Fractal Design Silent R3 140 mm: Nízke otáčky, „žiadne“ vibrácie

Detaily Fractal Design Silent R3 140 mm

Starší, ba až starý, ale stále relevantný ventilátor. Výber medzi lacnejšími, 140-milimetrovými modelmi je pomerne malý a keď sa pozriete na konštrukciu Silent R3, tak na prvý pohľad vyzerá pomerne dobre aj po technickej stránke. Navyše sa jedná o rýchlostne pomalší ventilátor, čo síce automaticky neznamená, že sa vyhne rezonančným frekvenciám, ale sľubuje sa tu skôr tichý chod.

Ventilátory Silent R3 Fractal Design vydal… už naozaj dávno, ale ich predaj stále neukončil a ani tieto modely úplne nenahradil inými. Isteže, dá sa polemizovať o ventilátoroch Aspect, tie sú ale obvyklé stále o nejaké to euro drahšie a Silent R3 by mali byť podľa parametrov zároveň výrazne efektívnejšie.

Pre tentokrát sa budeme zaoberať Silent R3 vo formáte 140 mm. Hneď takto zo štartu je dobré uviesť, že sa jedná o DC varianty s 3-pinom (Silent R3 s podporou PWM neexistujú) a tieto ventilátory sú označované ako „fixné“, s rýchlosťou 1000 ot./min. To ale neznamená, že sa nedajú spomaliť. Dajú, ale môže to byť komplikovanejšie a rozsah môže byť v praxi užší ako je ten, čo prezentujeme v kapitole s nameranými otáčkami. Spodný rozsah napájacieho napätia konektorov základných dosiek totiž začína na vyšších hodnotách (napätia), aké je možné nastaviť cez laboratórny zdroj začínajúci na 0,01 V. Na tých cca 134 ot./min (~2,97 V) sa tak dostať nemusíte, ale možnosť určitého prispôsobenia otáčok tu je.

Rotor Silent R3 je tak ako aj u Enforfy Fluctus 140 PWM 9-lopatkový. Jednotlivé lopatky sa dokonca vyznačujú aj o trochu menšou pružnosťou. To je jednak preto, že sú ich nábežné hrany o 0,6 mm kratšie. Intenzita vibrácií za behu je ale prirodzene závislá aj od tepelnej rozťažnosti použitých materiálov.

Pri zvolení nižších rýchlostí, aké Silent R3 majú, to ale také kritické s vibráciami nebýva. Na špičkách nejaké síce sú, ale také nízke, že sme v tomto prípade na rámčeku nenamerali vôbec nič ani pri plnej rýchlosti. Len je škoda, že plná rýchlosť v praxi nedosahuje inzerovaných parametrov, ale iba cca 900 ot./min (pri 12,00 V). Na priemerných 1000,0 ot./min treba až nejakých 13,95 V, ktoré sú v počítači nedosiahnuteľné. Je to síce rozdiel iba 100 ot./min, ale pri nízkoobrátkových ventilátoroch predstavuje viac ako 10-percentný. A tieto zistenia nie sú na základe jednej, ale viacerých vzoriek ventilátorov Silent R3 140 mm.

Pokiaľ ide o tvar lopatiek, tak ten je jednoduchý, bez povrchovej úpravy či zárezov, ktoré by nejakým spôsobom menili akustické či aerodynamické vlastnosti. Lopatky sú jedna vedľa druhej pomerne nahusto a vzájomné medzery sú pomerne malé.

   

Statický tlak ale do určitej miery znižuje nadštandardne veľká medzera (~3,6 mm) medzi špičkami lopatiek a statorovým rámčekom. Z celkového prierezu tvorí „až“ 10,4 %. U modernejších ventilátorov (vrátane Aspect 14) s vysokou efektivitou  je to okolo 7 %. Odstup lopatiek o rámčeka býva u 140 mm ventilátorov všeobecne väčší z dôvodu väčšej vôle špičiek dlhších lopatiek.

Z pohľadu ceny a vlastností sú pre Silent R3 140 mm priama konkurencia Fluctusy 140. Ventilátory Endorfy (Fluctus 140 PWM) vyšli však podstatne neskôr, takže toto porovnanie je vhodné brať s určitou rezervou.

Poznámka: Tabuľka parametrov, ktorá bývala v týchto miestach, je už na druhej strane článku. Samostatnú kapitolu sme jej vyhradili pre narastajúce rozmery a už pomerne veľkú výšku. Toto oddelenie by tak malo prispieť k lepšej používateľskej kontrole, obzvlášť na mobilných zariadeniach s menšími displejmi.

Na lepšiu orientáciu pri porovnávaní výsledkov sme počnúc týmto testom v grafoch združili všetky 140 mm ventilátory a takisto pekne pokope sú potom, prirodzene, aj 120 mm modely. Radenie zostáva pritom naďalej zostupné alebo vzostupné podľa toho, či je priaznivejšia vyššia (typicky pri prietoku vzduchu či statickom tlaku) alebo nižšia (hlučnosť, vibrácie, spotreba) hodnota.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie

Ventilátory Venturi majú jedny z najmäkších montážnych rohov. Prenos vibrácií z pohyblivých častí ďalej na čokoľvek (plechy skrinky, rebrá pasívu, …) je tak veľmi výrazne tlmený. Oproti iným (aj modernejším modelom Fractal Design) tieto ventilátory majú robustnejšie lopatky, tie sú hrubšie i širšie a vo výsledku je pri porovnateľnej rýchlosti dosahovaný takisto vyšší statický tlak. Čo by na tieto ventilátory povedal fyzik Venturi, po ktorom sú pomenované? Celý článok „Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie“ »

  •  
  •  
  •  

Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy

Vzhľadom na to, že pre držiaky Flex 2 z nedávnej recenzie nemáme žiadne redakčné využitie a zároveň Fractal Design ich nechce naspäť, sme sa rozhodli, že ich podarujeme. Tým čitateľom, ktorí využijú vertikálnu montáž grafickej karty. K dispozícii sú iba dva (čierny a biely), takže rozhodujúca je tu rýchlosť. Prvý, kto na túto výzvu zareaguje, si môže vybrať farbu, druhému v prípade záujmu pošleme tú, čo zostala a tretí v poradí už píše neskoro. Celý článok „Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *