96jádrový Threadripper Pro 7995WX: 5,15 GHz a rekordní výkon

Top model řady Ryzen Threadripper Pro 7000WX otestován v Geekbench 5

Procesory AMD s architekturou Zen 4 teď představují výkonnostní špičku v serverech díky 96jádrovým Epycům 9004 „Genoa“ (a nyní také 128jádrové cloudové verzi „Bergamo“). Teď se tato technologie přelije i do highendového desktopu a pracovních stanic. Vydání procesorů Ryzen Threadripper s architekturou Zen 4 už je asi blízko, protože na internet prosákl finální model v benchmarku Geekbench – a to rovnou ten výkonnější, který bude kralovat.

V databázi Geekbench se objevil záznam pro patrně nejvyšší model celé řady – Ryzen Threadripper Pro 7995WX. Toto značení v minulé generaci označovalo top model se všemi jádry aktivními a stejně je tomu i zde – jde o CPU s 96 jádry Zen 4 a 192 vlákny. Používá tedy dvanáct 5nm čipletů s jádry Zen 4. To je také detekováno Geekbenchem, podle kterého má procesor 12 × 32MB L3 cache (v součtu 384 MB).

Geekbench nedetekuje správně základní frekvenci – je uvedeno nereálných 7,97 GHz. Pokud nejde o úplnou halucinaci, ještě by to teoreticky mohlo znamenat, že CPU má základní takt 2,0 GHz, protože je to detekováno jako čtyřnásobek. Jádra linie Zen totiž realizují změnu frekvence násobičem s granularitou 25 MHz místo 100MHz skoků obvyklých u ostatních CPU.

Ryzen Threadripper Pro 7995WX v databázi Geekbench

Maximální(?) boost ale detekovaný je, podle podrobného logu benchmarku běželo jádro při jednovláknovém testu na fixní frekvenci 5,15 GHz (nebo možná 5,20 GHz, protože v operačním systému vypadá detekovaná frekvence vždy o trošku nižší, zde to bylo okolo 5140 MHz). Toto nemusí být nutně úplné maximum, protože nevíme, jak je deska a BIOS vyladěná zda jsou třeba správně použitá preferovaná jádra.

Ryzen Threadripper Pro 7995WX v databázi Geekbench – detekovaná frekvence boostu

Threadrippery Pro téměř určitě budou mít o něco nižší takty než spotřebitelské Ryzeny 7000 na platformě AM5 (které končí oficiálně na 5,7 GHz, neoficiálně na 5,85 GHz). Alespoň o kus nad 5,0 GHz se ale podívají, což bude pozitivní pro jednovláknový výkon. Ačkoliv 96jádro se bude kupovat kvůli mnohovláknovému výkonu, i ten jednovláknový má svoji cenu.

Světový rekord?

Geekbench 5.5.1 Threadripperu Pro 7995WX naměřil 2095 bodů v jednovláknovém testu – jde o výsledky na platformě Linux. Mnohovláknové skóre je 81 408 bodů. To by potvrdilo Threadripperu Pro 7995WX pozici šampiona. Na HWBOTu je totiž dnes jako absolutní rekord 72 786 bodů dosažených s 56jádrovým Xeonem w9 3495X (Sapphire Rapids na platformě W790) přetaktovaným na 5,3 GHz pod kapalným dusíkem.

Skóre pro Ryzen Threadripper Pro 7995WX v databázi Geekbench

Benchmark chystaného Threadripperu Pro s jádry Zen 4 byl podle databáze proveden na pracovní stanici od HP (označené HP Z6 G5 A) se základní deskou vlastní výroby HP. Nešlo o test ve vývojové platformě AMD a dokonce by už i zařízení mohlo být blízko sériovému. Mohlo by to naznačovat, že uvedení procesorů Threadripper Pro 7000WX už není tak daleko. Objeví se tedy zřejmě minimálně v těchto workstation PC od HP, ale nejspíš opět budou nabízeny i dalšími výrobci jako Lenovem. Pro nás bude asi nejdůležitější, jaká bude retailová dostupnost samostatných CPU a desek, což zatím nevíme.

První úniky patří procesorům Threadripper Pro, které tvoří dražší řadu navazující na dnešní platformu WRX8. Podle předchozích zpráv by ale AMD tentokrát opět mohlo vydat i dostupnější „ne-Pro“ alternativu, který by navazovala na platformu TRX40 a původní levnější Threadrippery pro platformu X399. Je ale možné, že vyjde později než Threadrippery Pro.

Zdroje: VideoCardz, Geekbench Browser

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Threadripper Pro 7000 vyjde na podzim, AMD ukázalo benchmark

V předvečer velkých novinek od Intelu se objevila ještě jedna od AMD. Tato firma zřejmě někde za zavřenými dveřmi prezentovala novou generaci highendových či pro pracovní stanice určených procesorů Ryzen Threadripper, respektive Ryzen Threadripper Pro. Z této akce se dostaly na veřejnost jako důkaz snímky slajdů, a vypadá to tedy, že nová generace trhače vláken od AMD je skutečná. A brzo se má dostat do obchodů. Celý článok „Threadripper Pro 7000 vyjde na podzim, AMD ukázalo benchmark“ »

 •  
 •  
 •  

AMD uvádí platformu SP6: levnější Epyc pro masy s nižším TDP

Letos už AMD vydalo Epyc 9004 „Genoa“, až 96jádrovou serverovou verzi architektury Zen 4, dokonce i s HPC modely Genoa-X vybavenými 3D V-Cache. Teď se k nim přidává ještě jedna separátní rodina – procesory s kódovým označením Siena, které jsou speciálně navržené pro nižší spotřebu a nižší cenu. Mají vlastní platformu označenou SP6 se šestikanálovými paměťmi (takže i desky by měly stát méně) a TDP začínající už od 70 W. Celý článok „AMD uvádí platformu SP6: levnější Epyc pro masy s nižším TDP“ »

 •  
 •  
 •  

Potvrzeno: AMD vydá Radeon RX 7600 XT. V 8GB i 10GB verzi?

Minulý týden se teprve začaly prodávat nové Radeony RX 7700 XT a RX 7800 XT a už to vypadá, že se k nim brzo přidá další model. Prozradil ho PowerColor, opět indiskrétní partner AMD vyrábějící karty. Tentokrát ale ne přímo publikováním chystaného modelu, ale v databázi EEC. To je o něco slabší doklad, nicméně vydání Radeonu RX 7700 XT poprvé uniklé v tomto zdroji se potvrdilo. Nyní EEC ukazuje, že se chystá Radeon RX 7600 XT. Celý článok „Potvrzeno: AMD vydá Radeon RX 7600 XT. V 8GB i 10GB verzi?“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *