Fractal Design Silent R3 140 mm: Nízke otáčky, „žiadne“ vibrácie

Detaily Fractal Design Silent R3 140 mm

Starší, ba až starý, ale stále relevantný ventilátor. Výber medzi lacnejšími, 140-milimetrovými modelmi je pomerne malý a keď sa pozriete na konštrukciu Silent R3, tak na prvý pohľad vyzerá pomerne dobre aj po technickej stránke. Navyše sa jedná o rýchlostne pomalší ventilátor, čo síce automaticky neznamená, že sa vyhne rezonančným frekvenciám, ale sľubuje sa tu skôr tichý chod.

Ventilátory Silent R3 Fractal Design vydal… už naozaj dávno, ale ich predaj stále neukončil a ani tieto modely úplne nenahradil inými. Isteže, dá sa polemizovať o ventilátoroch Aspect, tie sú ale obvyklé stále o nejaké to euro drahšie a Silent R3 by mali byť podľa parametrov zároveň výrazne efektívnejšie.

Pre tentokrát sa budeme zaoberať Silent R3 vo formáte 140 mm. Hneď takto zo štartu je dobré uviesť, že sa jedná o DC varianty s 3-pinom (Silent R3 s podporou PWM neexistujú) a tieto ventilátory sú označované ako „fixné“, s rýchlosťou 1000 ot./min. To ale neznamená, že sa nedajú spomaliť. Dajú, ale môže to byť komplikovanejšie a rozsah môže byť v praxi užší ako je ten, čo prezentujeme v kapitole s nameranými otáčkami. Spodný rozsah napájacieho napätia konektorov základných dosiek totiž začína na vyšších hodnotách (napätia), aké je možné nastaviť cez laboratórny zdroj začínajúci na 0,01 V. Na tých cca 134 ot./min (~2,97 V) sa tak dostať nemusíte, ale možnosť určitého prispôsobenia otáčok tu je.

Rotor Silent R3 je tak ako aj u Enforfy Fluctus 140 PWM 9-lopatkový. Jednotlivé lopatky sa dokonca vyznačujú aj o trochu menšou pružnosťou. To je jednak preto, že sú ich nábežné hrany o 0,6 mm kratšie. Intenzita vibrácií za behu je ale prirodzene závislá aj od tepelnej rozťažnosti použitých materiálov.

Pri zvolení nižších rýchlostí, aké Silent R3 majú, to ale také kritické s vibráciami nebýva. Na špičkách nejaké síce sú, ale také nízke, že sme v tomto prípade na rámčeku nenamerali vôbec nič ani pri plnej rýchlosti. Len je škoda, že plná rýchlosť v praxi nedosahuje inzerovaných parametrov, ale iba cca 900 ot./min (pri 12,00 V). Na priemerných 1000,0 ot./min treba až nejakých 13,95 V, ktoré sú v počítači nedosiahnuteľné. Je to síce rozdiel iba 100 ot./min, ale pri nízkoobrátkových ventilátoroch predstavuje viac ako 10-percentný. A tieto zistenia nie sú na základe jednej, ale viacerých vzoriek ventilátorov Silent R3 140 mm.

Pokiaľ ide o tvar lopatiek, tak ten je jednoduchý, bez povrchovej úpravy či zárezov, ktoré by nejakým spôsobom menili akustické či aerodynamické vlastnosti. Lopatky sú jedna vedľa druhej pomerne nahusto a vzájomné medzery sú pomerne malé.

   

Statický tlak ale do určitej miery znižuje nadštandardne veľká medzera (~3,6 mm) medzi špičkami lopatiek a statorovým rámčekom. Z celkového prierezu tvorí „až“ 10,4 %. U modernejších ventilátorov (vrátane Aspect 14) s vysokou efektivitou  je to okolo 7 %. Odstup lopatiek o rámčeka býva u 140 mm ventilátorov všeobecne väčší z dôvodu väčšej vôle špičiek dlhších lopatiek.

Z pohľadu ceny a vlastností sú pre Silent R3 140 mm priama konkurencia Fluctusy 140. Ventilátory Endorfy (Fluctus 140 PWM) vyšli však podstatne neskôr, takže toto porovnanie je vhodné brať s určitou rezervou.

Poznámka: Tabuľka parametrov, ktorá bývala v týchto miestach, je už na druhej strane článku. Samostatnú kapitolu sme jej vyhradili pre narastajúce rozmery a už pomerne veľkú výšku. Toto oddelenie by tak malo prispieť k lepšej používateľskej kontrole, obzvlášť na mobilných zariadeniach s menšími displejmi.

Na lepšiu orientáciu pri porovnávaní výsledkov sme počnúc týmto testom v grafoch združili všetky 140 mm ventilátory a takisto pekne pokope sú potom, prirodzene, aj 120 mm modely. Radenie zostáva pritom naďalej zostupné alebo vzostupné podľa toho, či je priaznivejšia vyššia (typicky pri prietoku vzduchu či statickom tlaku) alebo nižšia (hlučnosť, vibrácie, spotreba) hodnota.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy

Vzhľadom na to, že pre držiaky Flex 2 z nedávnej recenzie nemáme žiadne redakčné využitie a zároveň Fractal Design ich nechce naspäť, sme sa rozhodli, že ich podarujeme. Tým čitateľom, ktorí využijú vertikálnu montáž grafickej karty. K dispozícii sú iba dva (čierny a biely), takže rozhodujúca je tu rýchlosť. Prvý, kto na túto výzvu zareaguje, si môže vybrať farbu, druhému v prípade záujmu pošleme tú, čo zostala a tretí v poradí už píše neskoro. Celý článok „Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy“ »

 •  
 •  
 •  

Grafická karta vertikálne. Vyskúšali sme Fractal Design Flex 2

Možno ste už premýšľali o vertikálnej montáži grafickej karty, ktorú umožňuje veľa moderných skriniek. Nepohnete sa ale bez správneho adaptéra. Ten je nutné obvykle dokúpiť ako voliteľné príslušenstvo. Jeden taký adaptér/riser PCI Express ×16 sme preverili s troma rôzne výkonnými grafickými kartami. Má alebo nemá vplyv na ich chod? Základ s vnorením takýchto medzičlánkov vždy je, aby „to“ vôbec fungovalo. Celý článok „Grafická karta vertikálne. Vyskúšali sme Fractal Design Flex 2“ »

 •  
 •  
 •  

Fractal Design Anode (550 W) alebo naozaj lacný zdroj

Na analýzu elektrických vlastností do externého testlabu zoberieme aj zdroj Fractal Design Anode. Ten síce nijakým spôsobom nezapadá do mozaiky ostatných, keďže sa jedná o zdroj s podporou staršieho štandardu ATX, oproti ostatným má aj výrazne nižší výkon a podľa značky 80 Plus Bronze sa predpokladá aj nižšia účinnosť, ale zase bude dobrý na ilustráciu toho, ako je na tom v porovnaní takáto nízkorozpočtová možnosť. Celý článok „Fractal Design Anode (550 W) alebo naozaj lacný zdroj“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *