Fractal Design Silent R3 140 mm: Nízke otáčky, „žiadne“ vibrácie

Hodnotenie

Starší, ba až starý, ale stále relevantný ventilátor. Výber medzi lacnejšími, 140-milimetrovými modelmi je pomerne malý a keď sa pozriete na konštrukciu Silent R3, tak na prvý pohľad vyzerá pomerne dobre aj po technickej stránke. Navyše sa jedná o rýchlostne pomalší ventilátor, čo síce automaticky neznamená, že sa vyhne rezonančným frekvenciám, ale sľubuje sa tu skôr tichý chod.

Hodnotenie

Na 140 mm Fractal Design Silent R3 sa už síce podpísal zub času, medzi lacnejšími ventilátormi je to stále zmysluplná možnosť. Pomer ceny k prietoku vzduchu v porovnateľnej hladine hluku je ale niekedy dokonca i vyšší ako u Endorfy Fluctus 140 PWM. To typicky v nereštriktívnych systémoch bez prekážok pri vyššej (~600+ ot./min) než nízkej rýchlosti (t.j. ~500 ot./min a menej), pri ktorej je už vo zvuku „veľa“ hluku motorčeka. Neberte to ale tak, že by bol hlučný. Je síce hlučnejší ako u Fluctusov, ale oproti ventilátorom Prisma AL-14 PWM je podstatne tichší.

A tichší je aj v porovnaní s Dynamic X2 GP-12 PWM, ako môžete vidieť v spektrografoch. Zamerajte sa v nich na výšku tónových špičiek v pásme medzi 1 až 2 kHz – Silent R3, Dynamic X2 GP-12 PWM a Prisma AL-14 PWM. Po tejto stránke je na tom Silent R3 veľmi dobre a o chlp lepšie ako Fluctus 140 PWM je na tom tento ventilátor aj čo sa týka nižších, dunivejších frekvencií. Tie sa týkajú aj Silent R3, ale výraznejšie sú až vo vrchnej polovici rýchlostného rozsahu, od 750 ot./min.

Vibrácie na lopatkách síce vznikajú a hoci sú dostatočne silné na to, aby mali negatívny dosah na zvuk, tak na rámček sa nedostanú. Na to je ich intenzita príliš slabá. Takže sekundárneho hluku z rezonančných frekvencií spôsobených prekážkou, s ktorou sú v kontakte, sa čiastočne obávať nemusíte. Čiastočne preto, že nejaké tónové špičky tvarované prekážkou tu predsa len vznikajú z prúdenia vzduchu.

Napríklad na šesťuholníkovej mriežke 140 mm Silent R3 sedia nižšie otáčky. Pri vyšších sa začínajú prejavovať nepríjemnejšie „hučanie“ na 359 Hz. Pomalší chod ale tomuto ventilátoru Fractal Design pristane, to aj na plastovom filtri, s ktorým je nadštandardne málo hluku na „šuštiacich“ frekvenciách (4,5 – 7,5 kHz), ktoré podnecuje.

Treba však dodať ale i to, že z výkonnostného pohľadu už i na plastový filter Silent R3 tak nejako chýba statický tlak. Ako systémový ventilátor môže byť v rámci nízkorozpočtovej kategórie skvelý, ale s nylonovým filtrom. S tým ani Fluctusy nemusia byť kompatibilné, ak nemá hrubší rámček alebo sa nejedná o stredom spevnený model. Na mriežke už ale Silent R3 ktovieako neexcelujeza Fluctus 140 PWM zaostáva poriadny kus podobne ako na radiátore. Statický tlak je strátka nižší, a to aj pre väčšiu plochu prázdnu plochu okolo rotora, kadiaľ uniká vzduch.

Ale znovu, ako ventilátor do skrinky za nylonový filter alebo najlepšie vo voľnom, ničím neobmedzovanom priestore, Silent R3 stojí za úvahu aj v súčasnosti. Teda, pokiaľ vám nevadí iba DC regulácia.

Upozorniť treba aj na horší „koeficient pravdivosti“ parametrov, hlavne čo sa týka prietoku. Už na základe výsledkov Prisma AL-14 PWM, ktorý má vraj pri rovnakých otáčkach dosahovať podstatne vyšší prietok ako Aspect 14 RGB PWM s identickým rotorom, si Fractal Design trochu nabehol a na základe výsledkov Silent R3 sa zdá, že boli niečo v neporiadku so staršími meraniami. Reálny prietok vzduchu je tu opäť nižší, než stojí v papierových špecifikáciách. Tie by sa mali vzťahovať na rýchlosť 1000 ot./min (na ktorú, ako už viete, sa za normálnych okolností nedostanete), ale ani po jej nastavení je s 78,26 m3/h od udávaných 95,31 m3/h ďaleko. Nejde však o nič extra dôležité a vyťahujeme na svetlo to len preto, aby bolo všetko jasné.

Zlatú éru má Silent R3 už zrejme za sebou, v mnohých aspektoch (vrátane energetickej efektivity) je už tento ventilátor prekonaný. S ohľadom na cenu okolo 12 eur sa v niektorých scenároch dobre pasuje aj so súčasnou konkurenciou a pokiaľ využijete najsilnejšie stránky a súčasne poznáte jeho slabiny Silent R3 (a vyhnete sa im), tak sa ho nemusíte zdráhať vložiť do nákupného košíka.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia

Jednu skrinku charakteristickú dreveným predným panelom sme tu už mali. Pre niekoho potreby ale nemusela byť „dosť veľká“, čo však teraz rieši variant XL. Okrem iného v tomto článku nájdete aj testy s dvoma rôznymi konfiguráciami ventilátorov. A tiež porovnanie chladenia s menším modelom North Mesh. A  nielen s ním, vo výsledkovej databáze máme už na porovnanie celkom 25 iných skriniek. Celý článok „Test skrinky Fractal Design North XL: Keď väčšia je lepšia“ »

  •  
  •  
  •  

Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie

Ventilátory Venturi majú jedny z najmäkších montážnych rohov. Prenos vibrácií z pohyblivých častí ďalej na čokoľvek (plechy skrinky, rebrá pasívu, …) je tak veľmi výrazne tlmený. Oproti iným (aj modernejším modelom Fractal Design) tieto ventilátory majú robustnejšie lopatky, tie sú hrubšie i širšie a vo výsledku je pri porovnateľnej rýchlosti dosahovaný takisto vyšší statický tlak. Čo by na tieto ventilátory povedal fyzik Venturi, po ktorom sú pomenované? Celý článok „Fractal Design Venturi HP-14 PWM: Hlavne zastaviť vibrácie“ »

  •  
  •  
  •  

Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy

Vzhľadom na to, že pre držiaky Flex 2 z nedávnej recenzie nemáme žiadne redakčné využitie a zároveň Fractal Design ich nechce naspäť, sme sa rozhodli, že ich podarujeme. Tým čitateľom, ktorí využijú vertikálnu montáž grafickej karty. K dispozícii sú iba dva (čierny a biely), takže rozhodujúca je tu rýchlosť. Prvý, kto na túto výzvu zareaguje, si môže vybrať farbu, druhému v prípade záujmu pošleme tú, čo zostala a tretí v poradí už píše neskoro. Celý článok „Máme pre vás Fractal Design Flex 2. Zadarmo, dva kusy“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *