To vysvetľuje aj veľmi vysokú hodnotu MTTF uvádzanú na 370 000 hodín.

Hoci všetko, čo v článku odznelo, je neoficiálne, tak nám Scythe potvrdil pravdivosť týchto informácií. V priebehu nasledujúcich vyjde aj oficiálna tlačová správa, ktorá snáď bude obsahovať aj cenu. Ventilátoru Grand Tornado sa následne budeme venovať aj v testoch. Hneď, ako to bude možné.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Scythe Kaze Flex II 120: Divoká jazda v protismere

Pravotočivé ventilátory sú pomerne rarita, bežne sa s nimi nestretávame. Takýmto modelom sa ale venuje napríklad Scythe a má to dobrý dôvod. Prečo to zobrať opačným smerom? Z pohľadu samostatného fungovania na tom pravdaže nezáleží. V sérii v pozícii druhého ventilátora je možné na chladičoch CPU dosiahnuť vyšší chladiaci výkon oproti použitiu ventilátorov s rovnakým smerom otáčania. Celý článok „Scythe Kaze Flex II 120: Divoká jazda v protismere“ »

 •  
 •  
 •  

Scythe Kaze Flex II 120 Slim: Dobre vyvážený SFF ventilátor

Nízkoprofilové ventilátory sú osobitá kategória, ktorej sa však niekedy, v stiesnenejších priestoroch, nevyhnete. Z technických dôvodov je to oproti slušnejším ventilátorom s bežnou hrúbkou vždy o kompromisoch, ale ich váha môže byť rôzna. Pokiaľ vám vlastnosťami nesedí Arctic P12 Slim a ani Alphacool SL-15, tak práve Scythe Kaze Flex II 120 Slim môže mať k tomu, čo hľadáte, najbližšie. Celý článok „Scythe Kaze Flex II 120 Slim: Dobre vyvážený SFF ventilátor“ »

 •  
 •  
 •  

Do tretice to najlepšie? Scythe má procesorový chladič Fuma 3

Jedna z najmladších „značiek“ alebo sérií chladičov Scythe – Fuma – sa rozrastá o nový model. Fuma 3 konštrukčne nadväzuje na svojich predchodcov s dvojvežovým radiátorom, a to snáď ešte pri vyššej chladiacej efektivite. Rozmery sa medzigeneračne príliš nezmenili, ale narástli niektoré rebrá a zvýšila sa hmotnosť. Scythe v súvislosti s týmto chladičom hovorí o novej vlajkovej lodi s aerodynamickými optimalizáciami. Celý článok „Do tretice to najlepšie? Scythe má procesorový chladič Fuma 3“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *