V „P“ rade 80 mm ventilátorov Arctic je už aj model Max

Arctic P8 Max

Menší formát ventilátora nemusí vždy znamenať nízky prietok. Na dosiahnutie porovnateľných výsledkov s modelmi s väčšiemu prierezom musia byť vyššie otáčky a spolu s nimi aj vyššia hlučnosť, ale pokiaľ toto akceptujete a pre rozmerové obmedzenia vlastne nemáte príliš na výber, tak nový ventilátor P8 Max sa javí ako atraktívna možnosť. A hlavne je jeden z mála svojho druhu.

Ventilátory P8 s efektívnou geometriou už Arctic nejaký čas vedie. Tie oproti F modelom vynikajú aj vysokým statickým tlakom, takže odporu prietok cez prekážku klesá pomalšie. K trom starším modelom s DC reguláciou (bez prívlastku, TC a Silent) a jednému s podporou PWM (PST) pribudol ešte variant „Max“. Ten poznáte už z radu P12 a jedným z jeho charakteristických znakov je oproti ostatným modelom výrazné zrýchlenie. To sa týka aj P8 Max.

Na rozdiel od 3000-otáčkových P8 (TC) tu maximum končí až na 5000 ot./min, pri ktorých Arctic inzeruje prietok vzduchu 67,96 m³/h , ktorý je takmer na úrovni 140-milimetrového ventilátora Fractal Design Silent R3 (hoci teda pri neporovnateľne vyššej hlučnosti) a to nám ešte prebehli myšlienky o tom, že Arctic prietok P8 Max v špecifikáciách podhodnocuje. Za predpokladu, že sa BeQuiet! či Noctua príliš nemýlia, zdá sa byť dosť nepravdepodobné, aby ventilátor tejto konštrukcie bol pri rovnakých otáčkach výrazne pod Pure Wings 2 (BeQuiet!) alebo NF-A8 (Noctua). Statický tlak je u P8 Max uvádzaný veľmi vysoký (5,3 mm H2O) , čo je prirodzené, keďže ten sa so zmenšujúcimi formátmi na jednotku prietoku stúpa. Z dôvodu, že na únik prúdnic vzduchu pripadá menej miesta.

Na rozdiel od ostatných ventilátorov P8 – a to je druhý znak variantov Max – má tento guľôčkové ložiská v dvoch radoch (namiesto fluidných) podobne, ako je to u variantov CO. Je to hlavne opatrenie pre dosahovanie vysokej životnosti aj pri mimoriadne vysokých rýchlostiach, čo znamená, že to bude (v porovnaní s non-Max modelmi) bežec na dlhšiu trať aj pri rovnakých, nižších rýchlostiach.

Hodnota MTTF je uvádzaná minimálne na 500 000 hodín. Zmena ložísk pritom neznamená zväčšene rozbočovača ako je to v porovnaní ventilátorov P12 (PWM PST a Max), ten zostáva rovnaký, čiže dĺžka lopatiek zostáva zachovaná. A celkovo tvar. Nepribudla totiž ani obruč, ktorá je pre väčší P12 Max charakteristická. Vibráciám sa pri vysokých otáčkach nevyhnete (bez obruče ani s ňou) a nezostáva než veriť, že sa tento ventilátor vyhýba frekvenciám, ktorý by vytvárali nepríjemné tónové špičky. Vysoká hlučnosť je istá, ale môžeme sa nazdávať, že chýbajúca obruč by ju neznížila a naopak by v jej dôsledku museli byť použité kratšie lopatky s negatívny dopadom na prietok vzduchu.

Inak sa jedná o 80 mm ventilátor so štandardnou hrúbkou (25 mm) a spomeňme ešte, že má štartovať na rýchlosti 500 ot./min a podporovaný je aj pasívny režim, do ktorého ventilátor prechádza pri dostatočne nízkej intenzite PWM (podľa materiálov Arcticu od  5 %). Pre svoje rozmery sú tieto tento ventilátory tak akurát do rackov 2U a dobrú prácu budú odvádzať aj na radiátoroch kvapalinových chladičov.

Oficiálna cena za P8 Max na arctic.de je 12,99 eur vrátane DPH, ale môžeme predpokladať, že v obchodoch tretích strán bude lacnejší. Tak, ako to všeobecne pri produktoch Arctic býva. Ventilátor je dostupný iba v jednom variante – sólo balenie v čiernom vyhotovení rotora i rámčeka.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14

Pomaly, ale isto sa blížia testy ventilátorov Arctic P14. V krátkom časovom slede analýzam podrobíme všetky modely, ktoré sa od seba konštrukčne odlišujú viac než farebným vyhotovením. Po testoch základného modelu sa pozrieme na to, ako sa na výsledkoch prejaví použitie guľôčkového ložiska (namiesto fluidného) a vyvrcholenie bude pri orámovanom rotore P14 Max. Že tento ventilátor musí byť najefektívnejší? Nemusí.  Celý článok „V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14“ »

  •  
  •  
  •  

Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť

Záujemcovia o 140-milimetrové ventilátory majú dôvod na radosť. Arctic po modeloch P12 Max vydáva aj o číslo väčšie modely P14 Max. Tie sa držia už zažitých znakov, ako je výrazne zvýšenie rýchlosti, ale takisto pravdepodobne zníženie hlučnosti aj pri nízkych rýchlostiach. Podľa všetkého by sa malo jednať o univerzálne ventilátory, ktoré budú efektívne naprieč celým rýchlostným spektrom, a to na všetkých typoch prekážok. Celý článok „Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť“ »

  •  
  •  
  •  

Arctic Freezer 36 A-RGB – Ve znamení odvážných inovací

Německá společnost Arctic letos slaví 23 let od svého vzniku a při této příležitosti byly nedávno představeny nové AIO chladiče z řady Liquid Freezer III. Dneškem vstupují na trh i nové vzduchové chladiče z modelové řady Arctic Freezer 36. Tyto chladiče přichází s řadou odvážných inovací a jedna z nich vedla k jistým změnám formátu dnešní recenze. My se dnes společně podíváme na nejvyšší model této řady s přívlastkem A-RGB Black. Celý článok „Arctic Freezer 36 A-RGB – Ve znamení odvážných inovací“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

    1. Možno je to iba pocit, ale zdá sa mi, že 92 mm ventilátorom sa výrobcovia chladičov, skriniek či zdrojov (SFX-L) čoraz viac vyhýbajú. Tam, kde kedysi bývali, sú už často 120 mm ventilátory (keď nie plnotučné, tak nízkoprofilové…). Zrejme i to je dôvod, prečo sa 92 formátu už nevenuje taká pozornosť.

      Tie 80 mm tiež nie sú mainstream, ale možno ich ťahá záujem serverových používateľov a kompatibilita s 2U rackmi. Aj keď teda on je asi stále o dosť väčší výber 92 mm ventilátorov? Tie svojich zákazníkov z podobného prostredia (3U a 4U rackov) zrejme tiež majú, hoci v desktope už majú zlatú éru zrejme za sebou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *