V „P“ rade 80 mm ventilátorov Arctic je už aj model Max

Arctic P8 Max

Menší formát ventilátora nemusí vždy znamenať nízky prietok. Na dosiahnutie porovnateľných výsledkov s modelmi s väčšiemu prierezom musia byť vyššie otáčky a spolu s nimi aj vyššia hlučnosť, ale pokiaľ toto akceptujete a pre rozmerové obmedzenia vlastne nemáte príliš na výber, tak nový ventilátor P8 Max sa javí ako atraktívna možnosť. A hlavne je jeden z mála svojho druhu.

Ventilátory P8 s efektívnou geometriou už Arctic nejaký čas vedie. Tie oproti F modelom vynikajú aj vysokým statickým tlakom, takže odporu prietok cez prekážku klesá pomalšie. K trom starším modelom s DC reguláciou (bez prívlastku, TC a Silent) a jednému s podporou PWM (PST) pribudol ešte variant „Max“. Ten poznáte už z radu P12 a jedným z jeho charakteristických znakov je oproti ostatným modelom výrazné zrýchlenie. To sa týka aj P8 Max.

Na rozdiel od 3000-otáčkových P8 (TC) tu maximum končí až na 5000 ot./min, pri ktorých Arctic inzeruje prietok vzduchu 67,96 m³/h , ktorý je takmer na úrovni 140-milimetrového ventilátora Fractal Design Silent R3 (hoci teda pri neporovnateľne vyššej hlučnosti) a to nám ešte prebehli myšlienky o tom, že Arctic prietok P8 Max v špecifikáciách podhodnocuje. Za predpokladu, že sa BeQuiet! či Noctua príliš nemýlia, zdá sa byť dosť nepravdepodobné, aby ventilátor tejto konštrukcie bol pri rovnakých otáčkach výrazne pod Pure Wings 2 (BeQuiet!) alebo NF-A8 (Noctua). Statický tlak je u P8 Max uvádzaný veľmi vysoký (5,3 mm H2O) , čo je prirodzené, keďže ten sa so zmenšujúcimi formátmi na jednotku prietoku stúpa. Z dôvodu, že na únik prúdnic vzduchu pripadá menej miesta.

Na rozdiel od ostatných ventilátorov P8 – a to je druhý znak variantov Max – má tento guľôčkové ložiská v dvoch radoch (namiesto fluidných) podobne, ako je to u variantov CO. Je to hlavne opatrenie pre dosahovanie vysokej životnosti aj pri mimoriadne vysokých rýchlostiach, čo znamená, že to bude (v porovnaní s non-Max modelmi) bežec na dlhšiu trať aj pri rovnakých, nižších rýchlostiach.

Hodnota MTTF je uvádzaná minimálne na 500 000 hodín. Zmena ložísk pritom neznamená zväčšene rozbočovača ako je to v porovnaní ventilátorov P12 (PWM PST a Max), ten zostáva rovnaký, čiže dĺžka lopatiek zostáva zachovaná. A celkovo tvar. Nepribudla totiž ani obruč, ktorá je pre väčší P12 Max charakteristická. Vibráciám sa pri vysokých otáčkach nevyhnete (bez obruče ani s ňou) a nezostáva než veriť, že sa tento ventilátor vyhýba frekvenciám, ktorý by vytvárali nepríjemné tónové špičky. Vysoká hlučnosť je istá, ale môžeme sa nazdávať, že chýbajúca obruč by ju neznížila a naopak by v jej dôsledku museli byť použité kratšie lopatky s negatívny dopadom na prietok vzduchu.

Inak sa jedná o 80 mm ventilátor so štandardnou hrúbkou (25 mm) a spomeňme ešte, že má štartovať na rýchlosti 500 ot./min a podporovaný je aj pasívny režim, do ktorého ventilátor prechádza pri dostatočne nízkej intenzite PWM (podľa materiálov Arcticu od  5 %). Pre svoje rozmery sú tieto tento ventilátory tak akurát do rackov 2U a dobrú prácu budú odvádzať aj na radiátoroch kvapalinových chladičov.

Oficiálna cena za P8 Max na arctic.de je 12,99 eur vrátane DPH, ale môžeme predpokladať, že v obchodoch tretích strán bude lacnejší. Tak, ako to všeobecne pri produktoch Arctic býva. Ventilátor je dostupný iba v jednom variante – sólo balenie v čiernom vyhotovení rotora i rámčeka.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nový Liquid Freezer (III): Lepší kontakt a kompresor z lietadla

Arctic vraj historicky nespomína na to, že by sa nejaký produkt zo štartu, tesne po vydaní, tešil väčšiemu záujmu používateľov ako je to u chladičov Liquid Freezer III. Ale nečudo. Okrem efektívnych ventilátorov prinášajú viacero prvkov zvyšujúcich chladiaci výkon. Ten je nielen vysoký, ale aj cenovo veľmi dostupný. Arctic dal chladiče do predaja s pomerne veľkou, stále pretrvávajúcou zľavou. 360-milimetrový variant pod 80 eur? Celý článok „Nový Liquid Freezer (III): Lepší kontakt a kompresor z lietadla“ »

 •  
 •  
 •  

Návrat k FDB – hlavná novinka Arctic P12 Max White

Arctic vydal nové, biele vyhotovenie ventilátora P12 Max. Nejedná sa však iba o voľbu medzi svetlou (P12 Max White) a tmavou (P12 Max Black), ale takisto medzi fluidnými a guľôčkovými ložiskami. V každom prípade ide znovu o 120 mm ventilátor, ktorý bude svojou výkonnostnou charakteristikou v porovnávacích testoch dobývať popredné priečky rebríčkov. Má na to všetky predpoklady. Celý článok „Návrat k FDB – hlavná novinka Arctic P12 Max White“ »

 •  
 •  
 •  

Psychoakustické optimalizácie chladičov… Vtípky? Fyzika

„Modifikácia“ chladiča výmenou ventilátora za relatívne efektívnejší model nemusí viesť vždy k požadovanému výsledku. Niekedy si polepšíte podstatne menej, ako by ste očakávali, inokedy môže dôjsť dokonca k zhoršeniu. To znamená, že pri rovnakej hlučnosti bude dosahovaný nižší chladiaci výkon a je úplne jedno, aký ventilátor použijete. Niekedy má skrátka hlavné slovo konštrukcia pasívu. Celý článok „Psychoakustické optimalizácie chladičov… Vtípky? Fyzika“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Možno je to iba pocit, ale zdá sa mi, že 92 mm ventilátorom sa výrobcovia chladičov, skriniek či zdrojov (SFX-L) čoraz viac vyhýbajú. Tam, kde kedysi bývali, sú už často 120 mm ventilátory (keď nie plnotučné, tak nízkoprofilové…). Zrejme i to je dôvod, prečo sa 92 formátu už nevenuje taká pozornosť.

   Tie 80 mm tiež nie sú mainstream, ale možno ich ťahá záujem serverových používateľov a kompatibilita s 2U rackmi. Aj keď teda on je asi stále o dosť väčší výber 92 mm ventilátorov? Tie svojich zákazníkov z podobného prostredia (3U a 4U rackov) zrejme tiež majú, hoci v desktope už majú zlatú éru zrejme za sebou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *